FinExpert.cz

Přihlásit se




Srážková daň z CZ dividend

Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 10. 2022 23:52 Odeslat příspěvek
Zdravím ve spolek. Žil jsem v dojmu, že srážková daň z dividend (CZ) je konečná a do DPFO nejde uvést a dostat vratku, když člověk nemá dočerpáno na poplatníka. Někdo mi teď tvrdil opak. Žiju v omylu? Díky za upřesnění předem.
Poslední příspěvek


Online - Inventář Profil 
28. 10. 2022 06:24 Odeslat příspěvek
Evidentně si pleteš (buď ty nebo ten kdo ti to říkal) daň z dividend českých a zahraničních firem. U českých typu ČEZ či KB máme českou srážkovou daň, do přiznání už pak taková dividenda vůbec nevstupuje a z definice srážkové daně ani vstupovat nemá jak (stejně jako třeba u úroků českého spořícího účtu a podobných typů příjmů daněných srážkou u zdroje). Jinak je tomu u dividend zahraničních firem, které naopak do přiznání vstupují bez ohledu na to, kolik bylo na dani už sraženo v zahraničí - hrubé zahraniční dividendy se pak uvedou pod Příjmy z kapitálového majetku s tím, že sraženou zahraniční daň je možné uplatnit (započíst) vůči české daňové povinnosti dle Smluv o zamezení dvojího zdanění s příslušnými státy původu dividendy (typicky nejvýše do české daňové sazby 15% z hrubé dividendy příslušného státu, u některých států jen do 10%).
Tedy u zahraničních dividend typicky za situace, kdy by zahraniční daňová sazba byla nižší než česká (např. dividendy z Británie s nulovou daní) pak skutečně nedočerpaná česká Sleva na poplatníka či jiná plně či zčásti na jiné příjmy nevyužitá daňová sleva či odpočet ze základu daně (hypotéka, dary...) může pomoci českou daňovou povinnost snížit - ostatně stejně jako jakýkoliv jiný v přiznání daněný příjem. Ale fakt jen takto u zahraničních dividend, které je třeba na rozdíl od českých v přiznání řešit.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
28. 10. 2022 23:27 Odeslat příspěvek
Díky, tedy měl jsem pravdu já, že to je jako s daněmi z úroků na spořících účtech. Díky. :)


Offline - Diskutér Profil 
29. 10. 2022 20:31 Odeslat příspěvek
O jaké tituly se jedná?


Online - Inventář Profil 
29. 10. 2022 22:29 Odeslat příspěvek
Ano, to je dobrá doplňující otázka. Ještě proto pro jistotu upřesním: český titul nerovná se titul koupený za Kč na české burze! Máme na naší burze i tituly třeba z Rakouska (Erste, VIG) apod., ty jak jsem psal výše mají zahraniční dividendu a do přiznání patří. Jen tituly opravdu české, tedy s českým ISIN (začínající na CZ či CS) jsou opravdu české nejen burzou, zdaněné tedy českou srážkovou daní a v přiznání už ani náhodou nebudou (tedy ČEZ, KB, Moneta, PM ČR, Kofola, E4U, SAB Finance, Colt ČR a mnohé další méně obchodovatelné, třeba už jen na burze RM systém, jako třeba Pražská energetika či Selgen)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 5 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies