FinExpert.cz

Přihlásit se

Další stránka

jak platit v Paname?

Offline - Návštěvník Profil 
7. 1. 2020 07:44 Odeslat příspěvek
zdravim,

chystam se cca na mesic do Panamy (domaci mena $ a bude nutne vetsinou platit v hotovosti, pricemz hlavni a nejvetsi vybery udelam po priletu na letisti a jinak budu vybirat jednou tydne az se najde bankomat) s prestupem na den v Madridu (domaci mena €) a zacal jsem resit cim tam budu platit a ktere karty brat sebou, pricemz celkova planovana utrata je max 100k CZK a dosel jsem k nasledujici "konfiguraci":

- na vybery z bankomatu mam v planu pouzivat hlavne debetku mbanku svet (protoze druhej nejlepsi kurz na trhu, vybery nad 1k zdarma a protoze je to visa)
- jako zalohu na vybery mototechna kreditku od hb (protoze vyhodnej kurz mastercard, protoze je to diversifikace k vise a pac je to kreditka a pac zni pujdou nake male bonusy) s nastavenou odmenou 1% z plateb (kvuli teto jedne ceste se mi nechce odmenu na rok menit), takze pripadnej vyber bude za 80kc + mam v planu s touto kartou platit na terminalech u obchodniku v Paname a v Madridu
- kvuli cestovnimu pojisteni, pripadnym blokacim v autobujcovne a 2x vstupu pro dva do salonku na letistich v Berline a Madridu beru World elite mastercard embosovanou kreditku od CSOB premium konta
- na platby v neduveryhodnych/pochybnych mistech beru mastercard revolutku (da se snadno nabit a zablokovat a jinak s ni skoro neplatim takze me pripadna blokace nez prijde nova nebude vadit) + maximalne jednou s ni vyberu 200 $ bo €
- na pripadne platby z karet(a cerpani cash back bonusu) ktere necham doma mam v planu vzit curve kartu, pricemz pri pripadnem placeni vyuziju kurz curve(takze necham na vsech kartach krome hb kk domaci menu czk) + jednou s ni vyberu 200 $ bo €
- rb mall kk (protoze sem s ni platil letenky tak ji musim vzit sebou, jinak bych ji nechal doma)

Napada Vas nekoho jak to vylepsit bo zeefektivnit pomoci karet co jsou na trhu?
Mam dalsi karty(premium je pouze csob) jeste od rb, ucb, cs, csob, airbank, monety, tw, n26, monzo, richee ale u zadne z nich me nenapada duvod proc je tahat sebou

Predem dikes za nazory a rady
Poslední příspěvek

Offline - Administrátor Profil 
7. 1. 2020 09:32 Odeslat příspěvek
A co si přivézt nějaké USD odsud? V arabských směnárnách koupíš skoro za střed. Teda alespoň v Praze.

7. 1. 2020 09:49 Odeslat příspěvek
dik za odpoved Patriku, nad tim sem taky premejslel... ale to by mi davalo smysl v pripade ze bych chtel mit celou cash porad u sebe(a bat se o ni), coz z bezpecnostnich duvodu nechci a prislo mi jako rozumnej kompromis mezi tahanim velke castky sebou a dostupnosti hotovosti prave ty vybery po tydnu. zvlast kdyz sem si vygooglil ze na obou letistich jsou bankomaty a za predpokladu ze jednou do tydne nakej bankomat potkame (coz bychom dle soucasneho planu meli).

navic se obavam(nevim jiste jestli opodstatnene) ze kdyz bych se vyzbrojil nejednou tady ve smenarne, tak ze by mi dali velke bankovky a s tema by mohl bejt pak pri placeni na ostrovech (kde je jen jeden diesel generator poustenej vecer) problem...

pak mi taky proti dobre smenarne mluvi to, ze sou v centru kde se normalne nepohybuju a me se tam jako nedrziteli parkovaciho opravneni spatne/draze parkuje a cesta mhd me ve finale prijde dik spalenemu casu draz, nez pripadne poplatky za vyber.

potom jeste bych v pripade ze bych utracel min nez cekam v pripade predem vybrane hotovosti na celo dobu, bych mohl podlehnout pocitu ze ty pripravene prachy musim utratit a utracel bych to pak za blbosti, pripadne kdyz bych se udrzel, tak bych musel jit ten zbytek zase smenit zpet a to by byla dalsi cesta a casove/financni naklady, pripadne ztrata na tom ze by to do dalsi cesty lezelo v supliku a neurocilo se to ;-)

nicmene kdybych chtel mit cash rovnou u sebe kterou prazskou smenarnu bys doporucil? ja bych sel asi do tej v kaprovce, ale necham si pro priste poradit i jinou arabskou kterou jeste neznam :-)

Offline - Diskutér Profil 
7. 1. 2020 13:08 Odeslat příspěvek
Já beru cash v Alfa Prague v Palladiu. Obvykle dají ještě lepší kurz, než mají na lístku jako vip.

7. 1. 2020 14:23 Odeslat příspěvek
Taky beru v Alfa Prague (ale v Pánské pasáži), dnes jsem dostal kurz 22,70 a bankovky, jaké jsem chtěl (napsal jsem si kolik chci 50, 20 a 1), velmi ochotní. Kurz rozhodně lepší, než Kaprovka (ono asi všichni arabští směnárníci mají lepší kurz než v Kaprovce)

Lepší kurz mají v Jindřišské, ale jsou tam dost arogantní, takže bankovky "na přání" se tam moc nenosí, tak už tam nechodím.

-- 7. 1. 2020 14:24 --

Vem si určitě to, co bys stejně vybral při příletu

7. 1. 2020 14:36 Odeslat příspěvek
Radu Patrika bych si vzal k srdci. Často se mi to už poslední dobou nestává, ale pokud jedu někam, kde potřebuju hodně cashe, který se dá vyměnit i tady, tak jdu do Alfy pro to množství, které bych stejně hned vybíral. Tím člověk neudělá chybu. K tomu Mototechna (nebo jiná HB KK), mBank Svět, ČSOB world elite a Curve (ne všechny na jednom místě ;)) a máš vše, co potřebuješ.

7. 1. 2020 14:56 Odeslat příspěvek
Pokud někam jedu, snažím se sehnat alespoň malé množství místní měny, třeba na autobus z letiště. Ne vždy musí být na letišti směnárna, ne vždy musí fungovat bankomat (nebo může chtít nějaký vydřidušský poplatek) a i když vše funguje, bankomat dá obvykle druhou nejvyšší bankovku, která v zemi obíhá (tj. u nás 2 tisícovky). No a zkuste s tím zaplatit v autobuse.

Pak se to liší tím, o jakou měnu jde. U frekventovaných měn (EUR, USD) si vezmu klidně víc, tolik, kolik hodlám při příletu vybrat. U méně frekventovaných měn (a tedy u nás prodávaných s vyšší marží) vezmu jen nějaké minimum a na místě vybírám z bankomatu.

7. 1. 2020 15:09 Odeslat příspěvek
Jj, fakt je to různé a chce to rozlišovat. Třeba do Thajska jsem teď jel úplně bez hotovosti. Hned na letišti je asi 20 bankomatů, poplatek všude stejnej... Navíc hodně berou karty (hotely, supermarkety, taxi Grab). Předtím do Kambodži zase radši s dolarama z Alfy, protože se tam s nima platí, bankomaty jsou s poplatkem (možná na nějaké výjimky, na které se těžko dá narazit) a přesně, zkuste tam platit se stovkou, nedej bože ještě větší bankovkou, když občas blbě koukali i na dvacku. Ale jak je na tom Panama fakt nemám tušení.

7. 1. 2020 15:11 Odeslat příspěvek
Taky myslím, že v tomhle případě vzít ve směnárně 1-2 tis. USD není špatný nápad, k tomu karty a dál se uvidí.

7. 1. 2020 15:43 Odeslat příspěvek
U Revolutu pozor, že výběr bez poplatku je limitován 4500,- korunami.

7. 1. 2020 16:47 Odeslat příspěvek
diky za odpovedi a tip na smenarnu... skocim teda pro jistotu pro nakej zaklad do tej alfy, kdyz umoznujou vyber bankovek.

jinak co ta "konfigurace" tech karet? dalo by se to jeste nejak do budoucna vylepsit bo je to podle Vas optimalni?

8. 1. 2020 01:11 Odeslat příspěvek
Ty karty máš dobře, cestuju s podobným složením. Jen navíc beru Erste abych měl další kreditku s velkým rámcem (ale tu nemáš - já zas nemám HB) a tam kde se platí v USD i multiměnovou Equa, neboť mám dost dolarů. Mallku si pro jistotu zamkni a nos ty karty na víc místech. Ostatní karty bych nezamykal, kdybys přišel o mobil.
Mimochodem Panamu jsem taky plánoval teď na březen, ale neobjevily se tak dobrý letenky jako byly k mání loni, tak místo toho budou asi Galapágy.

8. 1. 2020 09:21 Odeslat příspěvek
Ke kartám: měl jsi platit letenku kreditkou ČSOB, aby ti platilo pojištění storna a spol. Jinak taky používám podobné karty.

8. 1. 2020 11:14 Odeslat příspěvek
mně přijde, že tam je dost výluk - dostal už někdo plnění v případě STORNA od ČSOB?
stejně tak zavazadla, ty jsou jen v případě živlu či loupeže atd.

8. 1. 2020 11:32 Odeslat příspěvek
Výluk je spousta všude, ale třeba se do toho člověk někdy trefí. Zadarmo lepší než drátem do oka.

Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 18 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk

Hledat
Přeskočit na

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies