FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Prodej nemovitosti bez úschovy peněz

Offline - Návštěvník Profil 
1. 10. 2021 16:18 Odeslat příspěvek
Dohodli jsme se s příbuzným, že od nás odkoupí naši polovinu nemovitosti (vyplatí nás). Teď mi předložil kupní smlouvu, ve které je uvedeno, že po podpisu kupní smlouvy - já, jako prodávající - do dvou týdnů podám návrh na vložení do katastru a po zaevidování nového majitele katastrem - mi kupující do 3 měsíců pošle peníze (rozuměj - pošle banka, jedná se o hypoteční úvěr).
S příbuzným máme bezproblémové vztahy, ale do takové smlouvy se mi nechce jít, přijde mi to jako velké riziko a ty lhůty jsou až neskutečně dlouhé.
Smlouvu mu sestavoval (asi) právník. Zdá se mi hodně jednostranně nevyvážená - já jako prodávající jsem v riziku a vždy jsem se setkala s tím, že po převedení peněz kupujícího do např. advokátní úschovy se teprve vkládá návrh na katastr. Po zapsání katastrem se peníze snad bezodkladně vyplácí.
S příbuzným máme schůzku, snad si to vyjasníme. Jsme i ochotni se na úschově peněz podílet - je to tak běžné? Díky za rady a zkušenosti.
Poslední příspěvek


Offline - Kolemjdoucí Profil 
1. 10. 2021 16:47 Odeslat příspěvek
Podat návrh na vklad, poslat peníze do úschovy, po zapsání do katastru do 3 dnu vyplatit peníze. Nejlépe ovšem obětovat pár tisíc za advokáta než prijit o peníze i příbuzného.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
1. 10. 2021 17:16 Odeslat příspěvek
bezne je to spis naopak - chce se, aby se prachy prodavajicimu poslaly uz na navrh na vklad a pak se se stazenyma pulkama ceka, jak to dopadne...

Tohle bych neakceptoval.

Rozumne (resp. idealni) je to, jak pise kubiczek - proste sjednat uschovu, poslat tam prachy, nasledne podat navrh na vklad na katastru a az ten probehne, tak prevest penize z uschovy prodavajicimu.

Jak si rozdelite poplatek za uschovu je vase vec.


Offline - Návštěvník Profil 
1. 10. 2021 19:19 Odeslat příspěvek
Díky, nějaké transakce s nemovitostmi už jsme v minulosti absolvovali, jen jsem si to chtěla potvrdit, že do takové smlouvy se natlačit nenechám.
Příbuznému jde asi o to, aby ušetřil pár tisíc za úschovu (....ale kupuje nemovitost v řádu milionů :((( ...a hlavně, už jsme se dohodli, resp. my kývli na vyplacení z nemovitosti a na částce. Kupujícího tedy nic netlačí, barák má slíben a každý měsíc, kdy nemusí splácet hypošku asi dobrý. Budeme zřejmě chtít i nějaké termíny dát do smlouvy, jinak se obchod neuskuteční ani za rok.


Offline - Inventář Profil 
2. 10. 2021 05:35 Odeslat příspěvek
Celé to kolečko úschova-katastr-uvolnění peněz mi teď jaře trvalo 3 týdny, takže ty tři měsíce mi přijdou dost mimo. Nehledě na to, že nemovitost bude přepsaná a ten úvěr nemusí vůbec dopadnout. Lepší tedy neexperimentovat, když existuje standardní postup.


Offline - Inventář Profil 
2. 10. 2021 05:35 Odeslat příspěvek
Celé to kolečko úschova-katastr-uvolnění peněz mi teď jaře trvalo 3 týdny, takže ty tři měsíce mi přijdou dost mimo. Nehledě na to, že nemovitost bude přepsaná a ten úvěr nemusí vůbec dopadnout. Lepší tedy neexperimentovat, když existuje standardní postup.


Offline - Diskutér Profil 
2. 10. 2021 05:58 Odeslat příspěvek
Souhlas, neni duvod vymyslet.


Offline - Návštěvník Profil 
2. 10. 2021 07:33 Odeslat příspěvek
Jj, i díky vám tady jsem si to ujasnila - standartní postup. Experimentování je fakt cesta do pekel a nejlepší cest a k rozštěkání rodiny. Dnes máme schůzku, snad to dopadne.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
6. 10. 2021 13:56 Odeslat příspěvek
Ještě se zeptám: Peníze, kterými Vás mají vaši příbuzní vyplatit, mají na účtu nebo si budou brát úvěr?

V případě že mají mají celou částku k dispozici, dalo by se to bez bankovní či akvokátní úschovy mohlo provést následovně:

1) Podáte návrh na převod vlastnického práva na KN, kupující protistrana uhradí poplatek 2000Kč. Tímto dnem začíná běžet lhůta 20 dnů, kdy může kterýkoliv z účastníků převod stornovat
2) stanovíte si přesný termín do kdy musí být peníze na vašem účtu (např. do 14. dne ode dne podání návrhu na převod vl. práva na KN)
3) Nastat můžou 2 možnosti: buď Vám ve stanovené lhůtě peníze přijdou na účet a převod na KN necháte doběhnout nebo peníze ve stanovené lhůtě na účet nedostanete a převod na KN následujícího dne osobně zrušíte (např. 15. dne ode dne podání návrhu na převod vl. práva na KN, musí se to stihnou do 20. dne)

Osobně bych to ale asi řešil přes advokátní úschovu. Transakce takových částek dělá člověk jen párkrát za život a pro vlastní klid, že vše proběhne bezpečně, ten poplatek advokátovi za to nejspíš stojí.


Offline - Diskutér Profil 
19. 11. 2023 17:55 Odeslat příspěvek
od kdy může jedna strana zrušit návrh na vklad ?
právě že pokud to dáte na katastr tak už vklad nemůže jedna strana zrušit sama, musí obě strany odstoupit od návrhu. nejde že jedný straně se to nelíbí.
z toho důvodu paní potřebuje standartně čerpat od banky na návrh na vklad, a podepsat zástavní smlouvy předem.
advokátní uschovu bych vůbec nepouzival. prodával jsem nemovitost za 1,7 mil a nákej advokát moji makléřky měl učet u Sberbank.
vemte si že banka kdykoliv během 21 dnů může vyhlásit platební neschopnost a k penězům se dostanete tak za cca 2 roky.
katastr navíc nezajímá kdy ty peníze dostanete, ten to prostě přepíše a nazdar
proto když na mě někdo přijde s uschovou vyvstanou mi vlasy na hlavě hrůzou
já jsem kvůli rychlosti zvolil jinou banku pro uschovu ,ale lituji lidí co tu volbu neměli a zrovna jim banka vyhlásila máme zavřeno.


Offline - Nadšenec Profil 
19. 11. 2023 18:05 Odeslat příspěvek
jj, bankovní úschova je nejdražší a neposkytuje to každá banka, ale obecně poměrně slušné zkušenosti jsou asi s KB a je to asi to nejjistější, co může být...

I ta advokátní úschova dopadne v 99.99% případů ok, ale...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... tna-227963

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-adv ... adi-316158


Offline - Mírně pokročilý Profil 
19. 11. 2023 23:25 Odeslat příspěvek
Bankovní úschovu (jistotní účet) poskytuje UniCredit:
- 0,3 %, min. 5 000 Kč
- V případě, že je jistotní účet založen v souvislosti s hypotečním úvěrem poskytnutým UniCredit Bank, je účtováno 50 % uvedeného poplatku


Offline - Mírně pokročilý Profil 
20. 11. 2023 10:59 Odeslat příspěvek
Za sebe mohu doporučit bankovní úschovu u KB, oni jsou zvyklí ji dělat a je to poznat, zkoušeli jsme více bank, zkušenost je asi před 6-7 lety.
Na informativní schůzce nám v KB objasnili všechny naše dotazy, jak ohledně ceníku tak ohledně schvalovacího procesu a situací, které by mohly nastat - jednalo se o prodej s více spoluvlastníky, a peníze nebyly z hypo i když to byla celkově velká částka.
U advokátní i notářské úschovy není žádná ochrana před zpronevěrou advokáta/notáře, na rozdíl od banky.
https://www.kb.cz/cs/obcane/ucty/ostatn ... kupni-ceny


Offline - Kolemjdoucí Profil 
23. 11. 2023 22:55 Odeslat příspěvek
Také se připojuji k dobré zkušenosti s Komerční bankou anebo teď ještě exisuje zřejmě novinka, tzv. dvoufaktorová advokátní úschova, kterou zajišťují dvě na sobě nezávislé advokátní kanceláře. Klienti dostanou přístupové údaje pro náhled na úschovní účet a jeho stav mohou kontrolovat. Výplatu jakékoliv částky z úschovy autorizují současně obě advokátní kanceláře. Peníze bývají vypláceny během cca třech dní.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
25. 11. 2023 09:26 Odeslat příspěvek
no a co notarska uschova? tam je prakticky jistota, ze to notar nezproneveri, oproti te advokatni. nakladove to vychazi o neco lepe nez bankovni uschova.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 21 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies