FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Nejlepší broker pro menší objemy investic

Offline - Diskutér Profil 
25. 7. 2020 20:36 Odeslat příspěvek
Proč by se mi to mělo nelíbit? Zrovna tento příklad je triviální: pravidelně investujeme z toho důvodu, že nám pravidelně chodí výplata. Nemůžeme zainvestovat všechny budoucí výplaty, protože je ještě nemáme a dostáváme je postupně, takže nutně musíme investovat postupně.

Netriviální to začíná být tehdy, kdy se člověk rozhodne "přesunout" něco odněkud někam (tj. změnit složení ptf) a investuje "postupně" (vyčkává), protože někde napsali, že tak dosáhne lepšího výsledku (průměruje cenu, investuje pravidelně apod.).

Takže pravidelně z výplaty samozřejmě ano (jak taky jinak), ale pokud už se člověk rozhodl, že například 100k půjde do akcií, tak nedává valný smysl dělat to postupně a na něco čekat.
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
25. 7. 2020 22:54 Odeslat příspěvek
JJ. Myslel jsem si to, že máš na mysli těch 100 tis., ale raději jsem se zeptal. S tím s tebou 100% souhlasím. Pokud by se jednalo o 100tis. investoval bych to max. na 2-3x, řekněme po 33 tis. s odstupem třeba co 2 měsíce. Nějaké postupné investování např. po 1500 kč nemá v tomto směru smysl.


Offline - Diskutér Profil 
25. 7. 2020 23:17 Odeslat příspěvek
Od oka bych to nedělal. Víc škody než užitku. To už radši vrazit všecko najednou - jako by výnosy byly nezávislé v čase.

Mám shodou okolností otevřené v R denní výnosy EUNL (eurové) a VT (dolarové) a ty sériově korelované nejsou. Zatím se mi nedaří z Eurostatu nějak slušně extrahovat měnové kurzy, takže v korunách to potvrdit v historickém vyjádření nemůžu, ale na denní bázi tam asi žádná sériová korelace kurzu nebude - tím pádem korunové výnosy by taky autokorelované být neměly (nemýlím-li se).

Zkusím se kouknout na dvouměsíční výnosy, aspoň dolarové a eurové, jestli nejsou sériově korelované. A třeba mezitím vyfiltruju kurzy Kč z tibblu stáhnutého z Eurostatu. :) Do konce prázdnin času dost. :)


Offline - Diskutér Profil 
27. 7. 2020 15:06 Odeslat příspěvek
Pro zajímavost 2m Kč výnosy EUNL:
Příloha
EUNL.png
EUNL.png
[ 13.16 | Zobrazeno 107 krát ]


A autokorelační fce + periodogram. Podle mých chabých znalostí to vypadá na stacionární řadu podobnou jako WN:
Příloha
EUNL ACF.png
EUNL ACF.png
[ 6.02 | Zobrazeno 4417 krát ]


Příloha
EUNL prdg.png
EUNL prdg.png
[ 10.6 | Zobrazeno 4433 krát ]


Kumulovaný výnos:
Příloha
EUNL kumul.png
EUNL kumul.png
[ 11.82 | Zobrazeno 98 krát ]



Offline - Poslední varování Profil 
28. 7. 2020 11:31 Odeslat příspěvek
Napiš to tak nějak polopaticky abychom to pochopili

Jakože současně posíláš do eurový verze a di USD verze peníze během 10 let jo?


Offline - Diskutér Profil 
28. 7. 2020 12:32 Odeslat příspěvek
Nejde o srovnání EUNL a VT.

Podle mého názoru tvar autokorelační fce + spektrální analýza (periodogram) korunových dvouměsíčních výnosů EUNL (="2m Kč") ukazují na nezávislost 2m Kč v čase (bílý šum).

Nezávislost výnosů v čase znamená, že znalost předchozích výnosů ti nedává žádnou výhodu v odhadování budoucích výnosů. Pokud bys například zaznamenal několik po sobě jdoucích špatných (podprůměrných) 2m Kč výnosů, tak ti to nijak nezlepší tvůj odhad, jestli příští 2m Kč výnos bude nadprůměrný, nebo podprůměrný. A tím pádem nedává smysl vyčkávat s investicí jen proto, že bylo několik špatných 2m Kč výnosů po sobě (viz argument autora vlákna v prvním příspěvku).


Offline - Nadšenec Profil 
29. 7. 2020 08:27 Odeslat příspěvek
Potvrzuji výsledek jednadva. Tady toto krásně vysvětluje Petr Syrový na svých webinářích. Jeden z příkladů byl : 20 letá investice. Jeden investor nakupuje každý rok za nejvyšší cenu trhu a druhý každý rok za nejnižší cenu trhu. Výsledkem je rozdíl v průměrném ročním výnosu cca 1,3%.

To rozdělení té první vyšší investice (např. těch 100 tis. Kč) já nedoporučuji pro možné zvýšení výnosu, ale spíše z psychologického hlediska. Zejména u lidí, kteří investují poprvé.


Offline - Poslední varování Profil 
29. 7. 2020 08:51 Odeslat příspěvek
1) co je WN?
2) ono jen na USDCZK za 10 let vyrostl ze 17 na 26, tj. +65% (ale ty grafy EUNL jsou za Eura)

To mas v tom grafu jak zohlednene? Bezne se totiz grafy uvadeji v mene te investice a bezne by mely vyrust za tech 10 let na 2nasobek, v lepsich pripadech za 7 let a v nejlepsich (buffettova textilka) za 5 let (prumer za 55 let)...

Podle me, čím kratší horizont, tím důležitější cena nákupu a naopak, k tomu si nemusím dělat vůbec žádné analýzy ani grafy, v Dlouhodobém horizontu se to pěkně rozmělní všechno, Ale ty předem nevíš, jestli nebudeš potřebovat za 3 roky vybrat všechno... to je ten problém. Tak to krátkodobém období můžeš prodělat třeba 70%


Offline - Nadšenec Profil 
29. 7. 2020 09:17 Odeslat příspěvek
VPE : ty si pořád pleteš investování s kšeftováním a špekulováním.

Proč bych neměl vědět kolik a kdy budu potřebovat peněz? Proto mám ten fin. plán. To je základ toho investování. Řekni mi jeden důvod, proč bych potřeboval vybrat vše za 3 roky když podle plánu je budu potřebovat za 15 let?


Offline - Diskutér Profil 
29. 7. 2020 09:26 Odeslat příspěvek
vpe píše
2) ono jen na USDCZK za 10 let vyrostl ze 17 na 26, tj. +65% (ale ty grafy EUNL jsou za Eura)

Dolar je za 22,30 a odhady jsou, že půjde pod 20 Kč.

Pro zajímavost, kdo koupil 15.5. S&P500 za 2900 při kurzu 25,50 je, ač je S&P500 na 3220, ve ztrátě 3 %, protože kurz je 22,30.


Offline - Diskutér Profil 
29. 7. 2020 09:38 Odeslat příspěvek
vpe:

WN=white noise, tj. bílý šum - stacionární stochastický proces, který má určité parametry, např. přírůstky (výnosy) stochasticky nezávislé jeden na druhém tak, jak jdou v řadě.

Grafy výnosů jsou v korunách. Jsou to korunové dvouměsíční logaritmické výnosy EUNL (např. od března do května, od května do července a tak pořád dál, dokud stačí data), resp. kumulované korunové výnosy za celé období, za které mám data, tedy od roku 2010 do roku 2019. Přesný údaj najdeš po kliknutí na graf.

Graf dvouměsíčních výnosů se mi jeví jako WN, takže vyčkáváním na základě dosavadních výnosů nic nezískáš, protože nezlepšují odhad výnosu za období, kdy budeš vyčkávat "na lepší cenu", nebo za další období po něm. Nejde tedy říct, že by sis vyčkáváním k něčemu dopomohl.


Offline - Návštěvník Profil 
29. 7. 2020 09:57 Odeslat příspěvek
Ahoj.Je potřeba připomenout že jakákoliv investice do akciového etf je běh na dlouhou trať a né proboha na 3 roky.Potom je to čirá spekulace a v případě profitu spíše náhoda.
Samozřejmě že jakým způsobem zainvestovat větší množství peněz je otázka ? :-)

Pokud se na to podívám ze svého pohledu tak jsem si vytvořil rezervu na 12 měsíců (pro případ výpadku příjmu a jelikož nemám dluhy dokázal bych vyjít i z nemocenské).
Zbytek investuji pravidelně do etf s horizontem cca 20 a více let.Co se bude dít až budu chtít odejít třeba do předčasného důchodu uvidíme jelikož je to opravdu daleko.Je to takové penzijní spoření do kterého je potřeba pravidelně odkládat takovou částku kterou "můžete postrádat".
Pokud mi třeba skončí stavebko tak zvednu částku kterou investuji každého 1/4 roku a ty peníze tam průběžně rozpustím:-)
tak asi tak no :-)


Offline - Poslední varování Profil 
29. 7. 2020 11:54 Odeslat příspěvek
Rozumím. Bavím se o situaci, že to předem nevím, příkladně se ti za 3 roky naskytne obchod desetiletí...

-- 29. 7. 2020 12:57 --

tmx643 píše
vpe píše
2) ono jen na USDCZK za 10 let vyrostl ze 17 na 26, tj. +65% (ale ty grafy EUNL jsou za Eura)

Dolar je za 22,30 a odhady jsou, že půjde pod 20 Kč.

Pro zajímavost, kdo koupil 15.5. S&P500 za 2900 při kurzu 25,50 je, ač je S&P500 na 3220, ve ztrátě 3 %, protože kurz je 22,30.


No právě :-) A když budu mít USD na účtu, z doby kdy stály málo, jak je levně dostaneš třeba do lynxu?

A co teď, čekat na 20/USD? :arrow: :hm


Offline - Diskutér Profil 
29. 7. 2020 14:31 Odeslat příspěvek
To bych taky rád věděl. :) Zkusil jsem si analýzu denních a měsíčních nominálních výnosů CZKUSD a ty mi vyšly jako nezávislé v čase. Pokud máš nějaký spolehlivý model, který radí počkat, tak klidně počkej, ale jen z posunuté časové řady nominálních kurzových výnosů - aspoň podle mého soudu - nic vyčíst nejde. Možná na nějaké delší periodě.

-- 29. 7. 2020 15:48 --

Ale v ročním vyjádření se mi to taky nejeví.


Offline - Diskutér Profil 
29. 7. 2020 16:37 Odeslat příspěvek
Můj příspěvek s kurzy byl o tom, že to je v krátkém období (3 roky) prostě gembl. Když padají akcie, padá koruna, a naopak. A k tomu eurusd šel 10 let jedním směrem a teď klidně může jít 10 let druhým směrem zas někam nad 1,50, tj. klidně 12-16 korun za dolar.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další stránka
Stránka 2 z 7 [ Příspěvků: 91 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies