FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Dluhopisy MONETA

Offline - Mírně pokročilý Profil 
24. 11. 2022 10:40 Odeslat příspěvek
Moneta vydává MREL dluhopisy v předpokládané hodnotě 500 mil. Kč
https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy ... 500-mil-kc
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
24. 11. 2022 10:50 Odeslat příspěvek
Zatím jsem nenašel, že by ty dluhopisy šly koupit přes banku zdarma přímo jako to mělo FIO. Našel jsem jen prostředníka J&T Banku, kde jsou dost vysoké poplatky za nákup. Ví někdo něco víc? :-)


Offline - Kolemjdoucí Profil 
24. 11. 2022 13:57 Odeslat příspěvek
v primárním úpisu půjdou koupit jenom přes manažera - J&T, sekundár pak na BCPP prostřednictvím jakéhokoliv člena burzy


Offline - Návštěvník Profil 
24. 11. 2022 14:39 Odeslat příspěvek
V J&T poplatek za nákup dluhopisů 0,15 % minimálně ale 2000 Kč .Ale zas koupíte než půjde na burzu.. Po umístění na burzu už bude cena tržní a pravděpodobně vyšší .


Offline - Nadšenec Profil 
24. 11. 2022 23:06 Odeslat příspěvek
To vůbec není jisté, že cena bude vyšší.


Offline - Diskutér Profil 
25. 11. 2022 11:46 Odeslat příspěvek
z jakého důvodu je vlastně distributorem J&T a ne Moneta sama? MREL dluhopisy FIO si FIO distribuuje samo....


Offline - Inventář Profil 
25. 11. 2022 12:24 Odeslat příspěvek
Fio je ale i akciový broker + jeden z Tvůrců trhu pro tituly na pražské burze, navíc delší dobu vlastní druhou českou burzu (RM systém) vzniklou už při kupónové privatizaci (původně šlo o obchodní systém, později z toho vznikla regulérní burza) - to fakt nemůžeš srovnávat. Moneta zkrátka toto know-how nemá, potřebuje investiční banku v roli Tvůrce burzovního trhu a tím J&T je.


Offline - Diskutér Profil 
28. 11. 2022 10:05 Odeslat příspěvek
panPeněženka píše
Zatím jsem nenašel, že by ty dluhopisy šly koupit přes banku zdarma přímo jako to mělo FIO. Našel jsem jen prostředníka J&T Banku, kde jsou dost vysoké poplatky za nákup. Ví někdo něco víc? :-)


Poplatek ve výši 2000 není zas tak hrozný. Dáš-li tam půl mega, klesne ti výnos za ty 4 roky z 8,0% na 7,9% p.a. Dost možná už příští rok, každopádně v letech 24-26 bude 7,9% naprosto luxusní výnos (edit: samozřejmě hrubého, emitent ze zákona strhne 15%, takže reálně 6,715%). Dluhopisy Moneta nejsou žádný junk, v podstatě áčkový dluhopis. Ty 2000 poplatek za přístup k takové investici jsou dobře utracené peníze.


Offline - Návštěvník Profil 
28. 11. 2022 13:13 Odeslat příspěvek
Za mě souhlas,že dluhopis Monety je jeden z těch bezpečných a není potřeba se ho bát.
Úrok se teď nezdá až tak závratný,ale jak píše Drummond...inflace půjde dolů příští roky s tím samo sazby ČNB a úroky u bank a pak to bude velice solidní zhodnocení.


Online - Diskutér Profil 
29. 11. 2022 09:36 Odeslat příspěvek
Já s vámi ohledně toho áčkového dluhopisu nesouhlasím. Pro tento typ dluhopisu (MREL) jsou z pohledu investora důležité zpravidla dvě roviny.

Ta první je běžně téměř nulová likvidita dluhopisu. Při prodeji budete muset vždy najít nějakou protistranu, která to od vás odkoupí. Počítejte s tím, že to nebude legrace a pravděpodobně si počkáte. Nehledě na cenu. Na druhou stranu, u tohoto konkrétního dluhopisu je výhodou nízký nominál. Větší banky mívají nominál o řády vyšší.

Ta druhá je podstata MREL dluhopisu jako takového. Tyto dluhopisy také nemají přidělený rating (dokonce ani v případě, že ho vydává emitent s ratingem - třeba ČS nebo RB). Jedná se o seniorní nezajištěný dluhopis, který zjednodušeně slouží jako polštář pro průšvihy. Pokud bude mít banka problémy, investoři budou tratit, protože jsou v pyramidě vypořádání závazků relativně nízko. Proto i ten kupon bývá o něco vyšší. Podstupují totiž o něco vyšší riziko.

Pro srovnání výnos některých dalších současných MREL dluhopisů:
Raiffeisenbank 8,27 %
Probíhající Air Bank 6M PRIBOR + 2,15 % (6M je aktuálně cca 6,9 %)
ČS 7,41 % (už v červenci 22 a výnos byl stanoven jako +145bps vs Mid Swap).

Nechci rozporovat investici jako takovou, jen jsem chtěl dodat další info pro celkový obraz investice.


Offline - Nadšenec Profil 
29. 11. 2022 10:52 Odeslat příspěvek
saabik: Díky za další informace, určitě je to přínos pro rozhodování.
Dokázal by jsi sem napsat, zda v pyramidě vypořádání závazků je níže MREL dluhopis nebo podřízený vklad?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 11. 2022 11:00 Odeslat příspěvek
Jaká nulová likvidita, když s nimi chce jít na burzu?


Online - Diskutér Profil 
29. 11. 2022 11:32 Odeslat příspěvek
gotesák píše
saabik: Díky za další informace, určitě je to přínos pro rozhodování.
Dokázal by jsi sem napsat, zda v pyramidě vypořádání závazků je níže MREL dluhopis nebo podřízený vklad?

Podřízený vklad je součástí kapitálu instituce ve formě dluhu, tier2 kapitál. Podřízený vklad je tedy někde mezi dluhovým a kapitálovým financováním (někdy se mu říká mezanin).
Dluhopis je je jiný typ - dlužní úpis, dluhové financování. Seniorní dluhopis stojí výše. Podřízené investice jsou juniorní. To znamená, že bych v tomto případě z pohledu rizikovosti dával přednost dluhopisu MREL.

-- 29. 11. 2022 11:39 --

DrholecR píše
Jaká nulová likvidita, když s nimi chce jít na burzu?

Psal jsem téměř nulová. Možná jsem mohl napsat hodně nízká, ale to už je slovíčkaření. U tohoto dluhopisu je skutečně šance na prodej vyšší než u některých dalších emisí, především z důvodu nižšího nominálu. Ale stejně se bude muset objevit někdo, kdo to od tebe koupí. Btw. jaký objem obchodů na burze má nejen dnes třeba taková akcie (likvidnější tedy než dluhopis) Gevorkyan?
https://www.patria.cz/akcie/4cb81b1a-07 ... nline.html


Offline - Kolemjdoucí Profil 
29. 11. 2022 12:10 Odeslat příspěvek
dovolil bych si tvrdit, že na BCPP mají některé dluhopisy (EPH, Sazka...) vyšší likviditu než třeba ten Gevrokyan... což jen poukazuje na tristní likviditu BCPP.

Nicméně, závěr je za mě ten, že sekundár MMB dluhopisů je spíše vhodný na "nouzový" prodej a může pouze pozitivně překvapit likviditou.


Offline - Návštěvník Profil 
29. 11. 2022 15:21 Odeslat příspěvek
Absolutně nemohu souhlasit s názory na likviditu .
Sleduje někdo z vás pohyb korporátních dluhopisů na pražské burze ? Pochybuji .
Jinak by jste věděli že kvalitní dluhopisy viz Rohlík,dluhopisy skupin J&T,EPH ,Heureka a další se obchodují velice často a i v dosti velkém objemu . Obchodují s nimi nejen drobní investoři ,ale hlavně dluhopisové fondy.
Takže lidičky vůbec se nebojte ,že by jste dluhopis od Monety neprodali. Navíc podíl v bance drží přímo i J&T banka která uvádí dluhopis na trh a má s nimi dlouholeté zkušenosti a nakupuje je do svých fondu. .
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 33 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies