FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Konverze měn za výhodných podmínek a jejich převody

Offline - Nadšenec Profil 
5. 12. 2020 16:44 Odeslat příspěvek
Ahoj, povedlo se mi ve vláknu o brokerovi XTB rozjet off-topic. Oč jde ... V rámci mého investičního plánu bych potřeboval výhodným způsobem, tedy s žádnými či minimálními poplatky a zároveň s nízkým rozptylem konvertovat CZK do EUR či USD. Nemám s online konverzemi ani fintechy typu Revolut, Roklen či Curve žádné zkušenosti a chtěl bych tedy zkušenější diskutéry poprosit, zda by mi s tím mohli polopaticky poradit. Pochopil jsem, že k tomu by mi mohl posloužit Revolut, ale mohl by být problém s posláním peněz v konvertované měně na účet brokera - proč, to netuším, když mi chybí praktická zkušenost.

Za tímto účelem jsem si založil devizové účty na EUR a USD u Monety, ale nic víc jsem prozatím nepodnikal. Pro mě není přehledné a úplně pochopitelné, že je někdy lepší kurz Monety v IB, jindy zas v SB. Proto bych dal přednost nějakému stabilnějšímu řešení, kde nebudu muset kontrolovat kurz a srovnávat jej s jinými nástroji ... tedy pokud nějaký takový způsob vůbec existuje.

Rád si přečtu o veškerých způsobech, které ke konverzi používáte vy ...

Níže je několik příspěvků k tomuto tématu z výše zmíněného vlákna XTB.
tmx643 píše
Člověk vede obchodní účet v eurech, která mění jinde za levno (cca za 0,1 % se nakoupí jak na Monetě, tak na Revolutu, což je stejné jako autokonverze na Degiro). Stejně tak může mít další účet (možno až 4) i v dolarech a posílat tam levné dolary (mělo by jít přes PayPal s dolary třeba z revolutu). Takže poplatek 0,5 % za směnu ho nezajímá.

Poplatky mají, ale bez problémů se jim dá vyhnout, protože jsou u zbytných služeb. Dobití účtu kartou - no tak to pošlu převodem nebo přes paypal, ne? Navíc, oblíbené Degiro karty nepodporuje vůbec.
tmx643 píše
Dobití kartou je za poplatek a jestli můžeš posílat peníze převodem z Revolutu, to si nejsem jistý, třeba Degiro to neumožňuje (navíc teda převod je spíš o EUR, nikoliv USD).

V případě XTB nevím, jak bych k nim mohl nalít například eura, pokud chci investovat do instrumentu v eurech, když mám prostředky v CZK, aniž bych zbytečně tratil na konverzi měny. Revolut ani jiný podobný nástroj nemám, takže netuším jak přesně to funguje a za jakých okolností to lze (a nelze) použít. Ale kdybych věděl, že mi to může v mém záměru pomoc, zařídil bych si ho. Paypal sice mám roky (ze setrvačnosti), ale dlouho už ho k ničemu nepoužívám, protože se mi nelíbí jeho poplatky.

tmx643 píše
Tak abys k nim mohl nalít eura, musíš je někde z korun vyměnit. :) Vždycky něco budeš tratit, záleží, jak moc. Moneta, Revolut, devizovky... To jsou způsoby, jak levně pořídit eura. Pokud připlatíš nad střed 0,1 %, nemá smysl se tím zabývat, to je na euru 2,6 halíře, o tolik se často změní kurz než stihneš eura koupit. Můžeš si dát nákupní příkaz o 0,1 % pod stávající kurz a vrátí se ti to. A nebo nakupovat eura do zásoby, když jsou levná.

Vím, že Revolut umí výhodnou směnu kurzu, ale jak jsi výše psal, tak by to z něj nemuselo jít poslat na XTB - nemám nejmenší tušení proč tomu tak je.
Jen o těch věcech čtu, chybí mi s tím jakékoliv zkušenosti a nechce se mi je získávat metodou pokus-omyl.

tmx643 píše
Pokud připlatíš nad střed 0,1 %, nemá smysl se tím zabývat, to je na euru 2,6 halíře, o tolik se často změní kurz než stihneš eura koupit.

Ano, to není problém, ale vzhledem k tomu, že jsem měny nikdy online nekonvertoval, nevím jak na to a ani netuším jak si toto můžu pohlídat, abych neplatil nějaké přirážky, atp. Budu moc rád za rady, které mi v tom pomůžou. (y)

tmx643 píše
Ano, založ si v Monetě EUR účet, je zdarma, včetně karty. To zabere 2 minuty, když už jsi klient. Pak se ti aktivuje směnárna. V internet bankingu je velmi výhodná (do 1000 eur na jednu směnu, ale můžeš jich udělat víc za sebou). Takto směníš třeba 500 EUR a pošleš je SEPA platbou do XTB (předtím tam při registraci zadáš IBAN tohoto účtu, aby byl spojený s tebou).
Pokud by Moneta znevýhodnila směny, stále můžeš měnit třeba na Revolutu a z něj si to poslat na tento svůj Euro účet a pak dál platit kartou nebo posílat do XTB.
hunter80 píše
A není ideální si k brokerovi převést peníze v CZK a pak si je za "spotový" kurz směnit do EUR nebo USD ? Ten poplatek je pri vetsich objemech zanedbatelny

@ hunter80: Podle nejen v tomto vláknu uvedených informací má broker XTB poplatek 0,5 % za směnu. Nebo jsi to myslel nějak jinak? Co je to "větší objem" ?

fremantle píše
S dobrými kurzy ve směnárně MMB je ovšem asi utrum - dneska jsem se pokoušel nakoupit eura jak jsem byl zvyklý a kurz v IB byl mimořádně špatný (přes 26,8 Kč/€), ve smartbance byl jen mírně lepší (kolem 26,7 Kč/€), ale obojí je nyní nepoužitelné... Po dlouhé době jsem musel nakupovat zase u Roklenu, ale ty kurzy u nich nejsou nic moc), bohužel o žádné lepší alternativě nevím (Revolut je pasé díky měsíčnímu limitu použitelnému leda na kapesné pro deti u základního účtu, u vyšších je problém s opakovanými blokacemi)... :-(

MMB se musela zhoršit nyní od prosince, v pondělí byli kurzy ještě v pořádku.

PS: Chci investovat do ETF. K tomuto účelu jsem si založil účet u brokera Degiro, u kterého je poplatek za některé ETF a také se platí poplatek za vstup na každou burzu. Poté jsem objevil Trading 212, kde bych se těmto poplatkům vyhnul, ale tam je potencionální problém s brexitem a nespolehlivostí platformy. A tak jsem došel nejnověji k XTB, u kterého však není levné a jednoduché konvertovat měnu.
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
5. 12. 2020 17:15 Odeslat příspěvek
Tak na menší objemy stačí Revolut, ale pro někoho jsou limity na Revolutu akorát "kapesné" a jinému stačí. To si musíš rozmyslet sám. Pokud nejde poslat přímo brokerovi, tak holt půjdou eura oklikou přes Monetu...


Offline - Přeborník Profil 
5. 12. 2020 19:08 Odeslat příspěvek
tak zalezi jaky objem deviz budes potrebovat(rocne). Breakeven u Revolutu je kolem 12000€ a oplati se pote zaplatit Premium


Offline - Nadšenec Profil 
5. 12. 2020 23:42 Odeslat příspěvek
Pro pravidelné přikupování by mi limity Revolutu stačit měly (tuším nyní někde kolem 35K). Na jednorázový vyšší vklad třeba v řádu stovek tisíc už ne. No a pak mě zajímá jaké jsou jiné způsoby ... Já prostě nevím jak na to, abych si přes Monetu výhodně směnil CZK na EUR / USD. Bezmyšlenkovitě to provést jistě zvládnu, ale nevím na co a jak dávat pozor ...

Výše jsem psal, že jsem se tu dočetl, že jednou byla směna výhodná v IB, pak zas SB. Taky podle všeho záleží zda jde o nákup či prodej - to není moc blbuvzdorné ... Já nechci trávit čas porovánáváním výhodnosti kurzů a přirážek.

Nebo se tomu nedá vyhnout? Opravdu není nějaký jiný dobře funkční postup jak výhodně směnit?


Offline - Návštěvník Profil 
6. 12. 2020 08:57 Odeslat příspěvek
Není výhodnější tu směnu provést přímo u brokera za malý poplatek ( např. 100 Kč), ale za spotový kurz ?


Offline - Trvalý BAN Profil 
6. 12. 2020 09:16 Odeslat příspěvek
Revolut by mi dnes prodal 1 Euro za 26,74 Kč.
Obrázek

MMB mi už druhý den píše v IB i SB, že služba směnárna je z technických důvodů nedostupná.

Ale třeba na čerpací stanici Tank Ono prodávají dnes 1 Euro za 26,60 Kč. Možná se dá platit i kartou? Ale pak zas bude asi problém dostat tu hotovost na Euro účet bez poplatku. http://m.tank-ono.cz/cz/index.php?page=cenik


Offline - Nadšenec Profil 
6. 12. 2020 10:14 Odeslat příspěvek
Revolut má o víkendech přirážku, nutno měnit v pracovní dny. Na vyšší sumy bych asi volil Roklen.


Offline - Diskutér Profil 
6. 12. 2020 11:37 Odeslat příspěvek
peliculiar píše
Já prostě nevím jak na to, abych si přes Monetu výhodně směnil CZK na EUR / USD. Bezmyšlenkovitě to provést jistě zvládnu, ale nevím na co a jak dávat pozor ...

https://www.moneta.cz/documents/20143/1 ... -money.pdf

Směnárna funguje jen v pracovní dny 8-17. Proto tam teď nic nevidíš.


Offline - Trvalý BAN Profil 
6. 12. 2020 13:02 Odeslat příspěvek
Aha, každopadně ten roklen má kurz asi nejlepší, teď v neděli 26,534 Kč/Eur při částce 5000 Euro. Při menší častce 26,566 Kč/Eur.

https://www.roklen.cz/roklenfx/


Offline - Nadšenec Profil 
6. 12. 2020 18:00 Odeslat příspěvek
hunter80 píše
Není výhodnější tu směnu provést přímo u brokera za malý poplatek (např. 100 Kč), ale za spotový kurz ?

@ hunter80: Na to už jsem v původním vláknu reagoval, dokonce je to citované v úvodním příspěvku, ale na to už jsi mi ve vláknu XTB neodpověděl ... Broker XTB si účtuje poplatek 0,5 % za směnu.

Nebo jsi to myslel nějak jinak? Za spotový kurz s poplatkem (např. 100 Kč) nebo bez něj? Nerozumím tomu.

@ hgfdsa: Pustil jsem se do registrace na Roklen FX, chce to po mě Telefonní heslo (T-PIN), nevím co tam mám vyplnit.
Čekal bych, že mi to nejdřív něco pošle na telefon. Gůgl mi s tím nepomohl.


Naposledy upravil peliculiar dne 6. 12. 2020 20:10, celkově upraveno 1


Offline - Trvalý BAN Profil 
6. 12. 2020 18:24 Odeslat příspěvek
No zvoliš si tam své heslo pro telefonické ovládání účtu ne? :D


Offline - Nadšenec Profil 
6. 12. 2020 20:06 Odeslat příspěvek
Aha, díky! To mě vůbec nenapadlo ... Dávám přednost ovládání přes počítač a webové rozhraní, takže si fakt nemám v plánu stahovat aplikaci do telefonu a šmRRRdlat to v něm. :-)

Teď mě tak napadlo, že jste mi mohli nabídnout referal na Roklen (pokud to taky používá), má někdo na Revolut? ;-)

PS: Co je na slově š_m_r_d_l_a_t vulgárního? :-O


Offline - Nadšenec Profil 
6. 12. 2020 20:16 Odeslat příspěvek
To heslo asi nebude do apky na telefon, ale na oldchool hovor s operátorem :-)


Offline - Přeborník Profil 
6. 12. 2020 22:51 Odeslat příspěvek
roklen nema referral. Jinak skus jeste easychange(ale taky musis uzavrit smlouvu jako s roklen), onehda meli lepsi kurzy EUR/CZK jako roklen...mozna stale maji...zitra se na to muzu mrknout


Offline - Nadšenec Profil 
6. 12. 2020 23:54 Odeslat příspěvek
@ slavo963: Díky za odpověď a tip. Určitě se podívej a dej vědět. Nerad bych si otvíral účet u pěti fintechů kvůli směně, abych pak používal třeba jen jediný. :-)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, #  Další stránka
Stránka 1 z 5 [ Příspěvků: 72 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies