FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Offline - Nadšenec Profil 
30. 11. 2020 14:24 Odeslat příspěvek
1. Dobrá koupě se může vyskytnout vždy. Mě se oplatilo vybrat si lokalitu a dávat letáky na vchody nebo do schránek. Ideálně ještě pokud máš cash na to hodně lidí slyší a je to dobrý vyjednávací prostředek :-)
2. Na Sreality atd. se většinou dostane to co projde sítem. Realitáci mají většinou své seznamy zájemců a výhodné nabídky jdou na přímo. Já třeba koupil kdysi jednu nemošku na inzerát v Kauflandu :-)
3. Pokud jsi schopen udělat si rekonstrukci sám, kup si původko a udělej si to sám. Budeš vědět co tam máš a jak je to udělané.

PS : o jakém městě se 44 tis. obyvateli mluvíš? Jen pro zajímavost. Jinak Olomouc se mi taky líbí. Střed Moravy, univerzitní město, turistický zajímavé.
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
1. 12. 2020 19:11 Odeslat příspěvek
1. Cash mám ale chci obětovat jen povinných 20 procent
2. Vím o tom
3. Jsem pomalej a pečlivej, asi by to bylo pul roku bez nájemníka a radší bych to spravoval až pro sebe ...

https://olomoucka.drbna.cz/zpravy/spole ... tezem.html


Offline - Přeborník Profil 
2. 12. 2020 10:56 Odeslat příspěvek
Ceny bytů stále rostou a zdá se, že ještě chvíli porostou - https://www.century21.cz/clanek/century ... 0-19506692

Vliv může mj. mít zvýšená poptávka drobných investorů, kteří nemají kam upíchnout peníze.
Zaznamenal jsem i, že o jednotlivé byty začínají projevovat zájem i menší nemovitostní fondy, což je průser, jsou schopny sypat do koupí miliardy korun, byť primárně se zaměřují na bytové domy, ale letos mi přišly dopisy od několika fondů, že by vykoupili mé portfolio (byty mám v různých domech), takže si dělají průzkumy a krouží kolem.

Je mi líto lidí, kteří nebydlí ve vlastním, budou odsouzeni k bydlení v pronájmu do konce života.


Offline - Inventář Profil 
2. 12. 2020 11:36 Odeslat příspěvek
Nejen byty. Teď jsem prodával garáž (ne svou), ne moc atraktivní, a bez nějakého úsilí se ji podařilo rychle prodat za slušnou cenu.

Přitom ještě v létě ve městě pár předražených nabídek bylo, teď ani ň.


Offline - Poslední varování Profil 
2. 12. 2020 17:48 Odeslat příspěvek
astrapa píše
Je mi líto lidí, kteří nebydlí ve vlastním, budou odsouzeni k bydlení v pronájmu do konce života.


Proč myslíš, že nebudou dědit? :-)

Jinak na yt teď jeden staví 150m2 do 1 milionu, každý si to může najít. Kde je problém? V lenosti a pohodlnosti? :hm

-- 2. 12. 2020 18:02 --

Inev píše
1. Dobrá koupě se může vyskytnout vždy. Mě se oplatilo vybrat si lokalitu a dávat letáky na vchody nebo do schránek. Ideálně ještě pokud máš cash na to hodně lidí slyší a je to dobrý vyjednávací prostředek :-)
2. Na Sreality atd. se většinou dostane to co projde sítem. Realitáci mají většinou své seznamy zájemců a výhodné nabídky jdou na přímo. Já třeba koupil kdysi jednu nemošku na inzerát v Kauflandu :-)
3. Pokud jsi schopen udělat si rekonstrukci sám, kup si původko a udělej si to sám. Budeš vědět co tam máš a jak je to udělané.

PS : o jakém městě se 44 tis. obyvateli mluvíš? Jen pro zajímavost. Jinak Olomouc se mi taky líbí. Střed Moravy, univerzitní město, turistický zajímavé.


O Přerově či Prostějově, já měl ze Zemáku za jedna :-)

1) Lístečky kde prosimtě? To ještě dnes někde funguje?

3) vloni jsem dal obkladačům a dělali i vanu a wc a umyvadlo, něco nad 17 tisíc. A to jezdili na práci tak 50 km denně a trvalo jim to přes tejden. Byli *****. že jsem je donutil dát pod dlažbu podlahovku, ono donutit někoho provést dílo kvalitně je boj. Nikdy nedávat prachy na práci předem!

-- 2. 12. 2020 18:04 --

blackwork píše
1. Cash mám ale chci obětovat jen povinných 20 procent

Takhle nakoupíš prd. HÚ si vem až po koupi.


Offline - Nadšenec Profil 
4. 12. 2020 08:41 Odeslat příspěvek
Pro mě postavit dům za milion není až takový problém. Je však třeba srovnávat srovnatelné. Hrubá stavba je cca 20-40 % ceny domu. Bez okolních věcí jako zpevněné plochy, ploty, brány atd. Největší rozdíly jsou právě uvnitř a venku. hrubá stavba je výkop = bagr, beton, železo, ztracené bednění, tady dřevo atd. Tyto ceny jsou napřič ČR velmi podobní s liší se minimálně a hlavně když je v projektu beton C20/25, dáš tam tento. Kdežto když jdeš dovnitř, začíná veliký výběr možností. U oken jsou to poslední dobu HS portály. Takže někdo má HS portál za 250 tis. a ty máš okna do celého domu za 125 tis. Topení. Tady to lítá od 10 tis. za přímotopy až po klidně 800 tis. za TČ s FV elektrárnou a rekuperací. A někdo k tomu ještě postaví komín a krb. Vnitřní dveře jsou od cca 2tis do 10 tis. Myslím komplet. Koupelna je lahůdka sama o sobě. Viděl jsem koupelnu za 40 tis. i za 240 tis. A nejvíce se pak dá vyřádit v kuchyni. Viděl jsem pouze jen kamennou desku do kuchyně za 350 tis.. Běžná cena je pak od 80 do 280 tis. Kč. Ploty jsou další lahůdka Takový gabion je darda. atd. atd. Takže dva stejné domy z venku se pak můžou v ceně lišit v milionech. Průměrná cena domu se momentálně pohybuje cca 20-35 tis. Kč / m2. Záleží co si uděláš sám a kolik toho dělají firmy a v jaké kvalitě máš materiál. Způsob jak postavit dům za milion je jednoduchá koncepce domu bez blbostí, vše si udělat sám a nebát si věci shánět přes inzerát. A když vynecháš hliníkové okna s HS portály, dřevěné dveře, vybavení grohe, kuchyň Koryna apod, pak se vcelku dá něco vykutit. A proč mají jiní dražší domy? No, spousta lidí nemá čas si to stavět, nebo mají strach že to nezvládnou, nebo se jim to ekonomicky nevyplatí, nebo jsou jen lenivý. Když staví, tak se řídí hesle, když už, tak už. Chtějí si prostě dopřát určitý luxus = ten prostě musíš zaplatit. atd,, atd. A nejzásadnější je, že naprosto drtivá většina z nich si ekonomicky nemumí spočítat co se vyplatí a co ne. A jejich rozpočty na stavbu jsou spíše spíše směšné papíry, které vůbec nepoužívají.

Jen takový příklad co jsem počítal. Dům 10x18 m. Velmi častá plocha doma. Fasáda má 150m2. Zdivo Heluz Family 2v1 versus zdivo Heluz UNi 30 +20 cm EPS. Na 30 letech při hypotéce a možnosti investování jsi buď -1,2 mil nebo + 2,9 mil. :-) I kdyby to v reálu bylo s 30% chybou, pořád je to sakra rozdíl.

Lístečky fungují. Pokud hledáš něco konkrétního v konkrétní oblasti je to další pomoc při hledání. Jako nemyslel jsem celoplošně házet papírky. Hledal jsem známe konkrétní byt v daném typu paneláku za daných podmínek a vyšli z toho 3 ulice. Takže lístečky a chození a po cca 14 dnech byt koupený. Ale je to i o štěstí. No.

Myslíš za koupelnu a WC 17 tis s dojezdem 50 km. Hmmm. Kvalitní obkladač co to umí dneska pod 800-1000 kč/m2 nejde a práci má min. na půl roku dopředu. U koupelny se navíc většinou nepočítají m2. Je tam více složitostí a řezání.


Offline - Poslední varování Profil 
4. 12. 2020 13:10 Odeslat příspěvek
17 byl jen obklady a dlazba, celkem hodne clenite. Ani stuk ke stropu v tom nebyl a kdybych u nich denne nebyl, tak se tam nevejde pracka apod. Ty lidi nelze bez dozoru nechat a vetsinou nemuzes cekat pul roku, zvlast kdyz ti uchazi najemny 19 mesicne tak uz zaplatis cokoliv jen aby to bylo hotovy. Ta koupelna ve vysledku je luxus (pro najemniky a v prumeru s trhem), nepochopil jsem, proc nektere obklady ci dlazby stoji 99,- a jine 999,- za m2 …

S tim zdivem to myslis asi tak ze 2v1 je nasobne drazsi i na klic? To nam nic nerekne bez kalkulace, ale obecne material je jen 25 a prace je 75% ceny stavby na klic dnes, podle meho odhadu (pletu se?). Takze EPS jisteze bude vzdy to uplne nejlevnejsi reseni, zejo :-) Ale pry nekteri citlivky nejak nesnaseji polystyren, vim z doslechu a proto chteji vlnu, slamu a ja nevim co...

Ty si taky muzes stavet ty baraky a po 2 letech bydleni je prodat a mas nezdanitelny zisk :-) mezitim stavis dalsi, takze za 10 let to mas 5 baraku :-) Diskuse byla o tom ze astrapa je lituje a ja si myslim, ze kdo chce, na netu ma dnes tuny inspirace, jak to levne postavit. Treba jeden pred 10 lety prodaval za 300,- plany na svuj barak co si postavil za 300.000 Kc - ty vlakna jde urcite jeste dohledat.

Proti dobe pred 40 lety si paradoxne myslim, ze dnes je to snazsi bydlet, z mnoha duvodu. Ale tim jak je spousta nesebevedomych linych a tech co nemajimcas, tak ta hrstka remeslniku zase vystrelila ceny prace do nebes, podobne jako reality, to je kombinace.

Vis jak jsou levny byty na ukraine a v africe, proc asi. Protoze tam nikdo bydlet nechce a k nam se stehuji rusove nebo severane a kdovi kdo dalsi a skupuji tady nemovitosti :-)


Offline - Nadšenec Profil 
4. 12. 2020 13:29 Odeslat příspěvek
Přesně, když se chce tak se řešení najde..

Postavit něco malýho a jednoduchyho a dat do toho hodně svoji práce když je čas..

Koupit nejakou chatu a zit minimalisticky

Koupit starej barak mimo velký město a okolí, nizka cena a opravovat ve volnu

Vicemene vše vyzaduje investici vlastního casu, chut se neco naucit a tak.. Na řemeslníky se většinou člověk nedoplati jak u novostavby tak u oprav..

Bydlet v najmu neni nutnost stale je to jen jedna z mnoha možností :)


Offline - Poslední varování Profil 
4. 12. 2020 13:50 Odeslat příspěvek
Problem je, ze ty co se boji nebo nechteji makat, tak klidne plati ty sileny ceny kdyz uz tak uz, na doraz, a tim podle me mrvi ceny prace i realit, takze tu mame zase mezirovni narusty nemovitosti v nekterych lokalitach klidne +30%, treba Zlin +22% (statistiky jsou na znamych mistech) a to uz se letos cekal pokles

https://www.youtube.com/channel/UCxQZ3m ... 2-j-CFcjsA Tady jeste pred dvema tydny mel v nahledaku “do 1 milionu”, ted uz to tam nedava - viz seznam videi. Jen autak a verkcajk co na tu svepomoc koupil je za > milion :tleskani

Ale pokud vim, i Kyiosaki bydlel s manzelkou jeden cas ve sklepe a akumuloval. Problem dnesnich co je litujeme je: jejich slovy = velke naklady


Offline - Nadšenec Profil 
4. 12. 2020 14:21 Odeslat příspěvek
VPE : rozdíl mezi keramikou za 99 a 999 poznáš při práci = řezání, vrtání, dělání kamenických rohů, rektifikace = přesnost, odolnost atd. Tím ale nechci říci, že dražší = vždy lepší. Nejlepší je vzít sebou zkušeného obkladače a on to pozná. Ale do bytu na pronájem samozřejmě nemá cenu investovat více.

Cena práce a materiálu určitě není 75/25. Viděl bych to tak cca 50/50. Ale je to složitější otázka. Není to vždy tak. Ale určitě ne, že materiál stojí 25 %. Na baráku za 2 miliony nestojí materiál 500 tis. To opravu ne.

Tak to opravdu nejde stavět co 2 roky dům bez daní. Osvobozený od daně z příjmu jsi 1. Pokud nemovitost vlastníš 5 a více let. 2. Pokud v ní máš min. 2 roky trvalé bydliště. 3. Máš v ní trvalé bydliště méně než 2 roky, ale peníze musíš použít na vlastní bydlení do 1 roku. A na FÚ nejsou už jen pitomci. Navíc už by se to dalo brát, že to není nahodilá činnost, ale opakující se. takže by jsi na to měl mít živnost. Tak lehké to není.

Ten barák za 300 tis. znám. Ono to je jako u toho domu za 1 mil. Dokud mi někdo neukáže položkový rozpočet se vším co tam patří, je to jen asi. Ve finále se pak zjistí, že chybí spousty věcí. Neříkám, že nejde postavit levně. Jde. Není to tak těžké.


Offline - Poslední varování Profil 
4. 12. 2020 14:31 Odeslat příspěvek
A co ti brani tam kde se dnes nastehujes si dat TP, zacit stavet, za dva roky se prestehovat a co jsi dnes obsadil prodat? Za 10 let to mas 5 nebo 6 realizaci pokud spravne pocitam ? :-)) Se mi tam nelibilo tak jsem se prestehoval no a co, zakazane to neni zakon to umoznuje, je to svepomoc. Kdyz to nedelas ten kazdy rok, tak to neni ani nenaplnuje znaky soustavnosti.

Prave ze za ty 3 stovky tam dostanes polozkovy rozpocet od toho pana. A na serveru svepomoci.cz toho budou take mraky inspirace. Ja tomu fandim, no stoji to zase cas, pripadne kontakty, vedet co kde levne sehnat.

A sam vis ze se da koupit z druhe ruky spousta materialu, treba na bazosi bylo rezivo za 40% ceny na pile, bylo to asi za 2700/m3 a na pile tehdy za 6000 a bez DPH - dnes nakupuju od obchodni firmy za 4700/m3. Takze se vsadim, ze spousta domu za 5 mega v sobe nema materialu za vic jak 35% a kdyz by sis dal praci s nakupem, tak ze by ses do 25% vesel, anebo to chces vyloucit? Tak 33% at je kompromis? Proste kdyz se rozhodnes postavit to samo co soused na klic a das si praci se shanenim, chces rici, ze se s materialem nevejdes pod 30% jeho ceny?

Druhy extrem je, ze se docela prodavaji maringotky 3x8m2 (kvuli limitu 25m2 a prepravnim limitum na silnici), kde designove studio pise: cena od 750.000 bez DPH. No tebuh. Cekal jsem tak do 300.000 za takovou maringotku :-) Anebo par pristresku, nabidka od truhlare asi 130 tisic no a materialove to vyjde na 15-20 tisic pokud vubec, zatim to mame rozestavene :-) Podobne na tom jsou elektrika voda rozvody topeni, material stoji zlomek ceny dila, klidne 10%-20%.


Offline - Přeborník Profil 
4. 12. 2020 16:28 Odeslat příspěvek
Citace
kdyz … das si praci se shanenim, chces rici, ze se s materialem nevejdes pod 30% jeho ceny?
Nezapomínáš do „materiálu“ započítat i ten čas strávený sháněním?


Offline - Poslední varování Profil 
4. 12. 2020 16:50 Odeslat příspěvek
Nepocitam, protoze

- rec je pouze o materialu
- cas shaneni muze byt 0 az stovky hodin (treba EPS ti dovezou zdarma z fabriky, pri tusim >15m3, podobne cihly, takze cas je 2 minuty kliknuti a odeslani objednavky).
- to uz tam muzes zapocitat cas na vsechno a cas nejde nijak jednoduse ocenit...

Navic pri tretim projektu uz vis co a jak a shanet ani moc nemusis a hlavne, i ti stavebnici na klic tomu venuji velmi mnoho casu, takze spis porovnat rozdil casu na klic - svepomoci zkuseneho stavebnika?

A kdyz je Inev OBZP, tak casu muze mit relativne dost a nikdo mi nevymluvi, ze se za 2 roky nemuzu prestehovat a ze to bude FU resit, ze jsem prodal po 6 letech 3 barak A CO JAKO :-) Neznam ze by kdy FU resili nepodnikatele, tak proc s prodejem baraku ...

A jelikoz developeri normy obchazeli stavenim RD, tak to lze vylepsit a postavit svepomocny RD se 3 malymi byty a jednim atelierem, inkasovat 50% dotace NZU (neni tam nejaka udrzitelnost?) a jeste by to slo rozprodat na jednotky nebo pronajimat :-)


Offline - Nadšenec Profil 
5. 12. 2020 10:27 Odeslat příspěvek
VPE : když jsi tak chytrý, postavíš dům pod 30 % jeho ceny za materiál a uděláš jich za 10 let 5-6 , a připadá ti to lehké a skvělé, řekni mi jeden důvod, proč to neděláš?

Kolik jsi tak postavil baráků?

Z druhé ruky se toho moc koupit nedá. Buď je to daleko, nebo je toho málo, nebo to má špatný rozměr, kvalitu atd. Občas se něco dá koupit, ale rozhodně ne na celý barák. Navíc to stojí spousty času sezení a hledání. To co má dobrou cenu, je hned pryč. Dřevo je dneska levné prakticky všude. Je ho hodně. Ale na barák ho moc nepotřebuješ. Jedině, že by jsi dělal dřevostavbu :-)

Jako teoretik jsi dobrý. Ale chtělo by to nějaké praktické zkušenosti. A jinak limit 25 m2 bez ohlášení nebo povolení funguje pouze a jen na pozemku pro bydlení či k rekreaci a musíš tam už mít postavenou hlavní stavbu. Pokud je ten pozemek holý, tak o jeho využití rozhoduje územní plán a min. pro umístění potřebuješ územní souhlas nebo rozhodnutí. :-)

-- 5. 12. 2020 10:34 --

vpe píše
Podobne na tom jsou elektrika voda rozvody topeni, material stoji zlomek ceny dila, klidne 10%-20%.


Můžeš tu prosím rozepsat např. to topení nebo vodu? Rád se na to podívám na těch 10-20% ceny.


Offline - Poslední varování Profil 
6. 12. 2020 11:34 Odeslat příspěvek
Topení: nabidka od firmy na opravu stareho za 220.000 a opravil jsem to sam za 50.000 vcet. kond. kotle.

Firmy ti mimochodem pocitaji material (treba HT a KG a asi i PPR) v doporucenych cenach a ty jsou tak 100% nad cenami bezne v kramech nebo eshopech.

Vsak ano, borec stavi drevostavbu. Link jsem tu daval? Ja myslel, ze ty umis rukama delat? Jestli ne tak se podivej na jeho videa. Je to narocnejsi na znalosti, lehci na drinu a asi levnejsi na mat.

Anebo na videa Andrew Camarata. Ten vydelal milion USD na videich, jak svaruje kontejnerovy hrad, bagruje atp. A je to ajťák. Stavět domy, no ono to je snadný v teorii, v realitě musíš rozumět spoustě oborů (pozemky, daně, homestaging) a tak radši uděláš něco efektivnějšího se stejným výnosem a menší námahou, komu by se chtělo 10 let makat rukama, remeslnici jdou casem prodavat do OBI, bo se jim makat uz nechce.

Takze tobreseni neni vhodne pro kazdeho, ale soudim, ze pro nekoho, koho by to bavilo stavet, to muze byt i financne zajimave - o danove vyhode jsem si jist. Take ne kazdy bude flexibilni se kazde 2 roky stehovat.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5 ... 101  Další stránka
Stránka 2 z 101 [ Příspěvků: 1501 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies