FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

SIPO - jaké jsou vaše zkušenosti?

Offline - Administrátor Profil 
15. 9. 2007 22:48 Odeslat příspěvek
SIPO je primárně určeno k inkasním platbám ... příkazem k úhradě ho můžete zaplatit ve vyjímečných případech
více se určitě dozvíte na stránkách SIPO nebo České pošty
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
15. 9. 2007 23:38 Odeslat příspěvek
Rop píše
příkazem k úhradě ho můžete zaplatit ve vyjímečných případechp/quote]


Zase jsme u toho... Jak definovat "vyjímečný případ" :-)

Spíš jsem chtěl vědět, zda někdo aktivně SIPO platí účtem, je mi jasné, že si mohu zajít na poštu a zeptat se tam. Realita ale často bývá jiná a zkušenost klientů je cennější, než oficiální informace podaná pracovníkem banky/pošty.


Offline - VIP uživatel Profil 
17. 9. 2007 00:29 Odeslat příspěvek
Přihodím něco do diskuze :-) K povolení SIPO do banky vám stačí jet spojovací číslo. Banka má s Českou poštou smlouvu a toto číslo jí předá, pošta snadno zjistí, komu číslo SIPO patří. Technicky to funguje tak, že pošta zašle bance požadavek ke stržení částky pro klienty banky, co mají povolené SIPO. Banka zpravidla v jedné dávkové platbě poště zašle pohledávky ze SIPO. Podmínkou pošty je, že banka musí poště peníze doručit do 15. dne v měsíci, nebo dříve, pokud není tento den pracovní. Pošta naopak garantuje, že platba příjemcům odejde v témže měsíci. Některé banky mají s poštou dohodnutou výjimku a částku banka inkasuje okolo 20. dne v měsíci, takže SIPO sice "odejde", ale pošta již neručí za včasné připsání platby. Pokud takto zaplatíte např. úvěr, máte problém, protože inkasem ve druhém termínu přijde většinou po splatnosti.

Výhody SIPO: Vše máte na jednom dokladu, jednoduché, přehledné, spolehlivé, ušetříte za jednotlivé příkazy k úhradě nebo trvalé příkazy.

Nevýhody SIPO: Každá změna předpisu platby trvá min. měsíc až tři, pokud kterákoliv platba v předpisu nesouhlasí (lidi dělají chyby a počítače taky), je platba problematická, SIPO se u některých bank strává velmi brzy.

SIPO jsem úspěšně používal asi 10 let a umí udělat velmi dobrou službu. Je vhodné pro ty, které nebaví hlídat jednotlivé platby a chtějí mít vše na jednom dokladu. Výhodou je také to, že když změníte banku, SIPO je stále stejné a lze platby na něm to neovlivní.

Jenže po těch 10 letech jsem letos o prázdninách SIPO zrušil z jednoho jediného důvodu: příjem mi chodí na účet okolo 20. dne v měsíci a SIPO odchází 10. dne v měsíci (alespoň u FIO). U HVB Bank mi odcházelo okolo 10.-12. dne, pouze u Poštovní spořitelny mi odcházelo okolo 14. dne. Jak jsem psal, peníze musí Česká pošta obdržet do 15. dne v měsíci (smlouvy o SIPP jsou i na webu), jenže banky si peníze strhnou několik dnů předem, takže je ještě stihnou "otočit". Takže mezi dobou, než mi přijde na účet příjem a platbou SIPO jsem byl v debetu, za který jsem platil úroky. A šlo i o deset a více dnů. A tak jsem řekl: NE! :-) V době FIO a jiných paušálních účtu není problém platby navést na trvalý příkaz a tak jsem učinil. Všechny platby ze SIPO (jde o cca 9 500 Kč měsíčně) mi odcházejí k 25. dni v měsíci, takže je vždy zaručen jejich přípis v témže měsíci. A já nemám 10. dne nervy, že mi odešlo SIPO a já jsem opět v mínusu :-)

Berte to jako názor. Pro mě napsat požadavek o změnu platby té či oné organizaci a následná změna v bance je sranda, ale každý na to čas nebo nervy nemá, takže SIPO je rozhodně dobré služba a stále má své výhody, které pro většinu plátců převažují.

Pokud jde o platby, SIPO lze zaplatit i z účtu přímým příkazem k úhradě (viz instrukce na zadní straně). Pokud tak učiníte, následující měsíc budete mít na předpisu navíc poplatek 8 Kč a pokud tak budete činit stále, nejspíše vám pošta slušně oznámí, že to nemáte dělat (jde jen o záložní vyjímečný způsob platby).

P.S.: Jo, mám tu gramatycké chibi, ale už se mi to nechce opravovat :-)


Offline - Administrátor Profil 
17. 9. 2007 06:03 Odeslat příspěvek
stanislav.stribrny píše
Ach ne. SIPO samozřejmě mám (snad jako každý v republice, ne?). Ptám se, zda ho mohu každý měsíc platit převodem z účtu, tedy ne na poště.
Na složence je vzadu uvedeno, že lze platit i jednorázovým příkazem, a že poplatek 8 Kč bude připsán na složenku příští měsíc. Jenže pokud, vím, tak pošta to vidí nerada, tedy nechce abyste platili SIPO převodem.
Pak je tam ještě možnost zadat ke svému účtu povolení k inkasu. Máte někdo zkušenosti? Je to zpoplatněno? Jaký den v měsíci si pošta platbu strhává?


Offline - VIP uživatel Profil 
17. 9. 2007 06:58 Odeslat příspěvek
PatrikChrz píše
Zatím jsem to sice nevyužil, ale u FIO "naběhne" SIPO do čekajících plateb tak dva, tři dny před tím, než se "strne" a je možné ho ručně "zrušit" - asi by se to dalo využít pro případ, kdy by si něktrerý z dodavatelů (třeba omylem) účtoval příliš vysokou částku.a/quote]

Hm, tak takhle to nefunguje. Když ve FIO zrušíš SIPO, stávající se stejně provede a zruší se až od následujícího měsíce, pokud ho zrušíš do 15. dne. Jediným řešením, aby se neprovedlo, je nemít na účtu peníze (nebo kontokorent).


Offline - Diskutér Profil 
17. 9. 2007 07:41 Odeslat příspěvek
Další výhoda SIPO asi bude, že si pošta sama hlídá aktuálnost údajů. Občas se mění čísla účtů, výše plateb, což bych musel u trvalých příkazů hlídat já. Takhle mám klid.

Jediná nepříjemnost tedy asi je, že si banky strhávají SIPO kolem 10. dne v měsíci. Komu chodí příjem až ke konci měsíce, má smůlu.


Offline - Inventář Profil 
17. 9. 2007 07:54 Odeslat příspěvek
stanislav.stribrny: to se tyka predevsim pouze tech, co ziji "nadoraz".


Offline - VIP uživatel Profil 
17. 9. 2007 08:08 Odeslat příspěvek
S474N píše
stanislav.stribrny: to se tyka predevsim pouze tech, co ziji "nadoraz".

Ano, to je pravda. Ale se 3 a více dětmi to většinou ani jinak nejde :-)


Offline - Administrátor Profil 
17. 9. 2007 11:25 Odeslat příspěvek
dalich píše
Hm, tak takhle to nefunguje. Když ve FIO zrušíš SIPO, stávající se stejně provede a zruší se až od následujícího měsíce, pokud ho zrušíš do 15. dne. Jediným řešením, aby se neprovedlo, je nemít na účtu peníze (nebo kontokorent).p/quote]


Určitě? Já teď nemyslím zrušení SIPO jako takového, to mám "inkaso + SIPO", ale tak dva, tři dny před splatností se mi to objeví i v "přehed převodů" s ikonkou odpadkového koše. Myslel jsem, že tam by to bylo možné zrušit?


Offline - VIP uživatel Profil 
17. 9. 2007 11:43 Odeslat příspěvek
Citace
Určitě? Já teď nemyslím zrušení SIPO jako takového, to mám "inkaso + SIPO", ale tak dva, tři dny před splatností se mi to objeví i v "přehed převodů" s ikonkou odpadkového koše. Myslel jsem, že tam by to bylo možné zrušit? /quote]

Pravda, tam by to mělo jít :-)


Offline - Kolemjdoucí Profil 
20. 9. 2007 20:55 Odeslat příspěvek
stanislav.stribrny píše
Další výhoda SIPO asi bude, že si pošta sama hlídá aktuálnost údajů. Občas se mění čísla účtů, výše plateb, což bych musel u trvalých příkazů hlídat já. Takhle mám klid.

Jediná nepříjemnost tedy asi je, že si banky strhávají SIPO kolem 10. dne v měsíci. Komu chodí příjem až ke konci měsíce, má smůlu. /quote]


K té aktuálnosti údajů se musím vyjádřit. Česká Pošta mi sama od sebe (bez jakéhokoliv popudu) změnila doručovací adresu. Změna byla v ulici (sousední ulice) a orientačním čísle. Jelikož máme inteligentní doručovatelku, tak výpis SIPO byl doručen. Chtěl jsem po poště nápravu a nevěřili byste jaký to byl problém. O SIPO se prý starají jen vybrané pošty, tak jsem to nechal plavat. To bylo asi dva roky zpátky. Nedávno jsem to znovu zkusil a světe div se, už to jde všude, tak jsem si vystál dopolední frontu a zažádal o změnu.
Toliko k aktuálnosti údajů.
Přes SIPO mám jen koncese a zbytek trvalými příkazy nebo přímým inkasem (elektřina).


Offline - Mírně pokročilý Profil 
2. 10. 2009 12:42 Odeslat příspěvek
Rád bych navázal na otázku ze začátku, na kterou zatím nebylo jasně odpovězeno.

Momentálně rodiče mají složenku se SIPO, se kterou chodí na poštu. Rád bych jim ušetřil 12,- a chození na poštu a SIPO převedl na bezhotovostní platbu z účtu v Poštovní spořitelně (Postžiro Zadarmo).

V internet bankingu zadání SIPO mám, nicméně stačí opravdu jen zadat "spojovací číslo"? Nemusím někam na poštu nahlásit, že SIPO budu platit bezhotovostně?

Pokud nemusím, tak se pak nabízí otázka, co se pak stane, kdybych svolení k SIPU zadal do další banky a v té dosavadní bance SIPO nezrušil? Nenastane nějaký konflikt?

P.S.: Placení v hotovosti na přepážce lze provést poslední den v měsíci. Pak, jestli to dobře chápu. Bezhotovostní platba zajistí oddálení tohoto deadlinu o 10-14 dnů později.


Offline - Diskutér Profil 
2. 10. 2009 13:13 Odeslat příspěvek
dayslypper píše
V internet bankingu zadání SIPO mám, nicméně stačí opravdu jen zadat "spojovací číslo"? Nemusím někam na poštu nahlásit, že SIPO budu platit bezhotovostně?

Ano, stačí zadat je ono spojovací číslo. Pokud je souhlas k inkasu/SIPO zadán do 25 dne měsíce, pak to platí již od následujícího měsíce.
dayslypper píše
Pokud nemusím, tak se pak nabízí otázka, co se pak stane, kdybych svolení k SIPU zadal do další banky a v té dosavadní bance SIPO nezrušil? Nenastane nějaký konflikt?

Nenastane, protože ČP si pravidelně aktualizuje seznam povolených SIPO a inkasuje z účtu, kde byl souhlas k SIPU udělen naposledy.
dayslypper píše
Placení v hotovosti na přepážce lze provést poslední den v měsíci. Pak, jestli to dobře chápu. Bezhotovostní platba zajistí oddálení tohoto deadlinu o 10-14 dnů později.

Tak to nikoliv. Bezhotovostní SIPO se strhává kolem 15 dne měsíce.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
2. 10. 2009 13:28 Odeslat příspěvek
Díky moc za vysvětlení.

filip893 píše
Tak to nikoliv. Bezhotovostní SIPO se strhává kolem 15 dne měsíce.

No tak dobrá 15. den v měsíci.

Dobrá, tak 15. den, to je formalita. Mě jde hlavně o to, v jaké časové posloupnosti jsou tyto dvě formy plateb. Jestli platba v hotovosti předbíhá bezhotovostní platbu nebo je tomu naopak.

Příklad: 15. října bych měl bezhotovostně zaplatit SIPO. V hotovosti tuto platbu tedy mohu uskutečnit až v posledního října NEBO musím již v předstihu posledního září?

(omlouvám se za ten hloupý dotaz, ale nemám u sebe teď žádnou složenku se SIPEM)


Offline - Diskutér Profil 
2. 10. 2009 13:32 Odeslat příspěvek
Pokud 15. října nezaplatíš bezhotovostně, pak máš do konce října čas zaplatit v hotovosti na poště. Neboli bezhotovostní platba předbíhá platbu v hotovosti.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5 ... 71  Další stránka
Stránka 2 z 71 [ Příspěvků: 1058 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies