FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Jak jednoduše investovat?

Offline - Návštěvník Profil 
29. 4. 2020 21:02 Odeslat příspěvek
Vždy jsem byl k investicím dost skeptický a vlastně pořád do určité míry jsem. Například tento graf, není zdaleka tak růžový oproti těm, co člověk dostane k nahlédnutí od prakticky každého finančního poradce
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/S%26P500%2C_7p5%2C_4p0%2C_2018_December.svg

Zkrátka z grafu vyplýva, že kdyby člověk investoval v roce 65, tak by do roku 95 po odečtení inflace prodělával (30 let!).

Nicméně nechat peníze ležet ladem by dopadlo ještě hůře. Ostatně mít peníze je svým způsobem také investice (teda ne v pravém slova smyslu, ale myslím, že se chápeme).

Momentálně mám hypotéku. Brzy mi končí fixace a nejspíš jí doplatím. Tak „levné peníze“ sice jen tak nedostanu, ale plánuju koupi něčeho lepšího (nejspíš až po nynější situaci, myslím, že teď ceny nahoru určitě nepůjdou). Takže mám buď možnost to splatit a vzít si následně hypotéku na obě nemovitosti. Druhá možnost je hypotéku prodloužit a držet cash na případný nákup (10%), což považuju za ztrátu (a v případě investice to je takto krátkodobě pak spíš spekulace) + bych mohl narazit na problém max 50% splátky. Někdo mi říkal, že pokud je hypotéka jen do 50% ceny, tak je možné to v případě koupě další nemovitosti nějak refinancovat na těch 80-90%, nicméně to se mi nepodařilo dohledat. Do prodeje a nákupu najednou se pouštět nechci, to mi příjde moc stresující a neflexibilní, nemluvě o tom, že si možná původní nemovitost nechám.

Můj plán je teda následující, doplatit hypotéku a poté pravidelně investovat cca
  • 40-50% do nějakého US/světového indexu, nejjednodušší by pro mě asi bylo tohle (už mám účet u KB):
    https://www.amundi.cz/produkty/product/ ... r=2&xtnp=1
    Ale vstupní poplatek je celkem vysoký, není lepší koupit akcie nějakého indexu?
  • 30-40% do nějakého indexu na české akcie (existuje něco rozumného?). U českých akcií je mnohem příznivější P/E ratio (i CAPE), které mi momentálně u těch amerických příjde dost vysoké (a nemyslím si, že jsou to růstové akcie či co by to mohlo ospravedlnit)
  • 20% dluhopisy, popř. něco podobného a chtěl bych ten poměr držet, myslím, že se tomu říká vyrovnávací strategie (když akcie půjdou nahoru, tak nainvestuju víc do dlouhopisů a naopak aby ten poměr byl stejný)
  • 0-10% v budoucnu bych možná nakoupil nějaké zlato, až bude za lepší cenu

Nechci moc investovat do fondů, většina jich index nepřekoná a to ani těch, které tu jsou déle (+mám teorii, že ty které mají špatnou výkonost raději zruší). Do jednotlivých akcií se mi taky moc investovat nechce, protože tomu nerozumím a nechci trávit čas studováním. Co si o tom myslíte? Chtěl bych si jednou určit nějakou strategii a už to pak neřešit. Možná bych se měl s někým poradit, ale já těm finančním poradcům moc nevěřím…
Poslední příspěvek


Offline - Přeborník Profil 
29. 4. 2020 22:07 Odeslat příspěvek
Jaký je investiční horizont? Jestli plánuješ kupovat nemovitost např. za 3 roky, jakékoli akcie jsou hodně velké riziko.

Jinak světové akcie se dají dost dobře řešit ETF.

Na PX existovaly dva fondy (ČSOB a… Volksbank??), ale byly drahé (přes 1% p.a.); o žádném ETF nevím.

Dluhopisy… no nevím, čistě kvůli diverzifikaci / záporné korelaci snad – ale reálné úrokové sazby jsou už léta záporné a asi to tak teď zase nějakou dobu bude. Snad proti-inflační spořicí státní dluhopis. (Jestli je to na ta odhadnutá 3 léta, tak bych skoro doporučil dát 100% jen do něj.)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 4. 2020 07:09 Odeslat příspěvek
Lehce jsem koukl - vstupni poplatek 0,5 - 3,75%, vystupni (snad jsem to v rychlosti dobre precetl) 1,5-2% + manazersky poplatek -> tam se lehce dostanes na TER 5-7%...
Proc si nekoupit sam ETF s TER 0,2-0,5% ??


Offline - Diskutér Profil 
30. 4. 2020 07:24 Odeslat příspěvek
mlrs: chápu, žes na to koukl jen lehce, ale pokud jsi koukl na ten co odkazuje Gryp, můžeš stručně nastínit jak se s TER dostaneš na 5 - 7%?
Pokud mi nic neuniklo, tak na takový TER by ses dostal při dost specifickém postupy (a tam by ani ETF nebyly za 0,2-0,5%).
BTW (podle mne): vstupní je 4,5% - za kolik musíš nakopit ETF aby byl nižší? A tam někde musíš hledat hranici, kde se při pravidelném investování vyplatí tento fond.


Offline - Návštěvník Profil 
30. 4. 2020 09:08 Odeslat příspěvek
Poplatky u indexoveho fondu co jsem postoval:
Citace
Jednorázové poplatky sražené před nebo po provedení investice
Vstupní poplatek 4,50 %
Výstupní poplatek Žádné
Poplatek za přestup 1,00 %
Toto je maximální částka, která může být odečtena z vašich peněz před vyplacením
výnosů z vaší investice.
Poplatky sražené z Podfondu za období jednoho roku
Průběžné poplatky 0,30 %


TER 5-7% by byl jen teoreticky, kdybych to chtěl za rok prodat, předpokládám, že takto to mlrs myslel? Každopádně porovnání s obdobným ETF (první co jsem našel)
https://www.ishares.com/us/products/239696/ishares-msci-world-etf
Je TER dost podobný 0,24% vs 0,30%. Nicméně v případě toho ETF tam nejsou žádné vstupní poplatky, jestli tomu správně rozumím? Leda poplatky za nákup akcií, což pokud bych vzal třeba FIO
Citace
Poplatek za obchod do 100 kusů akcií (včetně): 7,95 USD
Poplatek za obchod nad 100 kusů akcií: 9,95 USD

Znamená, že pokud bych nakoupil za víc jak 160$, tak by to mělo vyjít lépe?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 4. 2020 09:14 Odeslat příspěvek
jo je mozny, ze jsem to s tim TER prehnal a byl by pouze ve specifickem pripade - slo mi jen o poukazani, na velky rozdil poplatku - ja si kupuju IWDA přes Degiro zdarma - zaplatim 2 eura za rok za burzu a plus tam je ten prubezny (ted fakt z hlavy nevim, zda 0,2-0,5% - mel jsem tam ještě něco a nechce se mi to to ted zkoumat).


Offline - Návštěvník Profil 
30. 4. 2020 09:18 Odeslat příspěvek
Investiční horizont přesně daný nemám. Vidím to ale dlouhodobě. Jak jsem psal nejspíš teď splatím hypotéku, abych měl možnost si vzít novou bez vlastních prostředků. Tzn. teoreticky nepotřebuju vlastní prostředky. Prakticky pravděpodobně provize RK a daň + možná rekonstrukce. Nákup plánuju podle toho jak se situace vyvine, nejspíš konec roku/příští rok. Psal jsem to proto, abych se dozvěděl, jestli si někdo nemyslí, že existuje lepší způsob.

Po tomhle mi budou nějaké finance zbývat, které bych rád pravidelně investoval a novou hypotéku nechal na 30 let, alespoň do té doby dokud budou úroky tak nízké, jak jsou.

Pokud ne dluhopisy co doporučuješ, vše do akcií?

-- 30. 4. 2020 10:20 --

Plus při nákupu těch akcií je otázka jak je to s konverzí do USD, což vlastně platí i pro ten indexový fond, to může nějaké procenta dát... A teda nevím, jak tohle funguje?


Offline - Nadšenec Profil 
30. 4. 2020 09:40 Odeslat příspěvek
Gryp : měl by jsi začít tím, že si uděláš fin. plán. Pak dostaneš odpovědi na své otázky. Budeš vědět svou alokaci ( kolik peněžní, kolik dluhopisy, kolik akcie) a diverzifikaci ( i měnovou) .

Z akcií má smysl jít do ETF. Pokud dluhopisy, tak jedině protiinflační. Jiné v danou chvíli nemají moc smysl.

Ten fond co jsi tady dal mi ukazuje u mého poradce neutrální. Čili není to žádná hitparáda, ale ani propadák. TER mi to ukazuje 0,3 %, ale mají zřejmě jiné možnosti. Ale taky tam můžou mít chybu.


Offline - Diskutér Profil 
30. 4. 2020 10:08 Odeslat příspěvek
Podle mne tam chybu nemají, je to fakt 0,3%.
Je to jediný fond, který má (podle men smysl) v případě pravidelných investic menších částek (nevím, že by Degiro umělo frakce) nic lepšího neseženeš.


Offline - Diskutér Profil 
30. 4. 2020 13:05 Odeslat příspěvek
Gryp: Pozor na daňový režim. URTH (= US4642863926) bude "U.S. situs asset". A fondy od Amundi, jako např. LU0442407853, jsou obvykle registrované v Lucembursku, takže pozor na případné rozdíly ve zdanění proti investicím registrovaným např. v Irsku. Lucemburský fond musí např. odvádět 30% daň z dividend z USA. Irské ETF jen 15 %.


Offline - Návštěvník Profil 
9. 5. 2020 15:06 Odeslat příspěvek
Ja jsem spíš zkoumal jak je to blízko tomu indexu, což podle tohoto dokumentu je celkem dost:
https://www.amundi-kb.cz/storage/app/media/KIID/KIID_LU0389812347.pdf

Tak nevim jak to dělají, pokud musejí platit 30% z divident.


Offline - Diskutér Profil 
9. 5. 2020 17:13 Odeslat příspěvek
Nevím. Kouzlo? :) :)


Offline - Diskutér Profil 
11. 5. 2020 13:57 Odeslat příspěvek
Ale abych nebyl zlý a podlý: :) čerpám z daňové studie KPMG a indexové metodiky MSCI. Indexy MSCI počítají se srážkovou daní 30 % z amerických dividend a na lucemburské SICAV se z nějakých důvodů nevztahuje smlouva o zamezení dvojímu zdanění mezi USA a Lucemburskem.


Offline - Návštěvník Profil 
30. 8. 2020 15:06 Odeslat příspěvek
Už jsem byl skoro rozhodnutý koupit si nějaké ETF a k tomu pár českých akcií. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že akcie jsou předražené a často citovaná návratnost 7% je lež.
Proč si myslím, že jsou předražené? Nejjednodušší je asi P/E ratio (popř. CAPE):
https://stockanalysis.com/wp-content/up ... 24x466.png
Dá se spekulovat proč tomu tak je. Nízké úrokové sazby tomu určitě trochu pomůžou atd… Nicméně to mě jako drobného investora nezajímá, když je to předražené, tak je to předražené. Pak je tu taky Warren Buffetův ukazatel Total Market Cap / GDP, který je nesmyslně vysoký:
https://www.gurufocus.com/stock-market-valuations.php

7% návratnost? Už jsem tu postoval tento graf:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... cember.svg
Ten ukazuje spíš na 4% po odečtení inflace. Člověk většinou vidí graf bez očištění od inflace, který vypadá násobně optimističtěji. Pokud bych to vzal od 1870, tak je to spíš 2%:
https://www.bourbonfm.com/sites/default ... 201870.PNG

Nakonec i 2% je pořád lepší než nic (popř. nic minus inflace). Otázka je, jestli to ale stojí za to riziko, přičemž z grafů je vidět, že v mínusu lze být desítky let. Na jednu stranu se říká, že vstup na trh nelze časovat a ano to že jsou akcie předražené (i pokud bych měl pravdu) neznamená, že neporostou vesele dále i v budoucnu, obvzlášť když se zdá, že FED a spol. je prostě nechtějí nechat razantněji spadnou.

Na druhou stranu to, co by mělo odlišeovat investici od spekulace (i Bitcoin může vesele růst) je to, že si skutečně něco koupím, nicméně když je ta akcie předražená, tak ano koupím tu akcii, ale k tomu ještě tu spekulativní část (o kterou je to předraženo). Pokud by byla hodnota odpovídající, tak je mi vlastně jedno, když cena akcie spadne (to by nejlépe vyniklo u dividendových), protože ta hodnota tam je (a ta nezmizí, pokud teda firma nekrachne), nicméně když příjdu o tu spekulativní část, tak mám smůlu.

Proč to sem píšu, mám takový pocit, že svět investování se zbláznil, všude čtu velice optimistické čísla, ale zdá se, že si je tahají z… Nicméně možná je moje úvaha zkrátka špatná.


Offline - Přeborník Profil 
30. 8. 2020 17:26 Odeslat příspěvek
Nu, moc se nezbláznil. Centrální banky se snaží udržet (inflaci a nepřímo) růst motivováním investorů k tomu, aby investovali do rizikových projektů, které ten růst díky inovacím snad přinesou. Zatím úspěšně zničily atraktivitu bezrizikových investic, ale kupodivu to zatím, aspoň ex ante, moc nezlevnilo cenu = nesnížilo výnos toho rizika.

Otázka není, jestli očekávaný nominální výnos z akcií 4% nebo kolik to je stojí za to riziko, když dřív býval očekávaný nominální výnos 8% nebo kolik. Otázka je, jestli očekávaný nominální výnos z akcií nad bezrizikové investice 4-0% nebo kolik stojí za to riziko, když dřív býval 9%-5% nebo tak nějak – a pak to tak moc nesmyslné nevypadá.

To, že bezrizikové investice kvůli inflaci a centrálním bankám ztrácejí 2-3% p.a., je problém, ale zkrátka fakt, se kterým se nedá moc dělat (až na české proti-inflační dluhopisy, které kupodivu existují).
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další stránka
Stránka 1 z 6 [ Příspěvků: 78 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies