FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Fio globální akciový fond

Offline - Mírně pokročilý Profil 
6. 3. 2021 23:53 Odeslat příspěvek
Zdravím,
rád si nechám poradit. Krom krypta mám bohužel většinu úspor na spořících účtech v korunách. Potřeboval jsem peníze mít v pohotovosti, ale pár kil bych asi mohl postrádat. A protože současná realita korunovým střadatelům přeje ještě méně, než kdy dřív, nerad bych se koukal na to, jak mi každý rok ubývá 20 % reálné hodnoty. Celkem smysluplné mi přijdou akcie s nějakou solidní diverzifikací a zaujal mě Fio globální akciový fond. Výnos za ty dva roky, co jede, docela snový, slušně diverzifikováno, není tam poplatek za vklad a bez sankcí lze vybrat už po roce. Otázka na ty, co mají lepší přehled na trhu - je to slušná nabídka nebo existují podobné a lepší?
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2021 13:45 Odeslat příspěvek
Pokud seš důchodce, co se o nic nechce starat, tak dobrý. Jinak ne. Na graf vývoje moc nekoukej, co bylo dřív nezaručuje budoucí úspěch. Poslední dobou roste téměř všechno. Průser je 3% výstupní poplatek a navíc 2,2% ročně za správu. To ti v dlouhodobým horizontu udělá opravdu hodně. Obecně jsou akcie spíš dlouhodobá investice, takže pokud to potřebuješ ulít na rok dva, nemusí to být nejlepší volba. A pokud už chceš něco takového, tak raději ETF přes Degiro, bez poplatků.


Offline - Diskutér Profil 
7. 3. 2021 14:04 Odeslat příspěvek
Sasakr píše
A protože současná realita korunovým střadatelům přeje ještě méně, než kdy dřív, nerad bych se koukal na to, jak mi každý rok ubývá 20 % reálné hodnoty.


Tak tohle by si zaslouzilo rozvest.


Offline - Nadšenec Profil 
7. 3. 2021 14:47 Odeslat příspěvek
Nejspíš tím má na mysli to, že nevěří statistickým úřadem údávané míře inflace. Něco na tom je, ale 20% to nebude ani náhodou. Někde jsem četl odhad kolem 8% a i to je možná moc ...

Další věc je, že inflace se dotýká každého jinak, podle toho co nakupuje. Pokud někdo zkupuje nemovitosti, nejspíš ji má větší než když někdo nakupuje třeba rýži (vymýšlím si).


Offline - Diskutér Profil 
7. 3. 2021 18:30 Odeslat příspěvek
Global s nakladovosti 2,2% bych nebral. 3% vstupak jsou bankovni standard. Koupil bych radsi nekde Fidelity World Fund


Offline - Diskutér Profil 
7. 3. 2021 18:49 Odeslat příspěvek
Vstupní poplatek to má 0, nevím, kde berete 3 %?
https://www.fiofondy.cz/cs/podilove-fon ... ciovy-fond


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2021 19:35 Odeslat příspěvek
Přesněji jsou to 3% v případě držení méně jak rok, jinak 0%. I tak samotný poplatek za správu udělá hodně. Při 5% zhodnocení ročně je to skoro polovina...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 3. 2021 23:16 Odeslat příspěvek
No dobře, teď inflace 20 % není, však taky ta má po tisknutí nějakou prodlevu. Ale s mým spotřebním košem mi přijde, že to těch 10 - 15 % je určitě už teď (nejvíc utratím stejně asi za žrádlo v obchodech a restauracích).

Mrknu na to Degiro, díky za tip.

2,2 % u něčeho, co vydělává 20 % ročně mi přijde více než ok. Ano, vím, že nemusí, ale proto se tu ptám na alternativy, jestli takhle vydělávají i další fondy, nebo je tohle unikát, co za ty 2,2 % stojí. A jak říká tmx, vstupní poplatek nic, což mi tak nějak přijde z prinicpu fér, že neplatím hned na začátku za nic. Rok to tam určitě můžu nechat ležet.


Offline - Přeborník Profil 
7. 3. 2021 23:34 Odeslat příspěvek
Ale ono to běžně nevydělává 20% ročně. Nevidím žádný důvod čekat takovou průměrnou hodnotu.

Naopak se podívej, co to udělalo loni v březnu, a rozmysli se, jestli je pro tebe přijatelné, že to kdykoli může takhle spadnout a několik, předem nevíš kolik, let tak zůstat!.

Taky bych řekl, že když už, tak široce diverzifikované levné ETF, ale když se tu vůbec nebavíme o investičním horizontu, cílech a toleranci k riziku, je to celé vzaté za špatný konec „vyrostlo to o 20%“. Tak se nedají dělat dlouhodobě úspěšná investiční rozhodnutí.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
8. 3. 2021 09:20 Odeslat příspěvek
No já vím, že dnešní výnos není zárukou budoucího výnosu, ale pokud to bylo v katastrofickým roce 2020 schopný udělat zase skoro 20 %, tak proč bych si měl nemyslet, že to nadále úspěšné bude? Ano, vím, nemusí, ale tak to je přeci s každou investicí.

Je nějaké aktivum, které v březnu nemělo takovejhle dip?


Offline - Diskutér Profil 
8. 3. 2021 10:00 Odeslat příspěvek
Jako obecně nízkonákladové široké etf je v průměru lepší než průměrný podílový fond s ročními náklady cca 2 %. Na druhou stranu jsou fondy, co už třeba 25 let index poráží, tj. si dokáží nejen na ten 2% poplatek vydělat, ale vydělat ještě něco extra (například ten Fidelity World Fund - https://www.fidelity.cz/fondy-a-ceny/fa ... mance-risk versus MSCI World index, stejně tak třeba Fidelity Global Demographics Fund - https://www.fidelity.cz/fondy-a-ceny/fa ... mance-risk ).
Jasně, není to záruka, že to tak bude i do budoucna, ale 25 let už je celkem dlouhá doba.


Auto taky můžu dát do průměrného servisu za průměrnou cenu, nebo do autorizovaného za vyšší cenu. Nikdo mi dopředu nezaručí, že každý autorizovaný servis bude lepší, ale zároveň jsou autorizované servisy, které za svou vyšší cenu lepší vždy v minulosti byly.

Takže úplně zavrhovat aktivně spravované fondy podle mě není fér.


Online - Diskutér Profil 
8. 3. 2021 10:49 Odeslat příspěvek
Jen poznámka k tomu fondu. Je řízen stylem bottom-up. To znamená, že kašlou na geografickou diverzifikaci a částečně na sektorovou (dle portfolia). Portfolio je složeno z konkrétních akcií. Převažují výrazně ty růstové. Beta fondu je rozhodně vyšší než 1 (dejme tomu jako benchmark MXWO nebo ACWI). Proto ta vyšší výkonnost za cenu vyššího rizika.

Aniž bych se chtěl dotknout správce fondu, moc nevěřím v jejich fundamentální analýzu. Nemají na to žádný tým. Portfolio je podle mě složené z nějakého feelingu portfolio manažera. Neříkám, že to je a priori špatně, ale člověk by s tím měl počítat. Relativně vysoký růst bude vykoupen vyšší volatilitou. Navíc, total assets něco přes 300 mega je docela malý fond.


Offline - Inventář Profil 
8. 3. 2021 19:27 Odeslat příspěvek
Tak ono i v případě, že by se konkrétní tituly v tomto konkrétním fondu někomu zamlouvaly, že by do nich mermocí chtěl investovat, tak si je může "vyskládat" do "vlastního fondu" třeba u Trading 212 (naklikat si tituly je asi tak 5 minut, nastavit si už přesně váhy trochu o něco více) a má skoro to samé bez manažerského poplatku...
Obrázek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
8. 3. 2021 19:54 Odeslat příspěvek
Jo, ale počítám, že když ve fondu něco začne padat, tak to prodají. Když si to budu kupovat sám, tak se tím budu muset zabývat a sledovat to. A to upřímně moc nechci. A přijde mi logický, že si za to někdo něco vezme.

O víkendu se podívám, co jste tu doporučovali. Díky všem!


Offline - Diskutér Profil 
8. 3. 2021 21:09 Odeslat příspěvek
tmx643 píše
Na druhou stranu jsou fondy, co už třeba 25 let index poráží, tj. si dokáží nejen na ten 2% poplatek vydělat, ale vydělat ještě něco extra (například ten Fidelity World Fund - https://www.fidelity.cz/fondy-a-ceny/fa ... mance-risk versus MSCI World index, stejně tak třeba Fidelity Global Demographics Fund - https://www.fidelity.cz/fondy-a-ceny/fa ... mance-risk ).

Takže podle tebe není možné, aby nějaký fond za 25 let porazil náhodou index. Všecky fondy podle tvého názoru musí být za 25 let pod indexem. I ten, který "omylem" pořád nakupoval ty nadprůměrné firmy. Omylem, ale nakupoval. Všecky ty firmy, které pohádkově vyrostly. Prostě podle tebe toto není možné: nelze pozorovat fond, který jen náhodou vydělá za 25 let zhruba o 2+ % per annum víc než index. Je to nemožný jev. Chápu to správně?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, #  Další stránka
Stránka 1 z 4 [ Příspěvků: 46 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies