FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

AT&T Spinoff a daně

Offline - Kolemjdoucí Profil 
6. 4. 2022 10:13 Odeslat příspěvek
Ahoj,

měl bych dotaz k spinoffu AT&T, resp. daňovému pohledu na něj. Dá se nějak daňově výhodně zbavit WBD, resp. jaké jsou možnosti?

Přijde mi, že ať udělám cokoliv, tak se dostanu do stavu, že budu mít příjem z akcie ATT (buď přímo při prodeji WBDWV, pokud to přes Degiro půjde) nebo dostanu akcie WBD, které můžu prodat, ale v obou případech to znamená zdanit celou cenu akcie WBD 15% s tím, že mi fakticky o celou cenu klesne cena ATT akcií. Jediný rychlý způsob jak tomu zabránit, je předpokládám prodej akcií ATT se ztrátou odpovídající fakticky ceně akcií WBD a okamžitým nákupem ATT zpět. Tím vlastně to co získám na WBD ztratím na ATT a vyvážu se z WBD s minimální ztrátou (transakční poplatky prodej-nákup u ATT).

Druhý způsob co vidím je prostě držet WBD 3 roky a pak se jich zbavit s osvobozením, na druhou stranu je otázka jakou budou mít za 3 roky cenu a nejsem si jistý, že je to akcie, kterou chci držet (resp. spíš ji nechci držet).

Dodatková otázka k Degiro: Pokud prodám něco v dolarech a okamžitě chci nakoupit zase v dolarech např. ten prodej-nákup ATT, zvládne to Degiro na základě existence těch dolarů ve FPP? Nebo to musím prvně nechat převést na EUR a pak zase z EUR na USD a tím pádem zaplatit poplatky za měnovou konverzi?

Díky za jakékoliv tipy ;)
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
6. 4. 2022 16:06 Odeslat příspěvek
Jestli člověk není s akcií ATaT v plus, dostane asi v pátek na každou akcii 0,24 akcií WBD a když je brzy prodá bez výdělku, neměl by platit žádné daně. Protože to není dividenda, ale rozdělení firmy na dvě akcie. Možná že akcie ATaT klesne třeba 10% během noci, protože tu hodnotu dostane akcionář v akciich WBD.
Já si nechám akcie ATaT, i když bude placena dividenda 2x menší než minule. Já prodám rychle WBD, jakmile mi to banka dovolí. Zatím není známo, kdy bude ex-den pro oddělení WBD od ATaT, píše mi dnes banka a WBD zatím nemám.

Přílohy

ATaT.jpg
ATaT.jpg
[ 19.19 | Zobrazeno 7977 krát ]




Offline - Mírně pokročilý Profil 
6. 4. 2022 17:51 Odeslat příspěvek
Pokud akcie prodáš, tak nikoho nezajímá, jestli je to kvůli spinoffu nebo z jiného důvodu, který třeba ani neovlivníš. Za určitých okolností musíš uvést do DP i prodej, na kterém nevyděláš.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
7. 4. 2022 11:51 Odeslat příspěvek
Ladislav: No podle mě je právě prodej WBD blbý v tom smyslu, že prodáš akcii, kterou nedržíš 3 roky a zároveň k ní máš započitatelný náklad 0 Kč. Takže imho prodej WBD člověk musí kompletně zdanit (pokud teda překročí 100 000 za rok).

Jako jediný rozumný "protitah" mi pak právě přijde možnost udělat i rychlý prodej a nákup ATT, realizovvat na něm ztrátu a tu započíst vůči zisku z WBD a tím dostat zisk i daň na 0 (vycházím z předpokladu, že cena ATT klesne právě o cenu 0,24 akcie WBD, což je podle mě logické a aji to celkem odpovídá aktuálnímu nacenění WBDWV a T WD. Každopádně i tento "protitah" je možný jen tehdy, pokud člověk nemá na ATT pozici v zisku, protože pak tím prodejem nákupem buď jen ještě zvýší zisk nebo zisk nesníží o celou cenu WBD. Na druhou stranu vzhledem k dlouhodobému vývoji ceny ATT bych řekl, že je to reálná varianta pro spoustu lidí.

Jen jsem tak trochu doufal, že by mohl být i nějaký hezčí způsob, jak tohle daňově pořešit. Obzvláště smutná ta situace musí být pro toho, kdo má akcie déle jak 3 roky a oni mu teď z nich vytáhnou akcie nové, u kterých musí zase čekat na časový test a nebo se smířit s trestem (zaplacením daně)...


Offline - Inventář Profil 
8. 4. 2022 10:51 Odeslat příspěvek
Biermann píše
...otázka k Degiro: Pokud prodám něco v dolarech a okamžitě chci nakoupit zase v dolarech např. ten prodej-nákup ATT, zvládne to Degiro na základě existence těch dolarů ve FPP? Nebo to musím prvně nechat převést na EUR a pak zase z EUR na USD a tím pádem zaplatit poplatky za měnovou konverzi?

Pokud máš pro USD v Degiro zapnutý Auto FX (výchozí nastavení), tak při prodeji dolarové akcie je ten příjem ihned zkonvertován na eura. A naopak, při nákupu dolarové pozice zase hned z eura na dolary. Tedy řešit to nemusíš, při běžném obchodu je to hned. Pokud by ses chtěl této konverzi tam a zpět (a tím i poplatku dvakrát 0,25 %) vyhnout, musel bys auto FX pro dolary vypnout - tím by tě to ale vyzvalo k založení Flatex účtu v USD, což trvá chvilku, přepnutí USD na manuál je pak do čtvrt hodiny. Tím ti po prodeji ty USD zůstanou v USD složce (vidíš tu USD složku pak v portfoliu pod akciemi) a nákup za USD půjde maximálně v tomto objemu (nelze si vypomoci eur složkou, když je zkrátka autofx vypnutý, musí být v USD na nákup dost). Pak klidně zase můžeš auto FX pro USD zapnout, pokud nechceš mít měnové zůstatky ve více měnách a chceš mít možnost nakupovat USD akcie za základní jednotný euro zůstatek bez dražší manuální konverze měn. Protože známou Degiro nevýhodou manuálních konverzí měn (když bys autoFX nechal pro USD zapnutý a chtěl eura směnit za USD) je vyšší fixní poplatek 10 euro + 0,25 % z objemu, tedy nevýhodné pro menší směny. AutoFX, tedy ta auto konverze z/do eura, to má za 0,25 % bez fixního poplatku, tedy vždy výhodnější.
To známé zpoždění (konverze do eura až přes noc, typicky další den ráno/dopoledne) je při jiných operacích a zapnutém AutoFx dané měny, třeba výplatě dividendy v USD či vkladu hotovosti v CZK do portfolia.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
8. 4. 2022 12:07 Odeslat příspěvek
Minarjo: Díky za super podrobné vysvětlení. Mě právě zmátla ta situace u dividend, kdy to je chvíli vedeno v USD a až po půlnoci se to převede, jak uvádíš na konci.


Offline - Inventář Profil 
8. 4. 2022 16:00 Odeslat příspěvek
Ano, u těchto operací provedených systémem bez tvé osobní účasti se ta AutoFX konverze dělá naráz za celý den (aby to bylo přehlednější, třeba je za jeden den vyplaceno více dividend, ještě dorazí vklady atd), ale u klasického zadaného obchodu nákupu/prodeje je ta konverze ihned při realizaci obchodu.


Offline - Diskutér Profil 
11. 4. 2022 02:26 Odeslat příspěvek
Vypadá to, že akcionáři AT&T dostanou na každou T akcii 0,24 akcií Warner Brothers Disccovery v pondělí 11.4.2022. Z toho daru se nebude platit daň, akcie AT&T může několik procent ztratit 11.4. a ty nejrychlejší banky a nejrychlejší brokeří světa ukáží hned v pondělí ty WBD akcie na kontech a dovolí je hned 11.4. prodat.

Jestli bude i rychlý prodej akcií WBD bez daně, to budu brzy vidět.

NEW YORK and DALLAS, April 8, 2022 — Today Discovery, Inc. and AT&T Inc.* (NYSE:T) announced that they have closed their transaction to combine the WarnerMedia business with Discovery. The combination creates a premier standalone global media and entertainment company, Warner Bros. Discovery, Inc., which will begin trading on the Nasdaq with the start of trading on Monday, April 11, under the new ticker symbol “WBD.”


Offline - Návštěvník Profil 
11. 4. 2022 15:02 Odeslat příspěvek
Jak se v tomhle případě řeší ta zbylá část do celé alcie?

Např. mám 259 AT&T, takže bych měl dostat 62,16 WBD. Dostanu 62, co se stane s tím 0,16?


Offline - Diskutér Profil 
11. 4. 2022 16:25 Odeslat příspěvek
Když máš dostat zlomek akcie WBD a banka nebo broker zlomky akcií nedovolí,
dostaneš peníze na konto místo zlomku akcie.

Dnes rychlé banky a rychlí brokeři klientům akcie WBD ukázaly a dovolily prodat hned v 9:10 hodin ráno na Tradegate Berlin.
Já ty akcie WBD nemám na kontě ani v 17 hodin večer.

První kurz AT&T byl dnes asi o 4,75 € nižší nebo -21,4% pod minulým závěrečným kurzem 22,20 €,
ale pomalé banky nedovolili lidem prodat přidělené WBD akcie ani odpoledne,
když na každou AT&T akcii přišlo 0,24 akcií WBD s kurzem 22,5 €.

Teď by to někdo měl spočítat, zda akcionáři neprodělali s akcií AT&T.

AT&T https://www.comdirect.de/inf/aktien/US0 ... N=13421834
WBD https://www.comdirect.de/inf/aktien/US9 ... =375672383
:idea: Vypočítal jsem, že jsem na oddělení WBD od AT&T vydělal 122 €, jestli po prodeji WBD nebude stržena daň,
protože mi hodnota 246 akcií AT&T dnes ráno klesla o 1205 €, asi -21,4% proti závěrečné hodnotě minulý den,
ale každým okamžikem se mi dnes má objevit na kontě 59 akcií WBD s hodnotou 1327 €.
:idea:


Offline - Mírně pokročilý Profil 
12. 4. 2022 15:11 Odeslat příspěvek
Jak v porfolio trackeru ideálně zadat takto získané akcie WBD?
Jako nákup s nulovou cenou (nebo nejnižší možná nad 0, pokud to appka neumí s 0)?
Nebo jako nákup za cenu v době připsání akcií?


Offline - Kolemjdoucí Profil 
13. 4. 2022 09:41 Odeslat příspěvek
No já si to zaevidoval jako nákup s cenou 0 ke dni připsání (11.4.). Zároveń jsem si nad ATT hodil fiktivní prodej odpovídající ceně získaných WBD a následně fiktivní nákup stejného počtu CP zpět za nulovou cenu, abych si interně snížil nákupku ATT o to, co mi "dali" bokem ve formě akcií WBD. Vím že je to nekonzistentní postup a měl bych WBD zaevidovat spíš za její cenu k 11.4., ale jelikož WBD asi nepodržím 3 roky, tak jsem to zaznamenal spíš z daňového pohledu, zatímco ATT jsem si zaevidoval primárně z dividendového pohledu, abych měl správně napočítany YoC.

Ale pokud prodám WBD, tak možná udělám kvůli daním i obrátku na ATT a tím to vyresetuju do nějakého aktuálního stavu a bude po problému.


Offline - Návštěvník Profil 
15. 9. 2023 11:36 Odeslat příspěvek
Zdravím všechny,
chci nakoupit nějaké akcie AT&T, tak sbírám informace a narazil jsem na toto vlákno. A chtěl bych se zeptat na dvě věci:
1) 11.4.2022 byl Spin-off, což, jak jsem nastudoval, by mělo mít za následek snížení ceny akcií. Když se divám graf vývoje ceny, tak opravdu k poklesu došlo, ale jen u EUR akcií na XETRA. Zatímco na NYSE k žádnému poklesu nedošlo, viz. příloha. Jak je to možné?
2) AT&T se obchoduje na NYSE i XETRA. Není mi jasné, proč se cca od roku 2010 až právě po tento Spin-off obchodovalo na na XETRA za eura dráž než na NYSE za dolary? A to někdy hodně výrazně. Např. na začátku roku 2017 byla cena 40 EUR a 32 USD.

Díky.

Přílohy

AT&T_spin_off.png
AT&T_spin_off.png
[ 213.52 | Zobrazeno 45 krát ]




Offline - Inventář Profil 
15. 9. 2023 23:25 Odeslat příspěvek
Jde obecně o to, že americká akcie na EU burze má mnohonásobně nižší obchodní likviditu (výrazně nižší zobchodovaný objem než na primární US burze) a i sebemenší větší nákup třeba nějakého většího obchodníka jí proto daleko více rozhýbe, než podobný obchod v USA. Proto nikdy grafy nepůjdou spolu přesně, i při započítání kurzového vlivu.
Navíc v tomto případě, tedy při korporátních akcí typu spin-off či štěpení akcií mnohé firmy (tedy i tvůj Google finance) své grafy historických cen zpětně přepočítávají, aby tam nebyl ten "zub" na grafu. Tedy např. při štěpení 2:1 aby nebyla najednou cena na grafu skokem poloviční, tak se ty ceny před událostí přepočítávají, aby to bylo spojité. A dost možná že ve tvém případě to Google neudělal pro německou burzu správně (proto ten zub), zkrátka proto, že je okrajová, pro US tituly nevýznamná.
Americké akcie fakt nejen kvůli likviditě na EU burzách nekupuj!


Offline - Návštěvník Profil 
16. 9. 2023 09:47 Odeslat příspěvek
Děkuji za odpověď.
Citace
... i sebemenší větší nákup třeba nějakého většího obchodníka jí proto daleko více rozhýbe, než podobný obchod v USA ...

Tomu rozumím, ale to přece nevysvětluje to, že X let je cena na XETRA vyšší než na NYSE. Dokonce hned při vstupu na XETRA byla cena o hodně vyšší než na NYSE.
Citace
... mnohé firmy (tedy i tvůj Google finance) své grafy historických cen zpětně přepočítávají, aby tam nebyl ten "zub" na grafu ...

Bral jsem to z yahoo, ale to je jedno. Díval jsem se i na candle grafy a je to tam stejné. A candle grafy jsou snad z reálných historických dat nebo ne?
Citace
... Americké akcie fakt nejen kvůli likviditě na EU burzách nekupuj! ...

Kromě likvidity, kvůli čemu ještě nekupovat na EU burzách? Jak jsem psal, uvažuji o nákupu AT&T , tak mě to enormně zajímá. Myslel jsem si, že za EUR to bude jednodušší, ale jestli raději jít do USD ...
Díky.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 18 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies