FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

SEPA Instant

Offline - Nadšenec Profil 
4. 2. 2021 23:34 Odeslat příspěvek
Nevite, jestli nejaka ceska banka planuje implementovat sepa instant? Je to obdoba okamzitych plateb, ale v ramci celeho EHP.
Seznam aktualne podporovanych bank je zde https://www.europeanpaymentscouncil.eu/what-we-do/be-involved/register-participants
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
4. 2. 2021 23:49 Odeslat příspěvek
Není to přímo české, ale taky si tam můžeme udělat účty ... například Revolut nebo Paysera, nicméně rád bych se taky dozvěděl o něčem dalším


Offline - Diskutér Profil 
4. 2. 2021 23:57 Odeslat příspěvek
Plánuje to například Oberbank, která má instantní SEPA platby už dokonce v aktuálním ceníku, ale zatím nefungují. Myslím, že to ještě chvíli potrvá, než je spustí.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
8. 2. 2021 21:43 Odeslat příspěvek
Delitzsch píše
Plánuje to například Oberbank, která má instantní SEPA platby už dokonce v aktuálním ceníku, ale zatím nefungují. Myslím, že to ještě chvíli potrvá, než je spustí.


Nevim jestli jste nahodou nenarazil na stejny problem jako ja ohledne "nefunkcnich SEPA plateb u Oberbank".

Zalozil jsem si minuly mesic ucet u Oberbank kvuli nabizenim SEPA platbam a musim rict ze jsem byl zklaman, ne nutne ale vinou Oberbank. Umoznuji nstantni platby v systemu, ale pouze v systemu TIPS https://www.ecb.europa.eu/paym/target/tips/facts/html/index.en.html, ktery zastituje evropska centralni banka. Bohuzel TIPS neni jediny, ale existuje jeste RT1 od EBA CLEARING, viz https://www.ebaclearing.eu/services/instant-payments/participants/.

Vysledek je takovy, ze v obou systemech je zhruba 50% bank aktualne podporujich instantni SEPA platby, coz mi prijde jako totalni selhani.

Mozna se situace zlepsi a dojde k vetsimu sjednoceni, jelikoz do konce roku maji banky zapojene v TARGET2 povinnost zavest instantni platby v TIPS, viz https://www.volantetech.com/landing/tips-mandate.


Offline - Diskutér Profil 
8. 2. 2021 23:01 Odeslat příspěvek
Ano, měl jsem na mysli EBA Clearing. Ale situace mi nevadí, protože mám účet také u německé banky, která poskytuje okamžité platby v tomto systému...
Nechápu, proč například česká Raiffeisenbank nenabízí okamžité SEPA platby, když mateřská Raiffeisen Bank International je členem jak RT1, tak TIPS.


Offline - Inventář Profil 
8. 2. 2021 23:51 Odeslat příspěvek
Nejméně polovina zemí, kde RBI expandovala je mimo EHP, tudíž i SEPA oblast, takže to spíš neřeší.. Anebo ani nerozlišují, pro rakušáka je Osteuropa stejně všechno na východ od Aše :hm

Navíc ono jsou pořád ještě i v eurozóně země, kde se žádná banka neúčastní okamžitých SEPA plateb (Řecko, Slovensko, Cyprus má v tom seznamu snad jednu nebankovou společnost), tak bych očekával, že v zemích kde není euro národní měnou bude ten zájem významně nižší.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
8. 2. 2021 23:59 Odeslat příspěvek
Delitzsch píše
Ano, měl jsem na mysli EBA Clearing. Ale situace mi nevadí, protože mám účet také u německé banky, která poskytuje okamžité platby v tomto systému...
Nechápu, proč například česká Raiffeisenbank nenabízí okamžité SEPA platby, když mateřská Raiffeisen Bank International je členem jak RT1, tak TIPS.


Mohu se zeptat jakou banku v německu? Chtěl bych si otevřít online účet u banky, která je v RT1 - mám účet u bunq, ale nemají moc dobré recenze a trochu mám strach o své peníze. Co jsem koukal tak např. N26 občanům ČR otevření účtu neumožňuje


Offline - Přeborník Profil 
9. 2. 2021 17:40 Odeslat příspěvek
Kdo nema averzi k Revolutu, tak oni € instatni platby posilaji/primaji.

Jinak, pri odeslani, musi protistrana prijat platbu "okamzite"? Nebo taky musi byt v tom systemu?


Offline - Návštěvník Profil 
10. 2. 2021 10:37 Odeslat příspěvek
Pokud ten SEPA instant ještě toliko nefrčí, poradil by někdo (dle zkušenosti nebo znalosti), jak nejrychleji převedu v devizovce (např. citfin) vyměněná € a vložená např. na eurový účet RB, Moneta apod. do Německa ? Jde mi o to, že po podpisu smlouvy v Německu potřebuji ten převod z eurového účtu jaksi co nejrychleji. Jedná se o částku 25 000 €. Teprve po připsání částky obdržím od protistrany smlouvu. V ceníku má RB položku "Příplatek za odchozí expresní úhradu v rámci EHP v měně EUR" za 100Kč, tak jestli náhodou má někdo třeba s tímto praktickou zkoušenost.


Offline - Inventář Profil 
10. 2. 2021 11:24 Odeslat příspěvek
Pokud až tak nezáleží na odesílací bance, tak Fio poskytuje "prioritní europlatbu" za 29 Kč, což je poměrně rozumný náklad - platba pak přijde nejpozději do konce téhož pracovního dne - Fio to posílá přes TARGET2, takže je podmínkou, aby v TARGET2 byla i banka příjemce: https://www.fio.cz/docs/cz/Informace_prevody.pdf

Prakticky jsem to ale nezkoušel (účet mám u slovenské pobočky Fio a tam ta samá služba byla zpoplatněna 5 eur - na druhé straně Fio má tu vlastnost, že SEPA platby zadané do cca. 8:00 hod. dojdou do banky příjemce ten samý den i bez příplatku, nicméně není to nijak garantované - podobně funguje ještě u nás i Air Bank).

Obdobně to bude nejspíš fungovat i v té RB a pod.

Nebo si pro ten účel založit účet nebo fintech službu v zahraničí, která SCT Inst platby podporuje a tu platbu odeslat prostřednictvím ní (TransferWise, bunq, N26, Revolut - i když tam se bude problém spolehnout na funkčnost), ale taky to bude chtít vědět, že příjemce to podporuje taky (na druhé straně platby z těchto bank jsou připsány příjemci ten samý den - to už mám vyzkoušené, ale taky to není nijak garantované)...


Offline - Návštěvník Profil 
10. 2. 2021 14:34 Odeslat příspěvek
Díky za zkušenost. Fio zvážím, i když mě tam "vadí" to "nejpozději do konce pracovního dne". Klidně zřídím cokoliv, když budu vědět, že to v praxi funguje do 1-2 hodin jako mám např. vyzkoušeno u Revolut x Vivid. U Revolutu se bojím, že takhle velká částka se někde zasekne. Vivid zas není součástí SCT, takže budu muset zřejmě zkusit i jiný fintech, který je součástí SCT.


Offline - VIP uživatel Profil 
10. 2. 2021 18:54 Odeslat příspěvek
Včera jsem z Fio posílal zahraniční CZK platbu na GB účet, odešla v 8 a byla tam v 10. Neprioritní. (Za dvě kilča poplatku.)


Offline - Přeborník Profil 
12. 2. 2021 10:02 Odeslat příspěvek
pino píše
Díky za zkušenost. Fio zvážím, i když mě tam "vadí" to "nejpozději do konce pracovního dne". Klidně zřídím cokoliv, když budu vědět, že to v praxi funguje do 1-2 hodin jako mám např. vyzkoušeno u Revolut x Vivid. U Revolutu se bojím, že takhle velká částka se někde zasekne. Vivid zas není součástí SCT, takže budu muset zřejmě zkusit i jiný fintech, který je součástí SCT.


Posilal jsem z revolutu najednou 35k€ a protistrana castku prijala za 3min...


Offline - Inventář Profil 
12. 2. 2021 11:23 Odeslat příspěvek
Ano Revolut SEPA inst. umí dlouho oběma směry. Třeba platba eur z krypto burzy Coinbase do Revolut je v Revolut (dle notifikace) přijata do 2 vteřin od zadání v appce Coinbase, jako naše okamžité platby.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
1. 6. 2021 15:11 Odeslat příspěvek
Nevíte, jestli nějaká CZ banka plánuje SEPA Instant?

Kromě Revolutu.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 24 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies