FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Podvod - KB / ČSOB blokace peněz

Offline - Kolemjdoucí Profil 
29. 12. 2020 22:47 Odeslat příspěvek
Zdravím,

stala se mi taková nepříjemná věc.

Prodával jsem na inzerci on-line poměrně drahou elektroniku (cca 25 tis Kč) a stal jsem se obětí podvodu a totiž obdržel jsem platbu od kupujícího, která byla odeslána jako okamžitá platba přes ebanking KB a připsána na můj účet u ČSOB...

Zájemci o moje zboží jsem tudíž zboží vydal a cca o 2 dny později začla moje banka blokovat onu částku za prodej na mém účtu, po pár telefonátech a návštěvě pobočky je již jasné co se stalo.

Jistý pan naletěl podvodníkům a ti zneužili jeho bankovnictví k mimo jiné zaplacení mého zboží.......

Aktuálně je situace v řešení PČR a banka s nimi zřejmě situaci nějakým způsobem řeší... Ja svoje peníze samozřejmě chci, jelikož jsem se žádného zavinění nebo pochybení nedopustil, zboží jsem předal kupci v momentě kdy byla platba na účtu, z kterého mi je banka o dva dny později začala blokovat.. co můžu dělat, abych se domohl spravedlnosti a ziskal zpět co mi náleží? Děkuji.
Poslední příspěvek


Offline - Trvalý BAN Profil 
29. 12. 2020 23:28 Odeslat příspěvek
Banka s policií určitě nic neřeší, pouze blokuje finanční částku na tvém účtu na základě usnesení policejního orgánu a bude ji blokovat do té doby, než rozhodne policejní organ jinak. Měl bys se snažit zjistit, který policejní orgán o zajištění peněz na účtu rozhodl, číslo jednací jejich spisu, zákonný důvod zajištění. Podle toho se pak dá teprve určit další postup. Zákonné důvody jsou 4 viz § 77b/1 tr.řádu:

Zajištěná věc
a) může sloužit pro důkazní účely,
b) je nástrojem trestné činnosti,
c) je výnosem z trestné činnosti, nebo
d) je náhradní hodnotou za věc uvedenou v písm.b) a c).


Nejlépe to lze zjistit z usnesení o zajištění věci, které obdržela banka od policejního orgánu. Až to zjistíš, dá se teprve vydedukovat, proti čemu podat stížnost a komu jí zaslat.

Akorát tedy pokud bude v usnesení jako důvod, že věc (finanční prostředky) může sloužit pro důkazní účely, tak nemá cenu stížnost podávat, neboť se tím nic neurychlí, dokud neukončí policejní orgán prověřování věci, což může trvat u rozsáhlejších podvodů několik let. Každá stížnost naopak může vyřešení problému prodloužit, neboť si státní zástupce vyžádá spis a bude o ní cca měsíc rozhodovat.

Pokud to je zajištěno jen jako nástroj nebo výnos z trestné činnosti, tak je to daleko jednodušší a stížnost může být úspěšná, pokud prokažeš, že nejsi pachatel. Protože jako pachateli by ti naopak mohlo hrozit propadnutí věci státu nebo zajištění věci pro majetkové nároky poškozených, těch může být víc. Vrácení peněz poškozenému z peněz zajištěných na bankovním účtu prostřednictvím trestního řízení je vyloučeno tak jako tak, pokud nebude majitel účtu obviněn, to trestní řád neumožňuje, poškozený ale může podat občanskoprávní žalobu.

Občanskoprávní soud by pak mezi vámi proběhl nějak takto:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/fuka-nemusi-vracet-penize-za-bitcoiny-ziskane-podvodnikem.A150205_165309_ekonomika_rny
Nejspíš by tedy soud nechal znalecky ocenit hodnotu té prodané ekektroniky a pokud bys prodal za víc, musel bys rozdíl zaplatit poskozenému.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 12. 2020 01:12 Odeslat příspěvek
Takže z toho lze usuzovat, že pokud nebude lam vůbec obviněn nebo bude, ale to že je pachatel se neprokáže, tak zajištěné peníze budou uvolněny a zůstanou mu na účtu.
A pak závisí na poškozeném jestli na něj podá občanskou žalobu podobně jako svého času na Františka Fuku.
Rozumím tomu správně?
Mimochodem k tomu zneužití bankovnictví došlo jak? Přímo podvodníkem nebo byl tzv."'mužem uprostřed " podobně jako v případu Fuka?


Offline - Administrátor Profil 
30. 12. 2020 08:14 Odeslat příspěvek
V případě Fuka nešlo o nic tak sofistikovaného jako nějaký IT útok. Prostě někdo Kupujícímu řek, že mu sežene léky a Fukovi, že chce od něj koupit Bitcoin. Následně Kupující poslal peníze Fukovi a ten poslal Bitcoin do příslušné peněženky.

Otázka pro lam: k tomu předání došlo jakým způsobem? Osobně nebo poštou? Máš na falešného kupujícího nějaký kontakt (telefon, mail, adresu), existuje nějaký záznam komunikace (e-mail, instant messaging,...).

Dle mého názoru Fuka "utekl hrobníkovi z lopaty" jen díky tomu, že jde o známou osobnost a že doložil veškerou komunikaci ohledně obchodu a podařilo se mu prokázat, že se nedopustil žádné nedbalosti - a i tak jsem tomu nedával velkou šanci. Jestli se ale lam bude bránit jen tím, že zboží předal v průchodu neznámému pánovi a nemá jeho jméno, telefonní číslo ani žádný jiný důkaz obchodu, tak má jen malou šanci na výhru.


Offline - Trvalý BAN Profil 
30. 12. 2020 09:10 Odeslat příspěvek
Oficiálně se v tomto státě ničeho nedomůžete, právní stát jen na papíře a hlavně pro ochranu nej gaunerů.
Pokud máte jeho telefon nebo jméno, bydliště, navštívit s boxerem na rukou a teleskopem nebo zaplatit vymahači at mu upraví fasádu.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
30. 12. 2020 09:48 Odeslat příspěvek
díky moc všem za odpověď, je vidět, že o tom jak to chodí něco víte... pro úplnost teda nastíním co a jak přesně bylo.

26.12. PACHATEL (P) VOLÁ (telefonát č.1)

P: Dobrý den, máte ještě ten XXX, co inzerujete? Chci ho koupit.
JÁ: Ano
P: OK, přijedu si pro něj za hodinku, můžete? Peníze vám pošlu hned teď na účet.
JÁ: OK, když mi je pošlete okamžitou platbou, není problém. A stačí až budete na místě.
P: Pošlu je hned. V pořádku, kdybyste se na mě vykašlal, můžu skočit do banky bla bla... (to mi přišlo zvláštní) a vezmu si asi taxíka a přijedu.

následuje SMS s posláním č. účtu. mezitím se platba skutečně připíše na účet (je u ní uvedena jistá firma s.r.o.).

PACHATEL VOLÁ (telefonát č.2 - tento mám už nahraný v telefonu a poslal jsem ho PČR)

Já: Tak tu platbu už mám na účtě...
P: OK, kde se sejdeme, můžeme se sejít na xxx?
Já: OK,... tak se sejdeme, jedete autem nebo ...?
P: Právě že mě veze známý autem, OK tak já vám zavolám až tam budu

SMS: Já Můžete přijet prosím na adresu? Není mi úplně nejlíp a nerad bych musel vyjíždět, bydlím kousek od metra. Děkuji. (následne jsem poslal i adresu)

o cca 20 minut pozdějí P přijíždí a já už jsem trochu neklidný, vzhledem k tomu, že poslal peníze ihned a zmínil se o tom, že v případě, že něco bude špatně, tak půjde do banky a platbu může zrušit.... tak jsem se rozhodl pro sichr si předání natočit na telefon, ale mám natočeno jen zepředu nohy, pak zezadu postavu a jak kráčí k autu, ze kterého přijel. (PODLE RZ je to skutečně vozidlo taxislužby). Proběhlo to stylem, že jsem vyšel z domu cca 10 metrů, řekl jsem "Dobrý den, tak tady to máte". Předal jsem své prodávané věci a pachatel řekl dobrý den, díky nashle a odešel k onomu autu....

o CCA 2 DNY později ráno jsem si všiml, že mi banka nlokuje onu platbu a ještě nějaké další, později už jen tu inkriminovanou platbu a další uvolnila. Můj účet byl v mínusu.

Okamžitě jsem volal své bance a v zásadě mi vyšlo, že se musím dostavit na pobočku, jinak mi nikdo nic bližšího neřekne. Což jsem okamžitě udělal.

Pán za stolkem mi řekl, že je to blokace mé banky a že to není stornovaná platba (jak jsem původně myslel) a že se mě musí dotázat na transakce ze začátku prosince na mém účtu, jestli k ním mám nějaké podklady, doklady atd. (vše to byl prodej mých použitých věcí, takže nic nemám, ale řekl jsem mu o co se jedná). Pán vše zapsal a mluvil s nějakou kolegyní přes telefon (nevím jestli to bylo nějaké jiné oddělení nebo třeba PČR) - nevěděl sám nic nebo to dělal.

Večer doma, jsem se rozhodl prověřit tu firmu, ze které přísla platba, našel jsem, že se jedná o jistého doktora. Našel jsem si číslo a zavolal mu, POTVRDIL mi, že mu někdo zneužil bankovnictví a peníze takto rozposílal do jiných míst, událost už byla hlášena PČR z jeho strany...A VYSVĚTLIL jak k tomu došlo (fake zástupce jeho banky se ozval telefonem a on mu vydal nějaké údaje (přihlašovací) ve víře, že se jedná o skuteč. zástupce jeho banky. (prý mu i nahackovali email).

Telefonní číslo P už nyní údajně nefunguje nebo není dostupný (primární poškozený se mu snažil dovolat - předpokládám, že mu z něj volali též ohledně toho volání fake zástupce z jeho banky?)

Mě další den kontaktovala PČR, která to vše víceméně potvrdila a vyžádala moje důkazní materiály, o kterýchj už věděla, jelikož to ten primární poškozená s mým svolením nahlásil... Poslal jsem jim teda:

1) SMS KOMUNIKACI
2) DRUHÝ TELEFONÁT
3) VIDEO, KDE JE VIDĚT PŘEDÁNÍ MÉ VĚCI PACHATELI A PACHATEL JAK NASTUPUJE DO AUTA

Zítra mě dále kontaktovat PČR, budu chtít zřejmě podat trestní oznámení, nebo se přidat k tomu primárnímu (nevím přesně jak to funguje...). Abych byl veden jako poškozený a brali mě v potaz v případném nahrazování škody, kdyby k němu někdy došlo...

A to je zatím asi tak vše... Jestli si někdo dal tu práci tohle vše číst, můžete mi prosím dát nějaký názor na čem jsem a co čekat / dělat dál, na co s dát pozor atd? Děkuju moc.


Offline - Trvalý BAN Profil 
30. 12. 2020 10:16 Odeslat příspěvek
No to jste měl napsat hned že se TČ stal v Praze a bylo by jasné, plně vypovídající samo o sobě. :D
Za 1. je plně vypovídající, že v Praze i "doktor", tedy zřejmě Vš Plzenského typu, bez okolků sdělí po telefonu neznámé osobě všechny identifikace do svého IB.
Za 2. je to stejně celé nějaké podivné, jestli se náhodou nejedná o nějakou krachující sro a "pán doktor", jen zoufale osvědčeným způsobem neshání love. :D :D :D


Naposledy upravil redhaven dne 30. 12. 2020 10:43, celkově upraveno 1


Offline - Přeborník Profil 
30. 12. 2020 10:40 Odeslat příspěvek
Tohle fakt *****. Nemuzu uverit, ze lekar naleti na takovou habaduru pres telefon. Kdybych i nekomu poskytl sve prihlasovaci udaje, tak jak muze utocnik rozesilat platby vsude mozne? Kazda nova transakce musi byt autorizovana sms, otiskem, atd????


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 12. 2020 10:42 Odeslat příspěvek
Díky za upřesnění. Takže žádný "muž uprostřed" jako v případě Fuka, ale "telefonní bankéř". To jsem doposud vnímal jako doménu amerických důchodců a indických podvodných call center a ne u nás v Česku.
Je vidět že ten divný pocit jste z toho měl už v průběhu obchodu ale šlo spíš o obavu z možného storna platby, koho by napadlo že to je ještě trochu jinak.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
30. 12. 2020 10:44 Odeslat příspěvek
Ano taky mi to prijde divne, a upřímně, taky mě napadlo jestli to nění něco na způsob pojišťovacího podvodu nebo tak něco, jelikož mi přijde zvláštní, že někdo jako doktor, může naletět na takovou blbost.

Další věc je, jak se dostali k jeho heslu, které bylo k potvrzení každé platby? Prý nahackovali i email, nevím, je to zvláštní no.

Nicméně prý tam neměl potvrzení SMS ale jen otiskem prstu NEBO heslem, které se údajně shodovalo s heslem na mail.

Byl to firemní účet a lékař není Pražský řekněme někde mezi Prahou a HK, ale nebudu to dále specifikovat, není to důležité a nechci dávat nějaké konkrétní info ohledně konkrét. osob, k ničemu to není.

Dle slov doktora, prý nehrozí, že by to byl někdo známý, kdo si ho vytipoval (říkal to... nevím..).
Co mi přišlo zvláštní tak je to, že vůz taxi, kterým P přijel měl značku "H" - HK, to je kraj nápadně blízko kraji, odkud je MUDr. (může to být samozřejmě jen náhoda, kdo ví..)

-- 30. 12. 2020 10:46 --

MildaX píše
Díky za upřesnění. Takže žádný "muž uprostřed" jako v případě Fuka, ale "telefonní bankéř". To jsem doposud vnímal jako doménu amerických důchodců a indických podvodných call center a ne u nás v Česku.
Je vidět že ten divný pocit jste z toho měl už v průběhu obchodu ale šlo spíš o obavu z možného storna platby, koho by napadlo že to je ještě trochu jinak.


Ano přesně tak, skutečně jsem se obával primárně nějakého storna platby, jelikož to vlastně ten pachatel ihned v prvním telefonátu zmínil, takže jsem si raději natáčel předání a následující hovor/y.


Offline - Přeborník Profil 
30. 12. 2020 10:52 Odeslat příspěvek
Takze utocnik zjistil prihalsovaci udaje do IB(ok, lidi vyzvani cokoiliv), ale utocnik jsi "tipnul" email a "vyzkousel" heslo IB do mailu a zhodovalo se. Zhodou okolnosti byly transakce nastavene overovanim heslem.
Tohle jsou hezke pohadky od "doktora"


Offline - Kolemjdoucí Profil 
30. 12. 2020 10:53 Odeslat příspěvek
že jo? Mě to taky přijde zvláštní, aby někoho takhle zneužili, při dnešních standardních možnostech zabezpečení.... aniž by mu jeho zařízení nějak kompletně nahackovali pomocí nějakých sledovacích programů, virů atd... NENÍ TO DIVNÝ?


Offline - Přeborník Profil 
30. 12. 2020 11:15 Odeslat příspěvek
Mně teda vůbec nepřekvapuje, že by se tohle mohlo stát. Ale bude lepší tu úplně nerozvádět, co je časté chování a proč jsou některé věci snadné, můžou tu číst lidé, kteří by to využili – koneckonců včetně pachatele tohoto konkrétního činu (ať už je pachatelem kdokoli z té trojice účastníků, nebo i někdo další).


Offline - Administrátor Profil 
30. 12. 2020 11:20 Odeslat příspěvek
Myslím, že máš poměrně nadstandardní důkazní situaci a vysokou šanci o peníze nepřijít.
Určitě dolož vše, co máš, na policii, náhoda je blbec, ale třeba je blbec i ten, kdo si od tebe ty věci vzal - víš číslo telefonu (nejspíše půjde o předplacenku, ale možná ho použil i ke komunikaci, díky které půjde ztotožnit), víš spz taxiku (možná půjde dohledat, že si ho objednala konkrétní osoba), atd.

Myslím, že nemá smysl řešit inteligenci pana doktora. Hodně z nás to považuje za nemožné, ale bohužel v oboru, který je pro řadu lidí jen "nutné zlo" někteří nemají tušení jaká nebezpečí na ně číhají. Tzv. sociální inženýrství je nejúčinnější forma hackingu, kolikrát se stačí na heslo, vstupní kód, autorizační SMS a další jen zeptat a řada lidí ho prostě řekne. Ale odpovědnost pana doktora, ať řeší soud. U Unicredit bych tipoval "unesení" autorizační aplikace, tedy její instalaci a zprovoznění na jiném telefonu, s "pomocí" podvedeného klienta by to nemělo být úplně nemožné.

Každopádně, jak jsem psal, tím nemá smysl se zabývat, tobě jde o to, odblokovat peníze. Já osobně bych to řešil takto:
Napsal bych své bance a žádal o odblokování, zmínil bych průběh situace, tak jak jsi to popsal zde a čekal bych na reakci. S největší pravděpodobností banka odmítne, případně nebude komunikovat vůbec. V případě odmítnutí nebo po cca měsíci nečinnosti bych se obrátil na finančního arbitra, tomu bych už zaslal k posouzení všechny důkazy, které máš. Když nic jiného, donutí banku jednat, nejspíše bude banka žádat o prodloužení lhůty (jako třeba v mém sporu - https://www.mesec.cz/clanky/nabizi-vam- ... hargeback/ ), ale pořád se tím bude muset zabývat, neustále bude muset arbitrovi referovat o tom, jak postupuje, žádat o každé další prodloužení lhůty, nemůže to jednoduše "nechat vyhnít", jako by to udělala, kdyby ses obrátil jen na ni.


Offline - Přeborník Profil 
30. 12. 2020 12:25 Odeslat příspěvek
Jen nechápu, proč, pokud něco prodávám z ruky do ruky, chci okamžitou platbu předem. Proč, když už jsem nervózní, platbu nevrátím? Co to bylo za tak lukrativní zboží?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 38 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies