FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Multibanking

Offline - Návštěvník Profil 
1. 6. 2019 10:30 Odeslat příspěvek
Používáte někdo multibanking?

Pokud ano, zajímalo by mě, jak jste spokojeni a co Vám naopak chybí.

Byl bych případně rád i za nějaký anonymizovaný screenshot, na kterém by bylo vidět čeho se nedostatek týká.

Díky

Aleš P., e15.cz/finexpert
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
1. 6. 2019 14:31 Odeslat příspěvek
Zkoušel jsem snad vše, co je možné a všechno je to na nic, pořádně to nic neumí a když jo, tak je to takový vopruz to používat...


Offline - Diskutér Profil 
1. 6. 2019 14:43 Odeslat příspěvek
Dva obecne nejvetsi nedostatky smernice PSD2 (pro mne naprosto zasadni) jsou nasledujici:
- historie transakci je omezena jen na 6 mesicu
- kazde 3 mesice je treba znovu projit kompletni reautorizaci (v podstate jakoby znovuregistrace)

Toto vim jen z clanku pri zavadeni PSD2, mozna jsem nektere udaje (cisla) neuvedl presne,
takze toto brat jen s rezervou ...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
1. 6. 2019 16:35 Odeslat příspěvek
afaik historie je jen 90 dni.


Offline - Administrátor Profil 
1. 6. 2019 22:10 Odeslat příspěvek
Trochu jsem si s tím začal hrát a nijak mě to neoslovilo.
1. nejsou tam úvěrové produkty (tedy kreditní karty)
2. jak píše Zedna - po určité době je potřeba znovu dělat autorizaci


Offline - Diskutér Profil 
1. 6. 2019 22:41 Odeslat příspěvek
Připojil jsem si zkušebně WR a ejhle, místo jednoho živého SÚ se objevily ještě další dva nějaký rok zrušené s hodnotou vkladu 0 Kč. :-)


Offline - Diskutér Profil 
2. 6. 2019 10:07 Odeslat příspěvek
Zkoušel jsem multibanking mobilní aplikace Richee, SB MMB, SB ČSOB, IB Creditas a IB ČSOB. Vůbec mě to nezaujalo, protože takto nelze mít přehled o všech produktech (úvěrových, spořících, investičních), u některých bank nelze zadávat platby, respektive jen okamžitý příkaz k úhradě, přístup se musí obnovovat, stahování dat z jiných bank zpomaluje aplikaci (SB ČSOB) a celkově mi to připadá takové těžkopádné.


Offline - Inventář Profil 
2. 6. 2019 12:58 Odeslat příspěvek
Člověk by očekával, že když už nic jiného, šlo by si tím aspoň zjistit zůstatek v jiné bance a realizované transakce, ale ono nefunguje ani to - rozdíly jsou totiž jak na úrovni API jednotlivých bank, tak i aplikací, které s daty pracují.

Zatímco u některých účtů, popřípadě bank se zobrazuje celý zůstatek včetně například blokované částky (Fio mi zobrazuje pořád zůstatek o 10 EUR vyšší (korunový účet tam nemám, eurový mám vedený u slovenské pobočky, nicméně IB používají stejné, takže napojit šel), což je minimální zůstatek, kterým nelze disponovat), tak u jiných ne (některé účty u Monety mají minimální zůstatek 200 Kč, ale ten se nezobrazuje). Takže pokud některé banky budou třeba ukazovat po platbě kartou nebo z výběru z bankomatů zůstatek disponibilní, zatímco jiné účetní, je to akorát zmatečné.

Reálně jsem na problém s historií transakcí nenarazil - můžu si zobrazit třeba i z loňska (delší jsem nezkoušel, nechtělo se mi tolik "posouvat" a taky nevím, jestli je zobrazena u všech účtů, které mám napojeny do Richee), ale například v smart bance MMB se mi nezobrazují například u Fio účtu žádné transakce - převody na účty, resp. SEPA platby a vidím tam jen vklady hotovosti a výběry z bankomatů, leč jsem mezi nimi uskutečnil desítky převodů... V Richee aplikaci tyto pohyby naopak jsou, ale není u nich uvedeno kromě částky nic - žádný příjemce, číslo účtu a popis mají "ostatní". Vlastně v Richee není žádná konzistence, v obecném přehledu transakcí všech účtů je u většiny převodů uvedeno číslo účtu (odesílatele nebo příjemce), ale není poznat, ze kterého účtu nebo na který účet převod byl proveden. A pak naopak u některých převodů se nezobrazuje číslo účtu, ale jméno odesílatele.

Samozřejmě absence jakýchkoliv dalších produktů, než platebních účtů je taky nepříjemná - multibanking pak nemá žádný efekt, když nevím, že nějaká částka mi odchází v tom měsíci třeba na stavebko, jako splátka hypotéky, kreditky či do podílového fondu. Jinak pro zajímavost - aktuální zůstatek a transakce u kreditních karet RB umí zobrazit aplikace Air Bank (při registaci se mi zobrazily všechny úvěrové účty kreditek, které jsem kdy u RB měl včetně už dávno ukončených), v multibankingu ČSOB se tyto produkty ale nezobrazují.

Samozřejmě reautorizaci považuji taky za otravnou - na jedné straně žádná aplikace předem neupozorňuje na to, že třeba za týden vyprší autorizace a bude nutná přeregistrace (ono by bylo úplně nejlepší, aby aplikace upozorňovala nějak dynamicky podle četnosti přihlášení - u klienta, který se přihlásí jednou za dva týdny by byla žádoucí notifikace jiná a klient, který se přihlásí několikrát za den taky nechce být spamovaný pokaždé, když se přihlásí - ale pochybuji, že se kdokoliv od bank dočká nějaké sofistikovanější logiky v sotfware). Na straně druhé, reautorizace by měla být zjednodušená (bez nutnosti zadávat přihlašovací údaje, pokud nedošlo k jejich změně a například umožnit se reautorizovat jen zadáním SMS kódu anebo potvrzením v aplikaci), nehledě na to, že u některých bank je tohle překombinované až příliš - třeba u ČSOB je nutno mít přihlašovací do platformy ČSOB Identita (ale zbytečné se namáhat, API ČSOB v aplikacích ani nefunguje), což je už naprostý úlet - běžný klient ČSOB může mít až 5 různých loginů (do IB, do ČSOB Investic, do hypoteční zóny u Hypoteční banky, do klientské zóny ČMSS, nyní ještě i do ČSOB Identity... a to ještě nepočítám třeba Patriu nebo pojišťovnu).

Načítání informací až po přihlášení je taky problém - způsobuje to prodlevy a informace jsou neaktuální, bylo by smysluplnější, aby si banky dokázaly stahovat informace od protistran průběžně a držely je v nějaké vyrovnávací paměti a při přihlášení zobrazovaly tyto informace a aktualizace by proběhla tak, aby si to klient ani nevšiml.


Offline - Návštěvník Profil 
16. 6. 2019 15:09 Odeslat příspěvek
Děkuji za užitěčné info. Ta reautorizace je tedy 1x za půl roku?

Čili multibanking spíše zbytečnost?

A co appka Richee? Ta jde trochu jinou cestou, kdy multibanking není doplněk, nýbrž primární účel.


Offline - Diskutér Profil 
16. 6. 2019 15:36 Odeslat příspěvek
Já mám mimo jiné Richee, Equa bank, Air Bank, Poštovní spořitelnu a Raiffeisenbank a musím říct že multibankig mám už jen u Richee i když primárně jsem si ten účet zřídil kvůli 1,5 % úroku na běžném účtu.
Neosvědčilo se mi to, už jenom připojení některých účtů je problém, u Poštovní spořitelny jsem to raději ani nedokončil, Raiffeisenbank jsem zrušil když se mi zobrazilo asi 20 zrušených kreditek, jinde se nenahráli spořicí účty nebo se chybné zobrazují zůstatky. Spolehlivější a stejně snadné je zobrazit si účty v každé bance zvlášť v mobilní aplikaci a zejména pokud chci zadat platbu nebo změnit nějaké parametry, limity karet apod.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
16. 8. 2019 10:55 Odeslat příspěvek
To jako vážně někdo pustí k účtu poradce, teda spíš prodejce?! https://www.penize.cz/osobni-ucty/40899 ... ecke-firmy


Offline - Diskutér Profil 
16. 8. 2019 15:32 Odeslat příspěvek
Pan Jan píše
To jako vážně někdo pustí k účtu poradce, teda spíš prodejce?! https://www.penize.cz/osobni-ucty/40899 ... ecke-firmy


:pozor
To snad opravdu ne...


Offline - Návštěvník Profil 
3. 10. 2019 07:59 Odeslat příspěvek
Já vím, že už o tom někdo někde psal, nicméně to fakt jako myslí vážně?

...v souvislosti se zveřejněním závazných stanovisek českých a evropských orgánů dohledu nad činností banky došlo v uplynulých dnech ke změnám v přístupu k platebním účtům vedeným u Raiffeisenbank a.s. prostřednictvím jiných poskytovatelů platebních služeb...

...na základě výše uvedeného již nebudeme vyžadovat Vaše souhlasy s předáním údajů o platebním účtu jinému poskytovateli. Příslušné souhlasy byly součástí potvrzujících obrazovek během procesu ověření Vaší totožnosti, při aktivaci,....

...pro fyzické osoby dále platí, že nebude možné udělit Raiffeisenbank a.s. pokyn, aby byl přístup k Vašim platebním účtům prostřednictvím služeb jiných poskytovatelů zamezen (blokován)....

Na jednu stranu tady EU buzeruje kvůli dodatečné autentifikaci čehokoliv a na druhou stranu nařizuje bankám, aby automaticky musely otevřít svoje systémy pro přístup třetích stran. Toto je snad proti všem všeobecně platným bezpečnostním zásadám. Nechat otevřená vrata do systému, přestože si to ani banka ani já jako zákazník výslovně nepřejí.


Online - Mírně pokročilý Profil 
3. 10. 2019 09:40 Odeslat příspěvek
nebudeme vyžadovat Vaše souhlasy s předáním údajů o platebním účtu jinému poskytovateli

rb dobre


a to zduvodni dal o "I agree" :D


Offline - Nadšenec Profil 
3. 8. 2020 23:52 Odeslat příspěvek
Umí nějaký multibanking export transakcí (třeba csv, ale poradím si s jakýmkoli formátem) ze všech propojených účtů najednou? A ideálně aby to umělo propojit co nejvíc bank...
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 18 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies