FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Offline - Trvalý BAN Profil 
21. 1. 2022 18:40 Odeslat příspěvek
Na to, že nejvíc stoupaly ceny nemovitostí a stavebních materiálů, asi nelze svádět, že je to dovezené.
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
21. 1. 2022 20:49 Odeslat příspěvek
Ceny nemovitostí se do CPI nezapočítávají. Vyšší cena stavebních materiálů může být zcela jistě z části způsobená i zvýšením cen surovin (ropa + další energie).

Přílohy

Inflace.jpg
Inflace.jpg
[ 138.57 | Zobrazeno 128 krát ]




Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 2. 2022 22:39 Odeslat příspěvek
Aktualizová předpověď inflace z ČNB. Tranše z Q1 a Q2 dostanou slušný výnos.

Přílohy

Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG
[ 54.79 | Zobrazeno 55 krát ]




Offline - Přeborník Profil 
5. 2. 2022 00:03 Odeslat příspěvek
Mimochodem je dost zajímavé si z těch meziročních čísel zpětně udělat graf prognózovaných hodnot CPI – většina nárůstu cen je prognózovaná jen v tomto kvartálu, pak už jsou rostou mezikvartální ceny jen zhruba tempem 3 % p.a.

Tzn. teď už moc inflace predikovaná není, a nemá cenu se na tento rok pouštět do nějakých šílených akcí typu akcie s horizontem půl roku nebo nemovitost. Ty uspořené peníze už hodnotu ztratily, a budoucí investice ten fakt nezachrání.

(Samozřejmě je možné, že skutečnost nebude podle prognózy. Nebo snad i pravěpodobné – ale odchýlit se může oběma směry.)


Offline - Inventář Profil 
5. 2. 2022 06:24 Odeslat příspěvek
mikocz píše
Aktualizová předpověď inflace z ČNB. Tranše z Q1 a Q2 dostanou slušný výnos.

Čemu přesně říkáš slušný výnos? 3,0%+? Pokud to správně chápu (úplně z grafu ani související tabulky nedovedu vyčíst měsíce), pak v roce 2022 je u jednotlivých emisí predikován hrubý výnos cca: dubnová 9,6 %, červencová 9,5 %, říjnová 8 % a v roce 2023: lednová 6,6 %, dubnová 3,0 (předpokládám, že tyto 2 jsi myslel pod Q1 a Q2), pak bychom se měli vrátit k +-2 %.

Pokud by to takto opravdu vyšlo, pak by stálo za úvahu dubnovou emisi nahradit třeba ročním (či delším) TV (ten by zvláště v případě růstu sazeb mohl nakonec vynést více).


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 2. 2022 07:56 Odeslat příspěvek
fc70: Přesně jak píšeš, peníze už ztratily hodnotu a teoreticky už je pozdě to zachraňovat. Je to o inflačních očekáváních. Ale tady si myslím, že pořád můžou překvapit směrem nahoru - stabilně a rychle roste cena emisních povolenek kde jsme na maximech, a tam přepis do reálných cen průmyslových výrobků trvá dlouho, to samé s elektřinou a plynem, ropa vypadá na další překvapení směrem nahoru, ceny zemědělských hnojiv a komodit jsou na maximech... Tohle všechno v cenách zatím plně není. Ne nadarmo existuje termín inflační spirála. Pro mě je taky zatím nepředstavitelné, že když inflace teď v lednu bude 9% tak že další rok v lednu bude dalších třeba 10% z těchto úrovní, ale nejde to vyloučit a pak má pořád cenu hodnotu peněz zachraňovat.


Offline - Diskutér Profil 
5. 2. 2022 09:11 Odeslat příspěvek
Teď by člověk i docela ocenil pokračování státních dluhopisů taky v roce 2022, což? Já do toho dal jen necelých 10% aktiv. Dalších 20% mám v akciích. Zbytek pak na spořácích. Nepočítám do toho třeba nemovitost ve které bydlím. Nemovitosti jsou jako investice stále hrozně přehřáté a holt nechci chytit nějaké FOMO u bytu za 3 mil. na malomestě. Zpětně si uvědomuji, že jsem mohl před pár lety investovat do nemovitostí více, ale křišťálová koule mi zrovna nefungovala. Na druhou stranu nefunguje ani teď a třeba se ukáže cash is king na nějaké jiné příležitosti a dožijeme se dalšího meltdown na akciovém trhu, kdy navíc tohle bude díky ČNB doprovázeno výhodným kurzem CZK x USD (už nyní je poměrně libový). Holt musíme těžit z toho, co příležitosti přinesou.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 2. 2022 09:31 Odeslat příspěvek
Taky přemýšlím o stažení. Mám peníze ve všech kvartálech. První jsem ponechal, na druhý je poslední den splatnosti v pondělí (taky asi nechám další rok), ale třetí a čtvrtý, pro které jsou relevantní měsíce duben a červenec, možná stáhnu.


Offline - Inventář Profil 
5. 2. 2022 09:48 Odeslat příspěvek
Já měl tak v 2018 hlavně spořáky, nemovitost a trochu akcie, v 2019 jsem nalil většinou ze spořáků do SD, v 2020 jsem dost navýšil akcie, v 2021 z předražené nemovitosti a spořáků všechno do akcií. Teď jsem tak 70 % akcie a 30 % SD. Hotovost nemám skoro žádnou, takže aktuální inflační šílenství mě nijak zvlášť nepoškozuje.

V podstatě nejdůležitější bylo na začátku loňského roku rychle prodat zbytečnou nemovitost (před vrcholem), protože se mi ve stejném roce podařilo peníze z ní zhodnotit na burze o 40 %, celkové zhodnocení i se započítáním předchozích nákupů bylo skoro na 50 %. Letos plánuju omezit výrazně SD, ze kterých se nechám jen cca 30 %, protože výnos z nich je teď vynikající, ale v příštím roce už to taková hitparáda nebude. Pak budu muset máknout jen na vyšší diverzifikaci, abych snížil podíl akcií.

Dlouhodobé zkušenosti mi říkají, že spořáky a SD (a ostatní finanční produkty typu DPP, stavebního spoření...) není cesta ke zbohatnutí, ale jen k omezení inflačních ztrát. Pokud chce člověk něco vydělat, chce to opravdu investovat do nemovitostí (ovšem když jsou dole), případně burza.


Offline - Trvalý BAN Profil 
5. 2. 2022 11:45 Odeslat příspěvek
Nebo crypto. 8-)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 2. 2022 13:13 Odeslat příspěvek
Teď koukám do účtu a vyskočila na mě tato hláška:

Citace
Celková hodnota upisovaných nebo reinvestovaných dluhopisů u některých emisí překračuje limitní částku stanovenou emisními podmínkami pro vyplnění čestného prohlášení.
Je nutné doplnit čestné prohlášení pro níže uvedené emise:


Podotýkám, že pro emisi, která překročila částku 300k jsem čestné prohlášení podával už při upisování. Nedává mi moc smysl, abych znovu dokládal čestné prohlášení při reinvestici. Nevidí někdo něco podobného?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 2. 2022 16:37 Odeslat příspěvek
To čestné prohlášení alespoň při úpisu na webu je jenom, že se zaškrtne kolonka ročního přijmu a "čestně prohlašuji...". Nemělo by to být drama.

Jinak hoši dobré tipy jak diverzifikujete. Já byl dnes po dlouhé době v Bille na nákupu a cenovky šly dost nahoru, 10 i 20%, fakt jsem koukal. Fazole v konzervě, tuňák, instantní těstoviny, koláček... takové věci kupuju pravidelně, znal jsem cenu a fakt to vyskočilo...


Tento příspěvek byl označen jako off-topic. Klepněte pro zobrazení příspěvku.


Offline - Inventář Profil 
5. 2. 2022 16:54 Odeslat příspěvek
Billa sice byla a je ze supermarketů v podstatě nejdražší, ale to nemění nic na tom, že ceny šly nahoru i o více než 20%.

Čestné prohlášení: Na mě to vyskočilo u emise, u které jsem prohlášení nepodával, protože to ještě nebylo potřeba. Jsi si jist, že nemáš ještě nějakou jinou z minulosti? Bacha, zapamatuj si o kterou jde, protože pak Ti to nabídne na výběr úplně všechny, co máš, a ne jen tu, u které to vyžadují.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 2. 2022 20:48 Odeslat příspěvek
Nutnost čestného prohlášení mi vyskočila taky, koukám. Určitě jsem podával, považuji to za jejich chybu, že nepřevedli papírová prohlášení do systému. Nechal bych tomu čas, možná zkusím zjistit, co na to říkají.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 137  Další stránka
Stránka 84 z 137 [ Příspěvků: 2041 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies