FinExpert.cz

Přihlásit se

Předchozí stránka  |  Další stránka

Odkládání peněz pro novorozence

Offline - Diskutér Profil 
31. 7. 2020 20:18 Odeslat příspěvek
Vzal jsem, co bylo rychle po ruce, jen pro demonstraci problému. Pokud to někdo potřebuje k rozhodnutí, snad si to dopočítá.
Poslední příspěvek

Offline - Nadšenec Profil 
31. 7. 2020 20:58 Odeslat příspěvek
Já vím jak to myslíš. Já tím jen chtěl dát námět na přemýšlení Viz. Ladislavovo dividendové portfolio na věky.

31. 7. 2020 22:42 Odeslat příspěvek
Nezlobte se na me, ale cokoliv financne planovat je nesmysl. Podminky na trhu a okolnosti se meni natolik, ze cokoli presahuji par let je jen spekulace.

Byt potomkem, tak asi nebudu chtit, aby mne nekdo sporil na duchod. Bude potrebovat bydlet, jezdit, zit. Navic, za sedesat let tam ty penize nejspis ani nebudou.

31. 7. 2020 22:49 Odeslat příspěvek
Ale no tak řekněme, že do investice vložím, co já vím (to je úplně jedno) 70% částky, co si myslím, že bude potřeba, a mám pravděpodobnost, co já vím, 60%, že to bude stačit a danou věc zaplatí.

Když se na to vykašlu a nebudu investovat vůbec, mám pravděpodobnost 0%, že to to bude stačit.

A teď je to celé o tom, jakou pravděpodobnost chceš. Je tam nějaký horní limit - přes 80? 95? 99? % se nikdy nedostaneš kvůli neovlivnitelným věcem typu válka, konfiskace, živelná pohroma, která tě zabije, náhodná autonehoda. Ale jak velká pravděpodobnost to musí být, aby to stálo za to? To strašně záleží na tom, co bys s těmi penězi dělal jinak – pokud nemáš na jídlo, ani 99% by nestačilo, pokud máš vysoké příjmy, nemáš moc ve zvyku utrácet, tak kdo ví, třeba i s 40% pravděpodobností je to lepší než ty peníze jen tak rozházet nebo utratit za sex, drogy a … .

Offline - Kolemjdoucí Profil 
27. 5. 2021 07:32 Odeslat příspěvek
Zkusím to tu trošku oživit... náš prcek dostal po narození také od babiček, dědečků atd. nějaké peníze. Než aby ležely někde pod polštářem nebo na účtu, říkali jsme si s drahou, že bychom je někam zatím dali. Časem bychom je třeba použili jako investici pro dítě - lepší vzdělání nebo podobně.
Hlavně jde o to, aby z nich neukusovala inflace, nemusí se nijak zvlášť zhodnocovat. Chtěli bychom, aby zas nebyly vázané na dlouhou dobu (v rámci let).
Zatím uvažujeme nad Státními protiinflačními dluhopisy, které pokryjí alespoň inflaci.
Myslíte, že je to dobrá volba?
Díky

P.S. nechceme investovat do akcií nebo jiných podobných trhů, realitních fondů atd. Neorientujeme se v tom ani jeden a neradi bychom prckovi ty peníze nějak "prošustrovali"

27. 5. 2021 07:47 Odeslat příspěvek
Tak jako konzervativní investice asi nic lepšího než ty protiinflační dluhopisy doporučit nejde.

Z druhé strany třeba vhodně volené akcie by ty peníze za mnoho let mohly zhodnotit výrazně víc, i na těch dluhopisech se spíš znehodnotí než zhodnotí.

Offline - Návštěvník Profil 
27. 5. 2021 12:42 Odeslat příspěvek
Mne prijde rozumne vlozit to do lidskeho kapitalu... Ehm vzdelani ditete. Ted je otazkou, za jak dlouho ty penize budou potreba. Pokud rekneme za mene nez deset let, tak bych volil kombinaci stavebka a treba tech dluhopisu.. To zalezi asi na castce a jestli je mozne generovat penize i prubezne par dalsich let. Kdyby to bylo na delsi dobu, tak bych volil nizkonakladove ETF. Z meho pohledu to je pohodlne a vyhodne.. Pokud clovek akceptuje vyssi riziko. O akciich k tomu clovek moc vedet nemusi... Snad jen chapat rizika.

Offline - Nadšenec Profil 
27. 5. 2021 13:10 Odeslat příspěvek
Mě odkládání peněz pro novorozence připadá jako naprostý nesmysl. Sorry, ale je to tak. Když pak vidím, co s tím v 18 děcka často dělají, a povětšinou je to malé roztomilé nic. Když už by to muselo být, tak spíš něco rizikovějšího, protože je horizont min. 20 let.

Ale podle mě hlavně proboha aby se rodiče měli dobře, a třeba rozšiřovali majetek, který dítě zdědí a samozřejmě i to vzdělání, jak se zde píše. Ale když mu někde dáte půl milionu, co s tím za 20 let bude dělat? Koupí garáž s kamarádem na půl?

Slyšel jsem od známé i o nějakém týpkovi, co měl nechutně dobře placenou práci a malému dítěti dali na jeho účet miliony Kč. A pak o práci přišel a málem i o barák za několik milionů, protože ty peníze, co byly na účtu dítěte, nemohl použít.

Za mě, radši zdědím ve 30-40 letech nějaké nemovitosti atd., než v 18 letech dostat inflací znehodnocené peníze, za které si koupím prd. Však jen, jaké byly před 20 lety platy a inflace od té doby. Navíc teď bude celkem jistě nějakou dobu inflace vyšší.

Zabetonovat někde peníze na 20 let a připravit se o možnost s nimi ve vhodnou chvíli nakládat je podle mě fakt strašná blbost. Ať už ty peníze vhodně investujete, nebo s nimi třeba vykryjete nějaký průser, vždycky je to za mě lepší možnost, než když to někde bude ležet a ztrácet na hodnotě.

Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 5. 2021 17:36 Odeslat příspěvek
Naprosto souhlasím s yowiem. Není moc těch, kteří čerstvě dovršili plnoletost a znali by "hodnotu peněz", aby s tím naložili moudře a nerozfofrovali to za blbosti. Tím neříkám, že je špatné (dítěti) spořit, ale rozhodně bych nedoporučoval mít to jako fond, který je do 18ti let dítěte zabetonovaný a poté si s naspořenými prostředky může potomek dělat co chce.

27. 5. 2021 17:59 Odeslat příspěvek
Nejlepší zabezpečení dětí je zabezpečení rodičů.

Jako chápu, že každý má pocit, že udělá něco skvělého, pokud svému potomkovi naspoří do 18 let nějaké miliony. Je to ale nejlepší řešení? Ten kdo si byl nucen vydělat každou korunu, ten k jakékoliv hodnotě přistupuje jinak než ten, který, byť dobře vychovaný, dostane půlku hodnoty domu od rodičů. Je to úhel pohledu. Taky v tom hrají hormony. Ale podle mě nejlépe každý rodič udělá, když se dobře postará sám o sebe. Aby nebyl břemeno pro své děti v pozdní dospělosti a na stáří.

27. 5. 2021 21:38 Odeslat příspěvek
Odkládání peněz s vyhlídkou, že budou někde 20 let ležet, je samozřejmě nesmysl. Když už něco ukládat, tak něco deflačního - třeba drahé kovy, umění, nebo krypto.

Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 5. 2021 13:36 Odeslat příspěvek
Děkuji všem za reakce. Momentálně je dítěti ani ne rok, takže to chceme pojmout jako takovou kasičku, kam by se mu dávaly peníze, které dostane (větší částky, na menší bude mít pokladničku, až bude starší, aby se učilo hospodařit s penězi).
Časem bychom rádi peníze použili pro rozvoj dítěte, jak jsem psal, nejspíš vzdělání (lepší placená škola, popř. další), takže by to nebylo tak, že pak ve 20 dostane pár set tisíc.
Nechceme mu zatím ani nic pravidelně odkládat, raději s ním jako dítětem zajedu na pěknou dovolenou, ať si užívá dětství a má zážitky, na které bude moct v pěkném vzpomínat.
Ale nechat ty peníze ve strožoku nebo na neúročeném či mizerně úročeném účtu, kde budou ztrácet hodnotu, taky nechceme. Nechceme být ani jeden extrém, kdy buď budu slepě dítěti odkládat peníze, ale v dětství si kvůli šetření nebude moct to nebo ono dovolit, nebo mu udělám krásné dětství, kdy všechny peníze utratíme a pak nebude na jeho rozvoj do vzdělání...
Asi jak to tak čtu, to vypadá na ty protiinflační dluhopisy...

Offline - Návštěvník Profil 
28. 5. 2021 16:41 Odeslat příspěvek
Já synovi koupil BTC, které osobně vnímám jako budoucnost. A víc rozhodně věřím BTC než státním dluhopisům.

28. 5. 2021 16:56 Odeslat příspěvek
@cz.hook Vidím to stejně. Nehledě na to, že kdybys dítěti koupil před 12ti rokama Bitcoin za tisícovku, má teď na účtu pár desítek miliard a v žebříčku nejbohatších Čechů by momentálně atakoval první desítku. Tomu prostě dluhopisy konkurovat nemůžou :D

28. 5. 2021 17:12 Odeslat příspěvek
Ovšem je taky otázka, jestli Bitcoin může jít nahoru o stovky nebo tisíce procent. Je něco jiného růst z 1 na 1 000 nebo z 40 000 na 1 000 000 dolarů.

Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 2 z 3 [ Příspěvků: 45 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk

Hledat
Přeskočit na

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies