FinExpert.cz

Přihlásit se




Investice do S&P 500 - CSPX

Offline - Kolemjdoucí Profil 
26. 8. 2021 21:40 Odeslat příspěvek
Ahoj,
Vím, že tady je to téma po několikáté, ale nikde jsem nenašel odpověď na můj dotaz. Dostudoval jsem SŠ a začal pracovat, nemám velké výdaje a dávám pravidelně každý měsíc pár tisíc stranou (2 000 – 5 000,- ). Chtěl bych nakoupit ETF které kopíruje index S&P 500, a zároveň nevyplácí dividendy, ale reinvestuje je, abych nemusel řešit daně.

Zatím jsem dohledal, že by pro mě bylo nejlepší koupit CSPX. Otázka zní, jestli je to dobrá volba, popřípadě u jakého brokera nakoupit? Nejlépe nějaký ověřený broker. Popřípadě jaké ETF zvolit, aby splňovalo moje požadavky.

Předem děkuji za odpovědi.
Poslední příspěvek


Offline - Návštěvník Profil 
27. 8. 2021 11:08 Odeslat příspěvek
Ahoj,

řeším něco podobného a budu rád, když se někdo podělí o své zkušenosti. Chtěl bych investovat pravidelně (každý měsíc) do ETF S&P 500 v USD nebo EUR.

Jak v takových případech řešíte kurzové riziko, investovat budu z CZK a chtěl bych mít ideálně nastaven trvalý příkaz a investice by se provedly v USD nebo v EUR. Je vůbec možnost dostat někde férový kurz? A pokud bych jednou ETF prodal, můžu si to pak nechat v USD nebo EUR, pokud by v tu chvíli byl špatný CZK kurz?

Děkuji za vaše tipy


Offline - Návštěvník Profil 
27. 8. 2021 19:16 Odeslat příspěvek
Zdravím,

zkuste se podívat na téma - Investiční plán, ve kterém se řeší podobná otázka.

Podělím se s Vámi, jak investuji já:

Můj přístup k investicím je konzervativní s dlouhým investičním horizontem (cca 40 let - důchod). Z tohoto důvodu jsem si vybrat globálně diverzifikované portfólio. Vybral jsem si ho v akumulační formě, a to z daňových důvodů. (Dividendy se automaticky reinvestují, nemusím řešit daňové přiznání).

Z výše uvedených důvodů jsem si vybral ETF VWCE Vanguard FTSE All-World obchodovaný na burze Xetra, který obsahuje přes 3500 akcií za nízký roční poplatek - TER 0,22% p.a.
Je nutné si položit otázku, zdali chci investovat do ETF kopírující index S&P 500, který obsahuje akcie amerických firem nebo zvážit ETF, které je i globálně diverzifikované. Historický výnos S&P 500 je vyšší než třeba VWCE (Vanguard FTSE All World), historické výnosy však nemusí znamenat výnosy budoucí. Dále je nutné zmínit, že P/E ratio (jak drahý je zisk) - je vyšší u S&P500, což může být způsobeno cenou např.: Amazanu, Apple a dalších zejména technologických společností, které se aktuálně obchodují relativně draze.

Brokera používám Degiro, účet si založíte on-line - jen pozor, chvilku to může trvat - musí ověřit doklady, pak musíte vyplnit investiční dotazník.

Degiro má za mě velkou výhod, že můžete určitá ETF nakupovat zdarma (bez poplatku). Na jejich stránkách je PDF s vybranými akciemi bez poplatku při nákupu 1x měsíčně. (Mají možnost zdarma nakupovat i vícekrát do měsíce, ale musíte mít transakci nad 1000 EUR a provádět transakci jedním směrem - více info na jejich stránkách).



Co se týče zdroje informaci, doporučuji YouTube kanál Investiční brambora, případně kanál Ondřeje Koběrského.

Neinvestuje celé své jmění, drže si vhodnou část jako finanční rezervu.

//EDIT: K převodu financích prostředků k brokerovi DEGIRO používám bankovní převod (vnitrostátní). Posílám částku v CZK, kterou mi broker automaticky převeden středním kurzem na EUR. Nakupovat můžu až druhý den (musí zde dojít přenos z FPT - fondu peněžního trhu na prostředky k nákupu). Abyste mohli nakoupit za celé své jmění, zvolte Limit order. Pokud si pamatuji správně Market order mi s celou částkou nešel.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 8. 2021 10:44 Odeslat příspěvek
Díky za odpověď. Během následujících pár měsíců si o tom ještě nastuduji, zatím si založím účet a kouknu na to VWCE.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
28. 8. 2021 17:42 Odeslat příspěvek
V podstate souhlas, co tu padlo. Otevrit ucet na Degiro a poridit si levne akumulacni ETF.

Holt to clovek nebude mit plne automatizovane. Musi vlezt do platformy a kliknout na nakup, ale nakladovost super.

Sam bych bral taky ETF na cely svet, ale SP500 proc ne - diverzifikace to je slusna.

Pak jen vybrat ktere ETF.
Rozcestnik je tady.
https://www.justetf.com/en/find-etf.htm ... tOrder=asc

Pak jen kdyz je budou mit na Degiro a kdyz to prikombinujes s tim, co je zdarma, tak super. https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/sezna ... platku.pdf

Treba tohle je bez poplatku za nakup a TER 0,2%
IE00B4L5Y983


Offline - Diskutér Profil 
29. 8. 2021 11:36 Odeslat příspěvek
Nebo IE00B5BMR087 (iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)) na XET s TER 0.07 %.


Offline - Nadšenec Profil 
31. 8. 2021 21:06 Odeslat příspěvek
Jan_21 píše
Jak v takových případech řešíte kurzové riziko, investovat budu z CZK a chtěl bych mít ideálně nastaven trvalý příkaz a investice by se provedly v USD nebo v EUR. Je vůbec možnost dostat někde férový kurz? A pokud bych jednou ETF prodal, můžu si to pak nechat v USD nebo EUR, pokud by v tu chvíli byl špatný CZK kurz?

Investovat přes trvalý příkaz? Napadá mě služba Portu (případně Fondee / Indigo) a nebo autoinvest u brokera Trading 212.
Jinak nejspíš dost těžko. V první řadě je třeba mít brokera, který umí frakce (Interactive Brokers, Trading 212, možná i jiní), protože valuace akcií či ETF se stále mění.

Portu má zároveň kurzové zajištění. U klasického brokera lze vybírat v téměř libovolné měně, ale tuším že oblíbené Degiro to neumožňuje. Nicméně pokud někdo bude vybírat až za nějakou dekádu, třeba už nebudeme mít CZK, ale EURo ...

... nebo třeba rubl :-D, kdo ví ... ?


Offline - Návštěvník Profil 
1. 9. 2021 14:17 Odeslat příspěvek
mates247 píše
Ahoj,
Vím, že tady je to téma po několikáté, ale nikde jsem nenašel odpověď na můj dotaz. Dostudoval jsem SŠ a začal pracovat, nemám velké výdaje a dávám pravidelně každý měsíc pár tisíc stranou (2 000 – 5 000,- ). Chtěl bych nakoupit ETF které kopíruje index S&P 500, a zároveň nevyplácí dividendy, ale reinvestuje je, abych nemusel řešit daně.

Zatím jsem dohledal, že by pro mě bylo nejlepší koupit CSPX. Otázka zní, jestli je to dobrá volba, popřípadě u jakého brokera nakoupit? Nejlépe nějaký ověřený broker. Popřípadě jaké ETF zvolit, aby splňovalo moje požadavky.

Předem děkuji za odpovědi.


Ahoj,

ještě je varianta nevybrat All-World, ale jen tzv. rozvinutý svět, tj. kopírující index msci world . Je bez poplatku na Degiru pod tickerem IWDA. To nakupuju já. Jinak není pravda, že na Degiru nemůžeš nakupovat ten den kdy připíši peníze, můžeš, ale musíš si peníze ručně směnit (zbytek se smění přes noc). Kurzový riziko bych řešil podle investičního horizontu. Já investuji s cílem důchod (tj. cca 40 let investic), tak kurzový riziko neřeším, přijde mi že víc ztratím na ceně zajištění než na kurzovým riziku - plus buhví jaká bude měna za 40 let.

Automatický investování přes Degiro nejde, řešení je třeba Portu, ale ty si berou poplatek a při složeném úročení je to akorát ztráta.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 8 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies