FinExpert.cz

Přihlásit se
Akcie ze SRN nebo USA OTC PK?

Offline - Návštěvník Profil 
4. 8. 2020 20:33 Odeslat příspěvek
Z diskuzního vlákna ohledně zdanění dividend USA vs SRN chápu, že z hlediska zdanění dividend je lepší koupit akcii na USA burze než na německé burze. Když jsem hledal akcie na FIO ebrokeru, tak ta americká akcie není na klasické burze jako NYSE ale USA-OTC-PK. Když jsem hledal co je to OTC PK, tak jsem narazil na tento příspěvek a také jsem zběžně prohlédl článek co je OTC https://www.investopedia.com/terms/o/otc.asp kde uvádí:

Citace
OTC stocks have less trade liquidity due to low volume which leads to delays in finalizing the trade and wide bid-ask spreads.

Less regulation leads to less available public information, the chance of outdated information, and the possibility of fraud.


a článek https://www.investopedia.com/ask/answers/120.asp co je to PK, tam uvádí:

Citace
The .PK behind a stock symbol simply means the stock in question is traded on the pink sheets or the Pink Sheets Electronic Quotation service.

This is a highly speculative and risky place to invest. Investores would be wise to only invest what they are willing to lose.


Takže nevím jestli je lepší to OTC PK nebo SRN?

FIO ebroker třeba nabízí právě Mitsubishi a VESTAS na SRN i OTC PK. Dividendy by byly v řádu nízkých desítek USD.

děkuji
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 8. 2020 08:05 Odeslat příspěvek
Je to japonská a dánská firma, proto je můžeš koupit i na jejich domácí burze, kde jsou primárně kótovány, takže se můžeš vyhnout problému s likviditou. Měl by sis měl zjistit jaké daně platí v těchto státech a taky na kolik tě vyjdou poplatky u tvého brokera. A taky záleží, jestli je to akcie, jejíž podkladem přímo podíl na konkrétní firmě, nebo certifikát typu ADR jehož podkladem může být např. akcie, takže je to de facto nepřímé vlastnictví, protože nedržíš akcii na tvé jméno, ale jen tento certifikát a může se u tohoto typu cenné papíru lišit danění oproti akciím.

Dánsko má tuším taky celkem vysokou daň, takže je jedno, jestli akcii VESTAS koupíš na burze německé, dánské nebo americké. Zdanění bude vysoké. Takže pokud kupuješ tyto firmy na dlouhodobé držení s cílem vytvořit si příjem z dividend, je na zvážení jestli se ti to vyplatí.

Připadá mi, že se v tom tolik neorientuješ, a podle výše dividendy odhaduji ,že to bude investice v řádu nízkých tisíců EUR, proto bych ti spíš doporučil kumulativní dividendové ETFko (nevyplácí dividendy, ale reinvestuje je zpátky do fondu), protože správce těchto fondů dokáže optimalizovat danění dividend. Odpadne ti i povinnost vykazovat si tento příjem v daňovém přiznání.


Offline - Diskutér Profil 
6. 8. 2020 16:30 Odeslat příspěvek
Kdo si jednou oblíbil vytváření vlastního fondu a dividendy každý měsíc několikrát,
ten se nikdy víc nenechá nachytat na fondy a ETF.
I když existují také šílenci, kteří mají několik akcií a současně několik ETFs nebo fondů,
a zcela největší blázni s termínem u doktora mají i zlato a P2P a třeba i bitcoin.

Já nepřestanu nikdy odrazovat lidí od amerického certifikátu ADR na neamerické akcie.
Kdo koupí ADR na akcii BASF nebo BHP nebo Sanofi, ten pak nemá žádnou akcii, jen půjčil nějaké pochybné americké bance peníze, která během další finanční krize zkrachuje.
Například NY Mellon bank vytváří tyto deriváty = certifikáty = odpadky z evropských akcií.
A pokud má ta evropská akcie v originále dividendový výnos 5% brutto mínus daň 20%,
tak bude dividenda z amerického ADR dělat zrovna tak 5% z investice a strhnou z ní daň 20% a ne 15%, jak je v USA zvykem.
Ten kdo vlastní od BASF ADR, není akcionář BASFu ale certifikář BASFu. A když tvůrce ADR = banka NY Mellon zkrachuje, majitel ADR ztratí všechny peníze.

Já kupuju akcie z celého světa na německém neburzovním trhu Tradegate s poplatkem 8,90 € a to je asi o 1 € méně než poplatek na Xetra. Po každé investuju alespoň 1.000 € za akcii a pak během několika let přidávám další 1.000 € až na celkovou investici 6.000 € nebo 7.000 €.


Offline - Návštěvník Profil 
6. 8. 2020 16:54 Odeslat příspěvek
Ladislav 1. píše
Já nepřestanu nikdy odrazovat lidí od amerického certifikátu ADR na neamerické akcie.


Takže při investici např 30 tis. Kč do firmy, která výrazněji neroste ale má slušné dividendy byste do nákupu přes USA OTC PK nešel ale spíše nakoupil přes burzu v SRN kde je daň z dividend asi dvojnásobná než obvyklá daň z USA koupených akcií?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 4 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies