FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Dlouhodobá investice do ETF - jak nejlépe?

Offline - Přeborník Profil 
1. 11. 2021 18:31 Odeslat příspěvek
peliculiar píše
Mě spready moc nezajímají, používám k nákupu limit order a co jsem někde četl, tak rozdíly mezi brokery jsou zanedbatelné, tedy XTB je nemá nijak zásadně horší. Ano, lze tam posílat rovnou eura nebo dolary.


Jsou tam nejake poducty pro USD/EUR? Protoze z cenika, jak jsem preletl, plati se docela vysoky poplatek 0,5% za menovou konverzi, nebo jsem to spatne pochopil.

Takze tam neni nejaky "hlavni" ucet , napr v EUR a ostrani jede pres konverzi(s tou 0,5% prirazkou). Kdyz prodam ETF v USD, pripise se na ucet USD a kdyz EUR tak EUR?
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
1. 11. 2021 18:32 Odeslat příspěvek
ddaveid: Tazatel chce investovat miliony, takže roční poplatek 2,5 eura za burzu bude tvořit tisiciny procenta, čili bude zcela zanedbatelný.
U placených ETF na Degiro je i procentuální poplatek 0,03 %, ale i to hraje významně nižší roli než nákladovost samotného ETF.

Za sebe bych proto doporučil zvolit více brokerů. Jasně, cenné papíry nejsou drženy na účtu brokera, ale separátně, takže krach brokera je neohrozí. Jenže nikdo nemůže vyloučit nějaký masivní podvod, kdy třeba vůbec ke koupi nedojde, nebo je broker cíleně prodá. Garance je v EU jen do 90 %, max. 20000 EUR. A proto mi přijde lepší mít třeba 3-5 brokerů.


Offline - Návštěvník Profil 
1. 11. 2021 18:35 Odeslat příspěvek
Jo, tak k té garanci. Obecně 20 000 euro. Ale britský Trading212 umí 85 000 liber a maďarská entita IB umí 100 000 euro. eToro umí taky více než 20 000 euro, ale od eTora bych dal ruce pryč.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
1. 11. 2021 18:36 Odeslat příspěvek
slavo963 píše
Jednoznacne akumulacni ETF, pres Degiro:

nejvyhodnejsi varianty:
Pro S&P500 : XET | SMLE | IE00B3YCGJ38 | EUR │ TER 0,05% (poplatek Degiru pri nakupu 2€+0,03%) ...Invesco S&P 500 UCITS ETF Acc

pro All World : MIL | LCWD | LU1781541179 | EUR | TER 0,12%(bez poplatku).... Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF - Acc

V pomeru S&P500:World 70:30, tohle je investicni "konzervativni jistota". Muzes pridat i jine ETF/akcie, mozna vydelas vice nebo mene, kdo vi...ale nejlepsi moznosti jsou ty nejjednodussi ;-)


Děkuju za tipy! Dělal jsem si nějaké srovnání a tvé tipy do něj přidám...

-- 1. 11. 2021 19:21 --

peliculiar píše
Frankie001 píše
S ročním odstupem nám ceny neklesly a nevím, jestli snad někdy ještě klesnou, inflace začíná požírat mé úspory a pomalu se blížím k bohu, kdy to prostě někde utratím...

Investice do amerických ETF - přes jakého brokera? Fio? XTB? IB? DEGIRO? eToro?

Ceny jistě klesnou, ale nikdo přesně neví kdy to bude. Může to být příští měsíc a nebo až za pět let ...

Výběr brokera je docela složitá věc, záleží na tom, jakým způsobem chce člověk investovat, případně jak pestrou tu investiční škálu chce mít. Fio je údajně vhodné jen na české akcie z nákladového důvodu.

XTB, Trading 212 a Degiro jsou lídři mezi nízkonákladovými brokery. U prvních dvou lze nakupovat akcie a ETF úplně bez poplatků, XTB má pouze omezený seznam akcií (?) a ETF (něco přes 200 druhů). U Degiro se platí roční poplatek 2,5 eura za vstup na každou burzu a má seznam ETF bez poplatku (cca 200). Trading 212 umí frakce, tedy kupování jen částí akcií, ne jen celých kusů.

Interactive Brokers je považovaný za nejdůvěryhodnějšího brokera, má nejdelší historii ze zvažovaných a nejširší škálu možností a způsobů investování, ale není to zadarmo - má poplatky za nákup. Údajně má nejnižší spread a umožňuje prý nakoupit nejlevněji oproti konkurenci, ale nikdy jsem žádné reálné srovnání neviděl.
O eToro toho vím nejméně. Jako jediný umí kopírovat strategie, ale kdesi jsem četl, že se tam investuje pomocí CFD, čemuž se investoři spíš snaží vyhýbat. Praktickou zkušenost mám jen s XTB, účet mám i u Degira a výhledově si možná otevřu i u Trading 212, zbytek mě prozatím neláká. :-)

Frankie001 píše
Co z pohledu daní? Někde jsem četl, že XTB neumí přiřadit českou daňovou příslušnost a že se dividendy zdaňují nevýhodnou sazbou?

Opět záleží na tom co broker umí, nabízí a také na tom jak chce investor investovat, podle toho vybírá brokera, viz výše. Takže XTB nemá stále možnost podpisu formuláře W8BEN, tedy není vhodný pro distribuční ETF nebo držení dividendových akcií. Pokud toto člověk nepotřebuje, pak není dobrý důvod nevyužít služeb právě XTB.

Frankie001 píše
Mimochodem, jaký je vás pohled na portu.cz?

Portu je super služba pro lidi, kteří nechtějí s investováním trávit moc času. Zkus si poslechnout tento výživný rozhovor. ;-)

Pokud někdy parlament odsouhlasí účet dlouhodobých investic, pak si hodlám účet u Portu založit a posílat tam 3 000 Kč měsíčně (tisíc do penzijka a tím budu mít pokryté maximální státní příspěvky i daňové zvýhodnění). Nejspíš přes něj bude investovat i má partnerka, protože mi přijde příliš složité, abych se staral o dva oddělené účty u brokera (stačí že řídím naše bankovní účty a úhrady).


Děkuju za rozbor... :-) Kloním se buď k IB nebo k DEGIRO... Portu možná zkusím doporučit svým dětem jako vstup do světa investování s nějakou minimální částkou...

-- 1. 11. 2021 19:23 --

ddaveid píše
Jak už bylo zmíněno výše, začni s Degirem, koruny ti na eura převedou forexovým kurzem bez poplatku.

Vyber si vhodné ETF z tohoto seznamu:
https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/sezna ... platku.pdf

1x měsíčně máš u těchto ETFek nákup zdarma, tedy bez komisního poplatku. Pro každé ETF se tato podmínka uplatňuje zvláště. Můžeš kupovat jen jedno konkrétní ETF nebo více různých ETFek. Podle toho, co chceš kupovat, jakou volíš strategii a v jakém poměru co chceš. Např:
- ETF kopírující FTSE All World
- nebo ETF MSCI World + EM (prakticky to stejné co nahoře, ale umožňuje ti to zvolit si svůj poměr ekonomiky vyspělých států vs ekonomiky rozvojových trhů)
- ETF kopírující S&P500, pokud chceš sázet jen na USA. Jde o 500 nejlepších US firem
- jsou i ETFka, která drží předem určený podíl balíku akcií vs dluhopisů a pravidelně tento poměr balancují - 40/60, 50/50, 60/40 atd.

U Degira však dbej na to, abys všechna tato ETF koupil na stejné burze, za každou využitou burzu ročně platíš Degiru 2,5 eura (maximálně však 0,25 % z hodnoty portfolia, pokud je tato hodnota nižší než 2,5 eura, takže v podstatě minimum).

Vol ideálně akumulační ETF a DCA strategii. https://www.youtube.com/watch?v=4y2VCEpiPQA

Ideálně pro tebe si nastuduj videa tady z tohoto kanálu "Investiční brambora". Je to přímo pro tebe jako dělané.
https://www.youtube.com/c/Investi%C4%8Dn%C3%ADbrambora

Co se týče XTB, jejich právní struktura jim neumožňuje danit české akcie 15 %. A zároveň neumožňují podepsat W8-BEN formulář proti dvojímu zdaňování amerických dividend. US dividendy se ti tedy budou danit 30 %. XTB už od minulého roku slibuje toto vyřešit, určitě to ještě mnoho let slibovat bude, avšak zřejmě k tomu nikdy nedojde. Zaměř se na brokery, které potřebuješ ty. Akumulační ETF => Degiro naprosto ideální, plus navíc umí správně danit a máš možnost si tam velmi levně koupit americké akcie.

Co se týče T212, tak poplatek 0,15 % ke kurzu během konverze měny. U XTB to je 0,5 % a u Degira to je 0,1 % (avšak neplatí mězi EUR/CZK a CZK/EUR).


Děkuju za potvrzení a za doporučení těch videí, určitě se na ně podívám!

-- 1. 11. 2021 19:31 --

tmx643 píše
ddaveid: Tazatel chce investovat miliony, takže roční poplatek 2,5 eura za burzu bude tvořit tisiciny procenta, čili bude zcela zanedbatelný.
U placených ETF na Degiro je i procentuální poplatek 0,03 %, ale i to hraje významně nižší roli než nákladovost samotného ETF.

Za sebe bych proto doporučil zvolit více brokerů. Jasně, cenné papíry nejsou drženy na účtu brokera, ale separátně, takže krach brokera je neohrozí. Jenže nikdo nemůže vyloučit nějaký masivní podvod, kdy třeba vůbec ke koupi nedojde, nebo je broker cíleně prodá. Garance je v EU jen do 90 %, max. 20000 EUR. A proto mi přijde lepší mít třeba 3-5 brokerů.


Na to jsem také myslel... Mám už otevřený účet u IB, DEGIRO, eToro, XTB... Ale investovat budu asi jen přes DEGIRO, IB a možná eToro (tam jsem kdysi prodělal kalhoty na kopírování Forex strategií). děkuju za upozornění!
Jinak strach mám skutečně jen z podvodu, IB i DEGIRO drží cenné papíry klienta odděleně... Snad jen u DEGIRA je nutné odmítnout půjčování CP...

-- 1. 11. 2021 19:32 --

ddaveid píše
Jo, tak k té garanci. Obecně 20 000 euro. Ale britský Trading212 umí 85 000 liber a maďarská entita IB umí 100 000 euro. eToro umí taky více než 20 000 euro, ale od eTora bych dal ruce pryč.


Mám pocit, že garance se týká jen hotovosti na účtu, ale ne samotných akcií, ty by měly být chráněné tím, že jsou oddělené, nebo se mýlím?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
1. 11. 2021 20:23 Odeslat příspěvek
Sam bych pri vetsim objemu penez doporucil spis Interactive brokers.

Pozitiva:
- Pro me nejvetsi a nejduveryhodnejsi firma v oboru, spousta jinych brokeru jede pres jejich infrastrukturu.
- Pres refer https://ibkr.com/referral/josef659 (1% z vkladu dostanes v jejich akciich (az 1000 dolaru). Mohu potvrdit, ze to funguje.
- par desetinek navic muzes ziskat skrze zapnuti https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46942

Negativa:
- Prostredi je mene prehledne (proste tam je moc funkci). Ale pro samotny nakup to neni nic sloziteho. Myslim, ze i zrizeni zabralo vic casu nez Degiro.
- Penize vkladam pres Air bank, tam po mne chteji 100 Kc za poslani CZK na ucet v zahranici. Pokud tedy nemas EURovy ucet, vklady jsou drazsi nez bezpoplatkove Degiro. Ale u vetsich castek to jsou drobne, u mensich to lze asi obejit pres Revolut.

Poplatky za nakup jsou drobne, mam nejaky Tiered plan, Degiro je o chlup levnejsi. Pri vetsich obratech a delsim drzeni je ale dulezitejsi nakladovost ETF.

K vyberu viz kolegove vyse, hlacne akumulacni rady, primarne zastoupit rozvinuty svet, drobek pak EM.

Vyhledat muzes tady. https://www.justetf.com/en/find-etf.htm ... tOrder=asc


Offline - Kolemjdoucí Profil 
2. 11. 2021 17:38 Odeslat příspěvek
volnicko píše
Sam bych pri vetsim objemu penez doporucil spis Interactive brokers.

Pozitiva:
- Pro me nejvetsi a nejduveryhodnejsi firma v oboru, spousta jinych brokeru jede pres jejich infrastrukturu.
- Pres refer https://ibkr.com/referral/josef659 (1% z vkladu dostanes v jejich akciich (az 1000 dolaru). Mohu potvrdit, ze to funguje.
- par desetinek navic muzes ziskat skrze zapnuti https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46942



Děkuju za názor i odkazy!

Rád bych využil referral, ale bohužel už u nich účet mám otevřený... Sice jsem ještě nic nezobchodoval, ale už tam jsem...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
2. 11. 2021 18:07 Odeslat příspěvek
Pokud ses rozhodl pro IBRK a planujes tam poslat vetsi castku, tak bych jim na tvem miste napsal na support, zda ti ten program nezapnou. Ze jsi zapomnel link zadat. Treba prekvapi.

U vetsi castky bych asi stejne zvolil IBRK kvuli tomu Stock Yield Enhancement Program a duveryhodnosti, i bez bonusu. Ale zatim nemam vyzkouseno, kolik z toho chodi.

U mensich pravidelnych castek tedy asi spis Degiro, pokud tam maji ETF, ktere chces. Respektive registrace neni takova otrava, aby tech brokeru clovek nemel vic. Diverzifikace pro pripad, ze by se neco pokazilo a clovek chtel zrovna vybirat..


Offline - Poslední varování Profil 
3. 11. 2021 13:35 Odeslat příspěvek
Takze optimalne tam nasypat 2 200 000 Kc kvuli tomu 1%? To musi byt najednou jako prvni vklad nebo kde je to popsano?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
3. 11. 2021 15:05 Odeslat příspěvek
Nemusi to byt na jeden vklad. Ale pokud clovek ty penize ma a nema eurovy ucet, tak je lepsi to tam dat najednou kvulu poplatku za ten prevod (u air bank 100kc). :)
Bonus muzes cerpat rok od zaslani prvniho depozitu po aktivaci tohoto programu. IBRK pouziva frakce svych akcii, takze po kazdem vkladu ti pripisou cast jejich akcii.
Jinak je tam rozhodna doba rok. Ze nemuzes akcii prodat, kdybys udelal vyber z IBRK, tak ti cast akcii seberou. Proste ochrana proti ucelovkam.
-
Jinak odmena je samozrejme i pro doporucujiciho. 200 USD, kdyz je dlouhodobe balance nad 10000 USD.. Nebo tak nejak.


Offline - Poslední varování Profil 
3. 11. 2021 23:49 Odeslat příspěvek
Stacil by odkaz - link. Rad si to prectu.

-- 3. 11. 2021 23:53 --

slavo963 píše
Jednoznacne akumulacni ETF, pres Degiro:

nejvyhodnejsi varianty:
Pro S&P500 : XET | SMLE | IE00B3YCGJ38 | EUR │ TER 0,05% (poplatek Degiru pri nakupu 2€+0,03%) ...Invesco S&P 500 UCITS ETF Acc

pro All World : MIL | LCWD | LU1781541179 | EUR | TER 0,12%(bez poplatku).... Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF - Acc

V pomeru S&P500:World 70:30, tohle je investicni "konzervativni jistota". Muzes pridat i jine ETF/akcie, mozna vydelas vice nebo mene, kdo vi...ale nejlepsi moznosti jsou ty nejjednodussi ;-)


Zajimavy,

1) je lepsi

S&P500 : XET | SMLE | IE00B3YCGJ38 | EUR │ TER 0,05% (poplatek Degiru pri nakupu 2€+0,03%

anebo spise

S&P500 jiny s vyssim TER 0,07 (napr. SXR8) - ale nakupem zdarma?

Dokazal by to nekdo zanalizovat spocitat, jak to bude vychazet na dlouhodobem horizontu rekneme s mesicnim nakupem za 20.000 CZK? Pravda, nikdo nevi jak dlouho bude nakup / prodej zdarma zejo. Je mi jasne, ze pro jednorazove vklady bude efektivnejsi SMLE a pro pravidelne mozna SXR8 (vyssi TER o 0,02% p.a.)

2) a druha tva varianta LCWD - ten i duplikuje i S&P500? Pripadne existuje neco all world podobnym ter, bez S&P500 ? Pripadne nevo podobne vyhodneho (maly TER, nakup free na DG) idealniho jako doplnek S&P500 ?

Diky


Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 11. 2021 11:25 Odeslat příspěvek
- je to v tom referral invitation https://ibkr.com/referral/josef659 (Terms & Conditions)
1) Pro tvuj pripad mi to vychazi, ze pokud budes takto investovat vic nez 26 mesicu, tak se ti vyplati ten s mensi nakladovosti.
2) LCWD - kopiruje cely rozvinuty svet, tedy i USA.
https://www.lyxoretf.co.uk/en/instit/pr ... 541179/usd


Offline - Poslední varování Profil 
4. 11. 2021 11:47 Odeslat příspěvek
0) ok https://ndcdyn.interactivebrokers.com/U ... ormdb=4051

1) jak s mensi nakladovosti? TER 0,07 s nakupem zdarma anebo TER 0,05 s nakupem za 2€+0,03% - pri pravidelnem nakupu za cca ?20.000 czk vyjde vyhodneji?

2) no to vim, proto se ptam na variantu, ktera neduplikuje USA 500 firem, chapes? Anebo nastavit vhodny pomer mezi tituly viz muj dotaz viewtopic.php?style=2&p=13029333#p13029333


Offline - Mírně pokročilý Profil 
4. 11. 2021 12:23 Odeslat příspěvek
1) Pri zvolenych parametrech se ti vyplati ETF s TER 0,05 a drazsim nakupem, pokud budes drzet zhruba dva roky.
2) ok, mel jsi tam otaznik. existuji, ale nevim o zadnem, ktere bych si mohl jako Cech koupit pres IBRK/Degiro.


Offline - Přeborník Profil 
4. 11. 2021 12:50 Odeslat příspěvek
A ETF(jakakoliv investice do cennych pairu) by se z danovych duvodu mela drzet minimalne 3 roky kuli casovemu testu.

Jinak ja jsem take zastance co nejmensi TER, protote Degiro ty free ETF cas od casu meni


Offline - Diskutér Profil 
4. 11. 2021 12:56 Odeslat příspěvek
Volnicko:
Jsi si jistý tím výpočtem?
Za 2 roky zaplatí 24 x 57 = 1368 Kč za nákupní poplatky u placeného ETF. průměrný zůstatek účtu bude řekněme 265000 Kč během těch 2 let, čili 0,02 % rozdílu v TER bude činit 265000 x 0,0002 x 2 = 106 Kč.

Já myslím, že to bude výhodné až někdy velmi daleko v budoucnu, až bude zůstatek účtu v řádu milionů, protože 0,02 % ze zůstatku musí být víc než těch skoro 700 Kč ročně, co zaplatí za nákupní poplatky. Čili 3,5 milionu. A to při úložce 240000 Kč ročně a nějakém reálném zhodnocení 8-10 % p.a. bude cca po 10 letech. A to ještě bude muset uplynout několik dalších let, než ušetří to, co za těch prvních cca 10 let přeplatil (těch cca 7000 Kč).
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, #  Další stránka
Stránka 2 z 5 [ Příspěvků: 73 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies