FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Kam dat milion na 8 let a jak sporit.

Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 11. 2021 13:56 Odeslat příspěvek
Mam hotovost kolem 1 milionu korun na beznych uctech a vubec se mi nelibi, co dela inflace, premyslel jsem o investici do akcii, ale v tuhle dobu asi neni idealni cas, penize planuji pouzit na splaceni casti hypoteky po 8 letech.

Bydlim Brne, soucasna cena bytu 10milionu, pro me strasidelne velka hypoteka 5milionu - fixace 2% na 8 let.

Krome toho mam jeste jednu nemovitost v mensim meste, kterou pronajimam - cena 3 miliony, vynos z najmu 100 000 rocne.

K tomu mi zbyva jeste nemala cast nadprumerneho platu, kterou bych taky rad nekam sporil.

Na sledovani trhu mi zbyva cca hodina denne, absolvoval jsem par semestru vysokoskolske matematiky, ale v investicich jsem novy.

Poradite?
Poslední příspěvek


Offline - Inventář Profil 
9. 11. 2021 14:34 Odeslat příspěvek
Nejkonzervativnější dát to do státních protiinflačních dluhopisů, tam bude v příštím roce cca 6 % čistého, dál to bude pravděpodobně klesat. Rizikovější varianta: koupit za to akcie ČEZu, tam je dle mého názoru mnohem vyšší potenciální zisk.

Pokud máte nadprůměrný plat, tak bych spíš koupil ty akcie a nechal je být, každý rok divi a pro příští roky i pravděpodobný nárůst ceny, riziko velké ztráty blízké nule.

Načasování nákupu je složité, já na jaře taky potřeboval do něčeho pár miliónů z prodeje nemovitosti. Řekl jsem si, že koupím pár akcií a stačí mi dividenda a něco do těch dluhopisů, nakonec jsem vrazil všechno do akcií, a ono to udělalo celkově za půl roku skoro +40 %.


Offline - Diskutér Profil 
9. 11. 2021 14:41 Odeslat příspěvek
No to by mne také zajímalo, co a jak s tím.
Dětem na vzdělání.
Nebo utrácet a užívat si...
To by taky šlo.
II když díky covid restrikcím i to je dost složitý


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 11. 2021 14:42 Odeslat příspěvek
Dekuji za reakci,
A co to treba nejak takhle namichat?

20% Dluhopisy
20% Microsoft, Tesla, Nvidia, Facebook, Google
20% CEZ
10% Zlato
10% Bitcoin
20% Hotovost

A mesicne za prebytky z platu nakupovat akcie, ktere zrovna spadly dolu?


Offline - Inventář Profil 
9. 11. 2021 14:49 Odeslat příspěvek
Namíchat se dá cokoli. Ale milion jsou dneska drobný peníze a v zadání nebylo, že to má být co nejsložitější.


Offline - Diskutér Profil 
9. 11. 2021 15:07 Odeslat příspěvek
Ideální čas není vlastně nikdy. Buď to moc roste, nebo to neroste, nebo to padá a tak to může padat dál...
Fakt ale je, že široké ETF, třeba nějaké sledující index MSCI World, stejně tak jako ETF sledující americký index S&P 500, dává ročně přes 8 % v průměru. Historicky i víc, ale zas bývala vyšší inflace, než třeba posledních 25 let. Za tu dobu jsou mezi 8 a 8,5 % ročně a to tam byly 3 velké krachy, takže ne že by šlo o výkonnost ze dna na vrchol.

Vybírat konkrétní akcie, tomu bych se spíš vyhýbal, když tomu nerozumíš. Přijde mi, že ten seznam máš čistě podle jmen. Vše to jsou módní růstové akcie, kde jde v první řadě o jméno a až pak o potenciál budoucích zisků. To samé bitcoin. To je taky taková čistě spekulativní "růstová akcie". Třeba Tesla je tak strašně předražená, že pokud by spadla o 90 %, nikdo se nemůže divit. U těch dalších to není tak do očí bijící, ale i tak, rozhodně to nejsou levné akcie. A pak tam máš ČEZ, který sice má bezva dividendy, ale jeho cena se ani neblíží ceně z roku 2008 (přitom udělal od začátku covidu +100 %).
Takže pokud to nemá být gembl, že zrovna tyto porostou dál, vyvaroval bych se jim a spíš vsadil na "průměr".

A zásadní otázka na závěr, pokud tě straší hypotéka, můžeš vůbec investovat do akcií, natož do krypta, které mají velkou šanci jít o půlku dolů (bitcoin klidně o 90 % dolů)? To tě strašit nebude?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 11. 2021 17:31 Odeslat příspěvek
PetrInvestor píše
Dekuji za reakci,
A co to treba nejak takhle namichat?

20% Dluhopisy
20% Microsoft, Tesla, Nvidia, Facebook, Google
20% CEZ
10% Zlato
10% Bitcoin
20% Hotovost

A mesicne za prebytky z platu nakupovat akcie, ktere zrovna spadly dolu?


Jo, to vypadá rozumě. Za 8 let se stejně budeš tlouct do hlavy žes to nedal do btc celé. Ale jak píšu teď to vypadá rozumně a chrání Ti klidné spaní před lokálními propady které jistě během té doby hlavně na btc přijdou.


Naposledy upravil Aldapo dne 9. 11. 2021 18:06, celkově upraveno 1


Offline - Přeborník Profil 
9. 11. 2021 17:37 Odeslat příspěvek
Taky bych důrazně doporučil nějaké levné široce diverzifikované ETF místo jednotlivých akcií. Podobný výnos, díky diverzifikaci výrazně menší riziko, jedno ETF místo 5 akcií je míň práce.

(Dokážu si představit nákup českých akcií pro větší korelaci s korunou a místním vývojem, ale to je neobjektivní pocit, bez ETF daleko víc práce, a udělat z české burzy rozumné portfolio moc nejde.)

-- 9. 11. 2021 17:39 --

A proč „dluhopisy“? Státní proti-inflační určitě, jo, proč ne. Ale jinak, pokud máš konkrétní termín pro splatnost hypotéky, a ta hypotéka je to hlavní, co tě trápí, nebylo by úplně mimo najít dobře úročené termínované vklady (obzvlášť, kdyby měly úročení, i po započtení daně, vyšší než ta hypotéka), které končí dostatečně před termínem – a máš tu předčasnou splátku „pojištěnou“, víš přesně, kolik bude předčasně splaceno. Za cenu nižšího výnosu, ale sázet na růst akcií v horizontu 8 let není 100%.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 11. 2021 17:54 Odeslat příspěvek
Za 8 let pokud vydrží 2 halvingy btc, tak bude s těmi 10 procenty v klidu ať mu to ten "zbytek" posere nebo ne :) .


Offline - Kolemjdoucí Profil 
10. 11. 2021 11:04 Odeslat příspěvek
tmx643 píše
Ideální čas není vlastně nikdy. Buď to moc roste, nebo to neroste, nebo to padá a tak to může padat dál...
Fakt ale je, že široké ETF, třeba nějaké sledující index MSCI World, stejně tak jako ETF sledující americký index S&P 500, dává ročně přes 8 % v průměru. Historicky i víc, ale zas bývala vyšší inflace, než třeba posledních 25 let. Za tu dobu jsou mezi 8 a 8,5 % ročně a to tam byly 3 velké krachy, takže ne že by šlo o výkonnost ze dna na vrchol.

Vybírat konkrétní akcie, tomu bych se spíš vyhýbal, když tomu nerozumíš. Přijde mi, že ten seznam máš čistě podle jmen. Vše to jsou módní růstové akcie, kde jde v první řadě o jméno a až pak o potenciál budoucích zisků. To samé bitcoin. To je taky taková čistě spekulativní "růstová akcie". Třeba Tesla je tak strašně předražená, že pokud by spadla o 90 %, nikdo se nemůže divit. U těch dalších to není tak do očí bijící, ale i tak, rozhodně to nejsou levné akcie. A pak tam máš ČEZ, který sice má bezva dividendy, ale jeho cena se ani neblíží ceně z roku 2008 (přitom udělal od začátku covidu +100 %).
Takže pokud to nemá být gembl, že zrovna tyto porostou dál, vyvaroval bych se jim a spíš vsadil na "průměr".

A zásadní otázka na závěr, pokud tě straší hypotéka, můžeš vůbec investovat do akcií, natož do krypta, které mají velkou šanci jít o půlku dolů (bitcoin klidně o 90 % dolů)? To tě strašit nebude?


Konkretni akcie jsem vybral na zaklade doporuceni nekterych investoru, ktere jsem nasel na internetu. Kazdopadne souhlasim, ze pro me asi bude bezpecnejsi investovat do ETF indexu.

Ohledne rizika - chapu, ze akcie muzou jit o pulku dolu, bitcoin jeste vic, prave proto v souctu v rizikovych aktivech mam jen 50%, zaroven verim, ze 8 let je dost dlouha doba na to, aby se pripadne propady dane ekonomickym cyklem vykompenzovaly + pred koncem splatnosti hypo planuju presun ke konzervativnejsim produktum v zavislosti na aktualni situaci. Vas nazor?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
10. 11. 2021 11:27 Odeslat příspěvek
Investicni horizont 8 let neni nic extra pro akcie, stale muzes prodelat. Namodeloval Skejwin tady :)
http://skejwin.cz/historicka-vykonnost-akcii/
Sam bych i tak zainvestoval do nizkonakladovych ETF (neco jako IWDA + IS3N v pomeru 4:1) nebo tak nejak. Proste kopirovat svet.
Kdybych videl treba po sesti sedmi letech, ze je vykon v pohode, tak bych prodal a presunul do protiinflacnich dluhopisu a pak splacel, jinak dal drzel. Kdyz nikoliv, tak se neda svitit.
Ale:
a) Pro me je hypoteka levny dluh, dlouhodobe jsou uroky z ni nizsi nez vynos z akcii. Predcasne splaceni by me nelakalo, divim se, ze tolik lidi to laka.
b) Nejde o takovou castku, abych se hroutil, kdyz bych neco p(r)odelal.
c) Inflace roste, platy rostou... Vyse hypoteky nikoliv. Co je dnes 5 milionu, bude se za osm let zdat jako dnesnich 2,5. Pokud bych mel jeste daleko do duchodu, tak by me to nedesilo.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
10. 11. 2021 11:47 Odeslat příspěvek
@volnicko:
diky, levny dluh je hypoteka dnes, 2% sazba je sranda, ale celkem snadno se muze stat, ze vyskoci na 5-6%, je pak rozdil splacet 18 nebo 30tisic mesicne, pokud clovek nema jistotu nadprumerneho prijmu ze zamestnani cely zivot.
Je to proste koule na noze, ktere bych se rad zbavil.


Offline - Poslední varování Profil 
10. 11. 2021 12:43 Odeslat příspěvek
Taky se můžeš přestěhovat do levnějšího ;-) všimni si, že chytří se zbavuji předražených nemovitostí včetně elona muska a spousty dalších :-)

Pokud nemovitost výrazně přeleze hodnotu 5% ročního nájmu (za který bys byl schopen ji pronajmout), investor by měl tušit, že je pravý čas se jí zbavit.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
10. 11. 2021 13:05 Odeslat příspěvek
Hehe, taky bych se mohl prestehovat do stanu a do konce zivota uz bych nemusel pracovat s kapitalem, co mam, ale touhle cestou nechci jit : )


Offline - Mírně pokročilý Profil 
10. 11. 2021 13:49 Odeslat příspěvek
- No 18 pri 2% a 27 pri 6% (pocitam s tim, ze clovek do te doby neco splati). 18 dnes a 27 za 8 let je dost podobne, holt diskontovani.
- Drzim palce a snad to nebude 6% v te dobe, pokud je dlouhodoby inflacni cil 2%. Sam bych si vsadil, ze nebude.
- Ocekavany nominalni vynos z akcii by mel byt dlouhodobe nad 6%, pak by to i tak nemelo vadit. Jen bys mel vyssi rozvahu (vic dluhu v hypotece a vic akcii, ktere muzes dyztak uprodat).
- Kazdopadne podstatne abys mel klidne spani, je to dulezitejsi nez jestli clovek vydela vic ci min.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 18 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies