FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Bankovní registry

Offline - Nadšenec Profil 
16. 11. 2016 14:14 Odeslat příspěvek
Přijde mi, že se v mnoha tématech řeší co se jak a kdy zapisuje do bankovních a nebankovních registrů.
Myslím, že by dávalo smysl na to vytvořit nový topic a všechny informace/spekulace psát sem.

Rovnou bych tedy začal několika otázkami a mými názory. Budu rád, když se někdo přidáte a na otázky napíšete váš názor:

1) Kde se dá nejrychleji získat výpis z registrů?
- na kolikmam.cz

2) Kdy obvykle nahlašují banky informace do registrů?
- z mého zjišťování mi přijde, že banky cca v polovině měsíce nahlašují informace k 31. předcházejícího měsíce. Alespoň na kolikmam se udaje vzdy zobrazi az kolem poloviny měsíce.

3) Když si snížím limit na kreditce, kdy se to dozví ostatní banky?
- pokud platí bod 2, pak až v polovině následujícího měsíce

4) Když si člověk zřídí novou kreditku, kdy se o tom dozví ostatní banky?
- podle fremantle k tomu dojde ihned - oproti změnám dává banka info o nových kartách do registru hned

5) Dává tedy smysl si zažádat o více kreditek u různých bank v 1 měsíci?
- nikoli, v registrech se nová kreditka objeví ihned

6) Když doplatím půjčku, kdy zmizí z registrů?
- pokud platí bod 2, pak až v polovině následujícího měsíce

7) Pomáhá, když má člověk doplacené půjčky v registrech?
- v zahraničí (USA&UK) ano, ale je otázka jak v ČR

8) Co vše je zapsáno v registrech?
- všechny karty a půjčky, jejich celkový limit a historie zůstatků v každém předcházejícím měsíci

9) Jaký zůstatek na kartě vidí ostatní banky?
- podle mě tam vidí vždy zůstatek ke dni výpisu a nikoli ke konci kalendářního měsíce

Velmi rád bych znal vaše názory/korekce. Zvláště pak na otázku 5 :)
Případné další Q&A doplním do tohoto postu.


Naposledy upravil Prologer dne 16. 11. 2016 14:50, celkově upraveno 1
Poslední příspěvek


Offline - Inventář Profil 
16. 11. 2016 14:25 Odeslat příspěvek
Vláken už tady bylo více, tak mi přijde zbytečné (a hlavně nepřehledné) zakládat další (asi nejvíce relevantní snad tohle: viewtopic.php?f=317&t=1219341), ale budiž...

Hlavně se třeba ukáže, že za nějakou dobu ty informace z prvního postu budou neaktuální, nebo nesprávné a už je nikdo neopraví (ani zakladatel vlákna ne - možnost editace se mu uzamkne po uplynutí 1 dne).

Jinak jak k bodu 5, tak i obecně k dalším - vůbec neřešíš žádosti - ty se zaznamenávají do registru taky a zanášejí se tam automaticky bez prodlevy v podstatě ihned ve chvíli, kdy v bance podepíšeš informační memorandum. Takže jiná banka ví moc dobře, že jsi před půl hodinou žádal o úvěrový produkt někde jinde...

Pokud je žádost zamítnuta, tak v registru o tom zůstane viset informace (v BRKI 1 rok, v NRKI půl roku).


Offline - Přeborník Profil 
16. 11. 2016 14:33 Odeslat příspěvek
Zajímavě se chová RB - požádáte o úvěr a když vám ho zamítnou, nebo neprojevíte zájem, tak nezanese do BRKI storno/zamítnutí. Vyzkoušel jsem to už 3x na dvou lidech (jeden jsem já) a pokaždé se to chovalo stejně. Dvakrát žádost zrušíl klient, jednou byla zamítnuta. Ve všech třech případech nechala RB v registru žádost otevřenou. Ona se pak po třech měsících prý sama uzavře, mi vysvětlili, když jsem jim podal stížnost. Problém je, když žádáte následně v jiné bance, tak ta banka právě vidí v registru otevřenou žádost a požaduje ji nejprve ukončit, což je pro RB problém, nazývají to "nestandardní požadavek", ve dvou případech trvalo ukončení žádosti týden, v jednom případě jsem čekal skoro dva týdny - a vždy jsem si musel výslovně požádat.

Nicméně to funguje rychle - podáte si žádost - a ve stejný okamžik se v registru žádost otevře, takže jiná banka vidí v režimu online, že člověk žádal v jiné bance.

Výhodou pro banky je, že nehrozí, aby jeden člověk v jeden den obešel deset bank a nabral si úvěry.

Nevýhodou pro klienta je, že prakticky nemůže obejít více bank s žádostí o nabídku, protože aby banka vygenerovala nabídku s konkrétními parametry úvěru (splatnost, úrok), tak musí nahlédnout do registru - a to je problém pro klienta, že ta žádost v registru visí a jiná banka už ví, že jste žádali i jinde. Pokud tedy nabídku první banky nevyužijete, musíte na místě trvat na jejím uzavření (což nemusí být vždy v komepetenci přepážkáře a musí psát požadavek někam nahoru, kde se k tomu můžou dostat až za několik dní). Pokud vám ale nevyhovuje nabídka druhé či třetí banky a chcete se vrátit do první banky, tak vlastně žádost musíte opakovat, jenže to už mezitím v registru visí tři žádosti, a z pohledu registru toto bude čtvrtá žádost. (Každá jednotlivá žádost se do registru zaznamenává samostatně. Pokud třeba v bance nejprve žádáte 100.000 Kč a pak zkoušíte 200.000 Kč a pak zkoušíte jestli projde 300.000 Kč, pošlou se do registru 3 samostatné žádosti a každou je pak třeba uzavřít.)


Offline - Nadšenec Profil 
16. 11. 2016 14:52 Odeslat příspěvek
Super, díky za informace, je to dost důležité vědět, že o nových kartách/půjčkách se objeví informace v registrech ihned.


Offline - Inventář Profil 
16. 11. 2016 15:00 Odeslat příspěvek
Btw. ještě k těm změnám stavu v úvěrových produktech - ono je nyní akorát takové hezké datum, protože je akorát polovina měsíce a banky zanášejí stav k poslednímu předešlému měsíci - v kolimam.cz si stačí rozkliknout položku Stav aktualizace dat v databázi BRKI/NRKI v nabídce pro objednání úvěrové zprávy a vidno, že banky to v průběhu několika dní zapisují postupně - ještě i nyní je několik bank, které mají v BRKI stav pořád jen za září (akorát to tento měsíc sleduji, protože by mě docela zajímalo, jestli mi RB správně ukončila kreditku Billa a jestli migrované kreditky mám ještě pod Citi, nebo už pod RB dle registru)...

Příloha
kolikmam-stav_aktualizace.png
kolikmam-stav_aktualizace.png
[ 27.05 | Zobrazeno 653 krát ]



-- 16. 11. 2016 16:06 --

A ještě co se týče zůstatku na kreditce - ano, logicky by mělo/mohlo jít o stav na výpisu, ale bohužel dle své zkušenosti v regitrech je skutečně stav čerpání na konci kalendářního měsíce (některé kreditky mám vynulované ke dni výpisu, pak z nich čerpám na přelomu měsíce a stav je zobrazen tou s čerpanou částkou)...

Jinak zajímavě se chová třeba úvěr ze stavebka, který je v přehledu úvěrů z kreditek - jakoby šlo o úvěrový rámec.

A nakonec ještě upřesnění - splacený úvěr z registů "nezmizí" - bude ho vidět ve stavu ukončeno následující 4 roky po doplacení (výpovědi kontokorentu, kreditky...).


Offline - Přeborník Profil 
16. 11. 2016 15:57 Odeslat příspěvek
Tak to je dobre, splaceny uver je pozitivni informace.


Offline - Přeborník Profil 
16. 11. 2016 16:33 Odeslat příspěvek
Mám ve výpise z BRKI u některých bank (KB, ČS) historii do roku 2009, takže ty 4 roky asi nebudou úplně spolehlivé.


Offline - Inventář Profil 
16. 11. 2016 16:45 Odeslat příspěvek
Historie jako taková tam bude samozřejmě delší (celá délka trvání úvěru), takže banka, u které žádám o nový úvěr uvidí i kiksy v průběhu splácení staršího úvěrového produktu - pokud jsem měl třeba spotřebák na 6 let a třeba první rok jsem zapomněl uhradit včas jednu splátku, tak to banka může vyhodnotit ještě 10 let poté... Já jsem vypovídal kontokorent a kreditku v roce 2011 a taky jsem v úvěrové správě, kterou jsem si generoval v roce 2014 viděl celou historii od sjednání (už nevím, snad 2007?), v úvěrové správě za letošní rok jsem tam ten záznam už neměl, takže co se týče lhůt, tak s těmi jsem problém v registru zatím neměl (ani třeba s 1 rokem po zamítnuté žádosti...


Offline - Přeborník Profil 
16. 11. 2016 17:12 Odeslat příspěvek
V médiích se uvádí, že negativní záznam zmizí po 4 letech, ale po 4 letech zmizí ukončený úvěr (tedy 4 roky po jeho ukončení). Pokud je úvěr aktivní a člověk má opožděnou platbu z doby před 6 lety (negativní záznam 6 let starý), tak to banky uvidí, ale počítám, že k tak starému záznamu už nebudou přikládat význam.


Offline - Poslední varování Profil 
17. 11. 2016 16:26 Odeslat příspěvek
astrapa píše
Pokud vám ale nevyhovuje nabídka druhé či třetí banky a chcete se vrátit do první banky, tak vlastně žádost musíte opakovat, jenže to už mezitím v registru visí tři žádosti, a z pohledu registru toto bude čtvrtá žádost. (Každá jednotlivá žádost se do registru zaznamenává samostatně. Pokud třeba v bance nejprve žádáte 100.000 Kč a pak zkoušíte 200.000 Kč a pak zkoušíte jestli projde 300.000 Kč, pošlou se do registru 3 samostatné žádosti a každou je pak třeba uzavřít.)

To je ale blby, nesnizi to znatelne duveryhodnost? Podezreni? Dostane pak ten clovek vubec neco a nebo vyrazne min a s horsim urokem?
Treba kdyz by nakej Franta chtel tlacit uroky a rpsn, jednej bance bude mackat bankere at mu da co nejmin...da treba 8% a rekne fuj fuj to nechci. Pude jinde, zas bude drtit bankere at mu da nejakou neverejnou nabidku... dostane treba jen 7% a pude zas jinam. Zjisti ze uz narazil a bude chtet kde mel treba 7% urok. Jenze to uz banker a pod nemusi jasat nadsenim a ochotou a nabidne mu to treba s 8,5%.
Tohle me taky napadlo, ze zkusim treba RB zadost, potom pudu tejrat jinde... jenze potom sem si rek ze to vezmu podle tak usudku co jsem videl / slysel. Jelikoz treba se 4tym zaznamem by to asi moc dobre nevypadalo. Taky ale zalezi kolik clovek tim vydela, jestli to treba za to 1% nakonec stoji aby nedostal nic nebo jeste horsi.


Offline - Přeborník Profil 
17. 11. 2016 17:48 Odeslat příspěvek
Ty systémy jsou skoro určitě nějak nastavené na lidi, kteří si porovnávají víc nabídek, a nepenalizují 6 žádostí v průběhu týdne odmítnutých žadatelem tak jako člověka, který každý 6 měsíců po sobě někde žádá o úvěr a je odmítnut bankou.

Ale být bankéř, kterému klient na 8% řekne, že je to moc a jde jinam, když se ten klient vrátí, taky bych měl silný dojem, že 8,5% by teď vzal taky.


Offline - Inventář Profil 
17. 11. 2016 17:53 Odeslat příspěvek
Ja se spis bojim, ze ty systemy jsou nejak nastaveny a obavam se, ze spis hloupe. A ze treba vubec v X bankach nezohlednuji pozitivni zaznamy tak, jak by mohly.


Offline - Přeborník Profil 
17. 11. 2016 18:28 Odeslat příspěvek
Ja si myslim, ze spousta veritelu bere zadny zaznam jako negativni informaci a odmitnutou zadost jako pozitivni informaci, jinak si nedovedu vysvetlit, proc ma prvni zadost o ING kreditku byla tehdy zamitnuta a druha po par mesicich uspesna. U Citi Bank to bylo stejne.


Offline - Přeborník Profil 
18. 11. 2016 12:12 Odeslat příspěvek
Kreditky jsou podle mě kategorie sama pro sebe, u nich bych žádnou logiku nehledal, jednou zamítnou, pak ji sami vnucují, jede to ve vlnách snad podle toho, jak potřebují splnit prodejní plán.

Co se týče obíhání bank kvůli licitování o co nejlepší podmínky, tak je to otázka nastavení systémů, ale je nutné být velmi obezřetný.

Uvedu jeden konkrétní příklad, který mi asi udělal krátkodobě problém: vloni jsem měl v IB Equa bank předschválený úvěr na docela dobrý úrok. Tak jsem se proklikal a byl mi zamítnut. Krátce poté mi na pobočce nabídli, jestli nechci úvěr, že mají akci - zmínil jsem to předchozí zamítnutí, ale bankéř říkal, že to nevadí, vyplnil žádost - a byla zamítnuta. Nechápal jsem proč, protože podmínky jsem splnil (čistý BRKI, dobrý příjem). Pak jsem se od jiného bankéře dozvěděl, že podle metodiky banky vlastně podmínky nesplňuji - jelikož Equa bank u spotřebitelského úvěru neuznává příjem z pronájmu - a ten v podstatě tvoří polovinu mých čistých příjmů z daňovky a pokud jej tedy Equa neuznává, tak mám příjem nedostatečný.

Jenže při vyplňování formuláře v IB byla přímo kolonka, na kterou když najedete myší, tak je tam napsáno, že máte uvést výdajový paušál s vysvětlením, že u pronájmu musím zatrhnout 30 % - čili jsem postupoval podle návodu správně. A ten první bankéř na pobočce při zadávání mých příjmů vůbec nevěděl, že jejich banka příjem z pronájmu neakceptuje. Teprve až jiný bankéř to věděl - resp. se to dozvěděl, poté, co jsem ho donutil raději zavolat na jejich interní infolinku.

Jenže kvůli této neznalosti jsem najednou měl v BRKI dvě zamítnutí - a to je samozřejmě už blbé, protože v jiných bankách k tomu nepochybně přihlížejí a počítači nevysvětlíte, proč byla žádost v jiné bance zamítnuta.

Od té doby, když někde vyřizuji úvěr, tak tvrdě vyžaduji, aby bankéř koukl do metodiky nebo zavolal na interní infolonku a ověřil si konkrétně mojí situaci. Protože přepážkovým bankéřům je to většinou buřt, mechanicky vyplní kolonky v počítači, odkliknou a souvislosti je nezajímají, nebo je jim to ukradené, že vám můžou potenciálně způsobit problém.


Offline - Nadšenec Profil 
18. 11. 2016 14:33 Odeslat příspěvek
Vy máte ty příjmy z pronájmu na fyzickou osobu? Jsem myslel, že na to máte vytvořenou nějakou složitou strukturu právnických osob.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, #  Další stránka
Stránka 1 z 5 [ Příspěvků: 70 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies