FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Platby do zahraničí - bankovním převodem

Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 9. 2009 18:51 Odeslat příspěvek
Našel jsem zde nějaká stará témata, ale, jak jsem zjistil, celá tato problematika se do dnešního dne posunula trochu dále.

Rád bychtedy založil téma v návaznosti na velmi pěkný a praktický článek
Jak platit do zahraničí
http://www.mesec.cz/clanky/jakymi-zpuso ... zahranici/
(Patriku, nemohl bys někde uveřejnit nezkrácenou verzi článku? ;-) )

Dostal jsem se jako nováček na ebay.de do prekérní situace. Nevšiml jsem si, že prodejce umožňuje pouze bankovní převod. To mi klade nutnost zaplatit bankovním převodem. Jelikož nechci prodejce naštvat, rád bych platbu uskutečnil v příštích pár dnech.

Jelikož asi nemám čas na uzavření rámcové smlouvy na http://devizy.cz a posílat něco poštou či si nechat si ověřit totočnost, tak se jeví jako nejschůdnější založit si účet u FIO, a provést EURO platbu. Založení konta jsem již v minulosti zvažoval. Když si ho zítra ráno půjdu založit, kdy z něho budu moci poslat peníze?

Také mám v ruce v hotovosti dostatek EUR, ta se nedají nějak výhodně využít?

Dál, asi v tomto případě nemá moc smysl český účet v EURech, ne? Poplatky budou stejné, ne?
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
8. 9. 2009 06:58 Odeslat příspěvek
dayslypper píše
Dostal jsem se jako nováček na ebay.de do prekérní situace. Nevšiml jsem si, že prodejce umožňuje pouze bankovní převod. To mi klade nutnost zaplatit bankovním převodem. Jelikož nechci prodejce naštvat, rád bych platbu uskutečnil v příštích pár dnech.

Jelikož asi nemám čas na uzavření rámcové smlouvy na http://devizy.cz a posílat něco poštou či si nechat si ověřit totočnost, tak se jeví jako nejschůdnější založit si účet u FIO, a provést EURO platbu. Založení konta jsem již v minulosti zvažoval. Když si ho zítra ráno půjdu založit, kdy z něho budu moci poslat peníze?

Také mám v ruce v hotovosti dostatek EUR, ta se nedají nějak výhodně využít?

Dál, asi v tomto případě nemá moc smysl český účet v EURech, ne? Poplatky budou stejné, ne?

Jestli chceš, není problém, můžu to převést z mého účtu u FIO (kurz deviza-prodej dle ČSOB + 50 Kč poplatek), když zadám do 16:00 budou prachy v Německu už zítra (většinou). Peníze mi můžeš poslat do FIO, mBank nebo Poštovní spořitelny (pokud máš u některé z této bank účet, tak to jde i on-line).

Pokud máš dostatek času, můžeme to udělat i přes devizy.cz. Kurz by mohl být ještě o kapánek lepší a ušetříš těch 50 Kč.

Pokud máš EURa v hotovosti, tak to pošli v cenném psaní. Bude to sice trvat asi 14 dní, ale snad to nebude problém.


Offline - Administrátor Profil 
8. 9. 2009 06:58 Odeslat příspěvek
dayslypper píše
(Patriku, nemohl bys někde uveřejnit nezkrácenou verzi článku? ;-) )

No, když už jsem se s tím psal:

22. 11. 09 smazáno - celý článek je k dispozici na Měšci. Nechávám jen anabázi s devizovou společností, která na Měšci není.


Nové podmínky pro uzavření rámcové smlouvy?
Při psaní článku jsem si všiml, že společnost Devizy.cz zrušila poplatky u europlateb a tak jsem se rozhodl registrovat i u nich. Samotná registrace byla zatím finančně i administrativně nejnáročnější ze všech, co jsem kdy dělal. Společnosti se ale musí přiznat, že v průvodním dopise udává naprosto přesné pokyny potřebné k absolvování této procedury, včetně jejich finanční náročnosti („Identifikace osoby“ na obecním úřadě za 200 Kč nebo u notáře 1000 Kč + DPH, ověření podpisu 30 Kč) .
Začalo to ověřením podpisu na obecním úřadě za 30 Kč na rámcové smlouvě. Krom toho je ale třeba provést i „Identifikaci osoby dle § 10 zák. č. 253/2008 Sb.“. Na obecním úřadě Prahy 8 mi neposloužili, prý to dříve dělali, ale nyní již pro malý zájem nikoliv. Poradili mi i kam mám jít, včetně jména pracovnice, ale než jsem došel zpátky do práce, kde bych si to zapsal, tak jsem to zapomněl. Naštěstí pomohl mail na Magistrát hl. m. Prahy (do Podatelny). Ozvala se mi paní Mgr. Ivana Lichá, která mi napsala kde přesně jí najdu (Jungmannova 35, Praha 1, 4. poschodí, č. dv. 437) a kdy má úřední hodiny (po 12:00 až 17:00, st 8:00 až 18:00) a že dle dohody i jindy, tak jsem se obratem dohodl na návštěvě v pátek dopoledne. Celá procedura i se zaplacením na pokladně trvala asi 10 minut a stála předpokládaných 200 Kč (na tuto cenu jsem byl upozorněn i v e-mailu z Magistrátu). Potřebné dokumenty jsem odesílal doporučeným dopisem v pátek 21. 8. a v pondělí 24. 8. v 9:43 už jsem obdržel potvrzení, že mohu zadávat platby.
Celá tato procedura mě překvapila, dříve jsem nic takového nepotřeboval, ale vzhledem k tomu, že jde o nový zákon, je možné, že to nyní vyžadují všechny společnosti. Na druhou stranu samotné obchodování je už jednodušší – stačí vyplnit jeden formuář v PDF, nascannovat a poslat e-mailem.
Pro srovnání s bankami uvádím i nabídnuté kurzy. Pro první platbu ve výši 89,97 EUR jsem dostal kurz 25,796, celkem tedy 2 321 Kč (tato společnost zaokrouhluje částku na celé koruny (dle matematických pravidel), na rozdíl např. od REOL, který uvádí částku na haléře), poplatek nebyl žádný účtován. Druhé dvě platby (19 a 121,34 EUR) byly účtovány kurzem 25,80 (490 a 3 131 Kč). Pro srovnání kurz deviza-prodej ČSOB byl 25,908 Kč.

Ceník devizových společností opět viz článek

Ostatní devizové společnosti stanovují poplatky na základně individuálních dohod (např. Divíšek, SAB), popř. uzavírají smlouvy pouze s firmami (např. Rüesch, Citco). Zvláštním případem je devizová společnost Interchange, která uvádí, že má převody zdarma. Nechal jsem se na základě zmínky v jedné z diskusí nalákat a hned jsem běžel k nim uzavřít smlouvu. Bohužel se ukázalo, že ony převody tak zcela zdarma nejsou. Jsou totiž zahrnuty v kurzu, který u malých plateb převyšuje i kurzy bank. Z toho důvodu společnost nerealizuje obchody pod 100 EUR, pouze stálým zákazníkům jsou vyjímečně ochotni realizovat obchod v ekvivalentu mezi 50 a 100 EUR. Obchody pod 50 EUR nerealizují vůbec.
Kompletní seznam osob s devizovou licencí (ne všechny musí provádět devizové obchody pro veřejnost) eviduje ČNB:
ADA FINANCE GROUP, s.r.o.; AKCENTA CZ, a.s.; Aktiv Change s.r.o.; BINAR, s.r.o.; CITCO - Finanční trhy, a.s; COGITUM, s.r.o.; DIVIŠEK, s.r.o.; Euro Financial Corporation s.r.o.; Eurowex, s.r.o.; EXCHANGE, s.r.o. ; FINANCE INTERNATIONAL a.s.; Global Travel, spol. s r.o.; H.P.WORLD, s.r.o.; Chequepoint, a.s.; INTERCASH, s.r.o.; N. 59, s.r.o.; ORI, s.r.o; PAYMASTER ČR s.r.o.; PES - Peněžní expresní service, s.r.o.; REOL financial s.r.o.; Ruesch International L.L.C; SPORTTURIST - SPECIAL spol. s r.o.; Správa Aktiv a Bankovní Poradenství a.s.; Thomas Cook, a.s. (nyní Travelex Czech republic a.s.); TO & MI VDF, s.r.o.; TOURIST CENTRUM s.r.o.; TOURIST CENTRUM s.r.o.; Travelex Czech Republic a.s.; TUKOM, s.r.o. - licence 297; V.Z.V. směnárna a.s.; Wallich FX Services s.r.o.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
8. 9. 2009 07:09 Odeslat příspěvek
PatrikChrz píše
Jestli chceš, není problém, můžu to převést z mého účtu u FIO (kurz deviza-prodej dle ČSOB + 50 Kč poplatek), když zadám do 16:00 budou prachy v Německu už zítra (většinou).

Pokud máš dostatek času, můžeme to udělat i přes devizy.cz. Kurz by mohl být ještě o kapánek lepší a ušetříš těch 50 Kč.

Pokud máš EURa v hotovosti, tak to pošli v cenném psaní. Bude to sice trvat asi 14 dní, ale snad to nebude problém.

Díky Patriku za tvůj zcela nezištný přístup! Jedná se jen o částku kolem 1000,-, tak nevím, jestli to má smysl přes ty devizy.cz, ale asi by to nebylo do 2-3 dnů.

O FIO jsem tak jako tak uvažoval. Takže jen těď přemítám, jestli je výhodnější založit si účet v CZK nebo v EUR, když se prý ani do r. 2015 Eura nedočkáme. Účet v Eurech asi pro mě nemá význam, když, co se týče platebního styku využívám v zahraničí jen platbu za zboží na internetu.


Offline - Administrátor Profil 
8. 9. 2009 07:13 Odeslat příspěvek
Přes devizy.cz by to bylo asi do týdne. Možná o něco málo rychleji, kdybych peníze uložil v hotovosti v KB, kde mají účet (tuším KB si za vklad na cizí účet nic neúčtuje).

Ohledně toho účtu v CZK a EUR. Pokud máš nějaký příjem v EUR, tak proč ne. Ceny transakcí jsou stejné (i když u EUR účtu díky kurzu o něco vyšší - poplatek je 50 /25 Kč oproti 2 / 1 EUR ).
Také vklad a výběr cizí měny není u FIO zdarma - je to 0,5 % z objemu, nejméně 3 EUR, max. 10 EUR.

Pokud máš pravidelný příjem v EUR, tak bych zkusil slovenskou Privatbanku. Jeden z jejich účtů je veden zcela zdarma a zdarma jsou i převody po (měnové) EU :D


Offline - Návštěvník Profil 
8. 9. 2009 11:43 Odeslat příspěvek
dayslypper píše
Také mám v ruce v hotovosti dostatek EUR, ta se nedají nějak výhodně využít?

Dál, asi v tomto případě nemá moc smysl český účet v EURech, ne? Poplatky budou stejné, ne?


Řeším to samé, eura se mi nyní prodávat kvůli silné koruně nechce, takže jako jedinou možnost vidím si u Fia udělat úvěr na měnu, ručit eurem a nakupovat jakékoliv papíry, ať už ve Spadu nebo v US.

Jinak ten EUR účet u Fia tě nic nestojí, takže i když ho nevyužiješ, nic se neděje. Pokud budeš potřebovat koruny, pošleš z něho eura do dev.společnosti za 50.- (ještě jsem to teda nezkoušel).


Offline - Administrátor Profil 
8. 9. 2009 11:55 Odeslat příspěvek
Sekáč píše
dayslypper píše
Jinak ten EUR účet u Fia tě nic nestojí, takže i když ho nevyužiješ, nic se neděje. Pokud budeš potřebovat koruny, pošleš z něho eura do dev.společnosti za 50.- (ještě jsem to teda nezkoušel).

A možná i zadarmo, pokud má devizová společnost účet na Slovensku, a to myslím Devizy.cz má a REOL taky :D


Offline - Mírně pokročilý Profil 
8. 9. 2009 12:24 Odeslat příspěvek
Zajímavé. Ale vypadá to, že asi zvolím účet u FIO v CZK


Offline - Návštěvník Profil 
8. 9. 2009 20:04 Odeslat příspěvek
PatrikChrz: Díky za tip. Já mám bohužel rámcovou smlouvu u konkurence.


Offline - Administrátor Profil 
8. 9. 2009 20:12 Odeslat příspěvek
A co ti brání si uzavřít další? Já mám čtyři :D


Offline - Mírně pokročilý Profil 
11. 9. 2009 01:14 Odeslat příspěvek
Zjistil jsem, že dotyčný má německou Raiffeisenbank.

O nějakém zvýhodnění zde píší http://www.rb.cz/osobni-finance/bezny-u ... ni-platby/

Kdybych měl eKonto, tak bych měl platit 5 Kč dle
Citace
http://www.rb.cz/attachements/pdf/obecne-dokumenty/cenik-pi/cenik-produktu-pi-cervenec.pdf

kapitola Bezhotovostní zahraniční platební styk
4.2. Odeslaná vnitrobankovní cizoměnová platba bez konverze mezi účty s cenovým programem

Je tomu skutečně tak?


Offline - Administrátor Profil 
11. 9. 2009 02:13 Odeslat příspěvek
Podle mě nikoliv. Je tam napsáno, že je to v rámci Raifeisenbank a.s. (tedy české RB), to by tam muselo být Raiffeisenbank a. g. nebo "skupiny RB", nebo něco takového.

Tedy z tvého EURového účtu na EURový účet jiného klienta v rámci české RB.
Sleva je jen na platby do slovenské Tatrabanky (50 Kč, netýká se eKonta).


Offline - Mírně pokročilý Profil 
11. 9. 2009 03:08 Odeslat příspěvek
Ale tady píší

http://www.rb.cz/osobni-finance/bezny-u ... ni-platby/
Citace
Platby v rámci skupiny Raiffeisen

Platby v EUR v rámci bank ze skupiny Raiffeisen směrované mezi účty vedenými v EUR jsou zpracovávány za zvýhodněných podmínek.

Tato výhoda platí pro transakční poplatky a vztahuje se ke standardnímu poplatku i k poplatku za přeshraniční platbu. Příchozí platby jsou navíc připisovány na účet klienta v den zpracování platby.

To se týká čeho? V sazebníku nevidím nic, co be se toho jiného týkalo.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
11. 9. 2009 07:39 Odeslat příspěvek
Taky mi to tak přijde. Však ona ČSOB má tohle taky zvýhodněné. Ze slovenské ČSOB do české pošleš prachy za 5 korun tuším. Obráceně nevím.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
11. 9. 2009 08:43 Odeslat příspěvek
"Tedy z tvého EURového účtu na EURový účet jiného klienta v rámci české RB.
Sleva je jen na platby do slovenské Tatrabanky (50 Kč, netýká se eKonta)."

Asi před rokem jsem se na tohle v RB ptal, pod pojmem 'cenový program' byly chápány účty bývalé eBanky (asi stále jsou). Mohu z praxe potvrdit, že převod EUR mezi eKonty stojí cca stejně, jako CZK. Kolik stojí převod mezi jinými eurovými účty české RB nevím, ale nepředpokládal bych automaticky, že jsou stejně levné...
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další stránka
Stránka 1 z 15 [ Příspěvků: 221 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies