FinExpert.cz

Přihlásit se

Další stránka

Realne zhodnoceni portfolia

Offline - Kolemjdoucí Profil 
10. 12. 2020 21:20 Odeslat příspěvek
Zdravim, mam dotaz, uz se s tim delsi dobu potykam, tak to hodim sem, dotaz do davu....

se svym fin. poradcem ladime investicni portfolio (akcie/zlato/dluhopisy/nemovitosti,fx v pomeru 25,10,30,25,10%) cca 5 mil. je ve splitu, porad nam to vychazi cca okolo 6% - 7% rocne zhodnoceni, mne se to porad zda proste malo, jsem mimo a mam nerealna ocekavani?

Diky
Poslední příspěvek

Offline - Diskutér Profil 
10. 12. 2020 21:35 Odeslat příspěvek
Jsi. Podívej se na výnos do splatnosti https://trading.kb.cz/Bonds/State , odečti náklady fondu, který asi máš používat. S vyšším rizikem jde dosáhnout výš, ale ne zase až tak moc výš.

Pro takové složení portfolia mi 6-7% na první pohled připadá už tak extrémně optimistické až zjevně nereálné.

Offline - Nadšenec Profil 
10. 12. 2020 21:36 Odeslat příspěvek
6-7 % dají v dlouhodobém průměru akcie, zlato tak podobně, ostatní dá míň, cizí měny asi spíš ztrátu. Takže já osobně bych považoval 6-7 % celkem za velmi optimistické očekávání.

10. 12. 2020 21:47 Odeslat příspěvek
D.U.K.E. píše
Zdravim, mam dotaz, uz se s tim delsi dobu potykam, tak to hodim sem, dotaz do davu....

se svym fin. poradcem ladime investicni portfolio (akcie/zlato/dluhopisy/nemovitosti,fx v pomeru 25,10,30,25,10%) cca 5 mil. je ve splitu, porad nam to vychazi cca okolo 6% - 7% rocne zhodnoceni, mne se to porad zda proste malo, jsem mimo a mam nerealna ocekavani?

Diky

D.U.K.E.: A podle čeho jste to spočítali? Ten očekávaný výnos by měl být výsledek nějakého výpočtu a ten by zase měl využívat nějaké vstupní údaje, k nimž jste museli nějak dospět. Pokud to tedy takto vyšlo ve výpočtu, tak to bude muset být pravda. Jediné, co pak můžeš udělat, je vzít na sebe víc rizika. Jak to optimálně udělat, to by ti měl vysvětlit poradce.

10. 12. 2020 21:59 Odeslat příspěvek
Zřejmě to dělali pomocí backtestu. To ti pseudoporadci většinou mají připraveno od svých chlebodárců.
Samozřejmě je to naprosto nereálné. Tohle portfolio ponese daleko méně. Třeba u dluhopisů budeš rád, po odečtení nákladů, za nulu minimálně následujících 5 let.
Co to je ten FX konkrétně, v podání těch přeškolených kuchařů?

Offline - Návštěvník Profil 
11. 12. 2020 00:59 Odeslat příspěvek
Mně by spíš zajímalo, jak přišli na ta % mezi jednotlivými aktivy a odkud (společnost) poradce je - soukromé zprávy nehledám.

11. 12. 2020 03:01 Odeslat příspěvek
Zhodnocení prtf od poradce: očekávané reálné zhodnocení investice s ohledem na současnou situaci a očekávaný ekonomický výhled v regionu vynásobíme Pišvejcovou konstantou, zabalíme do úhledného balíčku a předáme klientovi.

Definice Pišvejcovy konstanty: je to číslo (nebo hodnota), kterou vynásobíme vypočtenou hodnotu, aby nám vyšel výsledek, jaký potřebujeme (nebo to chce klient slyšet) :nenapadne

Zkus zformulovat odpověd na první otázku, co je tvým hlavním cílem ? (pak lze pokračovat dále...)

Offline - Mírně pokročilý Profil 
12. 12. 2020 08:47 Odeslat příspěvek
D.U.K.E.:
Při té skladbě ptf, jsem spíš skeptický, ale nereálné to není. Ta nejvýkonnější složka toho portfolia jsou akcie, které mají mít váhu 25%. Tam je možné při správné diverzifikaci v dlouhodobém horizontu dosáhnou v průměru 8-10% ročně. Dluhopisy (30% ptf) budou mít naopak výnos výrazně nižší. Forex je velká neznámá a žádné zásadní zhodnocení bych tam nečekal, pokud vůbec nějaké. Na FX bych se vybodnul a raději se hedgeoval proti propadu koruny vůči měnám, ve kterých budou kotovány jednotlivé složky ptf - nabízí se USD kvůli zlatu, atd.

Řekl ti poradce, konkrétní investice. Ono to může dopadnout i tak, že ti prodá fond složený z jiných fondů namixovaní v nějakém poměru a sám nemusí mít ani tucha co ti nabízí.

Zmínil se ti i o tom jaká je nákladovost nabízené investice (poplatky - nákup, prodej, správa, podíl na zisku,...)? Při TER 2% to znamená, že ti z tvé investované částky 5mil ročně ukousnou poplatky 100k (pokud se hodnota bude dlouhodobě držet na 5mil). Nejsem proti poplatkům, ale je důležité vědět, za co platím a jestli jsou poplatky úměrné výkonu, který za ně dostanu.

12. 12. 2020 19:51 Odeslat příspěvek
xxiro píše
Řekl ti poradce, konkrétní investice. Ono to může dopadnout i tak, že ti prodá fond složený z jiných fondů namixovaní v nějakém poměru a sám nemusí mít ani tucha co ti nabízí.

Přesně tak. Taky mám dojem, že půjde o nějaký asset management (smíšený fond fondů) pro běžné investory (po česku).

To jsou běžně nabízené generické produkty, které dávají vydělat předeším investiční společnosti a jejím prodejcům. Jen málokdy plní cíle klienta. Nejedná se o žádný individuální přístup, ač se to tak tváří. Až do nedávna jsem si myslel, že je to dobrý nápad, funguje to a dává to smysl. Během posledního roku jsem tuto mou představu značně přehodnotil.

Překvapuje mě, že na internetu se stále nachází jen málo zdrojů, které by od tohoto způsobu investování odrazovaly. Mají to tu dobře podchycené ...

xxiro píše
Zmínil se ti i o tom jaká je nákladovost nabízené investice (poplatky - nákup, prodej, správa, podíl na zisku,...)? Při TER 2% to znamená, že ti z tvé investované částky 5mil ročně ukousnou poplatky 100k (pokud se hodnota bude dlouhodobě držet na 5mil).

Ano, nákladovost je nezanedbatelný aspekt celého portfolia. Na to běžní investoři moc ohledy neberou, protože poplatky jsou málokdy transparentně vysvětlené, často se o nich nemluví vůbec.

14. 12. 2020 12:16 Odeslat příspěvek
Tak ony ty fondy fondů v poslední době vznikaly hlavně kvůli daním.
Určitě bych u těch akciových fondů ale nepočítal zhodnocení 8-10% p.a. Též zaleží, jaká kategorie těch akciových fondů to bude.
Asi bych volil fondy korporátních dluhopisů od českých správců a rozhodně čekal nižší výnos. A/nebo ty státní protiinflační.

14. 12. 2020 14:24 Odeslat příspěvek
Kvůli jaké přesně daňové výhodě, prosím?

Časový test funguje stejně dobře na jednom fondu jako deseti. Česká daň z příjmů se konsoliduje skrz fondy? Čekal bych, že každý fond zaplatí svých 5%, takže fond fondů jen zbytečně platí navíc.

14. 12. 2020 15:05 Odeslat příspěvek
Jde o relokaci. Pokud má ten střešní fond svůj vlastní ISIN, relokace mezi fondy pod ním v rámci jeho portfolia není předmětem daně z příjmu u klienta(není třeba hlídat časový test apod.).

14. 12. 2020 15:35 Odeslat příspěvek
Děkuji.

17. 12. 2020 10:08 Odeslat příspěvek
Fantucci píše
Tak ony ty fondy fondů v poslední době vznikaly hlavně kvůli daním.
Určitě bych u těch akciových fondů ale nepočítal zhodnocení 8-10% p.a. Též zaleží, jaká kategorie těch akciových fondů to bude.
Asi bych volil fondy korporátních dluhopisů od českých správců a rozhodně čekal nižší výnos. A/nebo ty státní protiinflační.

8-10% je můj optimistický odhad, které by mohly akcie v průměru dosáhnout, spíš bych se držel spodní hranice a máš pravdu, hodně záleží na skladbě akciové složky a taky na tom, jestli je ta investice diverzifikována i v čase nebo je jednorázová. Pokud chce někdo v průměru těch 10%, bude muset podstupovat vyšší riziko, než když bude cílit třeba na 6% ročně. Akciové fondy mají navíc vyšší nákladovost oproti dluhopisovým nebo smíšeným fondům.

Naposledy upravil xxiro dne 17. 12. 2020 11:09, celkově upraveno 1

17. 12. 2020 10:42 Odeslat příspěvek
To očekávané zhodnocení akcií má taky takový pěkný příběh. Když se akciím daří, všichni dávají hausnumera. Když ne, tak snižují odhady :) To samé o doporučeném investičním horizontu - v rozkvětu 5 let, v útlumu 10 let

Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 20 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk

Hledat
Přeskočit na

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies