FinExpert.cz

Přihlásit se




Ověření účtu u banky

Offline - Kolemjdoucí Profil 
26. 11. 2021 13:21 Odeslat příspěvek
Ahoj, dnes na mě v IB vyskočilo okno na doplnění osobních údajů, mj. to che i kopii OP, ŘP nebo jiného dokladu totožnosti s fotkou. Jelikož si ale banka totožnost ověřuje už při otvírání účtu tak považuju kopie osobních dokladů v el. formátu za víc než banka potřebuje. Je tady riziko zneužití, hacknutí apod, takových údajů na jejich serveru. Takže bych se chtěl zeptat jestli mám ze zákona nějakou povinnost bance takový údaje odesílat, kór když má kdykoli možnost vyzvat mě k ověření totožnosti na pobočce pracovníkem.
Pro vybírání z bankomatu a platbu kartou doufám ještě není potřeba odevzdávat biometrické údaje(??). Chápu že se tyto údaje bance hodí páč se s tím dá dělat spousta věcí, ale já ji o ně nežádám, zatím.
Poslední příspěvek


Offline - Trvalý BAN Profil 
26. 11. 2021 16:03 Odeslat příspěvek
Co to je za dotaz? Vztah s klienta s bankou je přece standardně dobrovolný a smluvní, nikoliv na základě zákonné povinnosti. Žádný zákon logicky neukládá povinnost posílat si kopie dokladů totožnosti přes internet nebo jinak mezi smluvními stranami. Ale pŕiprav se na to, že banka může takový dobrovolný smuvní vztah kdykoliv ukončit, když nevyhovíš jejim požadavkům.


Offline - Administrátor Profil 
26. 11. 2021 16:27 Odeslat příspěvek
Preceda: a máš pořád stejný občanský průkaz?

Já že tady existuje jistý AML zákon, který bance nařizuje neustále mít klientovu aktuální občanku.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
26. 11. 2021 19:08 Odeslat příspěvek
Tak asi už ne, ale o doložení totožnosti tady nejde že. Můžu se ochotně dostavit na pobočku aby si opsali číslo OP, aby si ověřili že má účet furt stejného majitele atd. Ale to na co se ptám je jestli mají právo uchovávat si trvale na svých discích elektronickou kopii osobních dokladů, což je už jaksi nad rámec pouze aktualizace osobních údajů případně ověření totožnosti. Chápu na co to chcou ale já tenhle bezpečnostní polštář od nich nechci protože to má víc negativ než pozitiv.


Tento příspěvek byl označen jako off-topic. Klepněte pro zobrazení příspěvku.


Offline - Administrátor Profil 
26. 11. 2021 19:33 Odeslat příspěvek
§ 8 odst. 11 věta poslední AML zákona:
Povinná osoba může pro účely tohoto zákona pořizovat kopie nebo výpisy z předložených dokladů a zpracovávat takto získané informace k naplnění účelu tohoto zákona, a to bez souhlasu klienta.

§ 16 odst. 1 písm. b) AML zákona:
Povinná osoba uchovává po dobu 10 let od uskutečnění obchodu mimo obchodní vztah nebo od ukončení obchodního vztahu s klientem
b) kopie dokladů předložených k identifikaci, byly-li pořizovány,


Ještě nějaké dotazy? :lol:
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies