FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Pořízení bytu v Olomouci se studenty.

Offline - Kolemjdoucí Profil 
21. 1. 2021 22:28 Odeslat příspěvek
Dobrý den, abych vás seznámil se situací. V budoucnu za 1 až 2 roky se chystám k pořízení bytu v Olomouci, plánuji že v bytu (3+kk) nechám v podnájmu studenty, kterým uvolňím 2 pokoje a sám tady s přítelkyní budu bydlet.
Doufejme že v příštích měsících odmaturuji, mám zajištěné pracovní místo a bydlení. Během 1-2 let potřebuji naspořit, alespoň 10% z nemovitosti, to by neměl být problém. Pak nemovitost pořídit, opravit. Zároveň se studenty nastěhovat, studenti by mi měli pomoct splácet hypotéku.

Můj první dotaz:
Dá se smlouvat o výši úroku u hypotéky.
Je lepší hypotéku zařídit v době kryze, nebo když už je situace ustálená.

Druhý dotaz:
Z pohledu investive, zakoupil by se byt.
Bydleli bych tam, s tím že by jsem platil výši hypotéky jako v pronájmu za 1 pokoj dejme tomu cenu 5000kč (celkem teda 15000), a pak dejme tomu po třech letech by jsem pořídil novou nemovitost. A byt bych začal pronajímat celý, mezitím bych bydlel v novém.

Nebo vydržet se studenty do doby než bude hypotéka splacená, a pak přemýšlet dál, ale platit za za sebe víc třeba 10000 celkem (20000).

Rád si poslechni vaše rady, co by jste pozměnili, nebo to otočili naruby :). Ceny střílím jen tak od pasu.

V poslední bodě:
V investovaní jsem úplný začátečník. Dřív jsem tady na fóru psal. Z vašich rad jsem se hodně naučil. Tím bych všem moc rád poděkoval.
Ale potřeboval bych se na vás obrátit pro další rady.
Neznáte kurz, investovaní do nemovitostí. Je toho sposusty, ale člověk nechce vyhodit peníze za něco co nebude mít hlavu ani patu.

Dál nějakou četbu, zatím mám za sebou knihy jako:
Akciové investice - Daniel Gladiš
Investiční strategie pro třetí tisíciletí - Pavel Kohout
Bohatý táta, chudý táta a Fake - Robert Kiyosaki
Nejbohatší muž v Babyloně.

Na konec bych dopředu rád poděkoval za rady.
A doufám že moje hlava nevyplodila nějakou blbost, za co mě tady ukamenujete. :) :-D
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
22. 1. 2021 10:00 Odeslat příspěvek
Ahoj.
Jsi mladý, vzít si někoho na spolubydlení, proč ne (jen sousedům asi budou dost vadit večírky :D).

Ale moc mi nesedí ty počty. Co tak koukám na sreality, 3+1 v Olomouci je cca 3,5 milionu. Tj. 10 % je 350000 (a samozřejmě další peníze na rekonstrukci a vybavení). To zvládneš ušetřit za rok? Hypo by tedy byla 3,15 milionu. Pokud budeš mít 30000 čistého, tj. 360000 ročně. Banky dávají hypo tak do výše 9 ročních příjmů, pokud budeš sám a navíc s hypo s LTV 90, asi spíš jen tak 8, tj. 2880000. Takže ti to nevychází. Třeba budeš mít mnohem vyšší plat, ale to by na nováčka v Olomouci asi nebylo úplně obvyklé.
Další nemovitost pak úplně bez šance, protože z výše nájmu uznávají banky tak 60 %.takže bys musel mít 40 % svých, tj nějakých 1,5 milionu.

Takže pokud nenastoupíš aspoň za 70000 hrubého, prostě to vůbec nevychází.

Jinak o úroku se dá smlouvat, ale pokud chceš LTV 90, tak se ti nikdo podbízet nebude, takže budeš mít úrok výrazně vyšší, než jsou ty obecně uváděné "sazby od", ty jsou pro LTV 80 a u většiny bank na ně stejně nedosáhneš.


Offline - Nadšenec Profil 
22. 1. 2021 10:25 Odeslat příspěvek
Taky nevím, jestli je teď dobrá doba se do toho hnát. Jak to teď vypadá v Olomouci? Předpokládám, že tam a v Brně je situace s nájmy lepší, ale ti studenti tam teď jsou? Jsme si jistí, že tam budou za rok, že se nebudou učit z domu?

Mám takový neodbytný pocit, že dneska už se do nemovitostí investuje jen ze sentimentu, aniž by to dávalo jakýkoliv smysl. Ale je prostě spousta lidí, kteří investovali před 5+ lety a dnes dělají školení, jak to šlape. Ano, jim ano, ale taky vidím dnes lidi, co koupili rok dva zpět na nájem a dneska se snaží to ještě na vrcholu prodat, protože za nájem, který by aspoň zaplatil splátku, to nejsou schopni pronajmout.

Důležité je, aby ti seděly čísla a já sám přemýšlím dnes spíš o jiných investicích, než o nemovitostech. Je teď blbá doba, všichni chrlí peníze, které se cpou kamkoliv, a výnosy všech aktiv klesají, mohutně se spekuluje a jelita cpou peníze i podle tweetu různých business guru, nebo dokonce i do krachujících firem. Tahle doba pěkně *****í a nemůže to takhle podle mě vydržet moc dlouho, takže teď asi radši neinvestovat vůbec nikam a připravovat se na to, co bude spíš tak za rok, za dva.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
22. 1. 2021 11:09 Odeslat příspěvek
Děkuji za odpovědi, otevřeli jste mi oči.
Takže podle všeho, moje varianta nakoupit pak nemovitost další nepřipadá moc v úvahu.

Naspořit 300000 během 2 let si stále myslím že nebude nesplnitelné.
Mam domluvený pokoj 1+kk, kde budeme platit jen energie. Samozřejem nemám započítanou dopravu a podobné.
Já osobně jdu na dálkové studium a u policie pak mám nárok na studijní volno. Auto, motorku a podobné drahé věci už mám.
Ale myslím že z mého platu podle tabulek a přítelkyně co bude chodit na brigády během studia, by naspořit 10% do těch 2 let snad mohlo klapnout. Samozřejme si nemůžu být jistý dokud neuvidím výplatní pásku �

Jde mi o to, že nechci na sebe hodit hypotéku a pak makat od ráno do večera, aby byla splacená co nejdříve.

Jak píše yowie, nemůžu se taky spoléhat na to, že školy se vrátí do starých kolejí a nebudou probíhat za 2 roky stejně distančně jako teď. A ano vím že reality nepatří do nejlepších investic, ale vím že se mi nepropadne do země, myslím tím že mám jistotu, že tady bude stát i za 10 let.

Děkuji vám za to, že jste mi pomohli sundat růžové brýle :).
Jestli někdo ví o nějakém kurzu, budu jen rád. Na něco jsem se díval, ale docela v tom plavu :D.


Offline - Nadšenec Profil 
22. 1. 2021 13:33 Odeslat příspěvek
Můj pocit z dotazu je smíšený. Na jednu stranu je chvályhodné, že mladý člověk přemýšlí zodpovědně a snaží se (v mém okolí spíše vidím snahy udržet se v mamahotelu co nejdéle......), ale na druhou stranu ze zkušeností vím, že všechny, kteří začali budovat hnízda moc brzo (před maturitou) nakonec dohnal pocit, že si málo užili a doháněli to na úkor již založených rodin, které se často pak rozpadly, o zadlužení se na desítky let dopředu ani nemluvím.
Já vidím vlastnictví nemovitosti(nebo dokonce více nemovitostí) jako kouli na noze, která tě drží u země a brání v rozletu. A mládí chce létat!
Co se týká kurzu na investování do nemovitostí, takové nejsou a i kdyby byly, to co by v nich přednášeli, za pár let nebude platit. Pokud máš chuť chodit na kurz, zvol nějaký seberozvojový, to je nejlepší investice, případně výuku cizích jazyků, ve světě čeká podstatně více příležitostí než v našem malém státečku!


Offline - Přeborník Profil 
22. 1. 2021 15:21 Odeslat příspěvek
Asi bych taky v tuto chvíli doporučil nevázat se striktně na jeden budoucí plán. Jestli tedy není nějak kariéra a místo, kde budeš pracovat, atd., jisté už teď na dlouhou dobu – ale opravdu je? Resp. chceš se teď po maturitě uvázat na místo vhodné pro středoškoláka? Co když ti ta vysoká otevře úplně netušené možnosti?

Ale budiž, nějaký plán máš, a několik let tě striktně neváže, to je dobrý začátek. Máš teď dva roky na to, aby sis našel opravdu dobré odpovědi všechny své otázky a ověřil reálnost plánu, tj. např. na sledování inzerátů o prodeji/pronájmu v dané oblasti (a popř. pro srovnání jinde) a získání nějaké představy o tom, co kolik stojí; na zkoumání vztahu úrokových sazeb hypoték, krátkodobých úrokových sazeb (ČNB má statistiky) a krizí.


Offline - Nadšenec Profil 
23. 1. 2021 11:46 Odeslat příspěvek
Pronajímám a investuji mnoho let. První pozemek jsem koupil už v 18 letech. Ale dá se říci, že v tom žádný extra investiční plán nebyl. Ani to nebyl způsob řešení bydlení. Mám pocit, že to bylo spíše spousty náhod okolo s doporučením mého otce a kamaráda, který ty pozemky okolo vlastnil a tento už někomu prodal. Podotýkám, že v mých 18 letech ještě nebyl internet a mobilní telefony stály i 100 tis. Kč, spíše vypadaly jak vojenská vysílačka a platilo se i za příchozí hovor. A mělo ho tak 8 lidí ve městě. Takže zkušenosti 0. Dneska je jiná doba. Informační. Což je spíše někdy i na škodu. Pokud bych měl dneska 18 a vím co vím, tak bych :

1. Nehledal trvalé bydlení pro sebe a přítelkyni. Max. pronájem. 18 let je brzy.
2. Koupil bych pozemek, udělal projekt, postavil hrubou a prodal. Byt na pronájem ne.
3. Začal bych investovat pravidelně do akcií.
4. Snažil bych se rozjet nějaký byznys nebo vejít do start-upu.
5. Vše bych dělal s mírou a rozumem, protože prvořadé je žít a bavit se životem.


Offline - Inventář Profil 
23. 1. 2021 12:51 Odeslat příspěvek
Taky bych řekl, že v tomhle věku je nejlepší si užívat, cestovat, samozřejmě přitom pracovat rozvíjet své schopnosti a svou cenu na trhu práce. Já v 18 ani nevěděl, na kterou VŠ jít.

O investicích má cenu začít uvažovat, když člověku přebývají peníze, aniž by nějak škudlil. Chce se to spí zamyslet nad příjmy. I na skromný život jsou nějaké více méně fixní náklady, řekněme 30 tis. A pak je dost velký rozdíl, jestli člověk vydělávám 35 nebo 80, protože se ohromně liší disponibilní peníze.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
23. 1. 2021 16:55 Odeslat příspěvek
Dobře, jak to tady pročítam, tak vidím že nebude dobré se vázat k hypotéce na x let.
Naopak spíše se dál sebevzdělávat, zjišťovat a poznávat a pokračovat v investování do akcií a nejspíš to brát jako spoření do budoucna.
Doufám že se o tenhle "obor" budu zajímat i za pár let a budu jen rád když se tady na fóru budu moct ozvat znovu.
Chci všem moc poděkovat za vaše moudra, napády a rady.
Nakonec vidím že mám ještě spoustu času na rozmyšlenou, studium a bychlování spoustu zajímavých věcí, vím že toho je ještě sposta co nevím :D Ještě jednou všem mockrát děkuji za váš čas :)


Offline - Nadšenec Profil 
23. 1. 2021 19:52 Odeslat příspěvek
xls píše
I na skromný život jsou nějaké více méně fixní náklady, řekněme 30 tis.


Co jsou fixní náklady a můžeš rozepsat těch 30 tis Kč? To se mi zdá hodně. To by musel vydělávat min. 40 hrubého. V 18 letech? No neříkám, že to nejde. Ale moc takových neznám a to ani o dost starších :-) Ale pravda je, že Ostravsko je kraj razovity = mzdy nic moc.

-- 23. 1. 2021 20:10 --

A k tomu investování. XLS píše uvažovat až.....samozřejmě, když ti zůstane sotva na jídlo, tak to nemá smysl. Ale já vidím, že to není ani tak o škudlení jakože mladí chtějí všechno hned a TOP.

Já zapomněl dodat asi to nejdůležitější. Už v 18 jsem si odkládal peníze a o něco později založil první stavební spoření. A nebylo to o tom, že bych si bral od pusy, ale prostě nekoupil jsem si na dnešní dobu boty za 3 tis. ale jen za 1700 Kč. On ten problém je v tom, že když máš peníze na účtu, utrácíš je bez kontroly. Když je tam nemáš, neutratíš. I zdánlivě menší částky udělají hodně. Takže i to obyčejné SS je super právě proto, že posíláš měsíčně např. 500 kč, za chvíli zapomeneš a ono těch 6 let uteče jako voda a peníze máš po kupě. A já právě díky těmto penězům a SS jsem měl možnost později udělat svou první investici, která mi prakticky vše změnila. Dneska vím, že u akcií je nejdůležitější právě ten čas. Prostě úrok z úroku = sněhová koule. Ten čas se pak špatně dohání. Čím dříve, tím levněji. A investování neznamená mít statisíce, jak si mnoho lidí myslí. Dneska už jsou dobré možnosti investování malých částek prakticky zdarma. Jsem rád, že toto vše už postupně říkám synovi.


Offline - Inventář Profil 
23. 1. 2021 20:15 Odeslat příspěvek
To byl jen hrubý odhad: 2 lidi, v nájmu - skoro půlku dáš za bydlení a služby, 5 za jídlo, 10 oblečení, mobily, cestování, zábava, příp. auto. Všechno ale záleží na okolnostech, každý může mít výši a strukturu dost odlišnou. A tohle jsou náklady spíš "udržovací".


Offline - Nadšenec Profil 
25. 1. 2021 14:10 Odeslat příspěvek
xls : Jooo, ty myslíš 2 lidi :-) To je pak OK. Já myslel, že jednoho. To pak 2 lidi = ale i 2x příjmy:-)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 1. 2021 10:04 Odeslat příspěvek
Snažím se sledovat byty v Olomouci průběžně a neskutečně to za poslední dva roky narostlo. Ceny těch bytů jsou dost přepálené (reálně bych to viděl v průměru tak na 70 % z ceny srealit). Osobně bych teď nekupoval, pokud to nebude něco mimo tržní cenu, typicky zděděný byt, který se snaží někdo rychle střelit apod.

Ale ten nápad udělat to jako studentský byt 3+1 mi nezní špatně. Akorát do těch výpočtu bude rozhodně potřeba tohle zohlednit.


Offline - Nadšenec Profil 
27. 1. 2021 16:12 Odeslat příspěvek
A_Delarge píše
Snažím se sledovat byty v Olomouci průběžně a neskutečně to za poslední dva roky narostlo. Ceny těch bytů jsou dost přepálené (reálně bych to viděl v průměru tak na 70 % z ceny srealit). Osobně bych teď nekupoval, pokud to nebude něco mimo tržní cenu, typicky zděděný byt, který se snaží někdo rychle střelit apod.

Ale ten nápad udělat to jako studentský byt 3+1 mi nezní špatně. Akorát do těch výpočtu bude rozhodně potřeba tohle zohlednit.


jj, obojí platí. A neví někdo, jak to vypadá v Olomouci na trhu nájemního bydlení teď? Já jen, že jsem včera viděl garsonku v Praze za 6900,- nájmu... Jestli za to někdo dal teď běžnou tržní cenu, tak by potřeboval nájem asi 2krát takový, aby to vůbec zaplatilo hypotéku....

Teď jsme opravdu v převratné době a brzy se něco musí stát... Když už dokonce i někteří čeští realiťáci přiznávají, že stav, kdy je pražský byt dražší, než byt v Bruselu, je poněkud podivný. Především, když příjmy našince jsou v průměru třetinové oproti tomu Bruselu.

Zrovna jsem koukal na nějakou realiťačku z USA a prý mají nesplácených hypoték až dvakrát víc, než tomu bylo někdy v roce 2007, ale exekutoři se do toho pustit zatím nemůžou, protože se prodloužilo moratorium až asi do dubna. Takže se pořád všichni tváří, jakože se nic neděje, budoucí bezdomovci stále bydlí ve "svých" domech, za které neplatí a trh dosahuje rekordních výšin právě kvůli tomu moratoriu, protože se díky tomu ty domy lidí, kteří nesplácejí, nedostanou znovu na trh a cokoliv se na trhu objeví, ihned se prodá. Až se to ale spustí, bude to historická záplava domů na trhu. Jestli to moratorium opravdu skončí na jaře, ještě pár měsíců procesních záležitostí a na podzim bude na trhu tolik domů, že to ani nepůjde vykoupit.

Uvidíme, co u nás, jediná rada od slušného realiťáka by dnes asi byla, pokud něco máte a chcete to prodat, prodejte teď, jinak nakupovat určitě ne a na investici už vůbec ne.


Offline - Poslední varování Profil 
17. 2. 2021 10:22 Odeslat příspěvek
yowie: na garsonku az podivne na Prahu, je faktem ze treba za pokojicek znami - Vinohrady kus od Miraku platil cca 1rok zpet bezne 7000czk / mesicne (planovalo se zdrazeni na 8500). Teda nic luxus, padajici omitka v koupelne, byt spis v horsim stavu a po staru ale stacilo mu.

Pokud by pokojicek v Olomouci stal jak zde ctu asi 5000kc / osoba tak je to az moc vs prijmy :(
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 30 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies