FinExpert.cz

Přihlásit se
Kolik je skutečná inflace?

Offline - Kolemjdoucí Profil 
23. 6. 2019 10:43 Odeslat příspěvek
Dobrý den všem,
lze kalkulovat, kolik činí reálná inflace pro mediánového občana?

Našel jsem inflaci kalkulovanou dle starších vzorců - vychází to někde mezi 5 a 9%.
http://www.shadowstats.com/alternate_da ... ion-charts

Co pozoruji: ceny se v ČR dvojnásobí za 10 let. To by bylo 7,2% ročně. Co pozorujete Vy? S jakou inflací počítáte ve svých kalkulacích?
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 11:03 Odeslat příspěvek
ČSÚ lže jak když Rudé právo tiskne, to je více než jasné. Pracuje na politicko-hospodářskou objednávku politiků, podnikatelů a korporací. Zadání už je 30 let stejné, tj. spočítat inflaci tak, aby vyšla nízko a nebyl tlak na zvyšování platů a důchodů a tím se dále zvyšoval zisk podnikatelů a státu. Stanovení tzv. spotřebního koše je ryze na libovůli ČSÚ. Zkrátka se to vždy spočítá, tak aby to pěkně vyšlo.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 14:00 Odeslat příspěvek
Osobne bych rad videl kazdy rok nejakou kalkulaci, kterou bych nazval "inflace bezneho obcana", coz by zahrnovalo z 1/3 bydleni (najmy, ceny nemovitosti, uroky a poplatky hypotek), z 1/3 potraviny (brambory, ne kaviar, atd.) a z posledni tretiny obleceni, elektroniku, atd. Bohuzel by se to zadne oficialni medium neodvazilo uverejnit.
Osobne to odhaduji na cca 10% rocne, ted hlavne diky nemovitostem.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 15:33 Odeslat příspěvek
Pro kazdeho je inflace jina. Spotrebni kos je jenom nic nerikajici prumer.

Ze by se od roku 2009 ceny celkove zdvojnasobily je blbost. Mozna vzrostly ceny nemovitosti, zdrazilo jidlo a asi nejvyrazneji pivo. Auta jsou i pres navrat z cenoveho dna porad velmi levna. BenzinA ted jde o to, jestli nekdo spori na auto nebo na byt v centru Prahy.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 15:42 Odeslat příspěvek
Inflace ve spotřebním koši mediánového spotřebitele a zaměstnance samozřejmě přesahuje 10% ročně, jen si vemte o kolik (za 30 let) tisíc procent zdražila pitná voda, ceny realit a bydlení, cibule, brambory, energie. Do spotřebního koše mediánu je třeba počítat věci a potřeby, které potřebuje deně několikrát a nebo v nich deně tráví většinu dne, tedy nelze tam významně počítat ceny nových aut, v těch medián nebydlí. Ani zdaleka tak bídný růst příjmů mediánu nepokryje skutečnou inflaci a medián populace neustále chudne a chudne, zatímco cca 5% populace bohatne a bohatne a bohatne.


Offline - Diskutér Profil 
23. 6. 2019 18:01 Odeslat příspěvek
Ale houby, třeba oblečení roky nezdražuje nebo dokonce zlevňuje, a když se to cena rozpočítá na dobu použití, je to dost výrazná položka. Je velký rozdíl mezi tím, co člověk kupuje denně a přesně ví (jako chleba), a co je opravdu velká část rozpočtu.

U bydlení byly stížnosti, že se neměří realisticky, oprávněné (snad tam byl jen nájem v družstvech nebo co), a proto se metodika v posledních letech upravovala. ČNB navíc zkoumala, jak by inflace vypadala u úplně extrémní nerealistické metodiky (myslím celá cena nově stavěných bytů), a nějaké zvýšení tam bylo, ale vůbec nic závratného (jestli si dobře pamatuji, něco jako půl procenta navíc).

Koneckonců složení spotřebního koše a měřené výsledky pro 12 jeho kategorií jsou veřejné, nic nikomu nebrání ho věcně kritizovat – ale to by byla práce, kdežto plácat nekonkrétní nesmysly nic nestojí, co?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
23. 6. 2019 20:32 Odeslat příspěvek
Tak u nás voda za posledních deset let asi inflaci nedohnala (roky 2011 vs 2018 - vodné 30,49 vs 33,95kč, stočné 17,38 vs 25,90kč) :D
A našel jsem i faktury za elektriku. Aby jsme se nehandrkovali o růst jakékoliv složky na faktuře za energii (systémové platby, OZE, ...) tak jsem prostým vydělením spočítal cenu za kWh. A výsledek onoho tisíciprocentního nárustu je 2011 vs 2018 - 3,25 vs 2,77kč/kWh - tak takové zlevnění popravdě překvapilo i mně ...
PS: starší faktury na emailu nemám


Offline - Diskutér Profil 
24. 6. 2019 18:12 Odeslat příspěvek
Hezka ukazka, jak jsou lidi vecne nespokojeni i kdyz to nemusi byt pravda :D


Online - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 07:57 Odeslat příspěvek
To není nespokojenost. To hraničí s hloupostí.


Offline - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 11:42 Odeslat příspěvek
Hlavne redhaven nema jasno co vlastne inflace je.


Online - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 16:49 Odeslat příspěvek
Noxik píše
Osobne bych rad videl kazdy rok nejakou kalkulaci, kterou bych nazval "inflace bezneho obcana", coz by zahrnovalo z 1/3 bydleni (najmy, ceny nemovitosti, uroky a poplatky hypotek), z 1/3 potraviny (brambory, ne kaviar, atd.) a z posledni tretiny obleceni, elektroniku, atd. Bohuzel by se to zadne oficialni medium neodvazilo uverejnit.
Osobne to odhaduji na cca 10% rocne, ted hlavne diky nemovitostem.


Tak konkrétně spotřební koš vypadá takto: 16 % potraviny, 1,7 % nápoje, 9,2 % alko a tabák, odívání 4,1 %, a hlavně bydlení voda energie a paliva mají v koši váhu 25,7 %. Dále doprava 10 % a pak ostatní.


Offline - Diskutér Profil 
25. 6. 2019 21:49 Odeslat příspěvek
Vždycky, když vidím nářky nad inflací a nad tím, že nám všichni lžou, říkám si, jestli jsou ti lidé opravdu tak hloupí, nebo to jenom dělají. A pak si vzpomenu, jak dopadají volby, a je jasné, že jsou jen tak hloupí.
Spotřební koš se aktualizuje podle skutečných tržeb. Tedy oficiální inflace je inflací průměrného jedince. Ale samozřejmě, že jestliže ve spotřebním koši nájemné ve výši asi 3,4 % z výdajů, tak když uvážíme, že 80 % lidí bydlí ve vlastním, tak ti, co nájemné platí ho mají ve své inflaci zastoupené cca 5x víc, než je ten průměr, tedy pro ně bude nájemné mít v jejich spotřebním koši cca 17 %, a my ostatní ho ve svém spotřebním koši nemáme vůbec. A to ještě počítám, že utrácíme stejně, ale ono to bude ještě tak, že ti bohatší, co více utrácejí, bydlí ve vlastním, a tedy ti nízkopříjmoví, co bydlí v nájmu, budou mít zastoupení nájemného ve spotřebním koši ještě výrazně vyšší, než těch 17 %.
Ale to neznamená, že je oficiální inflace podvod. Jen to prostě neznamená, že všechno zdražuje o inflaci.
Jo a ještě jedna poznámka, kterou mají někteří jedinci problém pochopit. Když si místo levného tlačítkového telefonu koupím iPhone, tak mi sice vzrostly výrazně výdaje, ale neznamená to, že stoupla inflace.


Offline - Diskutér Profil 
26. 6. 2019 16:12 Odeslat příspěvek
Saabik. Diky. Ten podil bydleni a potravin vypada jeste relativne rozumne, cemu se vsak divim je skoro 10% u alkoholu a tabaku. Mozna je to zkresleno mym pohledem nekuraka, ale propit temer desetinu prjmu mi prijde silene moc.


Online - Diskutér Profil 
26. 6. 2019 21:59 Odeslat příspěvek
Kdo vykouří 20 marlborek denně, dá měsíčně 3000 jen za cigára. Pokud si dá v průměru 1 pivo denně a nepije tvrdý, je už na skoro 4000 za měsíc. A to může být klidně i 20 % čistého příjmu. Takže myslím, že v průměru 9 % v koši je cajk. Kolik toho Češi vypijou se celkem dobře ví.


Offline - Diskutér Profil 
27. 6. 2019 15:37 Odeslat příspěvek
Kouri udajne tretina populace. Ale kdyz se to zprumeruje, tak to asi vyjde, asi jako prumerna mzda. Akorat ze to bude spis zalezitost extremu.


Offline - Diskutér Profil 
28. 6. 2019 12:33 Odeslat příspěvek
https://www.penize.cz/inflace/408220-re ... le-zustane


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 6. 2019 07:55 Odeslat příspěvek
Něco k tématu... https://www.penize.cz/inflace/408220-re ... le-zustane


Offline - Mírně pokročilý Profil 
20. 4. 2021 00:05 Odeslat příspěvek
Peněžní zásoba M2 minulý týden dosáhla 20 bilionů dolarů - graf vpravo.
Příloha
M2.jpg
M2.jpg
[ 60.84 | Zobrazeno 14 krát ]


Cena zlata vyčkává, ceny komodit rostou, kryptoměny trhají rekordy.
Inflace je prý pod kontrolou.
Bez dalších komentářů.


Offline - Diskutér Profil 
20. 4. 2021 09:35 Odeslat příspěvek
https://zpravy.magazinplus.cz/2332-za-e ... d=11256613


Offline - Kolemjdoucí Profil 
20. 4. 2021 18:22 Odeslat příspěvek
Peníze v oběhu sice trhají v rekordy, ale podle mého názoru investiční zlato není dobrým aktivem na ochranu proti inflaci nebo před znehodnocením úspor. Proč? Centrální banky po celém světě mají v trezorech doslova tisíce tun zlata (asi 20% celkového zlata světa) a ačkoli se to lidem nemusí pozdávat, opravdu na nic ho nepotřebují. Zlatý standard byl opuštěn a i když je v hlavách lidí něco jako "když tam pořád mají to zlato, je to dobře, hlavně neprodávat", tak jim je z hlediska měnové politiky opravdu k ničěmu. A vzhledem k tomu, že zlato banky získaly historicky levně (v porovnání s dnešnímí cenami) budou mít tendence ho prodávát při výkyvech cen nahoru. A to bude limitovat cenu zlata i při masivním tištění peněz, jaké probíhá.

Inflace je - i když se to nezdá - opravdu relativně pod kontrolou. Inflační index měří spotřebitelskou inflaci, tj. náklady na život. O kolik za poslední dobu zdražil chleba? (sám nevím, asi stojí stejně) O kolik benzín? (o něco jo, 5%?) Elektřina, plyn? (zase nevím přesně, snad pár procent) Nájem? (např. v Praze se dá bydlet levněji). Celkově jde vše lehce nahoru, ale pointa je, že spotřební ceny jsou pod kontrolou.

Co samozřejmě není pod kontrolou jsou ceny nejrůznějších aktiv, kde se právě projevuje tištění penez - ty se dostanou nakonec k lidem a ti pod dojmem toho, že peníze ztrácí hodnotu, nakupují investiční zboží. Zlato, nemovitosti, bitcoin, akcie atd. A dělají to za 1) pod panickým dojmem inflace a zkratkovitým jednáním ("inflace! dívejte na ty grafy! inflace!") a za 2) zavření doma při lockdownu nemají nic jiného na práci, ani možnost peníze utratit jinak. Alespoň pro mě z toho plyne vznik cenových bublin - ale na jakých aktivech konkrétně, ale jaký bude další vývoj nevím. Jenom by si člověk měl být vědom, co se děje.

Centrální banka potom nemůže řešit tuto inflaci aktiv, zvednout sazby a zpomalit ekonomiku. Toto je znehodocení úspor a týká se jenom některých (=majetnějších), není to spotřebitelská inflace, která se týká všech, i těch nejchudších a která je pořád relativně nízká.

Takže co z toho plyne? Ochránít úspory ano, ale dobře si promyslet do čeho a hlavně dlouhodobě, ne s vidinou zisku do zítřka. A osobně bych se kvůli nahoře uvedeným důvodům vyhnul zlatu investičnímu, vzácné zlaté předměty nebo mince jsou něco jiného.

Trochu jsem se rozepsal a aspoň si zesumarizoval myšlenky. Uvítal bych i jiné názory na problematiku :-)


Online - Diskutér Profil 
20. 4. 2021 18:36 Odeslat příspěvek
Peněžní zásoba. Tištění peněz. Hyperinflace.
Všechny tyhle výkřiky slouží jako strašák na lidi. A někteří tomu podlehnou. Nepochopení dnešního bankovního systému vede k mnoha absurdním závěrům, kterým mnozí věří. Ti chytřejší toho zneužívají k prodejům svých obchodních aktiv těm hloupějším.
Žádná hyperinflace nebude. Ve vyspělém světě nebude ani dvouciferná.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
20. 4. 2021 19:43 Odeslat příspěvek
saabik píše
Žádná hyperinflace nebude. Ve vyspělém světě nebude ani dvouciferná.

Píšu si, za pár let to sem překopíruji.
Obávám se ale, že většina "popíračů apokalypsy" bude příliš zaneprázdněna sháněním něčeho k snědku, aby mi odpověděla :twisted:
Pokud bude ještě tento web fungovat
Pokud bude internet fungovat.
Pokud..........

Přílohy

2020-11-22-blizi-se-vodni-apokalypsa-kdy-to-prijde-a-na-co-se-mame-tesit.jpg
2020-11-22-blizi-se-vodni-apokalypsa-kdy-to-prijde-a-na-co-se-mame-tesit.jpg
[ 69.82 | Zobrazeno 8 krát ]
Offline - Kolemjdoucí Profil 
20. 4. 2021 19:43 Odeslat příspěvek
saabik píše
Peněžní zásoba. Tištění peněz. Hyperinflace.
Všechny tyhle výkřiky slouží jako strašák na lidi. A někteří tomu podlehnou. Nepochopení dnešního bankovního systému vede k mnoha absurdním závěrům, kterým mnozí věří. Ti chytřejší toho zneužívají k prodejům svých obchodních aktiv těm hloupějším.
Žádná hyperinflace nebude. Ve vyspělém světě nebude ani dvouciferná.


Ty pojmy mají svůj význam, ale jak správně píšete "ve vyspělém světe", tj. v otevřených ekonomikách, které mají volnou směnitelnost na dolar, s největší pravděpodobností zatím nehrozí. Ale v izolované ekonomice je to jiné. Ve Venezuele byla inflace v řádu milionů procent jenom před třemi lety. Tam do ničeho neinvestovat, přišel byste doslova o všechno. Stojí za to si přečíst, co se tam stalo. Např. se podívejte co se tam dodnes děje s peněžní zásobou.

https://tradingeconomics.com/venezuela/money-supply-m2
(Trochu to trvá uvědomit si správné měřítko na tom grafu, je to dost šokující)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hyperin ... _Venezuela

-- 20. 4. 2021 19:52 --

gotesák píše
saabik píše
Žádná hyperinflace nebude. Ve vyspělém světě nebude ani dvouciferná.

Píšu si, za pár let to sem překopíruji.
Obávám se ale, že většina "popíračů apokalypsy" bude příliš zaneprázdněna sháněním něčeho k snědku, aby mi odpověděla :twisted:
Pokud bude ještě tento web fungovat
Pokud bude internet fungovat.
Pokud..........

Co si představujete pod tou apokalypsou? Kolik bude stát za pár let podle vás chleba v Kč? Nebo jak to myslíte? Pokud tu teda Rusko nepošle rakety aby nás ztrestalo, to bych pochopil :-)


Offline - Návštěvník Profil 
21. 4. 2021 10:26 Odeslat příspěvek
Kdyby vas to zajimalo, tak doporucuji https://wtfhappenedin1971.com/
Spis tedy pro fanousky grafu.. A jako ukazku, jak se meni svet.
Ze by to byl nasledek konce brettonwoodskeho systemu a opusteni zlata, to si nemyslim. Proste jen korelace.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
21. 4. 2021 20:57 Odeslat příspěvek
gotesák píše
saabik píše
Žádná hyperinflace nebude. Ve vyspělém světě nebude ani dvouciferná.

Píšu si, za pár let to sem překopíruji. Obávám se ale, že většina "popíračů apokalypsy" bude příliš zaneprázdněna sháněním něčeho k snědku, aby mi odpověděla :twisted:

Jasně, jen si piš ...
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 25 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies