FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Bankovní identita, eObčanka, datové schránky, eIdentita

Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 6. 2021 18:33 Odeslat příspěvek
lukas1107 píše
ČSOB účet založený minulý měsíc online
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
26. 6. 2021 18:51 Odeslat příspěvek
Tak jinak. Co vše jsi poslal bance při zakládání účtu za dokumenty a co jsi byl nucen provést, aby ti založili účet?


Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 6. 2021 19:20 Odeslat příspěvek
Klasické založení online viz stránky ČSOB. OP + ŘP + ověřovací platba


Offline - VIP uživatel Profil 
26. 6. 2021 19:42 Odeslat příspěvek
Díky bankovní identitě se mohou snížit poplatky, připouští manažerka (pojišťovny Kooperativa)
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/diky ... rka-168248

Clanek/rozhovor s detaily o planech na zavadeni BankID ...


Offline - Administrátor Profil 
26. 6. 2021 20:52 Odeslat příspěvek
lukas1107: tak to je přesně postup dle § 11 odst. 7 AML zákona. Identifikace řádně provedena, bankovní identita funguje.

A teď jak jsi zakládal účet v AB? A kdy? A máš pořád tu samou občanku?


Offline - Inventář Profil 
26. 6. 2021 22:11 Odeslat příspěvek
@Rop:
To je jen tvá teorie dle zákona, kterou nechci zpochybňovat, ale mnohé banky jsou v praxi prostě přísnější. Třeba zrovna Air Bank jasně uvádí u těch co založili online jak je popsáno výše (jsem to i já), že Bankovní identitu nemohou aktivovat, dokud se s klientem a jeho OP neuvidí na libovolné pobočce OSOBNĚ. Přesně tak to je v IB Air Bank napsáno, když se do menu Zabezpečení-Bankovní identita vleze.

Totéž (teorie x praxe) třeba bankovní identita pro cizince (vím od kamaráda-Slovák s trvalým pobytem v ČR, žije v Praze už přes 8 let). Air Bank jasně uvádí (na infolince i jinde), že cizincům ji neudělá, jiné banky co zkoušel (ČS a Moneta) přes infolinku slibovaly že to půjde, ale v praxi mu nefunguje ani u jedné. A třeba Moneta v IB uvádí, že u cizinců stále čeká na právní výklad (vyhlášku jak to dělat) pro bankovní identitu cizincům žijícím v ČR, do té doby že to nelze.


Naposledy upravil minarjo dne 26. 6. 2021 22:19, celkově upraveno 1


Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 6. 2021 22:19 Odeslat příspěvek
Já Air Bank osobně zakládal, pamatuju tu zelenou všude kolem a bankéře sedícího vedle mě. Jen tam nemám nahlášenou aktuální občanku. Jak kdyby stát nevědel, jaké číslo občanky mám. A když mi vypršela platnost, tak asi už neexistuji.


Offline - Administrátor Profil 
27. 6. 2021 07:54 Odeslat příspěvek
dave_no: ale Air Bank není stát. Banka je povinnou osobou dle AML zákona a ta má evidenci údajů, které jsi ji řekl. A protože součástí evidence je datum platnosti dokladu, tak po vypršení jeho platnosti ví, že máš změnu. Jenom neví tvoje číslo nové občanky. Nebo snad chceš, aby číslo občanky bylo veřejně dostupné?

minarjo: Bank ID pro cizince - ano zatím k tomu není prováděcí předpis.
Kdy jsi zakládal Air Bank online a co jsi jim tam poslal? On totiž AML zákon se změnil (přitáhl šrouby), takže to co šlo ještě loni, tak letos už nejde, nebo má přísnější podmínky.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 6. 2021 09:28 Odeslat příspěvek
Rop píše
lukas1107: tak to je přesně postup dle § 11 odst. 7 AML zákona. Identifikace řádně provedena, bankovní identita funguje.

A teď jak jsi zakládal účet v AB? A kdy? A máš pořád tu samou občanku?



Tak u AB mám dva příklady
1. můj účet založený před pár lety online s doklady aktualizovanými v IB.
2. účet bratra založený online teď v akci 500Kč OP + ŘP + ověřovací platba.

Oba vyžadují návštěvu pobočky.


Offline - Administrátor Profil 
27. 6. 2021 09:49 Odeslat příspěvek
Evidentně mají v systému vnitřních zásad napsanou nutnost identifikace klienta osobně:

https://www.airbank.cz/file-download/78 ... fikace.pdf

Což samozřejmě mohou. Je pak na klientovi, zda se podřídí, nebo zda bude riskovat vypovězení všech smluv s bankou.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 6. 2021 09:54 Odeslat příspěvek
Airbank píše
Abychom Vám mohli bankovní identitu aktivovat je potřeba, abychom Vás za dobu konání Vaší smlouvy alespoň jednou viděli osobně na naší pobočce. Tento požadavek nám uděluje zákon a bez jeho splnění nedokážeme aktivaci provést. Jelikož jsme Vás ještě na pobočce fyzicky neviděli, prosím zastavte se na jakoukoliv z našich poboček pro ověření. To, kde nás máte nejblíže, naleznete zde: https://www.airbank.cz/mapa-pobocek-a-bankomatu/.


Airbank píše
u požadavku fyzické identifikace klienta vycházíme z paragrafu 38ac, odst. 1 b) Zákona o bankách, který nám říká, že prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný klientovi může být použit k prokázání totožnosti vyžadované právním předpisem, pokud jsme provedli identifikaci klienta za jeho fyzické přítomnosti.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
27. 6. 2021 10:48 Odeslat příspěvek
U Air Banky se dají doklady nahrát v IB, tak uvidíme za pár dní, zda to stačilo.


Offline - Administrátor Profil 
27. 6. 2021 11:35 Odeslat příspěvek
lukas1107: Zákon o bankách dává více možností. Ale podmínkou je, že osoba musela být někde fyzicky identifikována.


Offline - Trvalý BAN Profil 
12. 7. 2021 17:30 Odeslat příspěvek
Prosím, když se přihlásím přes https://obcan.portal.gov.cz/prihlaseni nebo podobné státní weby, bude mi automaticky vnucena= automaticky zřízena datová schránka se všemi negativními důsledky ?? ! (domněnka automatického doručení a přečtení elektronické pošty od státních ouřadů) Někde jsem četl, že státní sta a sta tisícová armáda zaměstnanců= stát, si tím značně ulehčí práci a že je to v plánu.... nu tak, zda už tato lehárna ouředníků funguje. :D :D :D
Děkuji.


Offline - Administrátor Profil 
12. 7. 2021 18:38 Odeslat příspěvek
Mohu vědět jaký je rozdíl mezi nevyzvednutím si listovní zásilky a nevyzvednutím si datové zprávy z datovky? Já mám zkušenost spíš opačnou, že mi stát posílá papír a já ho buzeruji, aby poslal datovou zprávu.

A jinak ano, od 1. 1. 2023 ti bude zřízena datová schránka fyzické osoby ze zákona, pokud použiješ eIdentitu po 31. 12. 2022 - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-261#cast133
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 51  Další stránka
Stránka 15 z 51 [ Příspěvků: 756 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies