FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Refinancování hypotéky - účelně vynaložené náklady (KB)

Offline - Kolemjdoucí Profil 
27. 4. 2021 18:32 Odeslat příspěvek
hm tak proto se nejspíš vyplatí vydržet, trend sazeb hypo se může opět obrátit a teď to aktuálně jde nahoru.. času vyčkávat mám dost, 6 let je dlouhá doba a pokud by se opakovala situace s nízkými sazbami jako to bylo minulý rok na podzim, tak se mi to opravdu i po zaplacení výpalného vyplatí.. samozřejmě trend může nabrat opačný, nicméně alespoň pro mě, mám fix až na těch 6/7 let.. což může být i výhoda.. zbytek je věštění z koule
Poslední příspěvek


Offline - Přeborník Profil 
27. 4. 2021 23:39 Odeslat příspěvek
Mimochodem, kdy jsi podepisoval za těch necelých 3%? Já už v roce 2017, pár měsíců před koncem fixace, podepsal refix na 5 let z 5,98% na 1,88%.


Offline - Diskutér Profil 
27. 4. 2021 23:40 Odeslat příspěvek
_maty_ píše
ahoj, mohl bych požádat třeba přes SZ jak na ty úroky.

Mám zafixováno u KB do 10/2027 pod úrokem 2,89% a mám teď nabídku od konkurence na 1,88%..

účelně vynaložené náklady mi kalkulačka na webu kb spočítala na 47tis Kč.

kdyby byly opravdu 47 tis. tak na to kašlu, ale s nějakým nákladem řekněme do 10 tis. už se to vyplatí řešit..

dík



Prp prvni nastrel vypoctu muzes zkusit nejakou hypotecni kalkulacku na internetu, ktera zobrazi i splatkovy kalendar vcetne zaplacenych uroku a nasimulovat tim svoji hypoteku (od ted do splaceni hypo a vyse hypo podle soucasneho zustatku dluhu) a pak nasimulovat hypo s odpovidajicim soucasnym urokem podle oznameni o urokovych sazbach KB https://www.kb.cz/getmedia/12c2f01c-b66 ... y-czk.aspx - vezmes sazbu tak aby to co nejbliz odpovidalo kolik ti zbyva do konce fixace, v tvem případe tedy 2,39%.
Pak vezmi z obou simulaci uroky za obdobi od ted do data konce fixace, secti je, ziskas tim tedy dve cisla, jedno kolik by jsi zaplatil ns urocich ty, pokud by jsi ziskal a druhy kolik by zsplatil hypoteticky novy klient, kteremu by ted hned banka půjčila penize co by jsi predcasne splatil. Odecti to od sebe a rozdil jsou urokovy naklady podle metodiky KB. Tedy zhruba, oni tam jeste operuji s casovou hodnotou penez, ale to hraje v tvuj prospech, tedy hruby odhad ktery ziskas jak pisu vyse by mel byt horni mez.

Treba tahle kalkulacka je pouzitelna: https://kalkulacky.idnes.cz/kalkulacky. ... =hypotecni

Krome rozdílu tve sazby k aktualni sazbe banky jeste zalezi na soucasnym zustatku tve hypo. Zkus to takhle a napis kolik ti to vyslo.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 4. 2021 04:33 Odeslat příspěvek
Wow tak na to ještě mrknu! Díky moc za podrobny rozpis..

Jinak já měl fixaci do 10/2020, v průběhu 2018 ale začaly úroky stoupat přes 3%, a s bankou jsem podepsal nový dodatek dva roky před koncem fixace.. na začátku 2019 začaly úroky opět padat a tak mi nezbylo než na to jen smutně koukat..

-- 28. 4. 2021 05:55 --

takže jsem to vše udělal podle tvého návodu.. do konce fixace 78 měsíců. Ovšem zkusil jsem dva výpočty, jeden se sazbou 2,39% a druhý 2,79%. Jelikož hodnota zastavené nemovitosti je 2,5mio (poslední odhad 2015) kdežto zbývá doplatit 2,2 mio.. což podle mého spadá pro banku do toho pásma 2,79%. To že má dnes nemovitost hodnotu cca 3,5-4 mio bych zanedbal, neočekávám, že by s tou "virtuální" hodnotou banka ve vyčíslení pracovala.

takže pokud vezmu 2,39% tak mi vyšlo cca 66 tis Kč.
když vezmu 2,79% tak mi vyšlo o dost lepší číslo cca 13 tis Kč.

ještě pořádně mrknu na ten jejich vzorec jestli je to ok a pak se na to asi i zeptám v bance, z čeho to počítají, když možná vyšlo něco úplně jiného :hm


Offline - Diskutér Profil 
28. 4. 2021 11:40 Odeslat příspěvek
V tomhle pripadwe se obavam ze bude spravna ta sazba 2,39%, v tom principu na https://www.ms-kb.cz/file/cs/on-line-ka ... 1027163812 pisou, ze "Pro výpočet je použita sazba odvozená od aktuální minimální sazby hypotečního úvěru/Americké hypotéky sdélkou fixace úrokové sazby odpovídající zbytkové době do refixace dle Oznámení Komerční banky". Dava to i smysl, protoze LTV pro novou hypo, kterou KB nekomu prideli, muze byt jakekoliv, takze pro sebe pocitaji s tim min vyhodnym pripadem.
Vysvetleni proc z kalkulacky KB vylezlo nizsi cislo muze byt tim ze se tam pocita s casovou hodnotou penez - KB dostane v pripade predcasneho splaceni uroky (tedy jejich rozdil) okamzite, zatimco pri normalnim splaceni by je dostavala v prubehu let a soucasna hodnota penez je pri uvazovani inflace vetsi nez bude v budoucnu.
S timhle souvisi to ze KB tam nedefinuje jake cislo pouziva na vypocet budouci hodnoty penez. Ja jsem pouzival minimalni sazbu CNB, coz je ted 0,05%, ale IMHO ve skutecnosti se v tom vypoctu vyuziva vyssi sazba - coz je vic vyhodne pro klienta.
Ale i tak mi pripada ten rozdil mezi 66tis a 47tis docela velky.

V tomhle pripade bude asi slozitejsi s tim neco udelat, protoze se nedostavame k nizsim cislum. V mem pripade jsem se dostal vlastnim vypoctem k cca ctvrtinove castce oproti tomu co vypadlo z kalkulacky KB, ale u me byla sazba hypo 2,49% a v muj prospech hrala skutecnost ze u Airbank jsem podal zadost jeste nez jsem to zacal resit s KB a dostal sazbu 1,89%, zatimco KB mezitim zvedla tu odpovidajici sazbu novych hypo na 2,29%, takze rozdil oproti moji hypo u KB byl jen 0,2% (ale 2 tydny po te uprave sazeb ta kalkulacka KB produkovala to nesmyslne vysoky cislo).


Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 4. 2021 12:18 Odeslat příspěvek
aj, no tak tím se to vysvětluje... nicméně alespoň trošku ozřejmění jak s těma ciframa pracovat a co vlastně sledovat.. ano rozdíl mezi 2,89% a 2,39% už je dost a právě udělá onen rozdíl.. teoreticky pokud by u kb vylezla tato nejnižší sazba opět na 2,89%.. tak pak by měla být i částka za předčasné splacení nízká, jen pak nemůžu počítat s nějakým lepším úrokem u jiných bank, kde může být třeba taky u 2,5%.. snad jen pro příapd, že bych od nich chtěl vyloženě z nějakého důvodu utéct.. :-))


Offline - Diskutér Profil 
28. 4. 2021 13:27 Odeslat příspěvek
Jojo.
Je to pech, ze KB je v tom striktni. Treba na webu ČS maji pod popisem vypoctu sami poznamku ,ze urokove naklady sice vycisli, ale vzhledem k nejednoznačnému vykladu je neuctuji.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
29. 4. 2021 13:19 Odeslat příspěvek
ještě, aktuální nejnižší sazba není v tomto případě 2,39 ale 2,59% podle sazebníku KB platný od 4. měsíce.. :-)


Offline - Diskutér Profil 
29. 4. 2021 13:58 Odeslat příspěvek
Hm, asi jsem nehledal aktualni oznameni dost dukladne. Dobry postreh. Tim se vysvetluje ten nesoulad. Ted to podle výpočtu vychazi na zhruba 39tis.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
29. 4. 2021 14:05 Odeslat příspěvek
jj to jsme se dopočítali stejně ;-) furt je to renonc cca 7 tis. nicméně zajímavé to pro mě začně být ve chvíli, kdy bude sazba 2,79%, kdy bych se s těmi účelně vynaloženými náklady mohl dostat někde pod 15 tis. Kč.. což je pro mě akceptovatelné.. chce to teď sledovat ty sazby každý měsíc a pro sychr si nechat aktualizovat i nabídky od konkurenčních bank..


Offline - Návštěvník Profil 
7. 5. 2021 15:54 Odeslat příspěvek
Moje aktualni zkusenost, kdyz jsem kontaktoval KB s tim, zda mi nabidnou nizsi urok jako konkurence nebo me nechaji odejit jinam a za jakych podminek:

- 1. iterace na pobocce
Urok vam nesnizime (3 roky do konce fixace)
KB mi vypocetla ucelne vynalozene naklady na 40+ tisíc.

- 2. iterace na pobocce
Urok vam nemuzeme snizit
KB mi vypocetla ucelne vynalozene naklady na 40+ tisíc.

- Podal jsem stiznost na financniho arbitra.

- 3. iterace na jine pobocce
Konkurecne vam nabizi o 1,1% mene. My muzeme jit dolu 0,3%,staci podepat dodatek. To jsem odmitl.
KB mi vypocetla ucelne vynalozene naklady na 40+ tisíc.

- O den pozdeji telefonat, ze me naklady snizi na 8,5 tisic.

- 4. iterace od pravnika KB
Dostali jsme info od financiho arbitra, neni v nasem zajmu se s klienty soudit, nabizime dohodu vynalozenych nakladu 4 tisice.


Offline - Nadšenec Profil 
7. 5. 2021 17:24 Odeslat příspěvek
No, jsem to rikal, jen to zkousej, moc dobre vedi, ze soud by nevyhrali a jeste by museli hradit rozdily a tak dale.


Offline - Diskutér Profil 
7. 5. 2021 20:14 Odeslat příspěvek
Jak dlouho to trvalo od podani stiznosti u FA?

Jinak dobra zprava ze to takhle jde. Pred casem tu nekdo strasil ze to je bez sance.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
8. 5. 2021 17:54 Odeslat příspěvek
Díky za přínosnou informaci ;-)


Offline - Kolemjdoucí Profil 
17. 6. 2021 15:51 Odeslat příspěvek
jen pro rychlé info jak postupuju.

Zatím jsem udělal odhad u Airbank. Mám předschválenou hypotéku. Teď jsem byl si nechat vyčíslit účelně vynaložené náklady, tak to mám na 45 tisíc. tak uvidíme jestli se podaří to srazit..

příběh pokračuje..
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další stránka
Stránka 5 z 7 [ Příspěvků: 92 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies