FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Investiční plán

Offline - Návštěvník Profil 
1. 8. 2021 15:22 Odeslat příspěvek
Zdravím,

rád bych Vás poprosil o radu:

Je mi 20 let a začínám s investováním. Aktuálně mám 100% portfolia v ETF FTSE All-World od Vanguard (jednou akumulační, jeden distribuční).

Zhruba stejnou částku mám v hotovosti na účtě a přemýšlím, jak pokračovat. Jsem spíše konzervativní investor s cílem investovat dlouhodobě, a to buď:
a) důchod = investiční horizont 40-50 let
b) 10 - 15 let na nákup domova (nemovitosti) - samozřejmě záleží na aktuální situaci na trhu s bydlením, úrokovými sazbami, atd...

Kam byste mi doporučili investovat? Bylo mi doporučeno rozšířit portfolio o small-cap ETF. Doporučili byste mi to samé?
Kam byste peníze uložili na 10 let?

Brokera používám Degiro a zbylou část mám na 212Trading.
Co se týče bank - používám RB a KB (třeba mi zde doporučíte založit investiční účet).
Doplnění: U KB mám stavební spoření a penzijní připojištění. Na penzijko si posílám 300,- Kč měsíčně + 90,- Kč státní příspěvek. Oba produkty založeny v Q3 2020.

Děkuji za rady.
Poslední příspěvek


Offline - Kolemjdoucí Profil 
10. 8. 2021 19:55 Odeslat příspěvek
Zdravím,

pokud plánuješ investovat v delším horizontu (10 let a více), pak bych si vybíral spíše ETF / fondy, které jsou akumulační. Nemusíš tím řešit zdanění dividendy a rovnou se ta vyplacená dividenda reinvestuje.

Portfolio bych já osobně o small-caps ETF nerozšiřoval, FTSE ALL-World je samo o sobě dobře diverzifikované ETF. Možná bych přidal třeba s 5 - 10 % Vašeho portfolia nějaké tématicky zaměřené ETF. Něco, čemu rozumíš nebo v jakém oboru se pohybuješ. Třeba technologický index Nasdaq 100 nebo něco podobného.

a) Při horizontu 40 - 50 let bych se vůbec nebál dát 100 % portfolia do akcií (takže do indexu FTSE All - World nebo jiného široce diverzifikovaného)

b) Při 10 - 15 letém horizontu bych já osobně nedoporučoval všechno investovat do akcií, ale nějakou menší část bych diverzifikoval i jinam. Stále by ale akciová složka měla tvořit většinu tvého investičního portfolia. Akciovou složku (FTSE All-world nebo jiné diverzifikované ETF) bych viděl na 85 % portfolia, pak 10 % dluhopisy (ať už nějaké ETF nebo jiný fond zaměřený na korporátní dluhopisy - doporučil bych např. J&T bond) a zbylých 5 % alternativu v podobě např. zlata. Do zlata ale doporučuji investovat skrze ETF, nikoliv ve fyzické podobě. Ve fyzické podobě bych ho nakupoval až pokud budeš mít portfolio v řádech milionů korun.

To všechno je ale za předpokladu, že se cítíš komfortně s takto velkou akciovou složkou. Pokud Ti přijde, že mít např. 85 % portfolia v akciích je na Tebe moc, sniž jeho zastoupení např. na úkor dluhopisů.


Ještě poslední věc, jestliže máš stavební spoření, tak bych ho zrušil. Nákup nemovitosti plánuješ nejdříve za 10 let a nemá smysl držet nějaké prostředky v takto nízkoziskovém
(neziskovém) produktu jako je stavební spoření. I když zde máš příspěvek od státu, stejně budeš mít v konečném důsledku roční zisk kolem 1 % p.a., což je opravdu nic.


Doufám, že jsem Ti tím pomohl v rozhodování.

Pokud by bylo cokoliv nejasného, ptej se dál. rád pomůžu.


Jinak je super, že se o investování zajímáš už ve 20-ti letech, jen tak dál!




P.S. Já osobně preferuji při dlouhodobém investování nadvážení amerických akciových indexů jako jsou S&P 500 a nebo Nasdaq 100. Já osobně si myslím, že americké indexy budou stále přinášet nadvýnos (při současné nižším riziku než mají rozvíjející trhy) např. oproti těm evropským nebo asijským akciovým indexům.


Offline - Diskutér Profil 
10. 8. 2021 20:17 Odeslat příspěvek
Příloha
ETF-world.png
ETF-world.png
[ 5.81 | Zobrazeno 8214 krát ]


:( ''100% portfolia v ETF FTSE All-World od Vanguard'' :-(
:( '' FTSE ALL-World je samo o sobě dobře diverzifikované ETF'' :-(

Pravda je, že ETF FTSE All-World od Vanguard je velice špatně diversifikované portfolio.
Největší pozice tvoří extrémně předražené americké techno akcie FAAMG.
54% z ETF jsou akcie USA, 6.5% akcie Japonska, 4.3% komunistické akcie z Číny.
Za pár let přijde zas velký krach předražených techno akcií, stejný jak ten 2000-2003
a špatně divirsifikovaný ''ETF FTSE All-World od Vanguard'' klesne na 1/3.
https://www.comdirect.de/inf/etfs/IE00B ... p-(ireland)-ltd

Přílohy

ETF_world.png
ETF_world.png
[ 7.27 | Zobrazeno 8149 krát ]




Offline - Kolemjdoucí Profil 
10. 8. 2021 20:37 Odeslat příspěvek
O extrémní predraženosti těchto 5 společností bychom mohli diskutovat ještě dlouho. Podle jakých dat ukazatelů ti akcie přijdou předražené? Máš nějaké srovnání vůči minulým obdobím? To že jsou nějakou dobu na ATH neznamená, že jsou extrémně předražené.

A i kdybych souhlasil s tím, že jsou předražené, proč by měl v nejbližších letech nastat nějaký velký krach podobný tomu z dot.com bubble? Na těchto vysokých valuacích se mohou držet ještě pěkně dlouho, protože při současném velmi nízkém zhodnocení na dluhopisovém trhu nejsou o mnoho jiné alternativy než akcie.

Ale okej, dejme tomu, že za rok nebo za 2 nastane nějakej ten "velkej krach", kam bych podle Tebe měl investovat? Když půjdou dolů americké akcie, veelmi pravděpodobně půjdou dolu i všechny ostatní akcie. Takže kam se vyplatí investovat?


Online - Nadšenec Profil 
10. 8. 2021 21:49 Odeslat příspěvek
Ladislav 1. píše
Za pár let přijde zas velký krach předražených techno akcií, stejný jak ten 2000-2003
a špatně divirsifikovaný ''ETF FTSE All-World od Vanguard'' klesne na 1/3.

Ne, neklesne, prostě jen změní porftolio podle toho jak se změní tržní kapitalizace v něm zahrnutých firem. I kdyby krachly USA a Čína, tak bude třeba 60% FTSE All-World od Vanguardu v Ruských akciích, pokud to budou ty s nejvyšší tržní kapitalizací. To ETF se přizpůsobuje situaci na trhu a podle toho mění váhu jednotlivých akciových titulů i jeho geografické složení.


Offline - Přeborník Profil 
10. 8. 2021 23:05 Odeslat příspěvek
No, ale to portfolio se změní se změnou tržních vah, ne napřed. Tzn. kdyby USA najednou kleslo o 50%, a zbytek světa se nehnul, tak to ETF o 25% hodnoty opravdu přijde (a tržní váha USA se změní ze zhruba 50% na zhruba 33%).

Ale to je fungující diverzifikace – kdyby kleslo o 0%, je taky 0% upside, a nekleslo o celých 50%. (Navíc u spousty mezinárodních firem je v některých ohledech důležitější rozložení zákazníků po světě než domicil, v tom ohledu je USA jako (no, dosud, relativně) stabilní právní prostředí výhoda pro firmu s mezinárodními zákazníky.)

Hlavně obvyklý argument pro pasivní investování: vážení zemí podle tržní kapitalizace reflektuje odborný názor všech, co se tím profesionálně zabývají, a zaručeně dosáhne průměrného výsledku, narozdíl od libovolné jiné alokace. Taky držím takové ETF.

-- 11. 8. 2021 00:13 --

Daniel Kostelecký píše
Možná bych přidal třeba s 5 - 10 % Vašeho portfolia nějaké tématicky zaměřené ETF. Něco, čemu rozumíš nebo v jakém oboru se pohybuješ.
Naopak – ideálně by obor, ve kterém je člověk zaměstnaný, snad měl být podvážený, ne nadvážený, ať se nekoncentruje riziko. (Ještě bych chápal cílené jednotlivé investice v oboru, ne ETF, ale taky bych byl skeptický, průměrný zaměstnanec zdaleka nerozumí celému oboru a obzvlášť tomu, co na něm vidí investoři, tak, jak si může myslet.)

Citace
pak 10 % dluhopisy (ať už nějaké ETF nebo jiný fond zaměřený na korporátní dluhopisy - doporučil bych např. J&T bond)
Diskuse o dluhopisech musí obsahovat proti-inflační spořicí státní dluhopisy.

Citace
zbylých 5 % alternativu v podobě např. zlata.
(Pro tohle osobně nevidím důvod, ale radši se bavme o těch zbylých 95%).

Citace
Ještě poslední věc, jestliže máš stavební spoření, tak bych ho zrušil.
To nevidím.
Citace
I když zde máš příspěvek od státu, stejně budeš mít v konečném důsledku roční zisk kolem 1 % p.a., což je opravdu nic.
Ale to snad ne – když je 1% čistě sazba bez státního příspěvku. stavebky.cz běžně uvádějí přes 3,5% p.a., což už snese srovnání s těmi proti-inflačními dluhopisy (a možná u některé banky usnadní vedení lepšího účtu zdarma nebo něco podobného). Samozřejmě je potřeba tam nespořit příliš, a je trošičku otázka, jestli stojí za námahu ten produkt zakládat, ale když už je založený, tak je to práce navíc a případná ztráta už zaplaceného vstupního poplatku.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
11. 8. 2021 08:34 Odeslat příspěvek
Vidím, že máš stejný názor jako Ladislav 1, proto pro tebe mám stejnou otázku. Pokud je pro tebe ETF FTSE All world nedostatečně "diverzifikované", kam tedy doporučuješ investovat? Jak by podle tebe mělo vypadat investiční portfolio pro Explosion_CZ, který začal tuto diskuzi s žádostí o radu?

Největší firmy světa mají kolikrát i vyšší zisky ze zbytku světa, než z USA. Takže pokud by se USA nedařilo, těmto firmám se stále bude pravděpodobně dařit, protože budou vydělávat jinde.

S protiinflačními dluhopisy souhlasím.

U stavebka se omlouvám za nepřesnou informaci, průměrný úrok není kolem 1 % p.a., ale kolem 2 - 2,5 % p.a. Rozhodně tam není 3,5 % p.a. I kdyby to někde uváděli, takového zisku nedosáhnou. A mít někde zamknuté peníze na 6 let kvůli zisku 2,5 % p.a.? To mi nepřijde jako moc šťastná volba vzhledem k takovému časovému horizontu.


Offline - Přeborník Profil 
11. 8. 2021 12:42 Odeslat příspěvek
Citace
Vidím, že máš stejný názor jako Ladislav 1 … Pokud je pro tebe ETF FTSE All world nedostatečně "diverzifikované"
Ale houby, ani jedno z toho.

-- 11. 8. 2021 13:59 --

Na https://www.stavebky.cz/stavebni-sporen ... lozka=1700 mi připadá řádově v pořádku. Nemodeloval jsem to na den přesně, spíš pesimisticky (vklad 1. v měsíci, ne na konci roku, státní podpora až 1. 5., apod.), a vyšlo mi 3,33% .


Online - Nadšenec Profil 
12. 8. 2021 01:03 Odeslat příspěvek
fc70 píše
No, ale to portfolio se změní se změnou tržních vah, ne napřed. Tzn. kdyby USA najednou kleslo o 50%, a zbytek světa se nehnul, tak to ETF o 25% hodnoty opravdu přijde (a tržní váha USA se změní ze zhruba 50% na zhruba 33%).

Pravda. Já jsem to nemyslel tak, že nikdy nemůže klesnout, ale že se to prostě samo "rebalancuje", což nevylučuje případné poklesy, ať už z jakéhokoliv důvodu. :-)

Daniel Kostelecký píše
U stavebka se omlouvám za nepřesnou informaci, průměrný úrok není kolem 1 % p.a., ale kolem 2 - 2,5 % p.a. Rozhodně tam není 3,5 % p.a. I kdyby to někde uváděli, takového zisku nedosáhnou. A mít někde zamknuté peníze na 6 let kvůli zisku 2,5 % p.a.? To mi nepřijde jako moc šťastná volba vzhledem k takovému časovému horizontu.

Těch 3,5% dosáhnout lze - jen tam člověk musí rovnou hodit 120 000 Kč a nebo každý měsíc dávat 2000 Kč a nesmí vynechat. Takže bych i souhlasil s tím, že se přes 2 - 2,5% dostane možná méně než polovina klientů.

Mě by víc zajímalo, zda a za jakých okolností lze dosáhnout údajných 4,29 % ročně, jak inzeruje Moneta ...


Offline - Inventář Profil 
12. 8. 2021 07:04 Odeslat příspěvek
Jak stavebka uvádějí to vysoké zhodnocení, je to obvykle za 1. rok při částce odpovídající maximální státní podpoře. Když tam ty peníze musí hnít dalších 5 let, tak to samozřejmě spadne. Prostě typický marketingový ojeb.


Offline - Návštěvník Profil 
14. 8. 2021 11:32 Odeslat příspěvek
Ladislav 1. píše
Příloha
ETF-world.png

:( ''100% portfolia v ETF FTSE All-World od Vanguard'' :-(
:( '' FTSE ALL-World je samo o sobě dobře diverzifikované ETF'' :-(

Pravda je, že ETF FTSE All-World od Vanguard je velice špatně diversifikované portfolio.
Největší pozice tvoří extrémně předražené americké techno akcie FAAMG.
54% z ETF jsou akcie USA, 6.5% akcie Japonska, 4.3% komunistické akcie z Číny.
Za pár let přijde zas velký krach předražených techno akcií, stejný jak ten 2000-2003
a špatně divirsifikovaný ''ETF FTSE All-World od Vanguard'' klesne na 1/3.
https://www.comdirect.de/inf/etfs/IE00B ... p-(ireland)-ltd


Děkuji za příspěvek. Co byste tedy zvolil místo VWCE? Spíše nějaké ETF na SMALL CAP, případně na Emerging Markets?

fc70 píše
No, ale to portfolio se změní se změnou tržních vah, ne napřed. Tzn. kdyby USA najednou kleslo o 50%, a zbytek světa se nehnul, tak to ETF o 25% hodnoty opravdu přijde (a tržní váha USA se změní ze zhruba 50% na zhruba 33%).

Ale to je fungující diverzifikace – kdyby kleslo o 0%, je taky 0% upside, a nekleslo o celých 50%. (Navíc u spousty mezinárodních firem je v některých ohledech důležitější rozložení zákazníků po světě než domicil, v tom ohledu je USA jako (no, dosud, relativně) stabilní právní prostředí výhoda pro firmu s mezinárodními zákazníky.)

Hlavně obvyklý argument pro pasivní investování: vážení zemí podle tržní kapitalizace reflektuje odborný názor všech, co se tím profesionálně zabývají, a zaručeně dosáhne průměrného výsledku, narozdíl od libovolné jiné alokace. Taky držím takové ETF.

-- 11. 8. 2021 00:13 --

Daniel Kostelecký píše
Možná bych přidal třeba s 5 - 10 % Vašeho portfolia nějaké tématicky zaměřené ETF. Něco, čemu rozumíš nebo v jakém oboru se pohybuješ.
Naopak – ideálně by obor, ve kterém je člověk zaměstnaný, snad měl být podvážený, ne nadvážený, ať se nekoncentruje riziko. (Ještě bych chápal cílené jednotlivé investice v oboru, ne ETF, ale taky bych byl skeptický, průměrný zaměstnanec zdaleka nerozumí celému oboru a obzvlášť tomu, co na něm vidí investoři, tak, jak si může myslet.)

Citace
pak 10 % dluhopisy (ať už nějaké ETF nebo jiný fond zaměřený na korporátní dluhopisy - doporučil bych např. J&T bond)
Diskuse o dluhopisech musí obsahovat proti-inflační spořicí státní dluhopisy.

Citace
zbylých 5 % alternativu v podobě např. zlata.
(Pro tohle osobně nevidím důvod, ale radši se bavme o těch zbylých 95%).

Citace
Ještě poslední věc, jestliže máš stavební spoření, tak bych ho zrušil.
To nevidím.
Citace
I když zde máš příspěvek od státu, stejně budeš mít v konečném důsledku roční zisk kolem 1 % p.a., což je opravdu nic.
Ale to snad ne – když je 1% čistě sazba bez státního příspěvku. stavebky.cz běžně uvádějí přes 3,5% p.a., což už snese srovnání s těmi proti-inflačními dluhopisy (a možná u některé banky usnadní vedení lepšího účtu zdarma nebo něco podobného). Samozřejmě je potřeba tam nespořit příliš, a je trošičku otázka, jestli stojí za námahu ten produkt zakládat, ale když už je založený, tak je to práce navíc a případná ztráta už zaplaceného vstupního poplatku.


Dobře, děkuji za každému za příspěvky.

Dobře, dejme tomu, že investiční horizont by byl 40 let (na důchod a pokud by šlo vše podle plánu - mít důchod podle pravidla 4%).

Podle toho, co jsem zjišťoval, je lepší mít při takto dlouhodobém horizontu mít 100% v akciích a následně zvyšovat objem peněz v konzervativnějších produktech (třeba dluhopisy). Je to tak nebo byste šli jinou cestou?


Offline - Přeborník Profil 
14. 8. 2021 13:32 Odeslat příspěvek
Já bych to tak asi udělal, ale já už o sobě vím, že kolísání akcií psychicky ustojím. Jestli tu zkušenost nemáš, tak ji budeš muset získat – začít se 100% není špatně, ale kdyby z toho bylo špatné spaní, není selhání alokaci změnit. Ale netaktizovat – pokud zjistíš, že při poklesu uneseš jen 40% alokaci, nesmíš se při růstu akcií vrátit na 100% a pořád draze kupovat a levně prodávat.

Tedy dotované produkty typu stavebko… co já vím, proč ne, risk/reward může být zajímavý a v 25 se může objevit manželka, která řekne žádné akcie a žádný důchod, budeme mít trojčata a všechno dáme do bydlení.

(A připomenutí: 100% alokace do akcií není doslova 100% majetku v akciích, ale úspory aspoň na pár měsíců pro případ nečekaných ale relativně pravděpodobných výdajů, a 100% toho zbytku v akciích.)


Offline - Návštěvník Profil 
14. 8. 2021 17:27 Odeslat příspěvek
Já na to jdu taky tak, že začínám na 100% v akciích na důchod (skrze ETF IWDA) - jsem jen o pár let starší než ty. Ale pravdu má fc70 s tím ustáním pádu akcií. Já věřím, že to dám, že nebudu v případě pádu prodávat, pokud mne k tomu nedoženou okolnosti typu že dojdou všechny rezervy.


Offline - Diskutér Profil 
14. 8. 2021 19:26 Odeslat příspěvek
Důležitá vsuvka. Při pádu akcií nejenom, že nebude prodávat. Ale že bude dál přikupovat, co jen může :).


Offline - Mírně pokročilý Profil 
15. 8. 2021 07:50 Odeslat příspěvek
Já v zásadě souhlasím se vším, co bylo výš, ale pokud si nejseš jistej, tak bych na začátek radil si na troše reálných peněz vyzkoušet svoji toleranci rizika vs. výnosu vs. likvidity.

Takže jsem v průběhu let, kdy jsem neměl skoro žádné relevantní příjmy (a u "nových" věcí to tak dělám doteď) rozházel po 100-1000Kč od "výherní" vkladní knížky, termíňáku, stavebka (tam z povahy věci víc) přes fondy v Ing (což teď už není), dluhopisy a akcie (tam taky víc kvůli minimálnímu poplatku) až po bitcoin a sázkovky.
Samozřejmě asi každej tady ví, co z toho je naprostá blbost, ale většina lidí prostě potřebuje sama vyzkoušet, co (ne)funguje, respektive co sami snesou (já jsem třeba neměl moc dobrej pocit při poklesu o třetinu, což pro mě tou dobou bylo pár tisíc, ale tím, že jsem to bral jako zkoušku, tak jsem nepanikařil a ono se to pak otočilo, takže už "vím", že to funguje a příště to snesu i s větší částkou - nemít tuhle zkušenost a hodit tam 100 % hned na začátku, tak nevím, jestli bych to navzdory všem poučkám ustál).
Reálný peníze proto, že takovou částkou ani neschudneš ani nezbohatneš a taky se líp sleduje, co se skutečně s tou vloženou stovkou stalo a nezapomeneš si z výnosu odečíst poplatky ze správu, daň z dividendy apod.

Časem jsem pak viděl, že a) něco nenese ani neponese nic b) něco hodilo pěknej výnos, ale byla to náhoda, takže bych tam větší částku nedal c) něco kleslo, ale podle mě to byla vyloženě smůla, která se nebude opakovat d) něco vyrostlo a dá se čekat, že to bude pokračovat. Takže jsem postupně začal přikupovat c+d, kam průběžně překlápím i zrušitelné/končící a+b. Tím ti pak vyplyne nejen čemu se vyhnout, ale i jestli sneseš mít v akciích 90 nebo třeba jen 10 % volných prostředků (s tím, že z těch 90 to dočasně asi klesne, až se bude blížit koupě bytu/domu).
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 32 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies