FinExpert.cz

Přihlásit se

Penzijní pojištění po 15 letech

Offline - Návštěvník Profil 
12. 2. 2013 21:14 Odeslat příspěvek
stručně aktuální stav
Generalli PF
Počátek smlouvy: 1.5.2000
Výsluhová penze: Ano(50%)
Příspěvek účastník: 300 Kč
Příspěvek zaměstnavatel: 400 Kč

A teď dotaz. Pokud se nepletu tak je možné po 15 letech požádat o vyplacení až 50% naspořených prostředků.

Myslíte, že by bylo rozumné navýšit na ty zbývající dva roky příspěvek na 1000 Kč měsíčně a po dvou letech tyto peníze
vybrat? Pokud dobře počítám, zhodnotil bych takto peníze o cca 20% ročně. Nebo je s vyplacením po 15 letech spojeno nějaké
dodanění, které by to vše znevýhodnilo?

Děkuji předem za názory
Poslední příspěvek

Offline - Mírně pokročilý Profil 
12. 2. 2013 21:52 Odeslat příspěvek
To vám je za 2 roky už 60 let, že takto přemýšlíte?

Jinak jak dnes píší na http://finance.idnes.cz/jednorazova-vyp ... _penze_zuk podle mne při jednorázové výplatě počítejte se zdaněním jak na konci, tak analogicky bohužel i po těch 15 letech. Jinak zde to vysvětlují ještě jinak http://poradna.finance.cz/penze/49909-vysluhova-penze/

Nejednoduší je zeptat se u svého penz. fondu.

Offline - Inventář Profil 
12. 2. 2013 22:06 Odeslat příspěvek
Tak výsluhovou penzi lze čerpat v souladu s uzavřeným penzijním plánem, až do výše 50 % naspořených prostředků buďto formou penze nebo jednorázovým vyrovnáním. V případě jednorázového vyrovnání podléhají 15 % dani všechny připsané výnosy (z příspěvků účastníka, zaměstnavatele i státu) a zároveň příspěvky zaměstnavatele.

Offline - Administrátor Profil 
12. 2. 2013 22:44 Odeslat příspěvek
Osobně bych doporučil zažádat si o výplatu výsluhové penze a tyhle peníze "otočit" zpátky na penzijní. Tím se vyhneš zdanění a penzijko se tak bude (alespoň z části) "platit samo".

Každopádně záleží na tom, jestli sis výsluhovou penzi při založení penzijka vůbec sjednal a v jaké výši. Dodatečně totiž sjednat nejde.

12. 2. 2013 23:06 Odeslat příspěvek
Jde. Alespoň do určité doby.

1. Známá uzavřela penzijko za "starých" podmínek. Neměla výsluhovou sjednánu. Uzavřeno v září.
2. Zavoláno na info linku. Sděleno, že lze dodatečně zažádat.
3. V bance dodatečně sjednáno. Cca před měsícem.

Jedná se o PFČS.

13. 2. 2013 14:13 Odeslat příspěvek
Takže doplňuji:

1) 60 mi opravdu nebude. Za 2 roky mi ještě nebude ani 40. (Pokud se ale nepletu mám pojištění ještě podle starých podmínek - tj. min do 50 let).
Měl jsem ale za to, že po 15 letech mohu polovinu vybrat bez ohledu na věk.

2) "daní se výnosy a příspěvky zaměstnavatele...". A jak se pozná, zda vybírám příspěvky své nebo zaměstnavatele, když bych chtěl vybrat jen 50%?

3) Možná to nebylo z původního dotazu úplně jasné, ale chtěl bych ve pojištění pokračovat až do těch 50 (nebo 60) let. Jen bych rád ty dva roky
vkládal víc, ale nechci tam peníze utopit na 10 (nebo dokonce 20) let

4) Výsluhová penze by snad měla být sjednána. Text "Výsluhová penze: Ano(50%)" je přímo z výpisu parametrů mé smlouvy.

Ještě jednou dík

Offline - Diskutér Profil 
13. 2. 2013 14:43 Odeslat příspěvek
osobně bych v tom navýšení na 2 roky neviděl problém.

mimochodem, na posledních cca 10ti letech je dobré, pokud to okolnosti dovolují, penzijko využívat maximálně. pro konzervativního klienta dobrá investice.

13. 2. 2013 14:47 Odeslat příspěvek
milink:
ad 2.

Když je sjednána výsluhová penze, tak se všechny příspěvky (od klienta, státu, zaměstnavatele) dělí na dvě částky (výsluhovou a starobní) podle procenta nastaveného ve smlouvě, nejčastěji tedy 50%. Výsluhovou penzí nelze vybrat jen své příspěvky a příspěvky zaměstnavatele a státu ponechat.

13. 2. 2013 14:48 Odeslat příspěvek
Nepletu-li se, smlouvy o penzijním připojištění do 50 let věku bylo možné uzavírat do roku 2000, pokud je počátek smlouvy od 1.5.2000, tak s největší pravděpodobností jde o smlouvu do 60 let. Na smlouvy do 50 let byl vyplácen nižší státní příspěvek.
Všechny příspěvky jsou evidovány samostatně, tak to můžeš vidět i na výpise. Při sjednané výsluhové penzi jdou všechny příspěvky "na polovinu" jak do výsluhové penze, tak do starobní, takže v případě výplaty výsluhové penze jednorázovým vyrovnáním vybereš polovinu každého druhu příspěvku a zhodnocení (příspěvky zaměstnavatele a výnosy se zdaní).

Pokud se nemýlím, v případě, že si zvolíš jednorázové vyrovnání na výsluhovou penzi po 15 letech, pak si i starobní penzi můžeš vybrat pouze tím samým způsobem, tedy po 60 letech věku rovněž jednorázovým vyrovnáním. Pokud si zvolíš u výsluhovky doživotní penzi, tak starobní půjde taky čerpat pouze jako doživotní penzi.

17. 2. 2013 02:32 Odeslat příspěvek
fremantle píše
Pokud se nemýlím, v případě, že si zvolíš jednorázové vyrovnání na výsluhovou penzi po 15 letech, pak si i starobní penzi můžeš vybrat pouze tím samým způsobem, tedy po 60 letech věku rovněž jednorázovým vyrovnáním. Pokud si zvolíš u výsluhovky doživotní penzi, tak starobní půjde taky čerpat pouze jako doživotní penzi.

Poprosil bych o zdroj této informace, ať nešíříme fámy. Díky.

Offline - Nadšenec Profil 
17. 2. 2013 03:50 Odeslat příspěvek
A ja take.

17. 2. 2013 22:27 Odeslat příspěvek
Bylo temu tak.
Pokud do toho teda taky nesáhli. A co vím, tak těch, kdo si to nechávají vyplácet ve splátkách, je minimum.

17. 2. 2013 22:50 Odeslat příspěvek
Ono těch penzí oproti jednorázovému vyrovnání bude přibývat, a to právě proto, že se u penze neplatí 15% daň z příspěvku zaměstnavatele. U někoho může jít o dost peněz. Mně přijde snesitelnější zvolit si pětiletou penzi s výplatou jednou ročně a nepřijít o 15% příspěvku zaměstnavatele než mít peníze hned.

Pokud jde nutnost zvolit si stejné výplatní schéma pro výsluhovou i starobní penzi, o tom jsem nic neslyšel. Jde o podmínku ze zákona anebo podmínku danou penzijním plánem? Druhá možnost by znamenala, že je to specifikum konkrétního penzijního fondu (penzijní společnosti).

Za dva roky tyto záležitosti bude řešit hodně lidí. Poslední možnost uzavřít penzijko se starými podmínkami byla v roce 2000. K tomu přičtěme 15 let spoření na výsluhovou penzi a máme rok 2015.

22. 1. 2015 06:59 Odeslat příspěvek
Mám právě nárok na výsluhovou penzi, zvažuji, co dál. Ráda bych znala Vaše tipy. Stav: stará smlouva do 50 let věku, významnou část tvoří příspěvek zaměstnavatele, peníze momentálně nepotřebuji. Pokud budu vybírat výsluhovou penzi, bude to penze na dobu, jakou stanovím, v měsíčních nebo jiných splátkách (penzijní plán č. 2 PFČP), abych se vyhnula 15% zdanění příspěvků zaměstnavatele. Ale kdy ji vzít a na jakou dobu? Teď na dobu do 50 let a točit to zpět do penzijka? Nebo v 50 letech na rok a v 51 vybrat jednorázově starobní penzi? Taky zvažuji, že starobní penzi vyberu později, protože zatím není lepší alternativa.

Offline - Administrátor Profil 
22. 1. 2015 09:55 Odeslat příspěvek
Vzhleem k tomu, že jsi žena a že fondy už nyní musí počítat unisex tabulky úmrtnosti bych byl v pokušení požádat o penzi "do smrti". Ale na to tam asi bude málo peněz, aby to dávalo nějaký smysl.
Jestli je to možné, nech si udělat více výpočtů, jak by to vycházelo.

22. 1. 2015 10:28 Odeslat příspěvek
Ono se obávám, jestli je něco takového vůbec možného dle penzijního plánu - u těch výsluhovek byla buďto možnost jen jednorázové výplaty nebo doživotní penze, tedy nikoliv penze na určitý počet let. A ještě může být problém v tom, že některé fondy umožňovaly následnou starobní penzi čerpat pouze tím samým způsobem jako výsluhovou, takže na to bych si dal pozor. Nejsem si tím 100% jist, je to už nějaká doba, co ty podmínky četl, ale tohle by bylo nejlepší ověřit přímo s penzijním fondem. Domnívám se, že jednorázové čerpání by mohlo z toho vyjít poměrně výhodně...

22. 1. 2015 12:03 Odeslat příspěvek
Můj penzijní plán umožňuje penzi na určený počet let, písemně od PFČP mám, že min. jeden rok ve dvou splátkách. Starobní penzi mám stanovenou pouze doživotně ve třech variantách.
Cit.: Výsluhová penze
10.1. Při vzniku nároku na výsluhovou penzi je účastník oprávněn podat písemnou žádost o výplatu jednorázového vyrovnání nebo výsluhové penze.
10.2. Výsluhová penze má podobu penze dočasně vyplácené po dobu, kterou si stanoví účastník, nejdéle však do smrti účastníka.
10.3. Výše výsluhové penze se stanoví na základě pojistně matematických zásad při úrokové míře 4,5%.
Takže mám jasno, že výsluhová penze, ale nevím kdy a na jak dlouho vzhledem k tomu, že kdych zemřela dřív, peníze propadají, další věc - příspěvky zaměstnavatele jsou skoro ve výši mých přispěvků. O starobní penzi přemýšlím spíš jako o jednorázovém vyrovnání, takže bych chtěla maximum příspěvků od zaměstnavatele dostat do výsluhové penze, proto váhám, zda ji vůbec teď chtít, když nemám, kde peníze lépe zhodnotit.

22. 1. 2015 12:23 Odeslat příspěvek
Tak při možnosti na určitý počet let by IMHO bylo nejlogičtější zvolit tuto variantu s tím, že penze by trvala do doby dosažení starobní penze a jednotlivé dávky "otočit" zpět na PP (tzn. defakto si snížím vlastní příspěvky o vyplácenou penzi)... Tohle bych teda taky volil nejradši, ale mám dojem, že tohle bylo opravdu možné jen u těch starých smluv do 50 let, u novějšího PP do 60 let byla asi opravdu jen možnost buďto doživotní penze nebo jednorázového vyrovnání (...anebo jen v mém penzijním plánu to možné není) :-(

22. 1. 2015 16:43 Odeslat příspěvek
To frematle: takže výsluhovou penzi teď? Váhám - do dosažení nároku na starobní penzi očekávám, že zaměstnavatel pošle ještě nějakých 130000 Kč (pokud budu mít stejného zaměstnavatele a něco se nezmění). Pokud je jednorázově vyberu (místo starobní penze) tak to bude skoro 20 tis. daň, pokud bych to vybrala nejdřív jako výsluhovku a po roce jednorázovým vyrovnáním, ušetřím 10 tis. na dani - myslím si to dobře? Pak je tu ta TÚM, ve smlouvě mám 4,5 %, měla by být výhodná pro fázi vyplácení penzí (jak výsluhovky, tak starobní). Jestli to dobře chápu, měla by část nevyplacené penze úročena 4,5 % pokud zhodnocení fondu není vyšší (což není) viz http://www.mesec.cz/poradna/jake-zmeny- ... orma/4671/, takže výhoda pro vyplácení výsluhovky už teď a po delší dobu. Tak právě nevím, co zvolit.

Není tu někdo, kdo má výsluhovku ze starších smluv? Ráda bych nějaké praktické zkušenosti a rady.

23. 1. 2015 00:53 Odeslat příspěvek
Domnívám se, že by mohlo být výhodnější čerpat nyní, přesně jsem to nezkoušel nějak počítat. Pokud by se tu objevil někdo s tou starší smlouvou, tak by mohl dát vědět, jak to vycházelo...

23. 1. 2015 19:29 Odeslat příspěvek
Byla jsem dnes na pobočce ČP, ale tam mě baba odkázala na e-mail PF, že ona mi nemůže namodelovat různé penze, takže jsem zažádala o výpočet penze na 1,7,14,23 let a doživotně plus jednorázové vyrovnání. Jsem zvědavá jaké částky vypočtou a jestli tam bude zohledněna TÚM. Baba na pojišťovně říkala, že ještě neměla případ, že by to chtěl někdo vyplatit formou penze, vždy jen jednorázové vyrovnání.

20. 2. 2015 18:16 Odeslat příspěvek
Tak jsem dnes obdržela informace k mé výsluhové penzi.
- nejsem spokojena s dobou, za jakou mou žádost vyřídili (žádost podána 23.1.2015 prostřednictvím webového formuláře, 13.2.2015 jsem to telefonicky urgovala a teprve dnes tj. 20.2.2015 přišla písemná odpověď)
- v dopise uvádí, že nejkratší doba, po kterou může být výsluhová penze vyplácena, jsou 2 roky. Mám písemně (z 27.1.2014) i mailem (z 26.7.2011), že lze i ročně. Podivná změna? Nebo chyba? Záměrná?
- výše penze vyplácená pololetně i ročně je ve výsledku stejná (dle propočtu PFČP), dle mého by to tak nemělo být, protože nevyplacená část by měla být zhodnocována (TÚM).
- pro Patrika - výsluhovou penzi prý nelze vyplácet doživotně, ale maximálně 20 let
Na PFČP jsem vznesla dotazy (výsluhovka na rok, zhodnocování nevyplacené částky).

Jen bych byla ráda, jestli tu není někdo, kdo výsluhovku čerpá - zajímalo by mne, jak to vypadá na ročním výpise.

20. 2. 2015 21:49 Odeslat příspěvek
elinor píše
- v dopise uvádí, že nejkratší doba, po kterou může být výsluhová penze vyplácena, jsou 2 roky. Mám písemně (z 27.1.2014) i mailem (z 26.7.2011), že lze i ročně. Podivná změna? Nebo chyba? Záměrná?

A ta chyba má být kde? :hm

21. 2. 2015 06:07 Odeslat příspěvek
Postni sem ten dopis.

21. 2. 2015 07:27 Odeslat příspěvek
to Jack111: no, když během roku jsou najednou 2 verze, tak může chybovat ten někdo, kdo mi odpovídal. PFČP má snad 6 svých penzijních plánů a několik fondů pojmul, tak i jejich PP, takže je možné, že nekouknul na správou stránku v metodice (tedy předpokládám, že mají metodiku pro vyplácení penzí). Nebo změnili tuto metodiku.

Nebo je penze s dobou výplaty 1 rok vyplácená pololetně stejná jako penze po dobu 2 let vyplácená ročně. To mne napadlo před chvílí. Takže to by nebyla ani chyba, ani změna či záměr, jen jiná interpretace.

to velkejjarda: nemám tu scaner ani foťák, možná bych to mohla fotnout z mobilu za denního světla nebo až zítra - jedu za rodiči, mají scaner.

21. 2. 2015 09:26 Odeslat příspěvek
Otazka je, kolik dostanes navic, kdyz si to nechas vyplacet delsi dobu? Pokud nic, tak je lepsi jednorazova vyplata.

21. 2. 2015 10:06 Odeslat příspěvek
Právě, že s dobou výplaty se celková vyplacená částka zvyšuje, ale pokud bych v době vyplácení výsluhové penze zemřela, výplata smrtí končí, nepřechází na pozůstalé nebo osoby obmyšlené.
Spočítali mi:
- pro stanovenou dobu 2 roky výše dávky cca 27.738 pololetně nebo cca 55.476 ročně
- pro stanovenou dobu 7 let výše dávky cca 1479 měsíčně nebo cca 17.752 ročně
- pro stanovenou dobu 14 let výše dávky cca 10.356 ročně
- pro stanovenou dobu 20 let výše dávky cca 8.244 ročně
Vypočtené dávky jsou před zdaněním.
Aktuální výše naspořených prostř. na výsl. pen. je 107.509 Kč, jednorázové vyrovnání 99.772 Kč po zdanění.

21. 2. 2015 10:12 Odeslat příspěvek
Oni ti budou danit pravidelnou penzi? Já si myslel že výnosy se daní jen při jednorázovém čerpání?

21. 2. 2015 11:58 Odeslat příspěvek
Budou danit výnosy a v případě jednorázového vyrovnání také příspěvky zaměstnavatele - alespoň tak to chápu já. Takže výnosy se daní vždy - asi? Výnosy tam mám cca 6.400 Kč.

21. 2. 2015 19:47 Odeslat příspěvek
Ano, část penze odpovídající výnosům se daní vždy 15 %. V případě jednorázového vyrovnání podléhají zdanění kromě výnosů i příspěvky hrazené zaměstnavatelem. Ono docela koukám, že ty penzijní plány těch úplně starých PP byly docela výhodné, že šla čerpat výsluhová penze stanovenou dobu - třeba ty 2 roky, myslím, že žádný z těch novějších už neumožňoval výsluhovou penzi čerpat jinak než doživotně nebo jednorázovým vyrovnáním.

21. 2. 2015 20:32 Odeslat příspěvek
elinor píše
Budou danit výnosy a v případě jednorázového vyrovnání také příspěvky zaměstnavatele - alespoň tak to chápu já. Takže výnosy se daní vždy - asi? Výnosy tam mám cca 6.400 Kč.

Tak to je fakt terno, výnosy za 15 let celých 6400 hrubého, tedy ani ne 5,5 tisíce čistého, tedy 1 korunu za den. Já vím, že mimo to jsou tam ještě ty státní příspěvky a příspěvky zaměstnavatele, ale stejně to zhodnocení žalostné.

21. 2. 2015 20:51 Odeslat příspěvek
A kolik si představuješ dobré zhodnocení z pětistovky měsíčně a jistoty kladného zhodnocení? :roll:

21. 2. 2015 21:20 Odeslat příspěvek
Bavíme-li se o posledních 15 letech, tak 3 % hrubého ročně mohl člověk získat na stavebním spoření (bez státní podpory). Pokud dobře počítám, tak v tomto případě je hrubé zhodnocení asi 0,9 % ročně, což mi přijde žalostné a nedosahuje ani výnosu v bance. I ty státní dluhopisy nesly výrazně více.

21. 2. 2015 22:02 Odeslat příspěvek
fremantle píše
......Ono docela koukám, že ty penzijní plány těch úplně starých PP byly docela výhodné, že šla čerpat výsluhová penze stanovenou dobu - třeba ty 2 roky, myslím, že žádný z těch novějších už neumožňoval výsluhovou penzi čerpat jinak než doživotně nebo jednorázovým vyrovnáním.

Taky to mám buď JV nebo doživotně (penz. plán č.4 PFČS z r. 2004), ale aby to nebylo tak jednoduché, je více možnosti na výběr:
1.jedn. vyr.
2.doživotně bez sjednání pozůst. penze
3.doživotně se sjednáním pozůst. penze na dobu určitou
4.doživotně se sjednáním pozůst. penze doživotně pro oprávněnou osobu
5. doživotně s garantovanou dobou výplaty

elinor píše
Právě, že s dobou výplaty se celková vyplacená částka zvyšuje, ale pokud bych v době vyplácení výsluhové penze zemřela, výplata smrtí končí, nepřechází na pozůstalé nebo osoby obmyšlené.
Spočítali mi:
- pro stanovenou dobu 2 roky výše dávky cca 27.738 pololetně nebo cca 55.476 ročně
- pro stanovenou dobu 7 let výše dávky cca 1479 měsíčně nebo cca 17.752 ročně
- pro stanovenou dobu 14 let výše dávky cca 10.356 ročně
- pro stanovenou dobu 20 let výše dávky cca 8.244 ročně
Vypočtené dávky jsou před zdaněním.
Aktuální výše naspořených prostř. na výsl. pen. je 107.509 Kč, jednorázové vyrovnání 99.772 Kč po zdanění.

Z těch variant na výběr bych se přikláněl k té variantě 7 let >> na "bezrizikovou investici" dost slušné zhodnocení brutto 4,5 % p.a., což kopíruje tu smluvní TÚM; 14/20 let je už "inflačně a geopoliticky" nepřijatelné riziko, do toho bych nešel.
Blbý je, že já TÚM nemám v penz. plánu pevně definovánu, ale bude stanovena až při přiznání penze....
Dobrý je:
a) že se bude i výsluhovka přepočítávat každoročně s navýšením o podíl na hospodaření fondu
b) že můžu požádat o první mimořádně zvýšenou splátku výsl. penze do výše až 1/3 zůstatku nároku účastníka evidovaního ve prospěch výsl. penze.

Nárok na výsluhovku mám za 2 roky a něco....tak potěš koště.

Naposledy upravil tom brava dne 22. 2. 2015 12:09, celkově upraveno 1

22. 2. 2015 07:49 Odeslat příspěvek
to radecekh: to nízké zhodnocení může být dáno tím, že jsem já i zaměstnavatel dával vyšší částky až posledních několik let, kdy zhodnocení nestálo za nic, dost dlouho (od počátku) jsem tam posílala jen 200 Kč.

to tom brava: volit mohu 2-20 let, 2, 7, 14, 20 jsem si nechala vypočítat.

Ještě uvažuji o variantě, že si nechám výsluhovku posílat do svých 50 let, pak ukončím jednorázovým vyrovnáním celé penzijko. Nebo spořit do 48, vybrat výsluhovku na 2 roky a pak zbytek jednorázově - zaměstnavatel mi totiž posílá významnou částku, tak bych co nejvíc jeho příspěvku nedanila.
Takže vlastně nevím, jakou variantu zvolit.

Peníze až tak nepotřebuji, ale pokud se při výsluhovce úročí 4,5 % (TÚM), tak to je fajn. Já je líp zhodnotit neumím.

Nevíte někdo, zda se TÚM vztahuje na dobu spoření na jednotlivé roky, nebo jen celkově, nebo se nevztahuje vůbec?

22. 2. 2015 12:16 Odeslat příspěvek
TÚM se nevztahuje na fázi spoření ale na tu fázi vyplácení penze/pravidelných dávek na dobu kterou si zvolíte....vyplácení penze funguje jako TV (ve Vašem případě ve výši 107tis.Kč) s úročením brutto 4.5%, netto 3,8%pa. Ve fázi spoření je zůstatek na účtu zhodnocován výnosy/ziskem z investičních aktivit fondu na finančních trzích.

22. 2. 2015 16:05 Odeslat příspěvek
Takže jestliže předpokládám, že po x let bude zhodnocení fondu nižší než je TÚM, bude lepší si o výsluhovou penzi zažádat hned a to na x let. Tak bych mohla alespoň půlku, co ve fondu mám, ochránit proti nízkým úrokovým sazbám v současnosti. X bych měla zvolit s ohledem na možnost mého úmrtí, dále na ekon. situaci ČR, popř. Evropy, či světa (míra "inflačně a geopoliticky" nepřijatelného rizika), případně s ohledem na mou potřebu peněz či možnost jejich dalšího zhodnocení či využití. Řekla bych, že 5 - 10 let bude optimální. Teď se jen rozhodnout.
Uvítám Vaše rady či doporučení.

2. 12. 2016 16:19 Odeslat příspěvek
Dnes došel dopis od Conseq kde upozorňují na to že při příspěvku 2000,- měs. získám ročně z daní 1800,-. Ne že bych to nějak netušil ale poslední dobou zůstalo pár tisícovek a zhodnotit je 15 % se mi zdá zajímavé. Mám starší penzijní plán, myslím že za 3 roky budu moct vybrat poměrnou část. Jaký máte na to názor? Na rozhodování co s penzijkem pak mám čas ale jestli zvýšit úložku a pak se k penězům nedostat se mi nechce. Není tam ještě nějaká podmínka vracení daní?

2. 12. 2016 16:46 Odeslat příspěvek
Tomu nějak nerozumím. Jen tím, že zvýšíte úložku se přece penzijní plán nemění a na výsluhovou penzi nárok tedy nezaniká. Daně se vrací jen při odbytném. Tedy ne, pokud čerpáte výsluhovou penzi formou renty nebo jednorázového vyrovnání.

2. 12. 2016 16:51 Odeslat příspěvek
blackwork: A dosud jsi platil kolik? Pokud máš sjednanou výsluhovku a na ni nárok už za 3 roky, osobně bych nejspíš do toho šel (navýšení, pak vybral polovinu jednorázovým vyrovnáním a PP převedl s tím zbytkem na nový plán).

Jinak u většiny penzijních společností si šlo sjednat automatické navýšení úložky pro maximální daňové účely na konci kalendářního roku (ale nevím, jestli to jde i u Conseq), takže pak stačilo v prosinci platit jen ten rozdíl... Jinak od příštího roku bude limit pro maximální daňové zvýhodnění opět navýšen o dalších 12 tisíc/rok, takže efektivně by to vycházelo až na 3 tisícovky měsíčně (pak by byly 2760 Kč státní příspěvky a 3600 Kč z daňového odpočtu).

Takže zjednodušeně, pokud bys nasypal do fondu za roky 2017-2019 celkem 3x 36000 Kč = 108000 Kč, státní příspěvek by celkem za 3 roky udělal 8280 Kč, takže celkem na penzijku 116280 Kč, ze svého bys dal 97200 Kč (10800 by se "vrátilo" z daní), vybral bys 54000 + 3519 (státní příspěvky = 8280/2*0,85) = 57519 Kč, takže reálně bys zaplatil 39681 Kč a na PP by ti zůstalo 58140 Kč, takže "zhodnocení" cca. 46 %* (pokud jsem to počítal dobře, kdyžtak mě někdo opraví - jinak myslím, že zhodnocení transformovaného fondu u Conseq lze zanedbat úplně, předpokládám, že už bude jen nulové) s tím, že by zůstalo na smlouvě až do 60 let věku, takže jistě by bylo vhodnější pak smlouvu převést na některý z účastníckých fondů...

* každopádně ona by to taková hitparáda nakonec nebyla, stejně se to v čase "rozpoustí" do nákladů fondu

2. 12. 2016 17:23 Odeslat příspěvek
Platím 1000,- zaměstnavatel 420,- a trošku mě štve že mě to mělo napadnout už vloni nebo dříve, myslím že je to od roku 2013 ...
Conseq pozná že se nejedná při platbě o předplacení podle jiného konstantního symbolu.

Každopádně informace super, díky ...

25. 1. 2018 23:55 Odeslat příspěvek
Tak letos bude odečet z daní celých 24000,- i když to znamená že když půjdete 8x darovat krev jste na tom stejně ...

8. 5. 2018 11:02 Odeslat příspěvek
Penzijko z transformovaného fondu převedeno na účastnický s dynamickou strategií, výsluhovka vybrána jednorázově ...

Offline - Kolemjdoucí Profil 
4. 2. 2020 21:17 Odeslat příspěvek
blackwork píše
Penzijko z transformovaného fondu převedeno na účastnický s dynamickou strategií, výsluhovka vybrána jednorázově ...

po vybrání výsluhovky a převedení je pak ještě možnost předdůchodu?

26. 2. 2020 17:02 Odeslat příspěvek
Toto by me taky zajimalo, premyslel jsem o vysluhove penzi a potom prevedeni na transformovany fond. Vzhledem k tomu, ze je mi 35 mam stale 25 let do konce penzijniho planu muze byt ten rozdil za 25 let vyrazny. Na druhou stranu dynamicky pf vs napr. etf je nakladove nasobne horsi, napr. Conseq globalni akciovy 1% AUMfee a 15% success fee. Sice PF bude delat aktivni investovani, ale ve vysledku budou z velke casti kupovat to stejne, co indexovy fond. Proto jsem zatim zustal u transformovaneho s predstavou to postupne doplnovat ETF. Nechat si tu vysluhovou penzi jako rezervu mi taky prijde jako zajimava moznost.

26. 2. 2020 18:02 Odeslat příspěvek
myslím si, že ... výsluhovka je jen v býv. penzijní připojištění (transformovaný fond)
naopak předdůchod je jen v doplňkovém penzijním spoření

takže ideální postup (pro toho kdo má původní penzijní připojištění) je po 15 letech vybrat výsluhovku (až 50 %) a pak přechod do doplňkového penzijního spoření

22. 3. 2020 09:04 Odeslat příspěvek
blackwork píše

Jak se teď "daří" vašim úsporám v dynamickém fondu od přestupu v r. 2018? (bez sarkasmu, jen holá realita)

22. 3. 2020 16:17 Odeslat příspěvek
To nemůže vědět, fond sdělí výsledky až s ročním zpožděním. :-)

22. 3. 2020 17:10 Odeslat příspěvek
účastnické fondy mají výkonnost zveřejňovanou průběžně, třeba ČS https://www.csps.cz/cs/jak-sporit/dynamicky-fond každý týden přepočítává

Sice realita bude jiná kvůli průběžnému dokupování, ale na vývoj té jednorázově převedené částky se to použít dá

22. 3. 2020 21:55 Odeslat příspěvek
Pokud člověk má do výsluhovky ještě hoodně dlouho (8let) a chtěl by teď přejít do nového DPS ze starých transformovaných fondů, kdy je nejlepší tak učinit, vzhledem k aktuální situaci. Jak dlouho takový převod trvá?
Může mi tu dát někdo konkrétní příklad, např. pokud bych se ke konci března 2020 rozhodl přejít (z ČSOB), jaké jsou jednotlivé lhůty než mě překlopí z ČSOB transformovaných do těch nových účastnických fondů? Zatím jsem našel jen tento článek: https://www.finance.cz/517389-prevod-penzijka/

ale tam jsou uvedeny pouze toto:
Citace
Zde je ale třeba brát do úvahy i výpovědní lhůtu. Ta bude v rámci zrušení smlouvy trvat 2 měsíce. Na převod peněz do nového penzijního fondu má pak společnost ještě další měsíc.

Takže jiná cesta "urychlení" není? Člověk musí počítat s lhůtou 3měsíce?

22. 3. 2020 23:20 Odeslat příspěvek
urychlení prý možné není, to byla první věc po které jsem pátral a zjištění že převod trvá 2 měs+ (v rámci jedné penz.společnosti!!!) mě dost odradilo >>> střelba na hodně rychle pohybující se terč....momentálně jsem se z prvotního nadšení pro přechod vrátil do stavu "lepší vrabec v hsti než...." a zachovám status quo v transf. nezáporném fondu. Adrenalínek s DPS rád přenechám mladším ročníkům 8-) ...někde jsem čet, že na přechod, event.založení nového DPS se na základě rozborů ekon. cyklů/bezpečnosti investice doporučuje ideálně věk nejpozději do 45let.
Alespoň se mi podařilo vykešovat 50% přes výsluhovku a buduju si vlastní dividendový penzijní fond :D

Naposledy upravil tom brava dne 23. 3. 2020 15:16, celkově upraveno 11

23. 3. 2020 01:51 Odeslat příspěvek
ano, opravdu to trvá takto dlouho a to se bavíme jen o převodu v rámci stejné penzijní společnosti, pokud by to člověk chtěl převést ještě jinam, tak opět čekání (musí proběhnout nejdříve změna na účastnický fond v rámci stejné společnosti a teprve až poté je to možné přesouvat do jiné společnosti)

25. 3. 2020 21:37 Odeslat příspěvek
Za aktuální situace asi není kam spěchat, ještě by mne zajímalo čistě teoreticky, jak bude ovivněno moje portfolio v tom DPS. Aktuálně jsou trhy docela dole..dejme tom za období 1-12/20 udělají -20% a za období 7-12/20 udělají +20% Pokud bych já ke konci měsíce přešel z transform. fondů na nové DPS, tak počítám že lhůta +3m by odpovídala, že bych k 1.7. byl v novém DPS. Jak by se mi potom zhodnotili prostředky za 2020?
Zhodnotili by se mě až podle vstupu do DPS, takže bych byl +20%...nebo by se aplikovala na celou částku celoroční výkonnost (tedy -20%)?

25. 3. 2020 22:09 Odeslat příspěvek
Zhodnocuje se ti to logicky od okamžiku přestupu do DPS. Potřebuješ, aby akcie v té době byly co nejníže.

Jak víš, že výnos akcií za 7-12/20 bude +20%. Já bych spíš vzhledem k recesi čekal další propad.

25. 3. 2020 22:50 Odeslat příspěvek
Nákup fondu u DPS se chová úplně stejně jako nákup jakéhokoliv podílového fondu - za určitý obnos (v případě převodu z transformovaného fondu tedy hodnotu odbytného) obdržím určitý počet podílových jednotek, jejichž hodnota se může měnit i každý den...

A "urychlování" toho procesu stejně nemusí mít žádný význam - pakliže si transformovaný fond převedu do povinně konzervativního účastnického fondu, který snad u všech penzijních společností investuje výlučně do stejných tříd aktiv (dluhopisy a peněžní trh), nejvýše se může více či méně lišit jejich poměr, tak nějaké kolísání, očekávat nemůžu. A pokud se mi bude jevit zajímavé část jednotek nebo i celý zůstatek z povinně konzervativního fondu investovat do dynamických fondů, převod jednotek je zpravidla realizovaný v řádu dní...

26. 3. 2020 20:34 Odeslat příspěvek
mlsal píše
Zhodnocuje se ti to logicky od okamžiku přestupu do DPS. Potřebuješ, aby akcie v té době byly co nejníže.
Jak víš, že výnos akcií za 7-12/20 bude +20%. Já bych spíš vzhledem k recesi čekal další propad.

S tím zhodnocením jsem si to takhle myslel, a s tím výnosem, to jsem dal jen čistě příklad, nevím jak to bude vypadat na konci roku, ale určitě budeme pod nulou.

fremantle píše
A "urychlování" toho procesu stejně nemusí mít žádný význam - pakliže si transformovaný fond převedu do povinně konzervativního účastnického fondu, který snad u všech penzijních společností investuje výlučně do stejných tříd aktiv (dluhopisy a peněžní trh), nejvýše se může více či méně lišit jejich poměr, tak nějaké kolísání, očekávat nemůžu. A pokud se mi bude jevit zajímavé část jednotek nebo i celý zůstatek z povinně konzervativního fondu investovat do dynamických fondů, převod jednotek je zpravidla realizovaný v řádu dní...

Právě tohle vidím jako řešení, přejít z transformovaných, do nějakého konzervativního DPS (tohle myslím jde zvolit,tu variantu, když člověk přechází v rámci jedné penzijní společnosti)

S tím přechodem mezi jednotlivýma variantama nevím, jestli je tak jednoduchá, někde jsem četl (nebo mi nějaký finanční poradce řekl), že v tom DPS ty můžeš měnít variantu bezplatně 1x ročně, pak je tam nějaký poplatek. To stejný převod k jiné penzijní společnosti,tam je to rovněž zpoplatněno (u ČSOB):
https://www.csob-penze.cz/media/2016/04 ... SOB_PS.pdf

Ad. k té změně strategie (či změna fondu uvnitř jedné penzij. spol.), nejsem si jist, jeslti je to otázka dnů, někde jsem viděl, že převod trvá 1měsíc (nevím proč tak dlouho, ale když jim převod z transform. fondů do DPS trvá 3měsíce, tak už se nedivím ničemu!)

3. 7. 2020 12:13 Odeslat příspěvek
Dobrý den.
Tento měsíc mě po 15ti letech spoření v TF vznikl nárok a možnost vybrat 50% naspořených příspěvků. Jelikož mě přispíval i zaměstnavatel, bude bohužel daň činit cca 11tis. JIná možnost vyrovnání ale zřejmě možná není, tak peníze vyberu a zvažuju následný převod TF na DPS na účastnický fond. Chci se ale zeptat, když bych tedy chtěl převést spoření z TF do DPS, jaký fond ideálně zvolit? Nyní jsem u PFKB. Je někde nějaké srovnání jednotlivých fondů co do jejich výkonosti?
Díky

3. 7. 2020 14:24 Odeslat příspěvek
satinst,

v březnu jsi jednu smlouvu vypovídal, tak kolik těch smluv máš?

3. 7. 2020 16:11 Odeslat příspěvek
Ja ten prechod taky zvazoval, ale vychazi mi ted lip kupovat pravidelne etf a TF nechat jako dluhopisovou slozku. Samozrejme nizke az zaporne sazby vedou k tomu, ze se to aktualne skoro nezhodnocuje, ale ta moznost pulku kdykoliv vybrat mi prijde dost podstatna vyhoda. S tou zamyslenou reformou penzi, pokud by se pohlizelo na investicni ucet jako na PF, tak to by mi prislo zajimavejsi.

3. 7. 2020 18:42 Odeslat příspěvek
mlsal píše
satinst,

v březnu jsi jednu smlouvu vypovídal, tak kolik těch smluv máš?

To bylo člena rodiny.
Teď se bavím o svém :-)

3. 7. 2020 19:26 Odeslat příspěvek
satinst,

OK. :-)

Výsluhovou penzi můžeš vybrat buď jednorázově, zdaní ti 15% výnosy a příspěvky zaměstnavatele, nebo formou pravidelné penze (min na 10 let), kdy ti zdaní jen výnosy.

Tady máš ukázku zhodnocení DPS.
Tady máš porovnání dynamických fondů DPS a na jaké parametry se máš při výběru zaměřit.

Aby ses mohl rozhodnout pro nějaký fond, musíš vědět na kolik let to budeš mít, nejspíš do 60-ti, a jak velké kolísání jsi schopný snášet.

Tady si stáhni a vyplň model, který ti snad pomůže se rozhodnout.

3. 7. 2020 20:00 Odeslat příspěvek
Díky moc...Takže jak tak na to zběžně kukám, tak asi nejlíp vychází ten Conseq..No je mě 40, takže na min 20 let to ještě bude...každopádně to ještě teda nějak prozkoumám. Díky za odkazy

3. 7. 2020 20:30 Odeslat příspěvek
satinst píše
asi nejlíp vychází ten Conseq

... vycházel. Jak se všude píše "minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích."

Na můj vkus investuje moc agresivně (19% EM, 38% Střední Evropa).

13. 4. 2021 16:44 Odeslat příspěvek
Zdravím všechny,

mám dlouhá léta "staré" penzijní pojištění v Transformovaném fondu, kam jsem dával v průměru 700 a dostával jen státní příspěvek a nějaké směšné zhodnocení. Po více jak deseti letech jsou to defacto utopené peníze jelikož průměrný roční výnos za celých 11 let navzdory státnímu příspěvku už jen okolo 2 %.

Nyní se mi však naskytla možnost získat poměrně substantivní příspěvek zaměstnavatele, který je ochoten dát to samé, co já, a to až do výše 24000 ročně. Ty peníze od zaměstnavatele bych teoreticky mohl vyčerpat i jinak, ale cesta k nim jim je podstatně složitější. "Propadnout" je opravdu nechci nechat a tak mi přišlo vhod toto staré penzijko, které se rázem může stát poměrně atraktivním finačním nástrojem. Navýšil jsem své příspěvky na 2 tisíce měsíčně, získám navíc i slevu na daních a "podojím" zaměstnavatele o 24 tisíc.

Zároveň se mi za čtyři roky blíží možnost výsluhové penze, čímž mám reálnou šanci se alespoň k polovině těch peněz v nějakém rozumném horizontu (než zase ztratí hodnotu) dostat. Můj penzijní plán bohužel umožňuje buď jen a) jednorázovou výsluhovou penzi nebo b) výplatu formou doživotní renty. Variantu B nechci, chtěl bych ty peníze smysluplněji využít než nechat ztrácet hodnotu v Transofrmovaném fondu, avšak při jednorázové výplatě je tam ona nepříjemná 15% daň. Jsem s ní smířen, ale raději se zeptám zkušených, jestli neexistuje nějaká další cesta jak se k penězům dostat. 15% u výnosů mi nevadí, jedná se o zanedbatelnou částku, avšak 15% každý rok z 24 tisíc není úplně málo. Díky.

13. 4. 2021 20:12 Odeslat příspěvek
...avšak daň 15% každý rok z 24 tisíc není úplně málo.

To je z kterých financí - tvých nebo od zam.??

13. 4. 2021 20:32 Odeslat příspěvek
Zaměstnavatele

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 66 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk

Hledat
Přeskočit na

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies