FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

FIO

Offline - Inventář Profil 
3. 1. 2022 10:18 Odeslat příspěvek
Jo, shrnul jsi to pěkně, akorát si nejsem jist, že to tu nikdo nerozporuje, když tu padají výrazy jako "TV bez výpovědní lhůty". A pak si prostě myslím, že když chci do něčeho vrazit prachy a porovnávat to s jinými možnostmi, měl bych o tom něco málo vědět.
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
3. 1. 2022 10:59 Odeslat příspěvek
drummond píše
drkarel: To tu myslím nikdo nerozporuje. Dluhopis s sebou jisté riziko nese. Jen si myslím, ze fio dluhopis není junk, jako rada korporátních dluhopisu a ideální je koupit takové množství, aby člověk nebyl nucen prodávat dříve než v termín splatnosti. To riziko, ze při dřívějším prodeji prodá se ztrátou tam proste je. Ale když to člověk nechá v klidu 6 let běžet, je to v podstatě terminovany vklad s hezkým 4.25% výnosem.

Proto, a myslím, ze nejen já, lidi koupili fio dluhopis za zlomek toho, co mají v protiinflacnich dluhopisech, kterých se v případě potřeby lze zbavit snadno a hlavně bez ztrát. Rvát do Fio nějaké mimořádné objemy by problem byt mohlo.

Likvidni ten fio dluhopis bude určitě, zejména až začne ČNB snižovat sazby, bude o nej zájem. Toho bych se nebál.

Jestli jeho tržní cena klesne, což při růstu sazeb ČNB je dost možné, klidně prikoupim. Proč nekoupit něco za 9500, když se to v dlouhodobém horizontu chová jako 10000. S dluhopisy člověk musí mít proste trpělivost a myslet na cely ten časový horizont. Lidi, co to budou chtít prodat, protože krátkodobě bude někde vyšší sazba, bude dost.

Stále jsem přesvědčen, ze v roce 2023 a dále to bude zajímavá a bezpečná investice, co překoná inflaci. Jen je třeba k tomu přistupovat s rozmyslem a hlavně do toho nenarvat většinu prostředku, které člověk vlastní. V případě náhle potřeby vycouvat z této investice, muže bolet. Kdo to tam v klidu nechá, je to na pohodu garantovaných 4,25%.

Mně to také přijde celkem zajímavá alternativa k rozložení portfolia investic/spoření. Musím pročíst a uvidím.


Offline - Inventář Profil 
3. 1. 2022 11:10 Odeslat příspěvek
V momentě, kdy protiinflační dluhopisy (mnohem bezpečnější) přinášejí mnohem vyšší zisk a jsou mnohem likvidnější, tak je to vcelku o ničem.


Offline - Diskutér Profil 
3. 1. 2022 11:54 Odeslat příspěvek
xls: ano, nyní se to tak jeví. Ale... správný investor hledí s určitým horizontem dopředu. Lidi teď vidí inflaci 8 a více procent a zcela zběsile naskakují do protiinflačních dluhopisů. Problém je ten, že těch 8 a více procent budou brát ti, kteří ty protiinflační dluhopisy kupovali přesně před rokem. Výnos právě upsané emise rozhodně nebude 8%, vypočte se ze srovnání října 22 vs. říjen 21. Nebude malá, ale rozhodně nebude osmiprocentní. To bude zklamaných tváří.... Jestli Stanjura otevře vůbec další upisovací období, bude naskakování do těchto protiinflačních dluhopisů ještě problematičtější, protože další tranše budou vycházet ze srovnání inflace leden 23 vs. leden 22 (a všichni tušíme, že srovnávací základ ledna 22 bude megavelký), další pak bude srovnávat duben 23 vs duben 22. Pokud věříme v úsilí ČNB, inflace tou dobou by měla být i pod 3%. Covid by už taky měl jít do pr**le a celkově by se i globální dodavatelská situace měla zlepšovat.

Myslím dopředu a své pozice v protiinflačních dluhopisech budu v průběhu letošního roku redukovat (jakkoliv trend je přesně opačný). Mám bohatě zainvestováno z předešlých let, takže letos, v době horentní inflace, posbírám slušné zisky a na rok 2023 tam nechám už jen menší částky, protože předpokládám, že inflace bude max. okolo 3%. Průběžně si vytvářím pozice na FIO, kde ano, dnes to vynáší méně, ale od roku 2023 to bude s velkou pravděpodobností více. V roce 2024 zcela bezpochyby. ČNB tou dobou už bude základní míru dávno srážet dolů a běžný termínový vklad bude na mnohem, mnohem nižších úrovních. Ale když budeš chtít nakoupit FIO dluhopis (a že si umím představit, že vyvstane podobná nákupní horečka jako je teď po protiinflačních), už nebude emitovaný za nominál, koupit pujde jedině v RM systému a jeho tržní hodnota bude s největší pravděpodobností více než 10.000 Kč. Budeš ho kupovat klidně za 10.500 či více a přitom budeš kupovat produkt, který se bude chovat a vynášet jen jako v hodnotě 10.000.

Zatímco všichni naskakují do protiinflačních dluhopisů, v klidu založím pozici za nominál na FIO dluhopisech. Až ČNB zvedne sazby a FIO přestane emitovat za nominální cenu, v RM Systému přikoupím za zlevněnou cenu, protože cena těch dluhopisů dle vše předpokladů by měla při růstu základní úrokové sazby jít dolů. Plácnu, budu kupovat třeba za 9500. Vnímáš ten rozdíl?

Je o jen o timingu a vytváření si pozic do budoucna. Disclamer - o tom, jak se bude tržně chovat FIO dluhopis zatím nevíme nic, vycházím však z běžné ekonomické teorie a praxe. A je to samozřejmě o tom, že někdo má hromady volných peněz a nevadí mu si s 200, 300 či 500 tisíci založit takovouto pozici. Pak ještě přikoupit a nechat to tam třeba 6 let ležet. Nebo hejlům, co budou pak dychtivě nakupovat, prodat v RM Systému třeba za 10.500. I to je samozřejmě varianta. Jak jsem psal výše, je to o trpělivosti. Ale ano, máš pravdu v tom, že v tuto chvíli to výnosnější není. V polovině roku 2023 si řekneme, jak na tom jsme, OK?


Offline - Inventář Profil 
3. 1. 2022 12:32 Odeslat příspěvek
Zajímavá alternativa to bezpochyby je, nějak mám pocit, že budoucí vývoj vidíme podobně, ale možná se lišíme v cílech/horizontu. Já se rozhodl pro státní dluhopisy, protože tu část, co jsem tam teď dal, jsem jen chtěl více ochránit před inflací, a počítám, že za rok-dva je probendím. Jo, nemůžu vyloučit, že dluhopisy FIO někdy koupím na RM-S, pokud budou dostatečně likvidní (o tom mám taky lehké pochyby, ale s dluhopisy nemám zkušenosti prakticky žádné, někdy v nultých letech jsem je zamítnul právě z důvodu dostupnosti a likvidity, případně rizikovosti). Snad budeme za rok a půl moudřejší. (Pokud se nepletu, je tu možnost, že FIO bude tyto dluhopisy nabízet až do 1. 12. 2023, a pokud to dobře chápu, v takovém případě by tržní cena byla shora omezena nominálem.)


Offline - Inventář Profil 
3. 1. 2022 12:51 Odeslat příspěvek
Chápu, že to je o dlouhodobé pozici, ale počítám, že ty státní ponesou aspoň 2 roky víc než Fio, takže se to pak možná srovná (pokud se inflace bude chovat podle přání ČNB, což taky není sázka na jistotu). Proto považuji státní dluhopisy za momentálně lepší variantu, ze které bude možná dobré za cca 2 roky vystoupit a hledat něco jiného.

Kromě toho mi nabízeli známí opravdu kvalitní dluhopisy před rokem (tj. ještě v období nízké inflace) a tam byl úrok 7 %. To bylo zajímavé, ale i tehdy jsem šel radši do jiných investic, které vynášejí víc. Z tohoto hlediska je za aktuální situace dle mého názoru 5% dluhopis silně podhodnocený. Si můžete tipovat, jestli bude teď inflace nad nebo pod 10 %.

Ještě se očekává, že podobné dluhopisy budou muset letos vydat na doplnění kapitálu skoro všechny banky.


Offline - Poslední varování Profil 
3. 1. 2022 13:22 Odeslat příspěvek
No jo ale ktera jina banka k tomu nabidne snadne a bezpoplatkove obchodovani na burze :-)


Offline - Trvalý BAN Profil 
4. 1. 2022 08:56 Odeslat příspěvek
Já teda investicím moc nerozumím (jsem už na ně moc starej), ale fascinuje mě že někdo sází na předpoklad, že za dva roky bude (meziroční) inflace pod 4,25%. Když svět míří zrychlující mírou do sraček, způsobených zejména "tištěním" gigantického množství nepokrytých peněz. Většina tzv. vyspělého světa má "nesplatitelné" dluhy. Navíc jsme teprve na prahu veliké energetické krize. Tento průser nelze imho řešit konzervativně jinak, než vééélikou inflací. Na to upatlaná 2-3% rozhodně nestačí (ta jsou dobrá pro období selanky). Horší možností je válka. Za měsíc jsou tu zase olympijské hry, takže se můžeme dočkat dřív, než se nadějeme.


Offline - Inventář Profil 
4. 1. 2022 09:17 Odeslat příspěvek
Možná to nevídím tak černě, ale taky bych spíš sázel na holuba v hrsti (SD) než vrabce na střeše (Fio). Teda sázel bych, kdybych na to měl peníze, ale ty už jsou vsazený na tu energetickou krizi, kterou vidím jako naprostou tutovku.


Offline - Poslední varování Profil 
4. 1. 2022 09:52 Odeslat příspěvek
Dluhopisy fio jsou vyprodány, jejich cena na sekundárním trhu roste. (Banka ale může vydat nové tranše :-).

Kdo nakoupil za nominál jako já? Teď by se stále měl k tržní ceně připočítat AÚV (až do 15.5.22), je to tak?


Offline - Nadšenec Profil 
4. 1. 2022 10:06 Odeslat příspěvek
Dluhopisy vyprodany a jsou jiz jen na burze (RM-S) a cena je 10 180kc (+uroky).
Zhodnoceni 1,8% za 3 dny. Pekne...
Necekal jsem to tak brzy...


Offline - Poslední varování Profil 
4. 1. 2022 10:28 Odeslat příspěvek
Zas tak zhavy to nebude, 29 jich prodas za 10175

Přílohy

45E8776C-3048-47DB-949C-D56586813378.jpeg
45E8776C-3048-47DB-949C-D56586813378.jpeg
[ 232.77 | Zobrazeno 43 krát ]




Offline - Nadšenec Profil 
4. 1. 2022 11:14 Odeslat příspěvek
milanBrno píše
Dluhopisy vyprodany a jsou jiz jen na burze (RM-S) a cena je 10 180kc (+uroky).
Zhodnoceni 1,8% za 3 dny. Pekne...
Necekal jsem to tak brzy...

A neni to prave tak, ze protoze uz je tam nejakej urok, tak te to logicky stoji vic, nebot se vyplaci pulrocne a narok na nej bude mit jen drzitel v rozhodny den?


Offline - Inventář Profil 
4. 1. 2022 12:41 Odeslat příspěvek
vpe píše
Kdo nakoupil za nominál jako já? Teď by se stále měl k tržní ceně připočítat AÚV (až do 15.5.22), je to tak?

Je to tak.
Mimonik píše
A neni to prave tak, ze protoze uz je tam nejakej urok, tak te to logicky stoji vic, nebot se vyplaci pulrocne a narok na nej bude mit jen drzitel v rozhodny den?

Není, to je čistá cena za dluhopis, k níž se ještě připočítá AUV, tj. úrok za odpovídající období.


Offline - Poslední varování Profil 
4. 1. 2022 18:37 Odeslat příspěvek
03.01.2022 13:17:05 se dluhopisy za nominál 10000 vyprodaly, kolik myslíte, že se cena (bez AÚV) letos vyšplhá?

Nějak to nechápu, jak to může někdo kupovat za 10250 (asi max. zobchodovaná cena), když se fio zavázalo vydat ještě nejméně za 400 milionů a případně ještě miliardu navíc? Tedy budou zase zpět za nominál, takže nepobírám, kdo a proč by to kupoval za 10250.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763 ... 838  Další stránka
Stránka 760 z 838 [ Příspěvků: 12558 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies