FinExpert.cz

Přihlásit se




Nakup ETF v EUR nebo USD?

Offline - Návštěvník Profil 
7. 1. 2022 10:31 Odeslat příspěvek
Zdravim,

v jake mene je nejlepsi koupit ETF na SP500? Chapu spravne, ze kdyz koupim v EUR, budu platit:

1. konverzni poplatek u brokera 0.5% z CZK do EUR (XTB)
2. fond jeste zaplati poplatek za smenu EUR do USD aby koupil akcie, to se predpokladam taky promitne do ceny/vynosu
3. pri uzavirani pozice opet zaplatim poplatek pri prevodu z USD akcii do EUR hotovosti
4. EUR hotovost mi broker prevede za dalsich 0.5% na CZK.

Nebylo by jednodussi nakoupit takove ETF v USD, abych se konverzi na Euro uplne vyhnul?

Chapu spravne nebo jsem totalne mimo? :D

Dekuji.
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 1. 2022 10:40 Odeslat příspěvek
Ahoj, technicky tomu nerozumim do detailu, ale rozhodne bych se tim bodem 2 netrapil. Urcite maji moznost smenovat s minimalnimi naklady, je to tedy irelevantni.
-
Mne by se teda nechtelo platit ani 0,5% za konverzi u brokera. Na degiro mas CZK-EUR zdarma. Pokud si vyberes z jejich ETF bez poplatku (nemaji spatny vyber) pro jeden nakup mesicne zdarma, tak bych sel touto cestou.
-
Ale treba mas nejaky duvod, Degiro treba neumi frakce.

https://www.degiro.cz/commission-free-etfs


Offline - Diskutér Profil 
7. 1. 2022 10:48 Odeslat příspěvek
No takhle. Akcie firem koupí někdo (autorizovaný účastník), ten je vymění za "akcie" fondu.
A pak tento autorizovaný účastník jde na sekundární trh, kde je nabídne tobě (nebo je tobě nabídnu třeba já).
Nikoliv fond, ale autorizovaný účastník, tedy obchoduje ve dvou měnách (pokud se bavíme o S&P500 a ETF v eurech). Ale jednak ten jede v takových objemech, že on má spread EUR/USD opravdu burzovní, takže řádově 0,01 %. A druhak, když kupuješ evropské verze ETF, čekal bych vyšší objemy u těch v eurech než v dolarech. A vyšší objemy znamenají nižší spread. Takže naopak ty obchodované v eurech by mohly být i výhodnější.


Offline - Návštěvník Profil 
7. 1. 2022 10:50 Odeslat příspěvek
K tomu 2. a 3. bodu to je asi pravda... jinak mne to 1% za smenu na kompletni obchod az tak nevadi.....

Jeste dodatecny dotaz, existuje nejaky scenar, ve kterem bych mohl hrube prodelat, pokud bych nakoupil stejne ETF v EUR namisto USD kvuli forex kurzu? Nejsem si presne jisty, jak ty meny spolu koreluji a jak to do detailu funguje, tak nez tam narvu velke castky, rad bych tomu rozumel naplno.

Jelikoz do toho vstupuje nase CZK, nejsem si jisty, s jakym kurzem mam vlastne pocitat... kdyz se do toho clovek zabere, tak se to vse zda vice a vice komplikovane :-D


Offline - Nadšenec Profil 
7. 1. 2022 10:54 Odeslat příspěvek
U XTB můžeš mít účet i v EUR, takže náklady na konverzi si můžeš minimalizovat sám


Offline - Diskutér Profil 
7. 1. 2022 10:55 Odeslat příspěvek
Pokud není ETF hedgované do EUR (jsou i taková), je to jedno. Je to pak prostě trojčlenka.


Offline - Návštěvník Profil 
7. 1. 2022 11:07 Odeslat příspěvek
Vim, ze xtb nabizi i eur a usd ucty, ale ja mam penize jen v czk a zase zakladat revolut a kdovi co abych usetril nejakou desetinku se mi uplne nechce... a predpokladam, ze banky maji urcite horsi kurzy nez 0.5% u xtb.

tmx: Diky, to mi takhle asi uplne staci tim padem... :-)


Offline - Návštěvník Profil 
7. 1. 2022 21:26 Odeslat příspěvek
tmx643 píše
Pokud není ETF hedgované do EUR (jsou i taková), je to jedno. Je to pak prostě trojčlenka.


Jaký je rozdíl mezi tím, když je fond EUR-hedged a fund currency EUR?
V posledním měsíci se těmto věcem snažím porozumět a pochopil jsem, že ideálně chci fyzickou replikaci (případně optimized sampling) a chci se vyhnout EUR hedged fondům. A spíš asi chci, aby fund-currency byla USD, ne EUR (pokud má kopírovat USA index).


Offline - Diskutér Profil 
8. 1. 2022 16:40 Odeslat příspěvek
No EUR hedged znamená, že se "zisky zajišťují do eur", takže v případě posilování eura nepřicházíš o zisky. To zajištění ale samozřejmě něco stojí, takže výkonnost není taková.
Jaký vliv má fund currency nevím, asi dost minimální. Jde předpokládám o účetní měnu, pokud si fond nepůjčuje peníze, nebo naopak nedrží hotovost (což u ETF nebývá), tak nemyslím, že je to nějak podstatné. Fond s měnou USD, třeba oblíbený EUNL/SWDA/IWDA, se obchoduje v dolarech, eurech i librách, to záleží od burzy.

Takže za mě EUR hedged je hloupost, jen to zvyšuje náklady. Jestli za 10-15 let bude silnější euro nebo dolar, to neví asi nikdo.
Zajištění do korun by bylo zajímavější, ale to mají jen některé podílové fondy. Tam už to může mít význam, protože když klesnou trhy při krizi a je výhodné nakoupit, oslabí i koruna, takže se nenakupuje tak levně. Covidový propad akcií byl fajn, ale zároveň propadla i koruna o víc než 10 %. Takže z 30% propadu (minimum málo kdo trefí, takže reálně nákup spíš při propadu 20-25 %) ubralo oslabení koruny přes 10 procentních bodů.
Navíc vzhledem k růstu české ekonomiky vzhledem k průměru eurozóny se dlouhodobě očekává spíš posílení koruny než oslabení.


Offline - Návštěvník Profil 
8. 1. 2022 20:16 Odeslat příspěvek
Díky za vysvětlení :)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 10 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies