FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

ETF

Offline - Návštěvník Profil 
18. 4. 2022 11:16 Odeslat příspěvek
Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou o radu při výběr správného ETF do portfolia.

Aktuální stav: student, 20 let, aktuálně cca 82 % prostředků v VWCE, akumulační, Degiro, XETRA

Investiční horizont:
- první možnost: cca 10 let na nákup případného vlastního bydlení
- druhá možnost: důchod

Aktuálně mám ještě určité finanční prostředky na spořicím účtě (cca 10 - 15 % celkového jmění), avšak vzhledem k aktuální ekonomické situaci (inflace) bych preferoval je zainvestovat.

Jsem silně nakloněn ke koupi dalšího akumulačního ETF, avšak potřeboval bych poradit jaké. Líbí se mi SXR8 S&P500 na Degiru.
Je mi jasné, že aktuálně držený ETF (VWCE) má alokováno přes 50 % v USA, avšak vzhledem k aktuální politicko-ekonomické situaci bych chtěl svůj podíl přibližovat k USA.

Nejde mi o to nutně překonat 12,7% inflaci (že já nekoupil ty státní dluhopisy...), ale když je předpoklad, že peníze v delším horizontu nebudu potřebovat, je podle mě na místě zvažovat o rozumné investici.

Rád bych se vás zeptal na Vás názor, zdali mé úvahy jsou racionální, případně zvažovali byste jinou investici?

Děkuji
Poslední příspěvek


Offline - Přeborník Profil 
18. 4. 2022 12:26 Odeslat příspěvek
V principu proč ne.

Na zvážení: nechceš něco v hotovosti, i za cenu nějaké ztráty, nechat? Máš opravdu dost velkou rezervu na pravděpodobné (nebo i míň pravděpodobné ale zásadní) nehody a rizika? Jak bys zaplatil/zařídil opravu nějaké poruchy, nebo co já vím, nouzové bydlení?

Nic o tobě nevím; ve 20 letech hádám, že celkové jmění asi není závratné, a 10–15% z toho by samo o sobě nemuselo stačit. Máš nějaký plán? Aspoň dost velký limit na kreditce/kontokorentu, nebo rodinu, která tě určitě
podrží?


Offline - Diskutér Profil 
18. 4. 2022 13:25 Odeslat příspěvek
SXR8 místo/k VWCE bych asi na průběžné investování i přímo doporučil, ač jsou valuace dost vysoko. Čína, tam těžko říct, jak dlouho budou řešit covid, plus po zkušenostech s Ruskem člověk nikdy neví. Evropa, tady to na nějaký růst moc nevypadá... Nějací noví "asijští tygři" tam beztak budou mít minimální zastoupení... Takže USA se jeví pro příštích 10 let celkem jako jistota.

No, každopádně ohledně držení rezervy dost záleží, v jaké jsi osobní situaci? Bydlíš u rodičů, v nájmu, ve spolubydlení, na koleji? Pracuješ na plný úvazek / máš jen brigády? Kolik procent příjmů ti vlastně zbývá?
Proč se ptám... Pokud třeba bydlíš v domě u rodičů, třeba to krásně vychází, rezervy vlastně nepotřebuješ, na nervy si s rodiči nelezete, umíš si představit tam bydlet 10 let. Pak přijde přítelkyně, ta se, troufám si říct, nebude chtít přistěhovat ke tchýni, takže půjdeš do nájmu. Zaplatit kauci, vybavit byt nábytkem, nakoupit nádobí, ručníky, povlečení a podobné vybavení bytu, koupit televizi, nebo třeba i pračku, to už se pohybujeme okolo 100 000 Kč. Máš na to? Nebo se objeví nová lepší práce s nutností dojíždět. Můžeš si koupit třeba i auto?
Zatímco na kauci ti třeba rodiče půjčí, na auto už ne. Je třeba zvažovat podobné otázky.

Pokud máš rodiče, kteří mohou posloužit místo kreditky, nemá v tvém věku asi smysl držet víc než 50000 Kč v hotovosti. Pokud ne, považoval bych naopak alespoň 100000 Kč rezervy jako nutnost.
Je super už ve dvaceti začít investovat, reálně pak třeba v 55 můžeš do důchodu a užívat si. Ale je zároveň potřeba mít rezervu na to, aby člověk nemusel v případě nějakého problému řešit půjčky s RPSN 50 %...
Takže rezerva 10-15 %, pokud nejsi velmi dobře situovaný, mi nepřijde hodně.


Offline - Návštěvník Profil 
18. 4. 2022 14:22 Odeslat příspěvek
Děkuji Vám oběma za rozsáhlé odpovědi:

Přiblížení situace:
Jsem student, bydlím na kolejích. Každý týden dojíždím domů. Nepracuji nikde, většinu času se snažím věnovat studiu. Na prázdniny mám plánu, pokud vše půjde podle plánu, si najít brigádu. S penězi nějak nehýřím, snažím se je utrácet s rozmyslem a primárně, tam, kde vidím smysl.
Jsem rád, že mám za sebou rodinu, která by v případě něčeho nečekaného podpořila. Jsme obyčejná rodina, avšak řekl bych, že s penězi nakládáme s rozmyslem.

Rezerva:
Ano, mám v plánu držet cca 50 000 Kč jakožto zásobu/rezervu na nepředvídatelné situace na spořícím účtu. Mám kreditní kartu předschávenou na 30 000 Kč, takže na krátkodobé financování v řádu jednotek dnů, max. 30 dnů by měla právě kreditní karta v případě něčeho nečekaného pokrýt.

tmx643 píše
SXR8 místo/k VWCE bych asi na průběžné investování i přímo doporučil, ač jsou valuace dost vysoko. Čína, tam těžko říct, jak dlouho budou řešit covid, plus po zkušenostech s Ruskem člověk nikdy neví. Evropa, tady to na nějaký růst moc nevypadá... Nějací noví "asijští tygři" tam beztak budou mít minimální zastoupení... Takže USA se jeví pro příštích 10 let celkem jako jistota.


Ač oba nevíme, jak ekonomika/trhy poběží dál, tvůj názor s Tebou sdílím.


Offline - Diskutér Profil 
18. 4. 2022 15:02 Odeslat příspěvek
Tak v takové situaci je těch 50000 Kč asi rozumné maximum, víc nemá smysl. Je to dost na nový mobil / laptop, letenky do Thajska, atd. :) Prostě nemuset sahat do těch investic a nemuset si půjčovat. Zas totiž nyní máš možnost si užívat a cestovat, když neživíš ženu a děti. Nejde o to všechno odkládat jen za účelem zainvestovat co nejvíc.
A pokud by se objevila zajímavá nákupní příležitost a budeš mít zároveň příjem, klidně bych jí i snížil třeba na 30000 Kč, víc raději ne. Stále se může stát, že další rok nezískáš kolej, budeš muset do dražšího nájmu, atd.


Offline - Návštěvník Profil 
18. 4. 2022 17:32 Odeslat příspěvek
Dobře, děkuji za utvrzení.
Když si to tak vezmu, tak dnešní úroky na spořících účtech nejsou špatné, takže bych se k té 50 000 rezervě přikláněl.

Co se týče toho ETF, je to za vás OK? Případně je nějaká lepší alternativa, než SXR8?

Děkuji


Offline - Návštěvník Profil 
18. 4. 2022 18:19 Odeslat příspěvek
Jsem ve velmi podobné situaci jako ty (student, ale pracující) a přijde mi, že rvát prachy do AllWorld ETF je v tvém, resp. našem, věku absurdně konzervativní. AllWorld ETF kupuji svým rodičům, kteří mají méně než 10 let do důchodu a já pro ně potřebuji co nejstabilnější možný konzistentní růst, který jim peníze dlouhodobě ochrání před inflací a přihodí i trochu navrch...

Naopak, ty bys (alespoň tak hovoří obecná teorie, kterou já následuji) měl vyhledávat o něco rizikovější ETF s vyšším potenciálním růstem. Máš čas to vysedět.

Já sám teď nakupuji na měsíční bázi $QDVE, tedy ICT sektor S&P500, který je sice velmi málo divezifikovaný, nicméně pokud se dramaticky nezmění fungování světa, tak IMO bude ještě třeba další dekádu dodávat nadstandardní výsledky. A jednoho dne to samozřejmě přeparkuji do S&P 500.

Ono na náš věk je i S&P 500 je dost "konzevativní", byť záleží, jak to každý vnímá. Zkus se podívat na nějaké ETF kopírující index Nasdaq100. Ten je více diverzifikovaný než moje $QDVE a taky je vysoce růstový.

Citace
Když si to tak vezmu, tak dnešní úroky na spořících účtech nejsou špatné, takže bych se k té 50 000 rezervě přikláněl.

Taková rezerva je určitě super a sám si ji budu muset ASAP vytvořit : D Ale v době 12% inflace je 3% úrok na spořáku stejný, jako 0,75% v době "běžné" 3% inflace.

Jinak taky volím akumulační ETF. Zbavuje tě to povinnosti řešit případné reinvestice distribuce a daňové povinnosti. Navíc, četl jsem (ale nevím, co je na tom pravdy), že ETFondy nemusí platit daň z přijatých dividend, takže další výhoda.


Offline - Návštěvník Profil 
18. 4. 2022 19:18 Odeslat příspěvek
Děkuji za pohled.

Ano, je zřejmě doporučené vyhledávat rizikovější investice při dlouhodobém horizontu.
Spíše bych se ale přiklopil k ETF kopírující celý trh co se týče odvětví, než pouze určitý sektor. Ano, jak říkáš, ICT sektor může růst, ale na druhou stranu, může se dařit další odvětvím (průmysl, zdravotnictví, telekomunikace atd.).

Já jsem v tom možná až moc konzervativní, takže bych šel spíše cestou celého trhu co se týče sektorů/odvětví. Tím nechci říct, že by Tvá investiční strategie byla špatná, ale já bych dal přednost celému trhu z hlediska sektorů.


Offline - Návštěvník Profil 
18. 4. 2022 21:22 Odeslat příspěvek
Citace
ETF kopírující celý trh co se týče odvětví, než pouze určitý sektor.

Co tohle přesně znamená?


Offline - Poslední varování Profil 
18. 4. 2022 22:00 Odeslat příspěvek
@ggnejez "ETFondy nemusí platit daň z přijatých dividend"

a kdes to četl? :-)

Pravda je, že ETF vyplácejí tak malé divi, že to by člověk musel mít obrovský objem, aby mu ty DIVI z ETF stačily na průběžný příjem a proto je lepší se jim (distribučním ETF) vyhnout. Ale zase mají ty distribuční nižší TER.


Offline - Návštěvník Profil 
19. 4. 2022 06:19 Odeslat příspěvek
ggnejez píše
Citace
ETF kopírující celý trh co se týče odvětví, než pouze určitý sektor.

Co tohle přesně znamená?


Myslel jsem tím to, že preferuji klasické S&P500, než S&P500 zaměřené na ICT, Green Energy apod.


Offline - Přeborník Profil 
19. 4. 2022 12:34 Odeslat příspěvek
Koncentrace do jednoho sektoru je napováženou – ano, s nižším věkem větší riziko, ale aspoň teorie tvrdí, že trh odměňuje vyšším výnosem ne všechna rizika, jen nediverzifikovatelná rizika. Takže koncentrovat rizika do jednoho oboru znamená riziko koncentrovaného průšvihu (co já vím, zákony proti IT gigantům, zákaz exportu TSMC, kompletní a nenapravitelné rozbití serverů Microsoftu) bez velkého očekávání nadvýnosu, který by to ocenil.

Osobně bych sektorové alokace od tržního portfolia odchyloval jen abych kompenzoval jinou životní situaci (např. podvážit sektor, ve kterém jsem zaměstnán) nebo abych se naopak vyhnul extrémní koncentraci.

Už ta US-only preference je trochu napováženou, ještě to násobit jedním sektorem mi na hlavní životní portfolio přijde docela přepálené.


Offline - Návštěvník Profil 
19. 4. 2022 13:02 Odeslat příspěvek
Však já neříkám, že to tak má mít celý život.

Je samozřejmě jasné, že ty svoje peníze několikrát za život bude potřeba přeparkovat (např. z ICT sektoru do S&P500, po nějaké době s rostoucím věkem třeba do AllWorld indexu...).

Ten ICT index má dnes výhodu (a zároveň nevýhodu), že už to in fact není ICT, ale jen IT. Google, Meta, Netflix a Amazon už nejsou považovány za IT firmy. Zatímco Meta, Google a Netflix jsou volatilní a dle mého názoru dost přepumpované, Apple, Microsoft, nVidia (tedy IT sektor) na tom zas tak špatně nejsou. Navíc ani nemají žádné dramatické skandály jako Google/Meta. Já osobně investování do IT sektoru beru tak, že investuji do zejména Applu/Microsoftu, ale i hromady dalších zajímavých firem, což mi přijde o něco lepší, než sázet jenom na Apple a MSFT.

Ad koncentrace do USA - a kam jinam. Evropa jako celek moc neroste, navíc ani nemá moc důvodů v budoucnu růst (zelená společenská transformace, problémy s ruským plynem...). Čína je asi zajímavá, ale riskantní. Kromě USA mě napadá akorát Japonsko. Na druhou stranu asi souhlasím, že koncentrace jen do S&P500 nemusí být nejšťastnější a že k S&P500 asi není špatné přibrat i nějaké ETF nakupující americké small capy.


Offline - Přeborník Profil 
19. 4. 2022 13:08 Odeslat příspěvek
Citace
Evropa jako celek moc neroste…Čína…
To, samo o sobě, vůbec není zajímavé. Otázka musí být na odhad zisku versus cena.


Online - Návštěvník Profil 
19. 4. 2022 14:59 Odeslat příspěvek
Zdravím,

bude mít ještě nějakou přidanou hodnotu, pokud k Nasdaq 100 (kam již investuji, a při poklesu mám v úmyslu přikupovat) přidám ještě i S&P 500? Z důvodu o něco větší diverzifikace a nižší volatility. (Do Evropy, Asie momentálně investovat nechci).

Děkuji.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další stránka
Stránka 1 z 8 [ Příspěvků: 113 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies