FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Ochrana úspor

Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 12. 2022 12:42 Odeslat příspěvek
Ahoj. Vzhledem k současné ekonomické situaci státu a způsobu vedení, vážně uvažuji o ochraně úspor. Jak chráníte, nebo byste chránili, úspory, které je potřeba v horizontu půl roku využít v rámci rekonstrukce nemovitosti? Jde o to, aby byl k penězům rychlý přístup a zároveň by nepodléhaly devalvaci inflací a rizikům různých měnových reforem. Napadá mě směna za USD nebo EUR. Co byste případně preferovali, já se přikláním k USD. Děkuji za konstruktivní návrhy.
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
19. 12. 2022 12:46 Odeslat příspěvek
Mám stejnou otázku, mám uchované peníze v nemovitostech ( byt, chalupa, chata) a pak na sú / bú
Ale jestli měnit na EUR/USD si netroufnu odhadnout, už jednou jsem vyměnil ve špatnou dobu a prodělal


Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 12. 2022 13:02 Odeslat příspěvek
Měnit na USD nebo EUR bych osobně nedělal. Je to čirá loterie, jestli by to přineslo zisk nebo ztrátu.
Na tak krátkou dobu bych to švihl na spořící účet s úrokem 6% a víc bych to neřešil


Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 12. 2022 13:02 Odeslat příspěvek
V tuto chvíli, jelikož peníze hodlám relativně brzy investovat, mi jde převážně o obavy, plynoucí ze zprávy Nomury a jiných zdrojů, kdy se naše ekonomika řítí do měnové reformy. Chtěl bych je proto ochránit proti lokálním problémům. USD preferuji proto, že US jsou nyní "na koni" a ekonomika a situace v EU mi nepřijde do budoucna stabilní.


Offline - Nadšenec Profil 
19. 12. 2022 13:12 Odeslat příspěvek
jj, já už naštěstí rekonstruuji, záloha zaplacená a zhruba do měsíce doplatím zbytek, po převzetí díla, jestli nebudou nějaké nedodělky a problémy. S tím dolarem, nedávno na mě v jedné investorské skupině někdo machroval, jak přešel do dolaru a jak je to pro velké kluky atp., od té doby dolar odepsal 3 koruny... Takže abyste nenaskakoval na vlak, který už ujel, jako loni někteří na poslední chvíli zuřivě v aukcích schovávali své peníze do nemovitostí, které teď jdou s cenami dolů a dle mého ještě dlouho půjdou... Nevím no, taky záleží, o jakých částkách se bavíme, protože měnová reforma, min. v roce 1953, nejtvrději dopadla na nejbohatší, ty poměry byly takové, že kdo měl nějak normálně peněz, přišel o méně, než ten, kdo měl moc. A kdyby se to stalo, jakože tomu zas až tak nevěřím, tak bych se s půl milionem na účtu bál méně, než ten, kdo tam má 5 mil., a ten by se asi zase bál méně, než někdo, kdo tam má třeba 50 mil.... Jinak dlouhodobější plán pro mě je, zase se pro jistotu zaúvěrovat, takže hypo, ale na to je ještě tak rok až dva čas, nemovitosti mají ještě dost prostoru k poklesu, sazby úvěrů taktéž....


Offline - Diskutér Profil 
19. 12. 2022 13:16 Odeslat příspěvek
Nejméně inflaci podlehnou, když je necháš v korunách. A stejně tak mnohem větší pravděpodobnost je, že spekulací na koupi cizí měny o peníze přijdeš, než že dojde k nějaké "měnové reformě".

Nomura zprávu vydává pravidelně a nedá se říct, že by to nějak předpovídalo měnové krize. Naopak, je to vlastně úplně bezvýznamný index, který jen letos někdo někde vytáhl a prošlo to českými médii. A i kdyby, šlo by o oslabení koruny vůči euru třeba o 10 - 15 %, jako v roce 1997 (spíš ještě nižší), fakt neexistuje důvod, proč by mělo být vyšší, nebo to způsobit nějakou měnovou reformu. A jestli bude rekonstrukce prováděná v ČR, efekt na náklady by to stejně mělo blízký nule.

Doporučoval bych otevřít si nějaký dobrý rum, hodit se do klidu a užít si Vánoce. Šance, že tě srazí auto, je větší, než že do půl roku dojde na měnovou reformu podobné roku 1953.


Offline - Diskutér Profil 
19. 12. 2022 13:37 Odeslat příspěvek
To už je asi třetí apokalyptické vlákno.... to tu všichni opravdu podlehli jakési hysterii o měnové reformě?


Offline - Poslední varování Profil 
19. 12. 2022 14:25 Odeslat příspěvek
drummond: to neni tak divny, jelikoz ted vychazi ruzne takto zpravy at uz na hlidacipes a nebo pozdeji na seznamzpravy, ze ceka lidi, hlavne stradatele vyplach uspor a taky vyplach sporeni na duchod :) No a nemusi jit hned o miliony, asi taky si neco stejne podrzis treba k rychle dostupnosti. Potom lidi resi, kam dat treba 500 000czk? :)

Byt za to nekoupi. I na malo meste to je casto uz skoro 2 mega, takze byse museli zatizit hned hypotekou.
Garaz, ted kde ze jo. Pokud to bude vyhodna obec, kde se bude planovat pobocka Amazonu, tak to mit smysl bude ;) Pokud ale koupi tuto garaz nekde v Karvine, kde sam majitel pise... prodam garaz za 80 000czk ale nechci lhat, je to problemova lokalita a caste kradeze :D Muze se pak stat ze takova vyhodna koupe, casem spis hodnotu ztrati :(

Vymena do USD, to taky ctu, asi neco smenit spatne neni. Nejaka zahranicni mena se vzdy hodi i kdyby potreboval na nakup letenky. Ukrajincum ted taky byly hrivny na nic. Pokud ale bezel Ukrajinec a mel v kapse USD, mohl koupit urcite lepsi letenku napr do USA, Nemecka, Australie nez kdyby prisel na letiste s hrivnama :D
Dal taky mit to i v hotovosti, stale plati o cem stat a FU nevi, tezko ti to vezme. Po uctech i s tim super urokem 6% se hodi tak mit cast ale ne vse :)
Dalsi jeste kapitola je, koupit nejake zbrane pokud clovek nema. Vetsina zbrani uchova svoji hodnotu a nebo i zvedne :)

Ceny se přiblíží západním státům, ale mzdy to budou teprve dohánět - Ja bych rekl ze to uz tak je, staci se podivat na ceny v Nemecku a CR za nektere ty potraviny, najemne. Nevim ted treba cenu bytu v Berline, ale kdyz jsem tam byl cca 10 let zpet za jistou tetou, tak jeste si stezovala, ze ji stoji ten velikej byt 700euro mesicne ;-) Nejlepsi ale je se ridit cenikem New York City, to pak cloveku prijde ze je to v CR jeste na dobre urovni :D


Offline - Diskutér Profil 
19. 12. 2022 14:36 Odeslat příspěvek
Když 99 lidí ze 100 odpoví, že se nic nestane, a jeden řekne, že bude měnová reforma, dav se zblázní a bude čekat měnovou reformu. Z toho vyplývá správné řešení: Na půl roku dát na spořicí účet a rozhodně se neuchylovat k měnovým spekulacím. Jen tak na okraj, od doby zveřejnění této zvláštní prognózy dolar vůči koruně oslabil o asi 5 %...


Offline - Poslední varování Profil 
19. 12. 2022 15:08 Odeslat příspěvek
saabik: to je ted, je silna koruna, ale pristim roce ma CZK koruna oslabit :)


Offline - Nadšenec Profil 
19. 12. 2022 15:08 Odeslat příspěvek
Podotýkám, nerekonstruuji kvůli obavě z měnové reformy, ale protože se mi to akorát dobře sešlo, byt je komplet prázdný a nájmy v Praze šly dramaticky nahoru a zatím drží... Takže na trh by to mělo jít ve správný moment.

tmx643: Asi tak. I když já radši americké bourbony, ale každý, co mu chutná... :-)

ripper6: Zbraně potvrzuji, kamarád koupil Shadow 2 za 25k, nastřílel hafo, soutěže atp., a teď ji za 25k i prodal. Nová je v základu minimálně za 33k a víc teď... A s tou válkou i střelivo šlo pekelně nahoru, 9mm kolem 7kč za kus...

Jinak cenami mnohého jsme západ už dohnali a předehnali. Především nemovitosti. To je absolutní nesmysl, když investoři z Ostravy teď nakupují nájemní nemovitosti lépe v UK než v Ostravě, spousta lidí kupuje u moře, Španělsko, Itálie atp. a tam to vychází zhruba jako u nás v krajském městě a Praha a Brno, tam je to zcela mimo. Třeba podle srovnání na numbeo je m2 bytu dražší v Praze, než v Miami nebo Dusseldorfu.... Proto říkám, že prostor pro růst už není, naopak je prostor pro propad cen a je značný a je smutné, že to došlo tak daleko a bublinu jsme u nás nafoukli až tak moc...

Třeba v paneláku, kde mám taky byt, koupil někdo 3 pokojový byt na přelomu jara a léta za 7,5 milionu.... Vůbec bych se nedivil, kdyby se za stejnou cenu dal stejný byt prodat až třeba v příštím desetiletí...


Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 12. 2022 15:09 Odeslat příspěvek
Ono to úplně není o bláznění. Kdo sleduje současné dění v ČR a EU, musí mu být jasné, že se ženeme do problémů. Jak EU svou diletantskou Green politikou a energetickou závislostí, tak ČR nekompetentností "vládnoucí elity". Proto bych varování Nomury a jiných zdrojů, nebral jako výkřik do tmy. Myslím, že stabilizace úspor v USD není od věci. Kdyby u nás k čemukoliv došlo, kurz USD ochrání úspory. Myslím, že US jsou nyní stabilnější než EU.


Offline - Inventář Profil 
19. 12. 2022 15:39 Odeslat příspěvek
Tak to udělej. A jak přesně máš v úmyslu to udělat? Dáš to v USD do české banky? Tak to bych tipoval, že když to tady do půl roku půjde do kytek, tak Ti sáhnou i na ty USD. Založíš účet ve Švýcarsku/US? Dle zdejších informací to není tak jednoduché. Navíc to zjevně ponese náklady na poplatky, takže nakonec to bude za půl roku stejně prodělečné. Jo, nemá to prostý pozemský červ jednoduché. :D (Mmch, čím jsem starší, tím více docházím k závěru, že politici jsou diletanti všude. A když tak vidím poslední prezidenty USA (Trump/Biden), tak mi nepřijde, že by to v USA bylo nějak lepší.) Půl roku je strašně krátký horizont na takovéto šachy. Nakup materiál na tu rekonstrukci.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
19. 12. 2022 15:51 Odeslat příspěvek
Co jde, to nakupuji. Pokud budou USD v české bance, proč by se měly případně také znehodnotit? Jsou to pořád dolary... Jinak já bych si představoval mít je doma v hotovosti. US jsou proti EU ve výhodě energetické a nerostné nezávislosti. To se ukazuje jako resp v rukávě


Offline - Poslední varování Profil 
19. 12. 2022 15:53 Odeslat příspěvek
drkarel: hotovost ;) Sice nepujdou tak uroky, ale o cem vlada nevi tim lepsi. Navic je to hned k dispozici napr na letenku :) Uz z praxe lze vychazet viz Ukrajinci. Za ty Hrivny taky asi moc letenek nekoupili pri tom uteku :) Pokud mel ale USD, tak urcite nejen ze snadno koupil ale i treba v CR smenil :)

-- 19. 12. 2022 15:56 --

DFin: muzou, protoze kdyz by vlada mela sahnout na penize, tak prvne sahne po tech co se vali v CR tedy klidne USD. Z toho duvodu to neni moc terno, kdyz to smenis na USD a pak ulozis v CR. To uz snad i alternativni banka neco jako je WISE bez pojisteni, bude bezpecnejsi. Tedy jen na nizsi castky, abys mohl zaplatit mel tam neco. Zbytek spis hotovost :)
Nemusis tom mit vse, asi nebude nejlepsi napad abys smenil treba 500 000czk jen do USD. Urcite ale se nic nestane, pokud tam das 100K ;)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 42 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies