FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Offline - Inventář Profil 
15. 9. 2021 18:28 Odeslat příspěvek
Ano, vyplatí těch 765 000 Kč.
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
15. 9. 2021 19:05 Odeslat příspěvek
Je možné v jednom upisovacím období (v tomto) koupit ten stejný dluhopis dvakrát? Už jsem jednu částku zaplatil a kdybych chtěl teď ještě něco přidat jde to? (tj. znova to upsat stejným způsobem, jenom jinou částku? Spáruje se to pak dohromady, nebo jak by to bylo?) Děkuji.


Offline - Nadšenec Profil 
15. 9. 2021 20:29 Odeslat příspěvek
Ano, lze. Na konci upisovaciho obdobi se vse secte a bude to jako jeden dluhopis.


Offline - Diskutér Profil 
17. 9. 2021 20:29 Odeslat příspěvek
dnes jsem na poslední chvíli něco upsal přes ČS, dost naslepo bez hlubšího studování podmínek nebo pročítání tohoto fóra, ale řekl jsem si, že horší než na běžném spořáku nebo termínovaném vkladu to snad nebude. No, úplně jisté to není, podle toho co zmínila bankéřka.
Nevěděl jsem, že existuje nějaká tabulka basických indexů a výnos konkrétního dluhopisu je hodnota k určenému měsíci mínus hodnota ke stejnému měsíci předchozího roku. Takže na příkladě, který mi ukázala, dělal rozdíl tuším k letošnímu červenci něco řádově kolem 3,5%, ale když by se to počtalo k lednu, tak by to byla jen 2%. Tak jsem zvědav jak ta loterie vyjde :-)

Jinak na Kounicově v Brně byly při zakládání nějaké kiksy paní bankéřky, první papíry co mi přinesla k podpisu byly na úplně jiné jméno, prý se asi uklikla v rodném čísle. Pak mi tvrdila, že platbu je nutné poslat jako jednu platbu vcelku, ne ji např. rozdělil tak, aby šly jednotlivě poslat jako okamžité. Přímo v dokumentech co jsem podepisoval je ale napsáno, že platbu LZE rozdělit.
Ona by si prý tyto dluhopisy nepořídila, klientům případně doporučuje konzervativní fondy. Na papíru co mi předložila byl jediný konzervativní fond v plusu asi 0,9%, ostatní v červených číslech. Ale já jsem houby investor a nerozumím tomu.


Offline - Trvalý BAN Profil 
17. 9. 2021 20:53 Odeslat příspěvek
To co bylo v mínusu, může jít do plusu a naopak. Ale zprostředkovatel bude vždy nejvíce nabízet to, z čeho má nejvyšší provizi.


Offline - Diskutér Profil 
17. 9. 2021 21:10 Odeslat příspěvek
jak je to vlastně s daněním těch dluhopisů?

Edit: odpovím si (čerpám odsud)

Výnosy státních dluhopisů jsou v souladu s novelou zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, osvobozeny od daně z příjmů.

Znamená to, že u této (12.) a dalších emisí (tranší) nebude držitel platit srážkovou daň z výnosu ve výši 15%. Zmíněná novela zákona o daních z příjmů se netýká emisí státního Dluhopisu Republiky, které byly vydány před nabytím účinnosti. Pokud jste si koupili tranši 31.12.2020 a starší, bude vám výnos zdaněn srážkovou daní ve výši 15%, což investorům snižuje čistý výnos.


Naposledy upravil A1rh- dne 17. 9. 2021 21:17, celkově upraveno 2


Offline - Trvalý BAN Profil 
17. 9. 2021 21:16 Odeslat příspěvek
Od nějakého data se už nedaní.


Offline - Inventář Profil 
18. 9. 2021 02:57 Odeslat příspěvek
K té ČS: nejlépe, co může člověk udělat, je neposlouchat je. Kdybych já se řídil jejich radami, tak jsem o pořádný ranec lehčí!

Jinak platby dluhopisů rozdělit jde, třeba když to člověk potřebuje zaplatit z různých bank, ale pozor! Nefungují při jejich úhradě okamžité platby (aspoň nefungovaly), protože to asi ČNB neumí.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 9. 2021 07:38 Odeslat příspěvek
A1rh- píše
Jinak na Kounicově v Brně byly při zakládání nějaké kiksy paní bankéřky, první papíry co mi přinesla k podpisu byly na úplně jiné jméno, prý se asi uklikla v rodném čísle. Pak mi tvrdila, že platbu je nutné poslat jako jednu platbu vcelku, ne ji např. rozdělil tak, aby šly jednotlivě poslat jako okamžité. Přímo v dokumentech co jsem podepisoval je ale napsáno, že platbu LZE rozdělit.
Ona by si prý tyto dluhopisy nepořídila, klientům případně doporučuje konzervativní fondy. Na papíru co mi předložila byl jediný konzervativní fond v plusu asi 0,9%, ostatní v červených číslech. Ale já jsem houby investor a nerozumím tomu.

Tak tady jsem taky zakládal a taky to na mě zkoušely. Chtěl jsem si ověřit něco ohledně předčasného splacení a paní ani nevěděla, že to jde, ale jistě věděla, že jejich fondy jsou výhodnější. Pak si na mě zavolal nějakou obtloustlou investiční poradkyni, která byla pěkně drzá, když viděla, že mě nepřesvědčí. Tušil jsem, že to takhle dopadne, tak už jsem je pak trochu ignoroval, sbalil jsem papíry, zaplatil 250Kč a už si můžu nakupovat sám.
Investování nerozumím, proto jsem taky šel do dluhopisů, ale nechat se ukecat od už od pohledu vychcaný poradkyně, no to potěš.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
20. 9. 2021 17:55 Odeslat příspěvek
Tak poslední úpis celkem nečekaně rekordní (5.6mld) a na webu oslavný článek, jak je to skvělé a výhodné a přitom se nezdá, že by někdo řešil, že stát si může půjčit na trhu o dost levněji. Nabízet ten dluhopis v době nízké inflace je asi fajn, ale když je poslední inflační print přes 4% a pravděpodobně bude ještě vyšší a trh dluhopisů je zatím pod 2%... Je to takový zvláštní druh populismu. Zajímalo by mě, jestli to nebude v budoucnu napadnutelné (péče řádného hospodáře atd.) V zahraničí je to taky běžná praxe nabízet takový dluhopis, nevíte?


Offline - Inventář Profil 
21. 9. 2021 05:03 Odeslat příspěvek
Nabízet dluhopisy vlastnímu obyvatelstvu je samozřejmě normální po celém světě. Ohromné peníze jsou v nich třeba v Japonsku, Itálii. Z jedné strany to může být momentálně o něco dražší (jejich úročení může být v příštím roce ale okolo 2 %, pokud se splní předpovědi některých ekonomů), ale je to mnohem stabilnější než si půjčovat v zahraničí. Těch 5 miliard je pak naprostá kapka v moři toho, co si stát půjčuje, to nestojí ani za řeč.


Offline - Administrátor Profil 
21. 9. 2021 06:35 Odeslat příspěvek
A hlavně je třeba si uvědomit, že ty vydělané úroky člověk dřív nebo později pošle člověk do ekonomiky zpět (čili stát z toho dostane ještě DPH).


Offline - Nadšenec Profil 
21. 9. 2021 07:15 Odeslat příspěvek
Přesně tak, žádný populismus, naopak, toto je ta ideální varianta, kdy obyvatelstvo by mohlo začít považovat stát za svůj a ne za pijavici, co se snaží z něj vytáhnout co se dá a ideálně zdanit i vzduch.
Bohatí a spokojení občané = dobře fungující stát a systém. Ovšem v dnešním světě nejspíš jen fantazie.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
21. 9. 2021 09:09 Odeslat příspěvek
Ok fajn, na tyhle argumenty jsem nepomyslel. Spíš jsem bral, že všechny dosavadní emise jsou přes 30mld a kdyby se ted´ rok platilo 4% je to na úroku přes 600mil víc, než by se platilo na trhu. Ale asi to je kapka v moři, a když to jde teda lidem na účet, tak asi jo...


Offline - Přeborník Profil 
21. 9. 2021 09:39 Odeslat příspěvek
Nabízet dluhopisy, do kterých může investovat běžný občan a ne jen někdo se stovkami milonů, je dost běžné. Nabízet dluhopisy s výnosem navázaným na inflaci taky.

Nabízet dluhopisy s výrazně nadtržním výnosem rozhodně běžné není, je to zkrátka rozdávání z rozpočtu stejně jako peněžitá pomoc v nouzi nebo státní podpora stavebního spoření. A je to podobně žádoucí/pochybné, ale bez toho morálního argumentu, že to pomáhá potřebným, kteří si pomoci nemohou sami. Asi je nejrozumnější to brát jako částečnou vratku daně, aniž by se stalo politickým tématem snižování daní pro majetnější.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 137  Další stránka
Stránka 53 z 137 [ Příspěvků: 2041 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies