FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Rozdíly ve spořících účtech CZK (toto není obecná diskuze)

Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 2. 2020 17:47 Odeslat příspěvek
dlouhy.dejw píše
Mohl by admin cast diskuze o investovani prelit do samostatneho vlakna?

rovnou cast i na garaz :D
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
13. 2. 2020 18:07 Odeslat příspěvek
Nechci rozpoutávat flame, ale jako člověk, který se v oboru dlouhodobě profesionálně pohybuje, jsem dost alergický na věty typu
minarjo píše
Kdo drží disciplínu, nemůže při horizontu nad 5 let s dividendovými akciemi prodělat
minarjo píše
Ale strategie dlouhodobého držení zaměřeného na dividendy a jejich růst fakt funguje, jen nebýt podělaný z kdejaké krize a poklesu kurzu akcií. Dividenda u aristokratů, z nichž některé jsem jmenoval, neklesla v řadě případů už přes 50 let, krize nekrize! A i dle toho historického fundamentu a dividendy my dlouhodobí dividendově zaměření akcie vybíráme, ne dle grafu kurzu jako tradeři :).
Takže zareaguju příkladem:
Už od toho Ladis možná po zkušenosti upustil, ale před krizí velmi podstatnou část jeho portfolia tvořily banky. Třeba taková Citigroup patřila opravdu k jeho nejoblíbenějším. Dividenda před krizí kolem $5. Přišla krize, dividenda klesla na 1c a nestoupala do 2015. Teď je stále jen $0.5. Tedy není pravda, že u velkých oblíbených firem neklesá dividenda krize nekrize. Jo a cena akcie (která vás prý nezajímá) před krizí 500, teď sotva 80 a byla i pod 20. Takové banky tvořily podstatnou část jeho portfolia. Teď už možná ne, protože jejich hodnota (a tedy i podíl) výrazně klesla. A opravdu znám několik lidí, kteří se drželi jeho rad a dosud se z toho finančně nevzpamatovali.
DCA se říká také hezky česky ředění a to také dlouhodobě jednou vede do pekel. Vlastně je to taková light verze martingale.
Jinak já jsem newstrader (ano rozhodně jsem spekulant), tedy mne zajímá zejména fundament, graf je pro mne až druhotný. Tedy je značně zjednodušené napsat, že pohled investora je jen fundamentální a pohled tradera jen technický (graf). Vždy musíš zohlednit všechny faktory. Pokud i jako investor nekoukáš na graf, tak ignoruješ podstatnou část vstupních dat a tím se znevýhodňuješ proti zbytku trhu.


Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 19:00 Odeslat příspěvek
Už jsem nechtěl na téma akcií reagovat, to fakt patří jinam. Ale @noi2 a jeho zahrnutí Citygroup mezi aristokraty, o kterých já výše výhradně píšu, mě zvedlo ze židle! :), tedy:
Citygroup a podobné banky NEPATŘÍ mezi dividendové aristokraty, nevím jak jsi přišel na to že ano (aristokrat neznamená "velká oblíbená firma" jak píšeš, je to přesně definovaný pojem, viz dále). U bank plně platí co píšeš (a mé tebou citované věty by neplatily), ale já o bankách výše nepsal, jen o divi aristokratech. Banky jsou a vždy byly více rizikové a citlivější na stav ekonomiky, proto já výše zmiňoval v příkladech hlavně tituly z oblasti spotřeby (neboli defenzivní, na spotřebu orientované). Mezi dividendové aristokraty lze zařadit jen firmy, které posledních minimálně 25 let nesnížily dividendu, bez ohledu na krize, poklesy tržeb atd. To banky obecně nejsou, ty při větší krizi už z principu své činnosti běžně dividendu sníží či vynechají. Aby bylo jasno, uvedu odkaz na wiki (článek o dividendových aristokratech):
https://en.m.wikipedia.org/wiki/S%26P_5 ... ristocrats
Koho to skutečně zajímá a nechce se jen hádat, protože akciový trh zná jen částečně (a část, kterou zná, je skutečně nevyzpytatelná), ten se tam o aristokratech dočte. Je tam i jejich seznam (pro index S&P500). Každý jistě uzná, že to jsou firmy celosvětově známé, s jejichž produkty se každý z nás setkává denně, i když možná ani neví, že daný produkt/služba je od nich. Tedy zejména firmy spotřebního sektoru, které vydělávají i v krizi, proto těch 25+ let dividendy nemusely snížit (u dividendových králů dokonce 50+ let). Snad už tím je jasné, že kdo vybírá z takovýchto, ten se nemusí krize a tím snížení dividendy na zlomek (jako u uvedené Citygroup) tolik bát (pokles kurzu nastat může, ale je díky slušné dividendě vyrovnán po krizi dřív jak u jiných akcií). A ano, Ladislav preferuje kromě divi aristokratů i banky apod. To už je ta rizikovější, potenciálně více kolísavá, ale dlouhodobě i potenciálně více výnosná složka akciového portfolia, o které já předtím nepsal.


Offline - Nadšenec Profil 
13. 2. 2020 19:13 Odeslat příspěvek
Citigroup zvedala dividendy od roku 1986 do 2007.
BAC byla v originálním výběru aristokratů. V roce 2008 divi 2.23, pak to spadlo na 0.04, začala se zvedat v roce 2014, teď 0.66.
Opravdu historie ti nezaručí, jak bude vypadat budoucnost. Trh je živý a neustále se mění.


Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 19:13 Odeslat příspěvek
Minarjo, nějak mám pocit, že ses do těch svých aristokratů nekriticky zamiloval. :) A zamilovaní většinou dopadají tvrdě na dlažbu, přímo na obličej.


Offline - Inventář Profil 
13. 2. 2020 19:16 Odeslat příspěvek
@noi2:
....a to je jedině dobře, že je trh živý a je třeba ho sledovat. Jinak by investoval každý a na nás by moc příležitostí koupit levně už nezbylo. Tím bych zde téma investic uzavřel :).
------------
A zpět ke spořícím účtům. Tak co, kdo se první bude snažit dohnat Trinity a víc se přiblížit k 2%? Tipuji Creditas nebo Monetu...


Naposledy upravil minarjo dne 13. 2. 2020 19:17, celkově upraveno 1


Offline - Diskutér Profil 
13. 2. 2020 19:17 Odeslat příspěvek
Mne tak napadla variace na "Chcete rozesmát Boha? Řekněte mu o svých plánech", trochu sušší "Trhy nečtou Wikipedii".


Offline - Poslední varování Profil 
16. 2. 2020 14:11 Odeslat příspěvek
petrmegac píše
Tak jsem si zase po ránu počet. Připadá mi, že tahle diskuze je pro horní 1% lidí. Nikdo v mém okolí nemá ani ten milion takže ani nepřemýšlí co s tím. Hodně lidí žije od výplaty k výplatě. Platí hypotéky, mají děti, splátky na auta a pod. Takže někomu radit kam si má ty milióny dát mi přijde úplně zbytečné.
Můj odhad je že 50% lidí má těch pár korun jenom tak na účtu a ani neví že jejich banka nebo jiné má nějaký spořící účet, 40% má nějaký spořící účet, 5% přemýšlí co s penězma a posledních 5% je i nějak investuje.
Pokud lidi mají rozum, tak dávají ruce pryč od rádoby finančních poradců a podobně, protože těm jde jenom o vlastní provizi. Sám mám nějaké fondy ale nikdo mě do nich netlačil, rozhoduju se sám. A ano, pokukuji třeba i po Degiru, ale nemám tolik peněz a takové příjmy abych mohl nakupovat napřímo.

Mas celkem pravdu, taky neznam moc lidi co maji miliony, myslim tim radne pracujici :(
Mluvim o lidech studovanych s VS, IT Programator, vedec napr jaderna fyzika.

Jako priklad...
myslel jsem jakou raketu ma jisty kamarad (matematiku umi paradne, delal nejtezsi skolu v CR v IT a studium min 6 let) na uctu, prihlasoval se v zahranici do IB, koutkem voka jsem mu uvidel na ucet a co tam mel? :shock: 270 000czk na beznem uctu, jen tak lezet. Za 9 let poctive chozeni do prace a programovani. Vzdy rikal ze neni materialni typ, neresi to a ze prachy neresi, ze ma dost penez... par stovek tisic ze tam bude hec. Bydleni: pokojicek za cca 6500czk/mesic, jasne ted v zdrazovani asi tech 8500 tusim mesicne, v byte mu pada omytka na hlavu ale je to najemni tak neresi. Hypoteku nezajem, ze to je past na lidi a ze on zas to bere, ma pak svobodu a muze jit kdykoliv jinam.

Kamaradka... studovala dobu, pak se zamestnavala a jeji nastupni plat cinil (rok 2017) v jaderne fyzice 22 000czk hrubeho - Praha. Bylo to videt, protoze jeste setrila na byte, neco levne sehnat a aby to nestalo moc.

Potom ale znam i lidi co uz pracovat nebudou od 40ti let, koupi se barak u Prahy 200metru, v Praze 2x byt 3+1 a ten se jeste pronajma. Jenze to jsou lidi co prodavali ve zlate dobe v 15ti letech cedecka, se palilo a tam pak bylo za jeden kus 2000czk a kdyz se hacknul server tak meli z prvky ruky software, hudbu, data.
Jezdili autem lepsim nez pan prezident :D Potom sedeli treba 5 let (v krimu je to sranda), no a pak prodali vic bitcoinu (asi jim to palilo v palici) a tak uz praci neresi 8-)


Offline - Diskutér Profil 
16. 2. 2020 14:56 Odeslat příspěvek
ripper6 píše
uctu, prihlasoval se v zahranici do IB, koutkem voka jsem mu uvidel na ucet a co tam mel? :shock: 270 000czk na beznem uctu, jen tak lezet. Za 9 let poctive chozeni do prace a programovani. Vzdy rikal ze neni materialni typ, neresi to a ze prachy


Asi fakt nějaké drobné na běžném účtu neřeší. :nenapadne Nebo se dá ze zůstatku na běžném účtu něco odvozovat? Jsme pořád ještě ve vlákně o spořicích účtech? ;-)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
17. 2. 2020 14:40 Odeslat příspěvek
Na BÚ má jen pár drobných. Což by odpovídalo jeho zaměstnání. Tu raketu má na SÚ. :-D


Offline - Poslední varování Profil 
17. 2. 2020 15:48 Odeslat příspěvek
drkarel píše
Jo, a mám stále staré transformované penzijko. Změna nejde vrátit a penzijko mám jako konzervativní investici. Původně s ideou, že riskantnější věci si (po oddlužení) zajistím sám a jinak, jen jsem se k tomu nějak nedostal (moc se do toho ani nehrnu - necítím potřebu).


A kolik bylo zhodnoceni za rok 2018? 0,8% hrubeho?


Offline - Inventář Profil 
17. 2. 2020 15:51 Odeslat příspěvek
Hledat Ti to nebudu, každýmu při smyslech dojde, že na howno. :)


Offline - Poslední varování Profil 
17. 2. 2020 16:28 Odeslat příspěvek
Najdi si to SOBE a podivej se do zrcadla. Konzervativni investice pod inflaci, zrejme spekulujici na tvou invaliditu, jinak mi unika smysl a necham se poucit, k cemu to je dobre a proc to nazyvas investici?

Kdyz jsem videl tech cca 0,8% a to jeste byl jeden z nejlepsich ne li nejlepsi PP Fond, tak jsem to okamzite zrusil :-)) Proto se tak naivne ptam, co od toho dr drkarel ocekava.


Offline - Inventář Profil 
17. 2. 2020 18:00 Odeslat příspěvek
Proč? Já vím, že jsem krásnej a hlavně chytrej … s Tebou je to o dost horší. :D Už máš zase vycházky?


Offline - Nadšenec Profil 
17. 2. 2020 18:09 Odeslat příspěvek
Penzijko má smysl pro toho, komu ho platí zaměstnavatel. A když člověk vydrží 15 let, tak i k dojení státních příspěvků a daňových slev.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217 ... 528  Další stránka
Stránka 214 z 528 [ Příspěvků: 7916 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies