FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Rozdíly ve spořících účtech CZK (toto není obecná diskuze)

Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 08:32 Odeslat příspěvek
XRPD píše
Kecy plky. I po 13 letech jsem v mínusu...ČSOB Akciový realitní
....čekám zdůvodnění, že to je vyjímka, anomálie...a jiné učebnicové zdůvodnění.


Já jsem to měl u nich (s jinými fondy) podobně. Prostě v téhle hře je zákazník za hejla, k bance se přesunulo cca 35 % z investované částky, hejl utřel. Považuju to nicméně za cennou zkušenost - cokoliv, jen ne fond.
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
13. 2. 2020 08:35 Odeslat příspěvek
@minarjo: Rozdíl mezi spekulantem a investorem je v tom, že spekulant má akcie jedné firmy a investor jich má 40-60? To je pozoruhodná definice.
Můžeš mít portfolio jak pestré chceš a stejně to může všechno zbankrotovat, když budeš mít smůlu. Před těmi 12 lety byly tisíce krachů. Lehman Brothers je extrémní příklad firmy, o která se myslelo, že padnout nikdy nemůže. Prostě bezpečná akcie neexistuje, ta dividenda je odměna za riziko.


Offline - Nadšenec Profil 
13. 2. 2020 09:01 Odeslat příspěvek
Pestré portfolio, které komplet zkrachuje, asi nebylo dostatečně pestré. Řešíš tu extrémní případy, stejně tak sem může spadnout meteorit (a na to se, narozdíl od diverzifikace portfolia, těžko připravíš).


Offline - Trvalý BAN Profil 
13. 2. 2020 09:40 Odeslat příspěvek
Zalezi na uhlu pohledu, vse je relativni, jak v investicich, tak v sporeni konzervativne. V rodine prisel za 1.republiky znamy podnikatel o miliony na akciich, diky krizi 1929, v dnesnich korunach to byly stamiliony, mel vsak dale prijmy ze zbozi a z jeho patentu. Urcite rada akciovych investoru neprodelava, ale rada jiste naopak. Dale urcite lze inflaci porazit i jinak, fakticky jeji vlastni zbrani, nepodlehnuti reklame a pocitu prirazeni k nejakemu spolecenskemu a socialnimu statusu napr. stredni tridy. Pak vas to nebude nutit porizovat nadbytecne, typicky nove automobily, ktere ve vetsine pripadu nepotrebujete pri rocnim najezdu do 30k km.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 2. 2020 10:30 Odeslat příspěvek
kdo chce, se si muze u tech bankovnich "fondu" spocitat jak to vyjde s poplatkama co si uctuji


Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 10:31 Odeslat příspěvek
Jo, z vesnice do města budu jezdit na kole. Tím to vyřeším.


Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 12:03 Odeslat příspěvek
@XRPD, @xls (a další, kteří mylně dělají rovnítko mezi podílovým fondem a přímým nákupem akcií):
ČSOB má fondy skutečně špatné, to není anomálie, ale téměř jistota :). A o tom to je, přečíst nějakou literaturu, zajímat se o to a ne koupit první fond, co se namane. Navíc fond zmíněný @XRPD je, jak už z názvu plyne, realitní, tedy to se nedá jaksi moc o akciové investici mluvit :). Když už fondy, tak spíš zahraničních správců (Fidelity, Franklin Templeton...). I ty jsou v ČR k dostání, třeba přes ING nebo Conseq.
Já na takových fondech začínal, jen první 2-3 roky, na praktické pochopení teorie. Posledních přes 8 let už ale kupuji výhradně akcie napřímo. Dřív to bylo drahé, nebo to vyžadovalo pro rozumnou cenu hodně peněz. Ale dnes, díky současným brokerům Degiro či Lynx, už to není tak drahé jako dřív (poplatek nákupu na US burze je třeba u Lynx 5 USD, u Degiro dokonce pod 1 USD). Takže už neplatí, že akciové fondy (se vstupním poplatkem typicky 3-5% bez ohledu na objem nákupu, k tomu pravidelně roční správcovský poplatek) by byly pro drobnější investory a akcie (s typicky fixním poplatkem brokera a nulovým správcovským) pro ty movitější, když už nákup akcie jedné firmy v objemu nižších jednotek tisíc stojí u brokera i pod 1%. Přímé investování do akcií chce jen víc času oproti fondům, ale to spíš jen zkraje na správný výběr a postupný nákup, třeba jeden akciový titul za měsíc až dva, dle volných peněz. Kdo vybere kvalitní spotřební značky s celosvětovou působností (třeba Johnson&Johnson, Procter&Gamble, AT&T či Vodafone, Coca-Cola či PepsiCo, Altria či Philip Morris a pododně, takových postupně aspoň 20-30), toho krach, se kterým zde straší @Lenka_2, fakt nezaskočí, naopak díky slevě může koupit další kusy levněji (lidé musí a budou jíst, pít, kouřit a chlastat i za další desítky let :) ). Navíc, když jde o takzvané dividendové aristokraty s dividendou kolem 3-7% z kurzu, tak takoví i v horších časech dividendy nesnižují, maximálně jí třeba na rok či dva nezvýší, v jiných letech je zvyšují typicky nad inflaci, třeba o 4-8% ročně. Takže průměrná dividenda co chodí z portfolia pak bývá řekněme 3-7% (dle akciových titulů) v roce nákupu, ale za 10 let už to je díky zvyšování typicky dvojnásobek! A to je pro dividendové investory to hlavní-nejde jim tak o kurz akcie, jako o její dividendy při nákupu a jejich historii růstu. Právě oproti fondům (které fakt jsou dobré spíš jen k naučení, jak investovat, první 2-3 roky) je zde velká výhoda v podobě pravidelného příjmu ve formě akciové dividendy, tedy pravidelný kapitálový příjem, obdobný třeba příjmu z nájmu u majitelů bytu na pronájem. A to je fakt velká výhoda proti fondu, protože to, jak ta dividenda s novými nákupy roste, to je hlavní grow proč to dělat. Jako mladší jí investor reinvestuje do dalších akcií, jako starší jí spotřebovává a nemusí třeba už 10 - 25 let (když začal akcie kupovat brzy) před důchodem pracovat, pokud nechce, nebo si zkrátit úvazek (jakmile mu dividendy pokryjí výdaje zčásti či zcela). Já jsem zatím (po cca sedmi letech dividendových investic, předtím jsem investoval jinak, než jsem našel tuto lepší cestu) ve fázi, že roční dividendy mi pokryjí výdaje téměř na 2 měsíce, ale první úsek je vždy nejdelší, protože platí samosebou geometrická řada. Tedy efekt, který, když už jsme ve vlákně spoření, je známý jako "úroky z úroků" nebo též "nabalování sněhové koule", kde čas hraje pro dividendové investory úžasnou roli. O to přesně jde: jak postupně dividendy chodí a reinvestují se, tak se tím zvětšuje základna akcií a tím i budoucí dividendy, a to dle vzoru sněhové koule rostoucím tempem. Ale dost o tom, tomu se ostatně věnují investiční akciová fóra na nr1a.com (pana Ladislava známého i ze zdejší investiční části fóra-trochu svérázný, ale toto umí vysvětlit) a novější na webu Investiční gramotnost. Chápu, že mnozí na to nemají vlohy, ale ono to nejvíc času vyžaduje hlavně zkraje, na ten výběr titulů. Pak už jen chodí nové a nové dividendové příjmy a portfolio z nich může růst, až do zahájení čerpání.

@iglooo: Vlákno se jmenuje Rozdíly ve spořících účtech, tak jsem ho touto malou odbočkou rozšířil o rozdíly spořicí účty-akciové investice :). Obojí se skvěle doplňuje, jen poměr má každý jiný. Já cca třetina spořicí účty a dvě třetiny akciové/nemovitostní REIT investice. Ale chápu, že většina z této části fóra má poměr nejspíš 100%:0% :D
Nicméně dost bylo investic v tomto vlákně, to je pravda. Vždyť Investování zde má celou část fóra, tak jako Platební styk, tedy tam by případná další diskuse patřila, zde už raději zpět ke spoření:
Investování na tomto fóru: forum-312/Investovani.html


Naposledy upravil minarjo dne 13. 2. 2020 12:23, celkově upraveno 3


Offline - Diskutér Profil 
13. 2. 2020 12:09 Odeslat příspěvek
Doporučuji přejmenovat toto vlákno tak, aby z názvu bylo patrné, že už tu nejde o spořicí účty, ale o kampaň na investory... :-P


Offline - Trvalý BAN Profil 
13. 2. 2020 12:22 Odeslat příspěvek
xls píše
Jo, z vesnice do města budu jezdit na kole. Tím to vyřeším.


Myslel jsem to tak, ze staci ojete auto, protoze nove auto se drtive vetsine uzivatelu vlastne nevyplati, na jednotku casu se jedna o nejluxusnejsi mobilni "bydleni", navic starsi auta jsou prosta modernich a na udrzbu velmi drahych kazitek. Znam lidi co si pro iluzorni casove omezene pohodli a bezpecnost a potvrzeni sveho spolecenskeho statusu koupili auto za temer milion, a to ne jedno, ale duchod budou brat minimalni, protoze si platili min. odvidy.


Offline - Nadšenec Profil 
13. 2. 2020 13:06 Odeslat příspěvek
minarjo, ty to vidíš růžově, protože jsi nastoupil někdy před 9 lety. Tedy zrovna po poslední krizi. Od té doby to dost nezvykle jde prakticky jen nahoru. Zisky firem sice dál slušně šlapou, takže bublina to zatím není, ale to je zejména proto, že jsou levné peníze (nízké úroky). Takže investoři nevědí co s penězma, tak to lejou do akciíí a firmy můžou růst díky levným úvěrům. Jakmile peníze výrazněji zdraží, hrozí další krize a padat to má kam.
Já se už 15 let živím fulltime jako daytrader na US trzích, takže o tom něco vím. A nemám v akciích dlouhodobě zainvestováno nic. Zažil jsem SPX (US index) padnout na ďábelských 666 v roce 2009 (skoro 60% propad za 1,5 roku) a v tu chvíli bych opravdu nechtěl být investor. A trvalo 5 let, než se to vrátilo zpátky. Podobně krize v roce 2000 - na stejnou hodnotu se to dostalo koncem roku 2007 a výš to prakticky nešlo, protože právě v tu dobu začínala krize 2008. Takže kdo byl smolař a v roce 2000 investoval do SPX, tak se na původní hodnotu dostal v roce 2013. Dividendy za tu dobu nepokryly ani inflaci.
Takže rozhodně to není nízkorizikové. Mít 30-40% v akciích (pokud nejste z oboru, tak nejlépe indexové ETF) na přilepšenou je ok, ale jako základ kapitálu, bez kterého se neobejdeš, určitě ne.
Jo a Ladis je kapitola sama pro sebe, ten dostal do problémů hodně lidí, kteří se řídili jeho radama. On krizi 2008/9 zažil a zrovna jeho portfolio potkal podstatně větší propad než SPX a dle složení jeho portfolia se z toho dostal až někdy v roce 2018. Taky tam měl "aristokraty" jako RBS, Citigroup, Barclays, BAC, HSBC a podobně.


Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 15:00 Odeslat příspěvek
redhaven píše
xls píše
Jo, z vesnice do města budu jezdit na kole. Tím to vyřeším.


Myslel jsem to tak, ze staci ojete auto, protoze nove auto se drtive vetsine uzivatelu vlastne nevyplati, na jednotku casu se jedna o nejluxusnejsi mobilni "bydleni", navic starsi auta jsou prosta modernich a na udrzbu velmi drahych kazitek. Znam lidi co si pro iluzorni casove omezene pohodli a bezpecnost a potvrzeni sveho spolecenskeho statusu koupili auto za temer milion, a to ne jedno, ale duchod budou brat minimalni, protoze si platili min. odvidy.


To mně se zase nevyplatí nějaká plečka. Když potřebuju někam dojet, tak potřebuju dojet včas a zbytek času se věnovat ne opravám plečky, ale vyděláváním peněz. Nehledě na to, že slušné auto je mnohem bezpečnější, to aby se člověk dožil aspoň toho minimálního důchodu.
Představa, že by měl člověk platit vyšší odvody, aby měl vyšší důchod, jsou taky zcestné. Když ty peníze místo na odvody využije na jiný způsob zajištění, tak je to mnohem rozumnější řešení.


Offline - Nadšenec Profil 
13. 2. 2020 15:21 Odeslat příspěvek
A teď už tady chybí jenom hláška, že první Oktávka v 1.9 TDi se skoro půl milionem km je ta nejlepší investice do auta a dílo je dokonáno :D Hlášku o potvrzení svého společenského statusu koupí auta za témeř milion si snad někam uložím :D No, jak píše minarjo - pojďme se už na tuhle debatu vybodnout. Akorát se tady navzájem nas..áme a nikomu to nepomůže.


Offline - Nadšenec Profil 
13. 2. 2020 16:03 Odeslat příspěvek
Mohl by admin cast diskuze o investovani prelit do samostatneho vlakna?


Offline - Trvalý BAN Profil 
13. 2. 2020 16:07 Odeslat příspěvek
Je nedůležité vyjadřovat nějaké osobní invektivy, každý má jistě svůj díl své pravdy.
Na občasné dlouhé štreky se u nás nové auto už vůbec nevyplatí, zkrátka se tímto nezaplatí. Při stavu povrchu našich komunikací navíc rychle degraduje, nehledě k vysoké pravděpodobnosti nehody, která je u nás jedna z nejvyšších v Evropě dle posledních statistik.

Tohle je skutečně hodnotný DRUH investice:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/unikatni-leta-ztracene-ceskoslovenske-znamky-se-objevi-v-aukci-88953?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=2916131&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null


Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 16:43 Odeslat příspěvek
@noi2:
Tak trader, to je v podstatě také spekulant :). Hlavně v tom smyslu, že musí řešit i krátkodobé výkyvy akciového trhu, to my dlouhodobí neřešíme. A tam patří i roky 2000 či 2008. Obě tyto akciové krize jsem zažil, tehdy ale jako začátečník experimentující s podílovými fondy (dividendové akcie kupuji až od 2010). A fakt mě pokles akciového trhu o 50% nepoložil, naopak :). Ano, akcie (jako celek, řekněme index S&P500) se pak dostával nahoru přes 3-4 roky, ale kdo akcie nakupuje pravidelně, tak v době poklesu koupil za stejné peníze výrazně víc a v plusu už byl za rok či dva. To je jednoduchá matematika: pokud daná akcie poklesla řekněme na polovinu, já nakupil za třeba 4000 Kč dvojnásobek jejího množství oproti stavu před poklesem a stačil mi její vzestup třeba jen o 20%, abych byl na nule, návrat do předkrizového kurzu už je pak významné plus. A o techniku DCA (dollar cost averaging, neboli průměrování nákladů) při dlouhodobém horizontu jde. Kdo drží disciplínu, nemůže při horizontu nad 5 let s dividendovými akciemi prodělat, protože po krizi se zotavují nejrychleji (díky atraktivnímu dividendovému výnosu jsou pak mezi kupci žádané mezi prvními). Prodělají psychicky méně odolní, kteří při krizovém propadu prodali, jejich chyba :). A pan Ladislav, ačkoliv je to svérázná osobnost, tak my z jeho fóra nr1a na něho nedáme dopustit, tu filozofii vštípil mám všem dobře. A znám ho i osobně, z fóra máme občasná setkání, na jedno přijel z Německa do Prahy i on. Je v pohodě, jen zbytečně protěžuje evropské, hlavně německé akcie, ty ale mají vyšší daň z dividend oproti třeba USA. Ale chápu ho, on žije v Německu už delší dobu, část daní mu tam vracejí, navíc má euro jako hlavní měnu, tedy nemá důvod protěžovat USD investice. Ale strategie dlouhodobého držení zaměřeného na dividendy a jejich růst fakt funguje, jen nebýt podělaný z kdejaké krize a poklesu kurzu akcií. Dividenda u aristokratů, z nichž některé jsem jmenoval, neklesla v řadě případů už přes 50 let, krize nekrize! A i dle toho historického fundamentu a dividendy my dlouhodobí dividendově zaměření akcie vybíráme, ne dle grafu kurzu jako tradeři :). To je stejné, jako když vybíráte byt ke koupi: řešíte jeho technický stav, lokalitu, dopravní obslužnost, vzdálenost do práce, aktuální cenu v poměru k uvedenému... Tedy fundament bytu, ne graf, jak se měnila jeho tržní cena za poslední dobu (a to právě dělají tradeři). Proto i u akcií by se mělo postupovat stejně, nekoukat na cenový graf (ten o dané akciové firmě moc neřekne), ale na tu firmu, jejíž podíl se s akcií kupuje. Většina veřejnosti si pod investicemi do akcií přesto bohužel představí ten pohled tradera na grafy kurzů. Ne pohled na fundamenty firmy, tedy co vyrábí, jaké má zisky, zda její výrobky lidé kupují bez ohledu na krizi (takové jsou pro dividendy nejlepší) atd. Tedy to, že s akcií si kupují kousek reálné firmy, ne záchodový papír.
Ale za mě už dost o investicích v tomto vlákně, to už fakt patří do příslušné jiné části. Kdo chce, ten do i mnou zmíněné diskuse o investicích najde sám, no a ostatní to stejně nezajímá :D. Jen mi přišlo férové ty časté omyly vyvrátit, protože přístupu k investicím je mnoho a veřejně známé jsou jen ty dlouhodobě méně úspěšné, tedy rizikovější, které k zajištění na vyšší věk moc nejsou.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216 ... 528  Další stránka
Stránka 213 z 528 [ Příspěvků: 7916 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies