FinExpert.cz

Přihlásit se




Stavebko x rekonstrukce

Offline - Návštěvník Profil 
29. 10. 2022 11:18 Odeslat příspěvek
Dobrý den, řeším teď takové menší dilema.
Mám byt (je to malý byt 40m) na hypo se zatím ještě super úrokem 3%, fix ještě 4 roky.
Nicméně co se týče splátek vs. příjem, už jsem na relativním maximu (větší hypo mi v době žádosti nechtěli dát), nicméně je mi jasné, že za ty 4 roky je velká šance, že budou úroky jinde a tudíž i splátky jinde.
Očekávám ale, že zhruba do 2-3 let bude nutná rekonstrukce. Minimálně voda a elektřina jsou v původním asi 20 letém stavu, samozřejmě pokud by to šlo, tak i podlahy a celé jádro, ale to zatím nehoří. Vzhledem k velikosti bytu tipuju, že tak 200K bude potřeba na ten nutný základ.

Přemýšlím, jak to financovat. Úvěr jako takový nepřipadá v úvahu, nepočítám, že by mi ho dali.
Takže mám jen 2 možnosti, buď si budu ty 2-3 roky odkládat třeba na spořáku, ale to stačit nebude, protože teď mi zbývá z výplaty pár tisícovek navíc, které neutratím (samozřejmě mám dostupnou víc než půlroční rezervu, ale na tu nesahám) nebo je druhá možnost založit stavebko a pak si zažádat o úvěr tam. Říkam si, jestli to má smysl, vázat tam prachy, sice je tam aspoň nějaká podpora, ale kdo ví, co bude za rok. Čekám, že do konce roku bude možná nějaká zajímavá akce.

Jak byste to řešili vy?
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
29. 10. 2022 20:18 Odeslat příspěvek
i) Nejprve bych si udělal rozpočet rek., pokud možno co nejpřensější (po 50 tKč). Dej si raději vyšší rezervu a zjisti podm. na (bezsankční) mimořádné splátky. Netuším jaké jsou dnes podm.
i) I na úvěr ze stsp tě budou skórovat (máš hypo). Ale lze přibrat ručitele z rodiny... na těch pár tisícovek měsíčně :-))
i) Úveř za stsp má smyls, jen když budeš mít co nejkratší překlenovák (na tom si stsp pakují kapsu), tj. co nejvíce k CČ naspořit; plácnu: překlenovák 8% a úvěr ze stsp 4%. Překlenovák bych na více nad 12-14 měsíců nebral. (Ale CČ je zase "jen" pár set-tisícová položka.) Stsp funguje - za levno půjčíme, když už jste naspořil (tušímže) 85% CČ a jste málo rizikový, takže ZOOfalost... :hm
i) Lze "zapojit" i nájemníka (dohodou). Když to prdnou trubky, tak vás bohužel na hodinu vyhodím. Předplaťte si 3-9 měsíců.
i) Realizace nejlépe na přelomu roku 50/50, půlku nákladů hodíš na tento rok, druhou půlku na následující...
i) Pokud to máš pro sebe, tak futrovat prašule a odkládat rek. na co nejpozději, a pak ji udělat co největší během pár měsíců (bude rosekanenje, zaprášenej celý byt), začít v květnu, v létě lze bydlet na chalupě nebo v campu.

Napiš, jakou jsi šel cestou :nenapadne 8-P

PS - jen podklad na podlahu vylitý anhydridem musí schnout 2M ! Ale lze na tom přežívat.


Offline - Návštěvník Profil 
30. 10. 2022 11:24 Odeslat příspěvek
Ono se blbě dělá rozpočet na reko, která bude za 3 roky, kdo ví, kde budou ceny.

Tkaže asi viz poslední vod - odkládat reko co nejdéle
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 3 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies