FinExpert.cz

Přihlásit se




Akcie ze SRN nebo USA OTC PK?

Offline - Návštěvník Profil 
4. 8. 2020 19:33 Odeslat příspěvek
Z diskuzního vlákna ohledně zdanění dividend USA vs SRN chápu, že z hlediska zdanění dividend je lepší koupit akcii na USA burze než na německé burze. Když jsem hledal akcie na FIO ebrokeru, tak ta americká akcie není na klasické burze jako NYSE ale USA-OTC-PK. Když jsem hledal co je to OTC PK, tak jsem narazil na tento příspěvek a také jsem zběžně prohlédl článek co je OTC https://www.investopedia.com/terms/o/otc.asp kde uvádí:

Citace
OTC stocks have less trade liquidity due to low volume which leads to delays in finalizing the trade and wide bid-ask spreads.

Less regulation leads to less available public information, the chance of outdated information, and the possibility of fraud.


a článek https://www.investopedia.com/ask/answers/120.asp co je to PK, tam uvádí:

Citace
The .PK behind a stock symbol simply means the stock in question is traded on the pink sheets or the Pink Sheets Electronic Quotation service.

This is a highly speculative and risky place to invest. Investores would be wise to only invest what they are willing to lose.


Takže nevím jestli je lepší to OTC PK nebo SRN?

FIO ebroker třeba nabízí právě Mitsubishi a VESTAS na SRN i OTC PK. Dividendy by byly v řádu nízkých desítek USD.

děkuji
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
5. 8. 2020 07:05 Odeslat příspěvek
Je to japonská a dánská firma, proto je můžeš koupit i na jejich domácí burze, kde jsou primárně kótovány, takže se můžeš vyhnout problému s likviditou. Měl by sis měl zjistit jaké daně platí v těchto státech a taky na kolik tě vyjdou poplatky u tvého brokera. A taky záleží, jestli je to akcie, jejíž podkladem přímo podíl na konkrétní firmě, nebo certifikát typu ADR jehož podkladem může být např. akcie, takže je to de facto nepřímé vlastnictví, protože nedržíš akcii na tvé jméno, ale jen tento certifikát a může se u tohoto typu cenné papíru lišit danění oproti akciím.

Dánsko má tuším taky celkem vysokou daň, takže je jedno, jestli akcii VESTAS koupíš na burze německé, dánské nebo americké. Zdanění bude vysoké. Takže pokud kupuješ tyto firmy na dlouhodobé držení s cílem vytvořit si příjem z dividend, je na zvážení jestli se ti to vyplatí.

Připadá mi, že se v tom tolik neorientuješ, a podle výše dividendy odhaduji ,že to bude investice v řádu nízkých tisíců EUR, proto bych ti spíš doporučil kumulativní dividendové ETFko (nevyplácí dividendy, ale reinvestuje je zpátky do fondu), protože správce těchto fondů dokáže optimalizovat danění dividend. Odpadne ti i povinnost vykazovat si tento příjem v daňovém přiznání.


Offline - Diskutér Profil 
6. 8. 2020 15:30 Odeslat příspěvek
Kdo si jednou oblíbil vytváření vlastního fondu a dividendy každý měsíc několikrát,
ten se nikdy víc nenechá nachytat na fondy a ETF.
I když existují také šílenci, kteří mají několik akcií a současně několik ETFs nebo fondů,
a zcela největší blázni s termínem u doktora mají i zlato a P2P a třeba i bitcoin.

Já nepřestanu nikdy odrazovat lidí od amerického certifikátu ADR na neamerické akcie.
Kdo koupí ADR na akcii BASF nebo BHP nebo Sanofi, ten pak nemá žádnou akcii, jen půjčil nějaké pochybné americké bance peníze, která během další finanční krize zkrachuje.
Například NY Mellon bank vytváří tyto deriváty = certifikáty = odpadky z evropských akcií.
A pokud má ta evropská akcie v originále dividendový výnos 5% brutto mínus daň 20%,
tak bude dividenda z amerického ADR dělat zrovna tak 5% z investice a strhnou z ní daň 20% a ne 15%, jak je v USA zvykem.
Ten kdo vlastní od BASF ADR, není akcionář BASFu ale certifikář BASFu. A když tvůrce ADR = banka NY Mellon zkrachuje, majitel ADR ztratí všechny peníze.

Já kupuju akcie z celého světa na německém neburzovním trhu Tradegate s poplatkem 8,90 € a to je asi o 1 € méně než poplatek na Xetra. Po každé investuju alespoň 1.000 € za akcii a pak během několika let přidávám další 1.000 € až na celkovou investici 6.000 € nebo 7.000 €.


Offline - Návštěvník Profil 
6. 8. 2020 15:54 Odeslat příspěvek
Ladislav 1. píše
Já nepřestanu nikdy odrazovat lidí od amerického certifikátu ADR na neamerické akcie.


Takže při investici např 30 tis. Kč do firmy, která výrazněji neroste ale má slušné dividendy byste do nákupu přes USA OTC PK nešel ale spíše nakoupil přes burzu v SRN kde je daň z dividend asi dvojnásobná než obvyklá daň z USA koupených akcií?


Offline - Návštěvník Profil 
22. 9. 2022 12:32 Odeslat příspěvek
Při možnostech koupit přes:
USA-OTC-PK (ADR)
USA-OTC-PK
SRN

ADR píšete, že jde o certifikát u banky, která může zkrachovat, takže tomu se vyhnu.
Mám podepsaný W8BEN pro zamezení dvojího zdanění USA, takže 15% daň počítám.
A nebo jít do té akcie SRN? Tam je ale zdanění asi 26,38% (v červnu 2022)
Akcii bych chtěl mít na více než 10 let.

Firma má dividendu nad 5%


Offline - Inventář Profil 
23. 9. 2022 15:27 Odeslat příspěvek
Daň z dividend se neřídí tím, na které burze daný akciový titul koupíš, ale tím, jaký je jeho daňový domicil. Pokud tedy půjde o firmu německou, bude ta daň z dividend přes 26% bez ohledu na to, zda to koupíš na německé burze za eura nebo jako ADR na USA burze za dolary, pokud bude třeba z Nizozemí, bude to v obou případech 15% atd.
Jde spíše o to, abys neměl zbytečně moc měnových konverzí třeba jen kvůli jedné akcii. Pokud tedy chceš portfolio převážně v USD, tak tolik nevadí že tam bude nějaká akcie (jedna dvě) z Evropy jako ADR za dolary. Vyjde tě to levněji (u Fio, protože dle toho jak to píšeš to je evidentně u Fio, jen Fio uvádí burzy takto jako SRN, USA-OTC atd.) jak na konverzi (jen do dolarů), tak na poplatku (US burza u Fio o fous levnější).


Offline - Nadšenec Profil 
30. 5. 2023 09:19 Odeslat příspěvek
Ladislav 1. píše
existují také šílenci, kteří mají několik akcií a současně několik ETFs nebo fondů,
a zcela největší blázni s termínem u doktora mají i zlato a P2P a třeba i bitcoin.

Potvrzuji. Existujeme

Tomu se říká DIVERZIFIKACE Láďo, to znáš. Blázni jsou naopak ti, kteří sypou vše na jednu hromadu, ať již akciovou, hotovostní nebo nemovitostní.
Já jsem podle tvých měřítek superblázen, protože kromě tebou vyjmenovaných mám ještě další 3 druhy aktiv 8-D


Offline - Inventář Profil 
30. 5. 2023 09:29 Odeslat příspěvek
@poluse:
Každý stát má jiné daňové sazby, nelze vypsat všechny a navíc se mohou z roku na rok změnit, navíc vždy rozhoduje daňový domicil firmy, ne burza, kde byla akcie zakoupena. Pár příkladů sazeb daní z dividend:
německé akcie 26,375%
americké akcie 15% (u brokera musí být podepsaný formulář W-8ben určující americké straně naší českou daňovou rezidenci, jinak by byla daň 30%) - podobně pro Kanadu (pokud jsou kanadské akcie koupené na americké burze a broker předání rezidence umí, což umí třeba Lynx/IB či Fio, naopak ne Degiro)
britské akcie 0% (nechávají danění na cílové zemi, což je jedna z možností v souladu se Smlouvami o zamezení dvojího zdanění)
španělské akcie 19%

A tak dále. Česká sazba daně z dividend je 15%, takže třeba u těch britských se u nás v daňovém přiznání těch 15% doplatí, u jiných států lze zahraniční daň započíst až do úrovně 15% (většina zemí) nebo jen 10% (třeba Francie, Rakousko, Nizozemí - u nich se tedy v ČR doplácí ještě 5%, coby rozdíl mezi českou sazbou a uznaným zápočtem zahraniční sazby). O této hranici zápočtu rozhoduje vždy příslušné ustanovení Smlouvy o zamezení dvojího zdanění s danou zemí, v článku (odstavci) Dividendy příslušné smlouvy.


Offline - Diskutér Profil 
30. 5. 2023 11:27 Odeslat příspěvek
postcd píše
Firma má dividendu nad 5%

...přesně o nich taky uvažuju od doby, co na ni v 10/22 upozornil Ladis, ale než jsem se rozhoupal, drsně frkla 30% up... a taky se marně snažím zjistit, jaké zdanění divky má australská akcie.

BTW hojně oblíbenou je BHP, kdysi s duální domicilem (britský klon s 0% tax), teď už čistě s australským domicilem....prozradíte někdo, jaké tam máte zdanění divi po zrušení britského klonu?


Naposledy upravil tom brava dne 30. 5. 2023 17:50, celkově upraveno 1


Offline - Inventář Profil 
30. 5. 2023 12:29 Odeslat příspěvek
Zdanění australských akcií je BUĎ 0% (režim fully franked), nebo 30% zcela bez fully franked, nebo něco mezi tím, pokud FF je jen na část výplaty. Australský režim fully franked si pro každou akcii musíš pro každý rok zjistit přímo na webu dané společnosti - v technickém významu výplat divi a jejich danění se to dá přirovnat k režimu 80/20 company u amerických akcií s minimálně 80% dominancí příjmů mimo USA (typicky Philip Morris, kde se daní americkou sazbou typicky jen 2-3% z celkové dividendy a tato daněná výše cca odpovídá podílu na US příjmech vůči celkovým), i když důvody pro FF jsou u Austrálie jiné. Třeba tebou zmíněná BHP, kterou držím už pár let a rovněž se mě týkalo sloučení dvou větví akcií a tím i přesun daňového domicilu akcie z GB do AU, zatím byla po přesunu do Austrálie FF vždy, takže daň nula (i když brokeři to mnohdy pletou, třeba XTB mi zatím pokaždé daň naúčtoval a až pak ji do týdne až dvou vrátil - opět velká podobnost s dividendou americké akcie Philip Morris, kterou mám u Lynx).


Offline - Nadšenec Profil 
30. 5. 2023 17:06 Odeslat příspěvek
minarjo píše
zatím byla po přesunu do Austrálie FF vždy, takže daň nula (i když brokeři to mnohdy pletou, třeba XTB mi zatím pokaždé daň naúčtoval a až pak ji do týdne až dvou vrátil

Mám stejnou zkušenost a to u několika brokerů, je až s podivem, jak se železnou pravidelností opakují tutéž chybu každý rok. Patria u Brazilských stocků posílá víc a pak anulace a zas to sbírá, LYNX u australských píše, že sráží divi, ale nakonec není sraženo nic a po dotazu sdělí, že prý s tím nejde nic dělat. Kolikrát si říkám, že nejsou moc profesionální, na to kolik obhospodařují našeho majetku :hm


Offline - Diskutér Profil 
14. 6. 2023 13:29 Odeslat příspěvek
ještě to prsknu zde, užitečný přehled výše zdanění divi u zdroje (dle domicilu):
https://cdn.patria.cz/Sazby-srazkovych- ... prijmy.pdf


Offline - Diskutér Profil 
20. 6. 2023 17:32 Odeslat příspěvek
A tu je úplný přehled sazeb zdanění divi u zdroje pro nerezidenty:
https://taxsummaries.pwc.com/quick-char ... -wht-rates

Podle čerstvé zprávy chystá EU-komise pro členské státy EU zavedení standardizace a zjednodušení vratek přeplatků na dani z dividend nerezidentům na podporu přeshraničního obchodování s akciemi, resp. investování.
https://www.reuters.com/markets/europe/ ... 023-06-19/
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 13 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies