FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Prodat nebo pronajmout byt?

Offline - Přeborník Profil 
7. 7. 2021 16:01 Odeslat příspěvek
Opatrně s Německem – spousta toho je poválečná výstavba rozbombardovaných měst. Nevidím moc důvod z toho vyvozovat, že takový podíl nájmu je „normální“ a „přirozený“ stav a že tady jsme divní. (Ale zase opatrně s československem – menší nemovitost jako v podstatě jediná forma majetku, která nebyla rovnou zabavena, a která byla po restituci vrácena jako něco aspoň trochu hodnotného, je zase unikátně místní zkušenost, ze které bych nevyvozoval, že je to „normální“ a „přirozené“, viz nápady víceméně znárodnit hned vedle v Berlíně.)
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
7. 7. 2021 16:18 Odeslat příspěvek
jj, obecně na východě je to vlastnické bydlení silnější a směrem na západ naopak. Myslím, že v Rumunsku je ve vlastním stále snad přes 90% obyvatelstva a já jsem ten poslední, kdo by to chtěl kritizovat, protože sám vlastním a plánuji vlastnit víc.

Taky je to možné budoucí silné politické téma, protože když v Praze s pražským platem vydělává průměrný člověk na nemovitost nejdéle v Evropě, přímo si to říká o to, aby se toho politici chytili a když už nic jiného, tak aspoň slíbili, že s tím něco udělají.

V tom Německu jim to, že jsou nájemníci, evidentně žíly netrhá a spíš, než za vlastnictví nemovitosti, bojují proti vysokým nájmům, přestože vztaženo k průměrné mzdě jsou tam ty nájmy nižší, než u nás.


Offline - Diskutér Profil 
7. 7. 2021 16:48 Odeslat příspěvek
Gordon_Flash: Zkus o tom pouvazovat jeste obracene - kdybys mel zaplaceny dum a dluzil byt, co bys delal? Jinak vychazis ze spravnych a platnych predpokladu, ale ty se mohou, byt je to nepravdepodobne, zmenit.

K najemnikum: Opravdu majitele chapu, ja nikdy v najmu nebyl, ale pokud je pravda co se kde bezne pise, asi bych ani byt nemohl. Nemel bych problem zaplatit rok dopredu, ale kdyz si predstavim, ze me nekdo lustuje, zda nekde pracuji, co delam, jak vypadam, kontroly, atd, tak ho poslu nekam, ze je to stalkujici uchyl a ja si nebudu platit pobyt v jeho kriminale. Takze si nedovedu predstavit, ze slusny clovek bude zit v najmu.


Offline - Nadšenec Profil 
7. 7. 2021 17:06 Odeslat příspěvek
Noxik: jo, to jeden známý majitel desítek bytů zájemcům posílá dotazník, kde se ptá na všechno, co píšeš a taky třeba číslo do práce, aby mohl ověřit plat atp., nebo jestli mají exekuce atd. atd.

Prý to funguje dobře, ti, kteří to nevyplní, většinou vědí proč a prý si tím ušetřil spoustu problematických nájemníků.

Ale dá se to dělat dneska dobře i online. Pokud někde napíšeš, že byt je nekuřácký a odepíše někdo, kdo má na každé fcbk fotce cigáro, a vzdělání VŠ života, tak máš jasno hned.

Naopak mě by skoro znervóznilo, kdybych o tom člověku nikde nic nenašel.

Představ si, že dneska někomu pronajímáš třeba i jen větší pokoj v Praze, i když je to panelák, tak ten pokoj a má v podstatě cenu nového BMW X6. Půjčíš komukoliv jen tak BMW X6, aniž by sis ho prolustroval? Stačilo by ti, že ti slíbí, že se s tím fárem za chvilku vrátí a jinak vůbec nevíš, kdo to je, jen že se před chvílí odněkud objevil?

Ale zase taky, co já po někom chci, nemám problém protistraně doložit, protože taky se může stát, že se nájemník nastěhuje do bytu nějakého dlužníka v exekucích a může být za pár měsíců i vystěhován, takže ono to platí na obě strany a myslím, že slušný pronajímatel nebude mít problém o sobě poskytnout stejné informace, které požaduje po protistraně.


Offline - Diskutér Profil 
7. 7. 2021 17:25 Odeslat příspěvek
yowie: Otazka je, jak se na to pak divaji v te praci, kdyz jim nekdo podezrely vola a pta se na nejakeho zamestnance. A co kdyz si pronajmu byt, abych v tom meste sehnal praci? Takze si ho vlastne nepronajmu. Navic v tom pripade ja najem nikdy nesezenu, neb o me clovek pravdepodobne nic nenajde. Cenu pokoje chapu, jen cloveku co chce BMW bych rekl, at si pujci neco na co ma, bohuzel levne bydleni neexistuje. Proste mi to prijde spatne z obou stran, snad to ja osobne nikdy nebudu muset resit.


Offline - Nadšenec Profil 
7. 7. 2021 17:51 Odeslat příspěvek
Noxik: Možná jsem to nenapsal zřetelně, on se neptá na mzdu, ale tím si ověří, že ten člověk pracuje a zároveň se ptá, jestli ten nájemník bude schopen platit třeba 10k měsíčně nebo ne.

Co já vím, tak v Praze je to většinou naopak, nejdřív máš práci a pak řešíš nájem.

Ale nedramatizoval bych to, při pracovním pohovoru se tě taky ptají na vše možné, různě tě testují, u ozbrojených složek třeba i na drogy atp., a dneska se tě ptají a testují tě v podstatě i když jedeš přes hranice, třeba jen na Slovensko... :-D

Já to právě znám i z druhé strany, kdy když si to pořádně neprověříš, tak skončíš klidně i za pár měsíců užívání bytu nájemníkem se zdemolovaným bytem a dluhem na nájemném. Takových případů jsem už viděl... A mnoha se dalo předejít i jen vygooglením jména nájemníka. Když ti tam vyskáče oddlužení nebo insolvence a 20 věřitelů, tak prostě není šance, aby ten člověk platil a pak už je mu většinou všechno jedno, jestli ti něco zničí, nebo ne, protože ví, že z něj nikdy nic nevymůžeš.

Takhle jsem nedávno lustroval pro známou nájemnici se 4 dětma, těch dětí je mi upřímně líto a měly by jí být co nejdřív odebrány, te pitomé rádodajky mi líto rozhodně není....

Jo, tak nejlepší je být v situaci, kdy to nemusíš řešit, ale když máš na výběr most u Smíchova, nebo nájem, tak co ti zbývá?


Offline - Nadšenec Profil 
8. 7. 2021 07:34 Odeslat příspěvek
To nejake personalni oddeleni sdeli, kolik ten clovek bere?
U nas by dotycneho rychle odpalkovali.
Co jde, ze si zavolas na ustrednu a chces pana XY. To funguje.

Problem je, ze lidi, kteri by se jako najemnici libili, bydli ve svem. Zustali studenti, kteri se porad meni, samozivitelky, kterym se porad meni partner a lidi v exekuci.

Chapu, ze pronajimatel chce treba dolozit, ze dotycny neni v exekuci, to snad jde pres nejake rejstriky (nerozumim tomu), ale volani do prace, zakazovani vymeny klicu a slideni primo ci po sousedech, jak se dotycny chova, je pro me tezce za carou, za tolik penez jeste tohle.

Proto si myslim, ze nejake to residomo (nevim, jak se ted jmenuje) by bylo lepsi, hlavne pro to soukromi, oficialni jednani a najemni smlouvu. Nahodou ty jejich byty nevypadaji spatne a nikdo je nebude chtit zpatky pro sebe, je to v podstate najem na trvalo.

S temi smlouvani najemni/podnajemni, uz jsou rozsudky, kdy se podnajemni brala jako najemni s tim, ze podnajemni byla ucelova. Navic tim dotycnym zabranis cerpat prispevek na bydleni, a jestli neco tihle lidi dobre vi, tak ze ho dostanou, jen kdyz budou mit vsechno zaplaceno.
A legalne je vystehovat na ulici taky nemuzes, kdyz neplati, i kdyz nemaji zadnou smlouvu.

A spravcovskou firmu, ktera by jistila a platila i v pripade neobsazeneho bytu, neznam. Tak aby to nebylo z blaza do louze.


Offline - Nadšenec Profil 
8. 7. 2021 09:49 Odeslat příspěvek
Mikka1: Ne, nesdělí, kolik bere, ale potvrdí, že nájemník vůbec pracuje a že třeba je schopen zaplatit nájem 10k, konkrétní mzdu není třeba znát.

Ono měnit nájemníky jednou za čas není tak špatné. Až na korona uzávěru většinou nájmy jdou postupně nahoru, takže s novým nájemníkem se zvýší i nájem.

Zakazování výměny klíčů, o tom jsem nepsal, mě by to v podstatě nevadilo, pokud přestane komunikovat, neplatí atp., stačí na dveře nalepit termín kontrolní prohlídky, a když tam nebude, tak za účasti PČR odvrtat.

Navíc třeba v Praze jsou dveře většinou dost drahé, bezpečnostní, takže už vidím nájemníka, jak si tam na rok mění zámek za 5-10k, aby to pak přenechal majiteli. Navíc dle zákona do bytu bez ohlášení majitel nesmí (jen pokud je nutné zamezit možným škodám - třeba požár, vytopení atp.), takže kdyby tam někdo chodil jen tak na čumendu, porušuje zákon, pokud třeba někde nevyvěsí oznámení a s nájemníkem, který je slušný a platí, proč by to majitel dělal?

Slídění po sousedech je myslím zbytečné, ale když si na nájemníka stěžují, je to třeba řešit. Známá byla taky překvapená, když jí zavolala PČR, že banda ukrajinců z jejího bytu (o kterých vůbec netušila) zmlátila jejího souseda do bezvědomí....

Residomo je Heimstaden. Tam potom záleží, jak to mají, konkrétní podmínky neznám, ale jsem si celkem jistý, že když v jejich bytě bude někdo dělat bordel a ostatní nájemníci si budou stěžovat, že to budou razantně řešit také. A třeba poškození něčeho v bytě atp., asi mají v podmínkách třeba pojistku na blbost atp. aby se pokryly škody, ale když tam někdo něco zničí úmyslně, tak celkem jistě bez váhání volají PČR. Je iluze, že by si velká firma, která v tom umí chodit, na sobě nechala štípat dříví...

Ano, u nájmů a podnájmů často třeba majitel pronajal byt sestře, která to podnajala. Tam samozřejmě správně soud rozhodne, že je to účelovka. To se ale netýká případu, kdy já jsme majitel a pronajal jsem soukromé firmě, která s mým souhlasem dále podnajímá. To je de iure zcela v pořádku.

V podnájemní smlouvě je daleko větší smluvní volnost, nevím, jak přesně jsou ty smlouvy stavěné u správcovských firem, ale vím, že jsou schopni problémy velmi rychle řešit a nestává se jim, že by jim tam někdo roky neplatil. Ono když tam svalnatí kluci chodí obden pořád něco řešit, i toho neplatiče to utahá.... Třeba se podívejte na fcbk stránky agentury Kontra cz, tam dávají i fotky.

Správcovské firmy mají různé balíčky, podle služeb, a v těch nejvyšších garantují nájem i když je byt neobsazen. Podívej se třeba na Renta365 nebo myslím i garantovaný nájem, těch firem už je víc.


Offline - Trvalý BAN Profil 
8. 7. 2021 09:55 Odeslat příspěvek
Chce to návrat ke starým časům, dřive neměl najemník moc dobrou šanci získat nový nájem, pokud neměl kladné doporučení od předchozího pronajímatele.


Offline - Nadšenec Profil 
8. 7. 2021 12:17 Odeslat příspěvek
Mikka1: Jen tak jsem koukl, to Residomo pronajímá hlavně v Ostravě, celkem logicky, ale jsou o dost drsnější, než běžný pronajímatel.

https://www.sreality.cz/detail/pronajem ... reen=false

Tady, 2+1 v Ostravě, nájem i s energiemi přes 13k měsíčně, k tomu na začátku ještě dva nájmy jako kauce a ještě 6k administrativní poplatek!!!

Znáte jiného pronajímatele, snad kromě mladých Rusek z Prahy, který by chtěl provizi nebo poplatek navíc za to, že vám pronajme svůj byt? Já tedy ne.

Takže tady na ten byt v Ostravě je potřeba při první platbě po podpisu smlouvy poslat pronajímateli víc, než 40k....

To se pak nedivím, že mají jen v Ostravě aktuálně 223 volných bytů....


Offline - Nadšenec Profil 
8. 7. 2021 13:35 Odeslat příspěvek
Ano znam.
Makleri si bezne berou provizi ve vysi jednoho najmu, tihle chteji min.

Mne nejaka zaloha nevadi, oni ji spis vrati nez bezny pronajimatel, kdo chce poskozeni najit, tak najde. Ja treba mam pocit, ze na kauce se nehraje, ze se posledni najem proste neplati.
A ptat se pronajimatele predem? Ten ho vychvali, pokud se ho potrebuje zbavit. To fakt spis obejit ten barak, kde bydlel.

Muzu napsat SZ? Rada bych se o necem poradila.


Offline - Nadšenec Profil 
8. 7. 2021 14:34 Odeslat příspěvek
Mikka1:

jj, pokud můžu s něčím poradit a budu vědět, rád poradím.

Jinak ano, makléři si berou provizi jeden nájem, ale spousta pronajímatelů si hledá nájemníka na vlastní pěst, tedy tam žádná provize nebo poplatek vůbec není.

Jinak jj, poslední nájem, když není problém, se často započte z kauce, takže nájemník to neplatí, ale co já třeba doporučuju nájemníkům, tak si obejít byt a nafotit a třeba i do předávacího protokolu poznamenat nějaké problémy, které tam už jsou, aby se to pak nesvedlo na nájemníka. Taky spousta nájemníků trpí právním bezvědomím, protože pokud by jim někdo kauci nevrátil jen tak, aniž vysvětlí proč, tak je to bezdůvodné obohacení, s čímž může jít nájemník klidně na PČR.

Nicméně často vídám nájemníky takhle nadávat, ale když pak vidím fotky, jak vypadají ty byty, tak si kolikrát říkám, že ta zadržená kauce je málo.


Offline - Nadšenec Profil 
10. 7. 2021 16:24 Odeslat příspěvek
Uff, když to tady tak čtu, tak na takové peripetie s pronájmem žaludek a koule nemám. Vlastním zdědenou polovinu bytu, který je dlouhodobě (nyní dobře) pronajímán. V bytu jsem nikdy nebyl a se spoluvlastníkem není dohody. Od začátku jsem dával najevo, že chci byt prodat, abych nemusel nic řešit, především se spoluvlastníkem. Jakmile dojde k tomu, že stávající nájemník přestane platit a odejde, tak snad bez mého vědomí není možné byt pronajímat a mám podezření, že za nynějších podmínek by se ani nikdo nový nenašel. To bude vhodný čas jít po hlavě do snahy o prodej celého bytu.


Offline - Trvalý BAN Profil 
10. 7. 2021 17:33 Odeslat příspěvek
Byt se dá prodat i s nájemníkem a polovina bytu také, nevidím v tom problém.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 7. 2021 09:37 Odeslat příspěvek
Jenže prodávat polovinu bytu navíc s nájemníkem je něco jiného než prodávat celý byt. Jsou nejčastěji 2 důvody proč se tak děje. Tím prvním je ten, že se jeden ze spoluvlastníků dostal do fin. potíží a spolumajitel nemá dostatek financí na to, aby podíl odkoupil. Druhým jsou spory mezi spoluvlastníky, které dojdou tak daleko, že se jedna ze stran rozhodne, že jí to nestojí za to a prodává svůj podíl stůj co stůj.

Ten, kdo kupuje podíl na nemovitosti, obvykle neplatí plnou tržní cenu, protože se k ní váže vyšší riziko. Navíc spluvlstnictví 50:50 je snad to nejhorší jaké může být a hodně záleží jaké vzájemné vztahy mají spolumajitelé. Na všem musí být oboustranná shoda, jinak není dohodnuto nic. Typicky třeba jedna ze stran chce nemovitost opravit nebo zvelebit, což často znamená, že budou muset investovat vlastní prostředky, a druhá strana je proti, ať už jsou její důvody jakékoliv.

Já osobně bych polovinu 3-milionového bytu za 1,5 M nekoupil.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, #  Další stránka
Stránka 3 z 4 [ Příspěvků: 47 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies