FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Kolik je skutečná inflace?

Offline - Kolemjdoucí Profil 
23. 6. 2019 10:43 Odeslat příspěvek
Dobrý den všem,
lze kalkulovat, kolik činí reálná inflace pro mediánového občana?

Našel jsem inflaci kalkulovanou dle starších vzorců - vychází to někde mezi 5 a 9%.
http://www.shadowstats.com/alternate_da ... ion-charts

Co pozoruji: ceny se v ČR dvojnásobí za 10 let. To by bylo 7,2% ročně. Co pozorujete Vy? S jakou inflací počítáte ve svých kalkulacích?
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 11:03 Odeslat příspěvek
ČSÚ lže jak když Rudé právo tiskne, to je více než jasné. Pracuje na politicko-hospodářskou objednávku politiků, podnikatelů a korporací. Zadání už je 30 let stejné, tj. spočítat inflaci tak, aby vyšla nízko a nebyl tlak na zvyšování platů a důchodů a tím se dále zvyšoval zisk podnikatelů a státu. Stanovení tzv. spotřebního koše je ryze na libovůli ČSÚ. Zkrátka se to vždy spočítá, tak aby to pěkně vyšlo.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 14:00 Odeslat příspěvek
Osobne bych rad videl kazdy rok nejakou kalkulaci, kterou bych nazval "inflace bezneho obcana", coz by zahrnovalo z 1/3 bydleni (najmy, ceny nemovitosti, uroky a poplatky hypotek), z 1/3 potraviny (brambory, ne kaviar, atd.) a z posledni tretiny obleceni, elektroniku, atd. Bohuzel by se to zadne oficialni medium neodvazilo uverejnit.
Osobne to odhaduji na cca 10% rocne, ted hlavne diky nemovitostem.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 15:33 Odeslat příspěvek
Pro kazdeho je inflace jina. Spotrebni kos je jenom nic nerikajici prumer.

Ze by se od roku 2009 ceny celkove zdvojnasobily je blbost. Mozna vzrostly ceny nemovitosti, zdrazilo jidlo a asi nejvyrazneji pivo. Auta jsou i pres navrat z cenoveho dna porad velmi levna. BenzinA ted jde o to, jestli nekdo spori na auto nebo na byt v centru Prahy.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 15:42 Odeslat příspěvek
Inflace ve spotřebním koši mediánového spotřebitele a zaměstnance samozřejmě přesahuje 10% ročně, jen si vemte o kolik (za 30 let) tisíc procent zdražila pitná voda, ceny realit a bydlení, cibule, brambory, energie. Do spotřebního koše mediánu je třeba počítat věci a potřeby, které potřebuje deně několikrát a nebo v nich deně tráví většinu dne, tedy nelze tam významně počítat ceny nových aut, v těch medián nebydlí. Ani zdaleka tak bídný růst příjmů mediánu nepokryje skutečnou inflaci a medián populace neustále chudne a chudne, zatímco cca 5% populace bohatne a bohatne a bohatne.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 18:01 Odeslat příspěvek
Ale houby, třeba oblečení roky nezdražuje nebo dokonce zlevňuje, a když se to cena rozpočítá na dobu použití, je to dost výrazná položka. Je velký rozdíl mezi tím, co člověk kupuje denně a přesně ví (jako chleba), a co je opravdu velká část rozpočtu.

U bydlení byly stížnosti, že se neměří realisticky, oprávněné (snad tam byl jen nájem v družstvech nebo co), a proto se metodika v posledních letech upravovala. ČNB navíc zkoumala, jak by inflace vypadala u úplně extrémní nerealistické metodiky (myslím celá cena nově stavěných bytů), a nějaké zvýšení tam bylo, ale vůbec nic závratného (jestli si dobře pamatuji, něco jako půl procenta navíc).

Koneckonců složení spotřebního koše a měřené výsledky pro 12 jeho kategorií jsou veřejné, nic nikomu nebrání ho věcně kritizovat – ale to by byla práce, kdežto plácat nekonkrétní nesmysly nic nestojí, co?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
23. 6. 2019 20:32 Odeslat příspěvek
Tak u nás voda za posledních deset let asi inflaci nedohnala (roky 2011 vs 2018 - vodné 30,49 vs 33,95kč, stočné 17,38 vs 25,90kč) :D
A našel jsem i faktury za elektriku. Aby jsme se nehandrkovali o růst jakékoliv složky na faktuře za energii (systémové platby, OZE, ...) tak jsem prostým vydělením spočítal cenu za kWh. A výsledek onoho tisíciprocentního nárustu je 2011 vs 2018 - 3,25 vs 2,77kč/kWh - tak takové zlevnění popravdě překvapilo i mně ...
PS: starší faktury na emailu nemám


Offline - Diskutér Profil 
24. 6. 2019 18:12 Odeslat příspěvek
Hezka ukazka, jak jsou lidi vecne nespokojeni i kdyz to nemusi byt pravda :D


Offline - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 07:57 Odeslat příspěvek
To není nespokojenost. To hraničí s hloupostí.


Offline - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 11:42 Odeslat příspěvek
Hlavne redhaven nema jasno co vlastne inflace je.


Offline - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 16:49 Odeslat příspěvek
Noxik píše
Osobne bych rad videl kazdy rok nejakou kalkulaci, kterou bych nazval "inflace bezneho obcana", coz by zahrnovalo z 1/3 bydleni (najmy, ceny nemovitosti, uroky a poplatky hypotek), z 1/3 potraviny (brambory, ne kaviar, atd.) a z posledni tretiny obleceni, elektroniku, atd. Bohuzel by se to zadne oficialni medium neodvazilo uverejnit.
Osobne to odhaduji na cca 10% rocne, ted hlavne diky nemovitostem.


Tak konkrétně spotřební koš vypadá takto: 16 % potraviny, 1,7 % nápoje, 9,2 % alko a tabák, odívání 4,1 %, a hlavně bydlení voda energie a paliva mají v koši váhu 25,7 %. Dále doprava 10 % a pak ostatní.


Offline - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 21:49 Odeslat příspěvek
Vždycky, když vidím nářky nad inflací a nad tím, že nám všichni lžou, říkám si, jestli jsou ti lidé opravdu tak hloupí, nebo to jenom dělají. A pak si vzpomenu, jak dopadají volby, a je jasné, že jsou jen tak hloupí.
Spotřební koš se aktualizuje podle skutečných tržeb. Tedy oficiální inflace je inflací průměrného jedince. Ale samozřejmě, že jestliže ve spotřebním koši nájemné ve výši asi 3,4 % z výdajů, tak když uvážíme, že 80 % lidí bydlí ve vlastním, tak ti, co nájemné platí ho mají ve své inflaci zastoupené cca 5x víc, než je ten průměr, tedy pro ně bude nájemné mít v jejich spotřebním koši cca 17 %, a my ostatní ho ve svém spotřebním koši nemáme vůbec. A to ještě počítám, že utrácíme stejně, ale ono to bude ještě tak, že ti bohatší, co více utrácejí, bydlí ve vlastním, a tedy ti nízkopříjmoví, co bydlí v nájmu, budou mít zastoupení nájemného ve spotřebním koši ještě výrazně vyšší, než těch 17 %.
Ale to neznamená, že je oficiální inflace podvod. Jen to prostě neznamená, že všechno zdražuje o inflaci.
Jo a ještě jedna poznámka, kterou mají někteří jedinci problém pochopit. Když si místo levného tlačítkového telefonu koupím iPhone, tak mi sice vzrostly výrazně výdaje, ale neznamená to, že stoupla inflace.


Offline - Diskutér Profil 
26. 6. 2019 16:12 Odeslat příspěvek
Saabik. Diky. Ten podil bydleni a potravin vypada jeste relativne rozumne, cemu se vsak divim je skoro 10% u alkoholu a tabaku. Mozna je to zkresleno mym pohledem nekuraka, ale propit temer desetinu prjmu mi prijde silene moc.


Offline - Diskutér Profil 
26. 6. 2019 21:59 Odeslat příspěvek
Kdo vykouří 20 marlborek denně, dá měsíčně 3000 jen za cigára. Pokud si dá v průměru 1 pivo denně a nepije tvrdý, je už na skoro 4000 za měsíc. A to může být klidně i 20 % čistého příjmu. Takže myslím, že v průměru 9 % v koši je cajk. Kolik toho Češi vypijou se celkem dobře ví.


Offline - Diskutér Profil 
27. 6. 2019 15:37 Odeslat příspěvek
Kouri udajne tretina populace. Ale kdyz se to zprumeruje, tak to asi vyjde, asi jako prumerna mzda. Akorat ze to bude spis zalezitost extremu.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 25 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies