FinExpert.cz

Přihlásit se




Změna úrokové sazby ve stavebku

Offline - Kolemjdoucí Profil 
27. 3. 2022 09:30 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
dataz zní: může mi stavební spořitelna v průběhu splácení úvěru (PDÚ) sama zvýšit úrokovou sazbu?
Přišel mi dopis od Modré pyramidy, že mi končí platná uroková sazba po 5letech (2,12%) a novou určili na 4,49%. Ve smlouvě pochopitelně nemám vůbec žádnou zmínku, že by původní sazba měla platit jen 5let. Dokonce je zde i výpočet kolik splátek, v jaké výši, kolik bude činit celkově zaplacená smlouva a kdy smlouva končí.
Měl jsem za to, že jedna z výhod/nevýhod u stavebka je jednotná úroková sazba po celou dobu platnosti smlouvy (PDÚ), narozdíl od hypo, kde se vždy musí sazba fixovat na určité období.

Děkuji, Rubeš
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 3. 2022 10:19 Odeslat příspěvek
Málo informací na odpověď.
Při splácení řádného - přiděleného úvěru asi měnit úrok nemůže. Je daný ve smlouvě.
Něco jiného je překlenovací úvěr a následně jeho převedení po splnění podmínek na řádný úvěr.
Nejjednodušší cesta je, se podívat do smlouvy.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
27. 3. 2022 11:41 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
děkuji za reakci.
Jak jsem již psal v původním příspěvku, jsem ve fázi PDÚ neboli řádného přiděleného úvěru (prakticky příští rok budu mít doplaceno) . Bohužel originál smlouvy se potratil někde mezi mnou a bermudským trojúhelníkem (účetní, daňový poradce, notářka), ale vycházím z dokumentu "Předsmluvní informace ke smlouvě o úvěru", který mám u sebe (o kopii smlouvy si budu muset zažádat přímo asi na pyramidě ).
Nicméně jen jsem zatím sondoval (než půjdu na pyramidu), jestli je možné, aby v průběhu PDÚ byly měněny podmínky PDÚ, což jsem myslel, že je jeden z aspektů stavebka, jako že to nelze.

Hezký den všem



Naposledy upravil Rop dne 28. 3. 2022 18:13, celkově upraveno 1

Prosím, pokud reagujete na předchozí příspěvek, tak ťukněte na Odpovědět, namísto Citovat. Dík



Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 3. 2022 11:47 Odeslat příspěvek
A zkusit ještě webové stránky banky - stavební spořitelny ?
Možná je možná změna úrokové sazby.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 3. 2022 18:08 Odeslat příspěvek
Modrá pyramida používá fintu, jak se vyvléci z povinnosti držet pevnou úrokovou sazbu úvěru. Smlouvy má postavené tak, že úroková sazba úvěru ze stavebního spoření (PDÚ) je sice pevná, ale poměrně vysoká (5 % - 6 %). To, že jste měl sazbu 2,12 % bylo díky slevě. A tuto slevu může MPSS měnit. Blíže je to popsáno tady: https://www.stavebky.cz/preklenovaci-uv ... i-sazbami/

Modrá pyramida to nabízí od dubna 2017. Není to váš případ?


Offline - Kolemjdoucí Profil 
2. 4. 2022 23:08 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
v podstatě i to je možné. Takže mi nezbývá nic jiného než doufat, že to není můj případ a jen na mě něco zkoušejí :D .
Každopádně tento týden se mi od účetní (ano, našel jsem vrchol Bermudského trojúhelníku :-D ) bude vracet smlouvu, takže do ni mrknu a sjednám si schůzku s MP a uvidíme.

Zatím Vám děkuji, pánové :-)


Offline - Inventář Profil 
3. 4. 2022 08:00 Odeslat příspěvek
Byla by to každopádně nevídaná sprosťárna. Celý systém SS s mizerným úročením, dlouhou fixací a přepálenými poplatky měl to pevné úročení úvěrů v podstatě jako jedinou výhodu zrovna pro takovouhle situaci, která nastane tak 1x za 30 let. Opravdu by to chtělo veškeré státní příspěvky na SS zrušit, ať tenhle nesmysl zmízí.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 4. 2022 10:29 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
tak jsem si prolezl smlouvu a bohužel jsem ten případ co je uveden v odkazu na článek.
Holt chybami se člověk učí :-) , takže teď už mi zbývá jen propočítat si jestli se mi v této době vyplatí doplatit ten úvěr se sazbou 4,49%p.a. nebo to rovnou doplatit celé naráz.

Všem děkuji za pomoc, Rubeš
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 8 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies