FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 5. 2021 18:29 Odeslat příspěvek
Dobrý den,
omlouvám se za laický dotaz. Pokud nakoupím protiinflační dluhopis republiky v jednom upisovacím období za 500.000 Kč a za půl roku nato = v dalším upisovacím období za dalších 500.000 Kč, bude možno po roce předčasně vyplatit 500.000 Kč z prvního úpisu a po dalším půlroce i zbylých z druhého úpisu 500.000 Kč?
Budou oba dluhopisy vyplaceny včetně úroku za jeden rok trvání? Díky za radu
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
26. 5. 2021 18:39 Odeslat příspěvek
Ano. Ano.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 5. 2021 10:46 Odeslat příspěvek
Po dvou a půl letech vylepšilo ministerstvo prodej tak, že noví zájemci už nemusí na pobočku a platit 250 Kč navíc. Jenže: většina nových zájemců bude muset na pobočku a platit 250 Kč navíc... https://www.penize.cz/dluhopisy/426773- ... z-poplatku


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 5. 2021 20:03 Odeslat příspěvek
Guvernér ČNB: Nebojíme se ekonomiku trochu ochladit zvýšením sazeb

https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis- ... nim-sazeb/


,,Každopádně nás čeká etapa vyšší inflace, a to i kvůli přehřátí trhu práce z minulosti. Očekáváme, že potrvá zhruba celou druhou polovinu roku 2021, kdy se budeme pohybovat výrazně nad naším inflačním cílem a místy pravděpodobně i nad tříprocentní hranicí tolerančního pásma. Měnovou politikou, která funguje se zpožděním půldruhého roku, to nyní napravit nemůžeme. Ale je to situace, která hovoří ve prospěch návratu měnové politiky k normálu. Je evidentní, že začneme zvyšovat úrokové sazby. Jedinou otázkou je, jak rychle, zda to bude již v červnu, nebo až v srpnu s novou prognózou. Ale směr je již nyní jednoznačný, o tom nikdo nepochybuje."


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 5. 2021 18:30 Odeslat příspěvek
A_Delarge píše
pino píše
Mohu poprosit o radu ty, kteří již žádali v některé z předešlých emisí o předčasné splacení protiinflačního dluhopisu ? V podmínkách emise během 2020 bylo, že jeden vlastník může žádat o předčasné splacení jím vlastněných dluhopisů do počtu kusů 500 000 včetně dle datumů pro jednotlivá období. U výnosu za dané období je zmíněno, že výnos je reinvestován, což znamená, že na majetkový účet vlastníka dluhopisu jsou k datu reinvestice připsány dluhopisy téže emise v hodnotě, která odpovídá výnosu.

V příspěvcích je zde zmíněna varianta, kdy se neupisuje celých 500 000, ale jen např. 480 000, aby bylo možno žádat o splacení dluhopisů + výnosu. Nějak si neumím představit, jak se v tomto případě žádá o splacení dluhopisů a výnosu, když výpočet výnosu se stanovuje až po termínu posledního možného podání žádosti o předčasné splacení.

Může mi někdo potvrdit, že při úpisu celých 500 000 a žádosti o předčasné splacení celých 500 000 před koncem prvního roku existuje vždy pouze varianta, že ten výnos bude vždy reinvestován a nelze ho tedy vyplatit při předčasném splacení 500 000 ? Díky


Pošlou ti proporčně výnos k částce, kterou jsi požádal předčasně splatit. Příklad při 3 % p. a. (bez daně):
1. Podáš žádost o předčasné splacení 100 000 z celkového úpisu 300 000,
2. předčasně ti splatí 100 000 + výnos 1000,
3. na účtu MF ti zbyde 202 000 (tj. původních 200 000 + 2000 reinvestovaný výnos).



Není v tom příkladě chyba???
3% p.a. ze 100.000 Kč = 3000 Kč, tzn. předčasné splacení 100.000 Kč + 3000 Kč výnos
na účtu u MF pak zbyde 200.000 Kč + 6000 Kč výnos...
Chápu to správně?

Z 500.000 Kč by to v takovém příkladě (3% p.a.) dělalo 500.000 Kč za dluhopis + 15.000 Kč výnos, ne?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 5. 2021 18:35 Odeslat příspěvek
Jo, teď to vidím, je to špatně. Bylo to pro 1 % p. a.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 5. 2021 17:22 Odeslat příspěvek
Dobrý den,

pokud nemám zřízený majetkový účet u MF a zajdu do ČSOB, tak za 250 Kč udělám úpis protiinflačního dluhopisu třeba za 500.000 Kč a následně mi bude zřízen i majetkový účet u MF?
Jde už u ČSOB objednat rovnou úpis PROTI-INFLAČNÍHO nebo musím nakoupit prvně reinvestiční dluhopis za 1000 Kč, který vlastně vůbec nechci...?


Offline - Nadšenec Profil 
30. 5. 2021 17:48 Odeslat příspěvek
Lze rovnou upsat proti-inflační dluhopisy. Já to tak udělal v červnu 2020 u ČSAS.
Dokonce by to mohlo jít za určitých okolností zdarma, viz ...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 5. 2021 17:58 Odeslat příspěvek
Děkuji, mě zajímá varianta úpisu u ČSOB, vím že v minulosti nešlo upsat rovnou protiinflační... Takže můj dotaz je, zda má někdo aktuální zkušenosti s prvním úpisem protiinflačního u ČSOB...


Offline - Kolemjdoucí Profil 
30. 5. 2021 21:03 Odeslat příspěvek
V ČSOB jde rovnou upsat protiinflační dluhopis. Resp. šlo to v říjnu minulého roku, takže předpokládám, že to půjde stále.


Offline - Návštěvník Profil 
2. 6. 2021 07:34 Odeslat příspěvek
Na jare jsem si v bance zalozil majetkovy ucet a upsal "povinnou" tisicovku, abych platil jen 250Kc. Tu jsem poslal z uctu A, ktery je nyni oznacovan jako "Bankovni spojeni pro vyplatu vynosu a splaceni jmenovite hodnoty". Nyni budu posilat hlavni castku, ale chci ji poslal z jineho uctu. Je treba v nastaveni ten ucet A zmenit? Pokud se tim "splacenim jmenovite hodnoty" mysli to, kdyz ja platim za nakup dluhopisu, tak je to asi jasne (musim zmenit), ale pokud ten pojem znamena, kdyz mi naopak stat vraci penize pri prodeji dluhopisu, tak bych ten ucet menit nemusel (a mohl to poslat z jakehokoliv)... Odhaduji, ze je to ta prvni moznost, ale radeji se ptam. Diky


Offline - Hlavní administrátor Profil 
2. 6. 2021 08:21 Odeslat příspěvek
Koukám, že Portál spořicích státních dluhopisů přidal přihlašování přes eIdentitu. Před měsícem to tam ještě nebylo, posílalo se ověření přes SMS.


Offline - Přeborník Profil 
2. 6. 2021 12:11 Odeslat příspěvek
Milan405 píše
Na jare jsem si v bance zalozil majetkovy ucet a upsal "povinnou" tisicovku, abych platil jen 250Kc. Tu jsem poslal z uctu A, ktery je nyni oznacovan jako "Bankovni spojeni pro vyplatu vynosu a splaceni jmenovite hodnoty". Nyni budu posilat hlavni castku, ale chci ji poslal z jineho uctu. Je treba v nastaveni ten ucet A zmenit?
Ne, může to přijít odkudkoli. Ta položka je pro splátky státu tobě.


Offline - Administrátor Profil 
2. 6. 2021 13:37 Odeslat příspěvek
Marek Lutonský: To sice ano, ale přes eIdentitu si účet založíš jen pokud máš eObčanku nebo fyzický token. Takže pro mě je to ještě pořád na 3,14ču.


Offline - Hlavní administrátor Profil 
9. 6. 2021 13:50 Odeslat příspěvek
Přemýšlím, jestli do dluhopisů ještě něco přisypat. Čeká se vyšší inflace, nahoru půjdou i úrokové sazby u účtů, ale protiinflační dluhopis by možná mohla být optimální investice s nízkým rizikem. Jak to teď vidíte?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 137  Další stránka
Stránka 50 z 137 [ Příspěvků: 2041 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies