FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Degiro

Offline - Přeborník Profil 
4. 2. 2023 16:15 Odeslat příspěvek
Díky moc, opravdu je poplatek 2,5 € za burzu zaúčtovaný s datem 3. 1. 2023 / 31. 12. 2022; na webu je vidět jen to datum 2023, v exportu i sloupeček s 2022. To bude asi ono.
Poslední příspěvek


Offline - Kolemjdoucí Profil 
5. 2. 2023 07:22 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
nechci zakládat nové vlákno, tak bych se s dovolením zeptala zde.
Rozhodla jsem se nespolehat jen na penzijko,ale začít sama investovat - po X měsících strávených pročítáním netu jsem se rozhodla pro ETF a volba padla na Degiro.
Mám vytvořený účet, zaslané peníze a snažím se v té aplikaci trošku zorientovat, ale je to peklo :))

Prosím můžete mi někdo poradit pokud budu chtít např. Vanguard SP 500 který mám koupit? Když si ho dám vyhledat, vyjede mi jich v nabídce plno a nevím který.
A jak v aplikaci poznám že jde o akumulační ETF a ne s vyplacením dividend?

Poradíte mi prosim, kde na netu hledáte info o ETF jak jsou složené, jak se jim daří a podle čeho do nich investovat?
Věřím že až se zorientuju, tak to bude v pohodě, ale ten začátek je náročný :))

A ještě jedna otázka, chtěla bych pravidelně třeba každé 3 měsíce koupit 1 akcií Aplle, jelikoz věřím, že ta firma ještě poroste. Je to dobrý nápad, nebo by jste spíš drželi ETF?
A to píšu jako člověk, co má Samsung S22 a iPhonem si vůbec nerozumím :))

Děkuji všem za odpověd Lenka


Offline - Přeborník Profil 
5. 2. 2023 07:55 Odeslat příspěvek
Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD Acc
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BFMXXD54

bez poplatku za nakup a prodej
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B5BMR087


Offline - Inventář Profil 
5. 2. 2023 11:11 Odeslat příspěvek
Pokud chceš mít jistotu správného cenného papíru, hledej (v Degiro i jinde) vždy dle kódu ISIN, který najdeš v jeho popisu (nejen u Degiro, ale i na jiných webech, třeba JustEtf, který odkazuje příspěvek výše). To je ten kód ve tvaru dvě písmena pro zemi původu a pak řada čísel či občas i písmem, např. IE00B5BMR087 pro akumulační ETF od iShares na index S&P 500. ISIN kódy jsou i v tom seznamu Degiro ETF bez poplatku (viz odkaz níže, pokud bys chtěla využít této výhody Degiro a nakupovat ETF bez poplatků), fakt hledej jen dle ISIN. A ještě pozor na burzu, Degiro dané ETF může prodávat na více burzách, ale pro nákup zdarma (plus je to z toho seznamu bez poplatku) je třeba využít tu dle seznamu - ve výsledcích hledání je použita třípísmenná zkratka burzy hned jako první údaj pod názvem cenného papíru, např. EAM pro Euronext Amsterdam, XET pro německou burzu Xetra atd.
Jak zmiňuji výše, na https://www.degiro.cz/poplatky/etf-core-selection můžeš vybrat ETF bez poplatku (zkratka Acc u konce názvu ETF znamená akumulační, tedy dividendy místo výplaty reinvestuje) a dle ISIN a burzy najít ten pro tebe správný. Třeba pro výše uvedený příklad akumulačního ETF na S&P500 tam najdeš, že ta bezplatná je varianta z burzy Xetra, tedy XET.

Jinak to zda věříš akcii Apple nebo jakékoliv jiné a chceš jí pravidelně kupovat, to už je tvé investiční rozhodnutí, nikdo ti jistě neřekne jak na tom Apple bude třeba za 10 let. V investicích je ale důležitá DIVERZIFIKACE (rozložení do více různých akcií), tedy určitě ne vše jen do Apple, můžeš to ale (pokud nakouslému jablku věříš) pojmout jako doplněk k tomu ETF, ve kterém je akcií mnoho, tedy dávat pravidelně do ETF jako základ plus občas do Apple či jiné tvé oblíbené akcie.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
5. 2. 2023 13:04 Odeslat příspěvek
Děkuji moc za odpovědi, to už jsem zjistila, že musím hledat podle ISIN. A pokud se stejným ETF prodává na více burzách, tak je tedy jedno na které ho koupím?
Ohledně těch akcií vím, že nikdo neřekne jestli je dobrá ta a nebo ta akcie, spíš jsem to myslela tak, jestli není hloupost kupovat např. třeba ten Aplle po 1 akcii, jestli se třeba nevyplatí 1x za rok jich koupit 4 z hlediska poplatku atd. :))


Offline - Diskutér Profil 
5. 2. 2023 14:17 Odeslat příspěvek
Stejné etf může být prodáváno na více burzách a v různých měnách. Třeba v Londýně to je často v USD nebo v GBP, což by znamenalo zbytečné poplatky za směnu, když Degiro vede účet v eurech. V EUR bývá prodáváno obvykle v zemích, které platí eurem, tj. Xetra, Amsterdam, Milano, Paříž...
Pak je lepší vzít burzu, která je (v případě etf) na tom seznamu zdarma. Pokud se to toho netýká, tak burzu s nejvyššími objemy, protože to obvykle znamená i nejmenší spread (rozdíl nákup-prodej).


Offline - Návštěvník Profil 
6. 2. 2023 02:48 Odeslat příspěvek
Jenom takový postřeh, když si kupuješ SP500, tak si kupuješ aktuálně 6% z toho právě ten Apple, protože v tom má takové zastoupení ;)


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 2. 2023 16:21 Odeslat příspěvek
Děkuji za odpovědi,

ještě bych se zeptala, pokud bych tedy chtěla koupit akcie Apple, je jedno zda na burze XETRA za eura, nebo je lepší koupit za dolary na burze NASDAQ když to je USA firma?

Děkuji Lenka


Offline - Mírně pokročilý Profil 
10. 2. 2023 09:10 Odeslat příspěvek
Poplatek NASDAQ 1 EUR + konverze meny 0,25%, jestli se nepletu.
Poplatek XETRA 5 EUR.
->
Tedy zalezi na objemu a na tom jak se v budoucnu zmeni poplatky az budes prodavat apod.
Pro mensi nakup nez 800 EUR NASDAQ.


Offline - Návštěvník Profil 
23. 2. 2023 21:50 Odeslat příspěvek
Řešili jste někdo Degiro a převod měn z daňového pohledu? Docela mě zarazilo, že mám v Objednávkách převod měn jako nákup přes Currenex (převádím ručně, tak nevím jak je to u automatického nočního převodu).

Napadlo mě to, když jsem koukal na KB Etrading. Nedávno jsem byl na pobočce v KB a mezi řecí jsem prohodil, že mají drahou směnu. Nabídli mě ten etrading, že je to zadarmo, tak si říkám, že proč ne. Jde tam jednoduše směnit a z účtu na účet. No ale dle všeho už je to Forex, takže i když nedosáhnu žádného zisku (což nedosáhnu, chci-li to používat jako směnárnu) a daně nebudou, tak to v daňovém přiznání, nepletu-li se, musí být. O tom se bankéř jaksi zapomněl zmínit…

Na druhou stranu jaký je pak rozdíl oproti klasické směnárně, přes to bych teoreticky taky mohl obchodovat. Někdy si říkám, že je snad lepší takové věci ignorovat a žít v blažené nevědomosti. Narazil jsem totiž na tento článek a to vypadá právě na tu blaženou nevědomost. :)


Offline - Návštěvník Profil 
23. 2. 2023 23:15 Odeslat příspěvek
Tak jak už tak mívám ve zvyku píšu do fóra předtím, než se uráčím dát si tu práci a zjistit všechny informace. V tomhle případě jsem ani nemusel chodit příliš daleko.

[quote]§ 4: Osvobození od daně
(1) Od daně se osvobozuje
...
ze) kursový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně...

Tzn. (pokud vše chápu správně) můj případ se danit ani uvádět v daňovém přiznání nemusí.


Offline - Inventář Profil 
24. 2. 2023 08:37 Odeslat příspěvek
Ano, jako FO nepodnikající ty směny měn daňově neřešíš, je jedno zda jde o útraty na zahraniční dovolené, nebo konverze na akcie :). Pro přepočet (z pohledu jiných daní, třeba z prodeje cenných papírů či z dividend) je nejsnazší použít Jednotný kurz platný pro celý rok, a to je vše.


Offline - Přeborník Profil 
24. 2. 2023 13:14 Odeslat příspěvek
No, je tam napsané
Citace
s výjimkou … směně peněz z účtu vedeného v cizí měně na … trhu, na kterém se obchody s těmito měnami uskutečňují
.

Doslova čteno se to evidentně neaplikuje. Ale … 1) na trzích vůbec nebývají účty, trh a depozitář / vypořádání jsou oddělené koncepty, a 2) já myslel, že měny se primárně obchodují OTC, ne na burzách. Tak by se snad ta výjimka neaplikovala vůbec na nic???

(Já vím, měl bych si najít důvodovou zprávu a dřívější judikáty. Doufám, že tomu tu někdo rozumí.)


Offline - Inventář Profil 
24. 2. 2023 14:58 Odeslat příspěvek
Proboha, vždyť i daňař @Rop zde ve skupině Daně a účetnictví už minimálně jednou psal, že tyto konverze měn na nákup akcií apod. fakt investor daňově neřeší (pokud tedy nejde přímo o Forex obchod, to je jiná, řešíme ale běžnou konverzi pro obchody akcií v eurech či dolarech), stejně jako neřešíte kurzový zisk/ztrátu, když zbylá eura z dovolené směníte zpět na Kč.


Offline - Přeborník Profil 
24. 2. 2023 16:47 Odeslat příspěvek
To nerozprouji, ale taky to nijak neodpovídá na můj dotaz.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 ... 92  Další stránka
Stránka 81 z 92 [ Příspěvků: 1367 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies