FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Online - Diskutér Profil 
21. 11. 2021 13:00 Odeslat příspěvek
Ona je právě otázka, jestli tu jádrovou inflaci, boostovanou mj. cenami energií a inflací cen výrobců, zkrotí skrzevá zdražení peněz. Jen doufám, že vědí, co dělají.

Nevím proč by se měla nějak vymezovat proti ECB, to není její kompetence. Naopak jsem zvědavý, jestli historicky nejvyšší rozdíl výnosu 10Y bundu vs. 10Y CZGB trochu nerozhodí klidné tržní prostředí. Podle asset swapů jsou v trhu už halší hiky a trh už spíš podle mě začíná přemýšlet jak moc prudké bude snižování sazeb.

Ohledně kurzu bude taky záležet na tom, kdy a jak začne zvedat sazby ECB. Zatím se s tím moc nepočítá. V momentu, kdy se o tom začne jednat, bude mít koruna co dělat, aby svůj kurz udržela. Já bych byl rád, pokud bychom naši životní úroveň zvyšovali hlavně přes vyšší přidanou hodnotu. To znamená, ne montovnami automobilů a dalších koncových článků výroby.
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
21. 11. 2021 16:02 Odeslat příspěvek
Třeba by to mohlo někoho zajímat. :-)

Interview ČT24 - 4.11.2021
Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB

:arrow: https://www.ceskatelevize.cz/porady/100 ... 058041104/


Offline - Mírně pokročilý Profil 
21. 11. 2021 17:05 Odeslat příspěvek
To zvýšení sazeb jsem na začátku dost podporoval, ale stačí dva týdny nebo kolik to je a už si nejsem jistý. Ten kurzy koruny prostě nereaguje jak by měl a ukazuje se, jak moc záleží na globálních faktorech a jak málo záleží na naší centrální bance. Stačí nějaká měnová krize v Turecku atd. a zvýšení sazeb o skoro 3% jakoby nebylo. Fakt doufám, že koruna s těmi sazbami dlouhodobě posílí, jinak bude jediným výsledkem zdražení půjček pro firmy a rezidenty a cizinci nám to tady skoupí na 0% úrok.


Online - Diskutér Profil 
21. 11. 2021 17:26 Odeslat příspěvek
Co že nám skoupí? Na jaký 0% úrok? To jako půjčkou v euru? To ale vytečou na swapu, cca 3,5 % ročně. Nějak nechápu tyhle myšlenkový pochody.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
21. 11. 2021 18:08 Odeslat příspěvek
Já se teda přiznám, že problematice měnových swapů nerozumím, ale měl jsem na mysli například tohle. Předpokládám, že to probíhá i v oblasti komerčních nemovitostí.

https://www.e15.cz/byznys/reality-a-sta ... dy-1381534


Offline - Diskutér Profil 
21. 11. 2021 18:37 Odeslat příspěvek
Proč by půjčkou v euru měli vytéct na swapu? Půjčím v eurech, koupím koruny za eura, koupím aktivum za koruny.
Jasně, je tam kurzovní riziko, ale pokud by se koruna stala imunní vůči úrokovým sazbám, nedává úplně smysl se zajišťovat a nějaký swap řešit.
To byla předpokládám původní myšlenka.


Online - Diskutér Profil 
21. 11. 2021 19:12 Odeslat příspěvek
Ten podmiňovací způsob ohledně imunity koruny vůči sazbám je na místě. Tak to totiž nefunguje. Úrokový diferenciál zpravidla funguje. Koruna je brána jako EM měna a pokud se nerezident nezajistí, podstupuje měnové riziko. Pak to není za nulu, ale za podstoupené riziko. Maďaři a Poláci o tom vědí své. :)
Koupil to Švéd. Kdyby Čech nabídl víc, koupí to Čech. Stejně tak může Čech kupovat v Německu, nebo jinde v Unii. Já v tom problém nevidím. Problém je spíš v tom, že tu nemáme dost domácích investičních celků, které by takto aktivně vystupovaly. Já v pohybu kapitálu problém nevidím.
Btw., víme jistě, že se tím swapem nezajistil? Protože standardně realitní fondy (aspoň ty české, do kterých vidím), které investují v euru (nákup nebo příjem z nájmu), se zajišťují EURCZK swapem nebo pomocí forwardů. Pokud totiž mám bysnys plán s výnosem 5 % ročně, dokáže mi do toho měna hodit vidle. Ale to už jsme mimo původní téma.


Naposledy upravil saabik dne 21. 11. 2021 22:10, celkově upraveno 1


Online - Diskutér Profil 
21. 11. 2021 19:50 Odeslat příspěvek
saabik píše
Já bych byl rád, pokud bychom naši životní úroveň zvyšovali hlavně přes vyšší přidanou hodnotu. To znamená, ne montovnami automobilů a dalších koncových článků výroby.


To se dělá špatně v okamžiku, kdy 1) školství produkuje ve velké míře např. kulturní antropology a 2) vysoká přidaná hodnota nebo "hi-tech" jsou poměrně často přítomny, ale v rámci korporátů vykazováno zcela odlišně od reality (minimální možná marže a následně vnitroskupinový prodej do zahraniční matky)


Offline - Poslední varování Profil 
23. 11. 2021 19:09 Odeslat příspěvek
jjrr píše
Souhlasím s XLS. ČNB začla inflaci tvrdě krotit, možná nejvyšší čas z těhle dluhopisů zavčasu vystoupit? Tady se musí člověk vázat minimálně na rok ne? A výnos až podle toho, jaká bude inflace za rok?


Lze tyto protiinflacni dluhopisy povazovat za vynos? V nejlepsim pripade pouze uchovani hodnotu, ale zadny realny vynos tam nevidim. Prostě jen na odložení peněz, pokud s nimi neumím naložit lépe.

A po roce vyzvedneš max. 500 000 + 1/2 nad 500 000 Kč.


Offline - Trvalý BAN Profil 
24. 11. 2021 04:28 Odeslat příspěvek
Přesto to FÚ ješté před rokem zdanil daní z příjmu ne? Teď už je asi daň odpuštěna.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
24. 11. 2021 08:41 Odeslat příspěvek
Má podle vás ještě smysl v době SÚ na úrovni 2,5% investovat do dluhopisů, kde může být třeba jen 3% výnos? Jasně, beru i možnost inflace násobně vyšší nebo snížení úroků na SÚ, ale znamená to zablokování peněz na rok...


Offline - Návštěvník Profil 
24. 11. 2021 10:59 Odeslat příspěvek
Tady teď panuje optimismus se statnimi dluhopisy, ale upozorním, že jak psal výše drummond, vysoký výnos se v současné době týká hlavně emisí z ledna letošního a minulých let. Srovnávací základ je opravdu vysoký a pokud teď někdo kupuje aktuální lednovou emisi, tak se velmi pravděpodobně nedostane na tak velkou inflaci z těchto měsíců. Z tohoto důvodu se zdá optimální nakupovat každé 3 měsíce - podobně jako u akcíí časování je velmi těžké a takto se vyhnete prudkým výkyvům a každé 3 měsíce můžete část prodat.


Online - Diskutér Profil 
24. 11. 2021 12:13 Odeslat příspěvek
To mi přijde trochu zvláštní úvaha. Nikde není psáno, že příští rok nebude inflace ještě vyšší než letos. Naopak. Teď do inflace vstoupí vyšší cena energií a inflace ještě dál poroste. A ceny výrobců jsou přes 10 % všude ve světě. To se zpožděním proteče i do CPI. Takže já osobně naopak uvažuju, že nějaké peníze do toho začnu ukládat. I když mi je konstrukce proti srsti. Stát si půjčuje dráž než je tržní úrok, takže řádný hospodář to teda není. No ale my mu na to vyděláme...


Offline - Návštěvník Profil 
24. 11. 2021 12:42 Odeslat příspěvek
Ano ted zacatek roku a 1. ctvrtleti bude masakr, ale pak si myslim ze to bude klesat, takze ted neni realne pocitat ke konci roku s 6-7 % CPI. Cekam tak 4% max. Na druhou stranu se podivejme co se deje v Turecku.... Myslim, ze pokud by inflace brutalne vyletela, tak tento produkt stat utne.


Offline - Inventář Profil 
24. 11. 2021 13:32 Odeslat příspěvek
Na rychlý pokles inflace v prvním pololetí 2021 bych moc nesázel, do všeho se bude postupně promítat zdražení energií o desítky procent podle toho, jak budou končit fixace. Myslím, že MF mělo na rok prognózu v průměru 6 %, a to bych od nich čekal spíš optimistický výhled, takže to může být i na konci roku klidně 5-6 %.
Nikde taky není psáno, že vláda v novém obsazení bude v tomhle programu vůbec dál pokračovat. Třeba někoho napadne na tom ušetřit nebo upravit podmínky tak, že to bude nepoužitelné.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 137  Další stránka
Stránka 59 z 137 [ Příspěvků: 2041 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies