FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Fúze bank, pojišťoven nás čeká

Offline - Diskutér Profil 
21. 2. 2021 20:14 Odeslat příspěvek
Pokud jde o případné spojení AB a MMB, nepředjímejme. Ještě zdaleka není rozhodnuto.
Poslední příspěvek


Offline - Inventář Profil 
21. 2. 2021 22:57 Odeslat příspěvek
Přesně tak, já furt doufám, že AB + MMB za nastíněných podmínek neklapne. Navíc mám pocit, že nezanikne AB, ale spojená banka by byla právě AB, i když na základech MMB.


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 2. 2021 04:03 Odeslat příspěvek
Já doufám, že to klapne, protože jinak MMB koupí někdo jiný, MMB je k prodeji od té doby, co už není GEMB.


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 08:25 Odeslat příspěvek
drkarel píše
Navíc mám pocit, že nezanikne AB, ale spojená banka by byla právě AB, i když na základech MMB.


V případě schválení fůze by MMB pohltila AB (a také Home Credit a Zonky), tak jako dříve WB, či jak RB spolkne EB. Paralelní vedení dvou značek, bankovních systémů, poboček, atd. by nedávalo smysl, když hlavním cílem je zvýšit provozní efektivitu banky. Převádět klienty MMB na systémy AB podle mne nepůjde. Jednak na to systémy AB nebyly stavěny, jednak je nesmysl převádět spousty firemních účtů a úvěrů do nového subjektu. Pokud dojde k fůzi, tak klienti AB přejdou pod MMB, protože je daleko jednodušší převést tisíce účtů pro FO než jeden účet pro PO (který je pro banku mnohem ziskovější).


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 08:51 Odeslat příspěvek
Původní plán na sloučení, který nedopadl, předpokládal, že banka bude po spojení fungovat pod názvem AB. Po technické stránce se také přikláním k názoru, že by byli klienti AB přesunuti do systému MMB.


Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2021 08:56 Odeslat příspěvek
Tak to bylo asi i myšleno, ale osobně si taky myslím, že, že MMB by po akvizici dále používala brand Air Bank a se značkou MMB by se rozloučili (jak se předpokládalo už při první nabídce v roce 2018 - tehdy se počítalo i s tím, že v retailu by "mělo jít pořád" o Air Bank - m.j. původní CEO AB se měl stát ředitelem retailu, důvody pro rebranding MMB na AB byly zmíněné i v dobové prezentaci: https://investors.moneta.cz/documents/1 ... 018-cz.pdf - poměry/povědomí na trhu už nyní bude jiné, ale domnívám se, že minimálně u retailu by vsadili opět na "osvědčený marketing" AB)...


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 08:57 Odeslat příspěvek
@filip893:
Oni mysleli asi spíše strukturu nabídky produktů pro FO, funkce v IB či appce atd, že to bude víc podobné Air Bank, což je možné. Když ČSOB převzala krachující IPB (zažil jsem osobně, IPB byl můj první účet), také systémy pro FO byly převzaty z IPB a ty pro PO zůstaly ty co ČSOB měla. Neboli vzala z obou bank "to nejlepší" po stránce technické i obsluhy klientů. Pro mě jako klienta IPB se tehdy skoro nic nezměnilo, zůstalo i číslo účtu (různé číselné řady obou bank), změna jen kódu banky a loga.
Tak klienti FO z Air Bank možná přechodem do Moneta také moc změnu nepocítí, v což doufám.


Offline - Návštěvník Profil 
22. 2. 2021 11:28 Odeslat příspěvek
U UCB byla snaha ji odprodat, ale italský socialismus tomu dost brání. UCB má dle mého názoru velké náklady na tzv. doživotní renty, četl jsem to na nějakém italském serveru. To je problém pro jakéhokoliv kupujícího, zbytečně mu to zvyšuje náklady a hlavně italská UCB na tom nebyla dobře. Tak zatím alespoň dělají konsolidace - na CZ a SK trhu se ruší pobočky a víc to ženou na internet, ale bohužel, úroveň těchto služeb je nízká a neskutečně pomalá - stačí se podívat, jak dlouho jim trvalo zavést Gpay, APay, okamžité platby - to je asi hudba daleké budoucnosti, o nějakých zrychlených platbách (tj. zadám ráno a odpoledne je jinde) možná ještě teď sní. Problém je, že Ital všechno řídí a diktuje. Zároveň se stačí podívat na veletoče z posledních měsíců, kdy zastavili úplně úvěry, ale podle pobočkářů - plány se jim navýšily. Úvěr mohl dostat jen klient UCB, který tam má účet a chodí mu tam výplata, teď už zase šrouby trochu povolili, ale jako jediní v CZ zařadili těžkou stopku.

Osobně si myslím, že např. taková FIO nyní na prodej nebude. Ta si konzistentně jede, postupně roste a myslím, že pokud bude tato éra slučování a konsolidace pokračovat, že by z toho FIO mohla i něco trhnout.

mBank na prodej zřejmě bude, ale ví se, že o ni projevila zájem jiná polská banka, která by to vzala včetně CZ a SK dcer, ale samozřejmě se to do doby prodeje může změnit.

U mě jsou horkými kandidáty Sberbank a Expobank. Jde o to, co si řekne Rusko, jestli chce mít přes svojí pobočku nějaký vliv na tok peněz.

A pak je tu Hello Bank! - ta je pro mě velkou neznámou - čekal jsem, že když se rozhodli k rebrandu a rozšíření služeb, že mají nějakou vizi či plán, ale jen se přejmenovali, zavedli něco jako polo běžný účet s úplným základem a spořák a tím skončili - žádný rozvoj, Gpay, Apay zřejmě "sprostá" slova, jen sliby. Na to, jak velká banka je vlastní, je jejich postavení dost tristní. Mimo Hellou KK a spořáku, který stále oklešťují je zbytek dost tristní.
Když vidím, co mi posílají za nabídky úvěru, tak se pousměji a z mailu mažu. A restrikce, které nyní dají na platby KK, tak nevím, zda-li mi k něčemu bude - bude velmi zajímavé, jak bude probíhat úhrada např. hotelů či auta v zahraničí. Pokud to opravdu zaříznou jak psali, pro mě to bude jen kus plastu, který jim vrátím, aby mi zbytečně výše KK netrčela v registru.


Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2021 12:05 Odeslat příspěvek
hgfdsa píše
Já doufám, že to klapne, protože jinak MMB koupí někdo jiný, MMB je k prodeji od té doby, co už není GEMB.


No, já na to koukám taky jako akcionář. Kellner je vždycky podezřelý. Je poměrně jasné, že nabídka je pro současné akcionáře nevýhodná. I přes hezké řečičky očekávám, že nakonec dojde k osvědčenému scénáři stažení z trhu/převzetí jmění (ideálně tak nějak za prachy současných akcionářů vytažené z MMB) za hubičku a za pár let recyklace formou IPO.


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 12:13 Odeslat příspěvek
Levně koupit, draze prodat (a v české variantě k tomu přidat korumpování, úplatky podvody) - to je recept úspěšného podnikatele.

Jinak tento vývoj ukazuje zajímavé trendy, které ještě nejsou tak evidentní: díky rychlým změnám v ekonomice u spousty firem přestávají fungovat zažité modely podnikání, spousta jich zkrachuje, spousta změní způsob podnikání, některé posílí. Bude velký tlak na omezení nákladů, rušení neproduktivních provozoven, zbavení se velkého procenta zaměstnanců.

Nebude to sranda, ale docela tento trend vítám, podpoří úspěšnější a nemakačenkům nastanou těžké česy.


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 13:54 Odeslat příspěvek
Jenže tohle povede ke koncentraci vlastnictví, bohatší zbohatnou, chudí zchudnou, čili k omezení soutěže a v konečném důsledku k podkopání tržního hospodářství a kapitalismu. Zkuste si dneska založit banku nebo aspoň kampeličku, dřív (v 19. stol., ještě tak do 90. let 20. stol.) mohl do finančnictví vstoupit skoro každý, dnes už to kvůli regulacím nejde. Budování firem v některých oborech od nuly už nikdy nebude možné. Budou zde existovat jen ty, které vznikly dříve, popř. nově založené, ale založit je budou moct jen fondy s kapitálem. Kadeřnictví od nuly asi založím (pokud mám výuční list), ale banku, pojišťovnu nebo elektrárnu ne.


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 13:56 Odeslat příspěvek
Trinity? 1. klubová? Neříkám, že je to kdovíjak snadné, nebo že to může udělat každý s maturitou, ale tohle je zrovna obor, kde je opravdu zásadní, že když banka/pojišťovna slíbí, že za 10 let něco vyplatí, tak se to opravdu stane.


Offline - Inventář Profil 
22. 2. 2021 14:04 Odeslat příspěvek
philmencz píše
U mě jsou horkými kandidáty Sberbank a Expobank. Jde o to, co si řekne Rusko, jestli chce mít přes svojí pobočku nějaký vliv na tok peněz.

Expobank se už nechala slyšet dávněji, že je na prodej, akorát nevím, kdo by o takovou instituci mohl mít zájem - o tom, že jiná banka docela pochybuji a tak zbývá jedině nějaký fintech, který by se rád dostal k bankovní licenci (a současně bude mít dostatek kapitálu) a takových zájemců asi moc nebude... U takové Sberbank CZ bych si dokázal představit, že by je spolkla RB :hm


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 14:26 Odeslat příspěvek
Tak zrovna bankovnictví je obor, kde si s kapitálem uděláte kancelář, spustíte slušný informační systém a můžete jet (retail). Pak jsou samozřejmě složitější služby mimo retail, tam už to chce pár baráků s odborníky. V ČR se prostě desítky retailových bank neuživí. Nové tady asi moc vznikat nebudou, ale z druhé strany třeba vniknou nějaké použitelné "celoevvpské", kandidátů na ně je dost.


Offline - Diskutér Profil 
22. 2. 2021 14:44 Odeslat příspěvek
Ona i KB se chystá něco "koupit". Takže Sberbank by mohlo být sousto pro ní.

-- 22. 2. 2021 13:50 --

Delitzsch píše
Zřejmě investice retailových klientů nebyly tak výnosné, aby se vyplatilo tady pokračovat. Většina klientů využívala spíše spořící účet. Plány měly velké (hypotéky, běžný platební styk), mohli využít zázemí mezinárodní skupiny... Je to škoda.

Objem investovaného majetku v milionech Kč:
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s. - 353 191
Česká spořitelna, a. s. - 290 052
ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost - 266 130
Amundi Czech Republic - 199 353
NN Investment Partners C.R., a.s. - 118 190
AXA - 79 205
Conseq Investment Management, a. s. - 72 725
Raiffeisenbank a.s. - 36 408
AVANT investiční společnost, a.s. - 32 979
AMISTA investiční společnost, a. s. - 32 383
J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s. - 32 044
Komerční banka, a. s. - 22 031
MONETA Money Bank, a.s. - 15 653
WOOD & Company - 9 588
ZFP Investments, investiční společnost, a.s. - 9 367
Jet Investment, a.s. - 6 582
REDSIDE investiční společnost, a.s. - 5 951
ING Bank N. V., organizační složka - 5 610
UniCredit Bank Czech Republic, a. s. - 4 788
BH Securities a.s. - 2 842
RSJ Securities a.s. - 2 131
PROSPERITA investiční společnost, a. s. - 1 678
IAD Investments, správ. spol., a.s. - 1 498
Sberbank CZ, a.s. - 1 016
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, #  Další stránka
Stránka 2 z 5 [ Příspěvků: 73 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies