FinExpert.cz

Přihlásit se




Datum fixace

Offline - Návštěvník Profil 
5. 1. 2022 09:41 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
mám hypo u KB a chci předčasně splatit část úvěru. Jak to probíhá? Musím nějak oslovit banku, nebo peníze prostě pošlu? Pokud vím, tak bez poplatku je 25%, ale čeho? Celkového úvěru? Nebo mi to banka vyčíslí? A jak zjistím datum fixace nebo výročí, když hypoteční smlouva byla uzavření 3.3. peníze byly čerpány 15.4., platnost sjednané úrokové sazby je do 20.2. K jakému datu mám tedy mimořádnou splátku splatit?
Poslední příspěvek


Online - Mírně pokročilý Profil 
5. 1. 2022 11:05 Odeslat příspěvek
Pokud chcete splatit "bez poplatku", můžete splatit buď

  • 25 % z výše poskytnutého úvěru během 1 měsíce před dnem výročí uzavření smlouvy, což je u vás každý rok v období od 3.2. do 3.3. nebo
  • libovolnou částku do 3 měsíců poté, co vám banka sdělí novou sazbu při změně fixace - to by podle vašich údajů mělo být od 20. 11. - do 20.2. (ovšem neuvádíte dobu fixace - nebude to každý rok!)

Podrobnosti najdete v zákoně nebo tady: https://www.stavebky.cz/predcasne-splac ... ednodussi/


Offline - Kolemjdoucí Profil 
5. 1. 2022 12:23 Odeslat příspěvek
Dovolím se přidat k dotazu a nezakládat skrz to nové vlákno.

Vyplatí se vůbec v těchto časech vysoké inflace a vyššího úročení i na běžných spořících účtech předčasně splácet hypo, která je ještě na 7 let s fixací 2%? Když peníze, které mám k předčasnému splacení cca 170 000,- nechám na spořícím účtu s 2,5% (možná půjde výš), peníze mi sice částečně znehodnotí inflace, ale vzhledem k hypotéce, která je pořád stejná mě to nemusí tolik mrzet ne? A za rok, dva, tři to tam nahrát :)
Díky za rozvahu


Offline - Návštěvník Profil 
5. 1. 2022 12:39 Odeslat příspěvek
swisst píše
[list][*]25 % z výše poskytnutého úvěru během 1 měsíce před dnem výročí uzavření smlouvy, což je u vás každý rok v období od 3.2. do 3.3. nebo


Děkuji

Chápu to tedy tak, že každý rok můžu poslat 25 z té původní půjčené částky? Jakože za 4 roky můžu splatit celou jistinu, nebo jak se tomu říká?


Offline - Přeborník Profil 
5. 1. 2022 13:15 Odeslat příspěvek
Czipisek píše
Dovolím se přidat k dotazu a nezakládat skrz to nové vlákno.

Vyplatí se vůbec v těchto časech vysoké inflace a vyššího úročení i na běžných spořících účtech předčasně splácet hypo, která je ještě na 7 let s fixací 2%? Když peníze, které mám k předčasnému splacení cca 170 000,- nechám na spořícím účtu s 2,5% (možná půjde výš), peníze mi sice částečně znehodnotí inflace, ale vzhledem k hypotéce, která je pořád stejná mě to nemusí tolik mrzet ne? A za rok, dva, tři to tam nahrát :)
Díky za rozvahu

Někdy na podzim jsem si vážně hrál s myšlenkou, že začnu splácet ve velkém, už jsem chtěl volat do banky, ale pak to ČNB vyřešila za mě. Na spoř. účtu mám aktuálně 3,08%, hypotéku 1,89% a jistinu kolem 950 tis., takže nechám to letos být a hned příští rok v lednu mi končí fixace a pak to doplatím najednou, protože ty úroky budou nechutné :-D


Offline - Nadšenec Profil 
6. 1. 2022 11:09 Odeslat příspěvek
A to jde, doplatit najednou bez poplatku? Bývala to max 1/5 nebo tak něco.


Offline - Diskutér Profil 
6. 1. 2022 13:01 Odeslat příspěvek
Je to 25 % ročně a při konci fixace samozřejmě plnou částku, to je princip refinancování, že splatíš plnou částku (a převedeš jinam).


Online - Mírně pokročilý Profil 
7. 1. 2022 11:47 Odeslat příspěvek
bozenkakozena píše
...Chápu to tedy tak, že každý rok můžu poslat 25 z té původní půjčené částky? Jakože za 4 roky můžu splatit celou jistinu, nebo jak se tomu říká?


Ano, každý rok je možno splatit 1/4 výše původního úvěru. Takže během 4 let lze postupně úvěr splatit zcela.


Offline - Návštěvník Profil 
7. 1. 2022 16:44 Odeslat příspěvek
nejlepsi je zastavit se na pobocce a zeptat se na konkretni smlouvu, KB ma v nekterych smlouvach 25% z poskytnuteho uveru a v dalsich 25% ze zustatku uveru + jak tu nekdo psal, tak uz vychazi i lepe ty penize dat na sporici ucet...


Offline - Inventář Profil 
16. 1. 2022 19:24 Odeslat příspěvek
Czipisek píše
Dovolím se přidat k dotazu a nezakládat skrz to nové vlákno.

Vyplatí se vůbec v těchto časech vysoké inflace a vyššího úročení i na běžných spořících účtech předčasně splácet hypo, která je ještě na 7 let s fixací 2%? Když peníze, které mám k předčasnému splacení cca 170 000,- nechám na spořícím účtu s 2,5% (možná půjde výš), peníze mi sice částečně znehodnotí inflace, ale vzhledem k hypotéce, která je pořád stejná mě to nemusí tolik mrzet ne? A za rok, dva, tři to tam nahrát :)
Díky za rozvahu


V tomhle případě inflace nehraje žádnou roli, porovnáváš čistě úrok (+ případné jiné náklady, minus např. efekt daňového odpočtu) na hypotéku s úrokem, který získáš jinde a který je momentálně vyšší (otázka je, jak dlouho). Akorát nezapomeň, že úrok na spořicím účtu je hrubý, čistý úrok po zdanění je 2,125 % (odpovídající hrubému 2,5 %).

dr._lukas: Jj, byl jsem v podobné situaci, ale refix jsem měl v květnu, takže jsem hypo splatil, abych měl pokoj. Kdybych to byl býval věděl ... :)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
16. 1. 2022 20:08 Odeslat příspěvek
Pokud si uplatňuje daňový odpočet zaplacených úroků, tak pro srovnání ten hrubý úrok u hypotéky 2 % bude v čistém 1,7 %.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 11 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies