FinExpert.cz

Přihlásit se




Investor Plus od NN -ŽP -výplata investic,výpověď smlouvy

Offline - Kolemjdoucí Profil 
4. 1. 2022 21:12 Odeslat příspěvek
Zdravím.
V roce 2006 jsem se BOHUŽEL nechal uvrtat do investičního životního pojištění. Klasická rada, že to je forma spoření na důchod, vždyť to znáte!
Teď bych to chtěl předčasné zrušit a nechat si vyplatit tu částku co tam aktuálně je. Ale je problém.

Já jsem se logicky domníval, že když si pohlídám , kdy je hodnota akcií nejvyšší a podám v ten den žádost o ukončení smlouvy, tak že mi bude vyplacena ta částka která ten den byla aktuální.
Má představa byla, že s tou sumou od toho dne podání výpovědi už NEBUDOU dále obchodovat. Tudíž, že budu vědět kolik mi přesně vyplatí, že tu sumu "zmrazí". Ale ouha.
Dozvěděl jsem se ,že s tou sumou budou obchodovat dál a po měsíci kdy uplyne výpovědní doba tak mě ty peníze co tam aktuálně budou ,pošlou na účet na což mají asi dalších 14 dní.
Takže z toho plyne ,že já vůbec nebudu vědět jakou částku mi vlastně vyplatí (!), protože během toho měsíce může hodnota těch akcií samozřejmě spadnout (teoreticky může být i vyšší).

No co je tohle za svinstvo?
Nikde v podmínkách není přímo napsáno, že s tím můžou po dobu výpovědní lhůty dál obchodovat. Tedy podle mě, podle nich to tam je (výklad pojmů a právní klíčky).
Doba konce pojištění je asi rok 2035. Vypovídám to proto, že jsem se dozvěděl, že tam v tu dobu nemusím mít taky nic.

Je to takto v pořádku a mají to tak všude? Mě se to nezdá a považuji to za pěkný svinstvo.

To můžu tu výpověď podat kdykoliv, protože stejně vůbec nevím kolik nakonec dostanu! Nemělo by to být správně tak jak jsem psal výše?
Poslední příspěvek


Offline - Návštěvník Profil 
5. 1. 2022 13:32 Odeslat příspěvek
Ano, je to naprosto v pořádku. Máte pojistný produkt, jehož součástí je, že část nevyužitého pojistného je investována dle Vámi zvolené strategie. Na rozdíl od podílových fondů, doplňkového penzijního spoření a přímých investic zde neinvestujete Vaše peníze, ale platíte pojistné pojišťovně, tedy peníze patří jí. To tedy znamená, že až vyprší daná výpovědní lhůta a pojistná smlouva skončí, pojišťovna Vám musí do 14 dnů vyplatit kapitálovou hodnotu ve výši z dne odprodeje, kterým je většinou poslední den platnosti pojistné smlouvy. A pokud byste náhodou z této smlouvy dostal více, než kolik jste zaplatil na pojistném, tak musíte zisk v příštím roce zdanit. A také jakékoliv příspěvky od zaměstnavatele nebo uplatněné slevy na dani z příjmů za posledních 10 let.

Ovšem, i kdyby se jednalo čistě jen o investici do podílového fondu, nedostal byste částku, kterou vidíte. Jedná se o investici, nikoliv o spořící účet. Podílové fondy (do kterých je investována i kapitálová hodnota Vaší pojistné smlouvy) zveřejňují cenu podílového listu/jednotky pouze jednou za den a to na konci obchodního dne. Tedy cena, kterou vidíte dnes Vám říká, jakou hodnotu Vaše investice měla včera. Pokud byste tedy podal pokyn dnes, odprodej by se uskutečnil na konci dnešního obchodního dne za dnešní aktuálně ještě neznámou cenu. Obdobně to platí i u přímých investic do akcií a dluhopisů. To, že byste ve svém brokerském účtu právě teď viděl, že akcie Applu stojí $179.70 neznamená vůbec nic, protože se jedná o informaci o tom za kolik se akcie Applu obchodovaly v době uzavření burzy včera ve 22:00 našeho času. Jen pro ilustraci, aktuálně (ve 13:31) už akcie Apple stojí $179.40 v tzv. "extended hours". Ale jaká cena bude v 15:30, kdy US burza začne dnešní obchodní den také ještě nikdo neví.

Takže ano, je jedno kdy výpověď smlouvy podáte.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
25. 3. 2022 14:42 Odeslat příspěvek
Radilko děkuji za vysvětlení.

Jen pro info ostatním je možné, že ještě někdo tento produkt má.. Po neschůdné komunikaci, kdy jsem dostával stejné info, že to kolik dostanu vyplaceno se prostě předem nedozvím , jsem narazil konečně na člověka přímo u pojišťovny, který mi toto netvrdil a skutečně jsem dostal "co jsem viděl". Přesněji, dostal jsem sumu v hodnotě, jaká byla druhý den od podání žádosti. A to už je pro mě srozumitelně a dává mi to větší smysl. Akcie byly za několik let na nejvyšší úrovni, tak jsem spokojen. Smlouvu jsem zrušil a jsem šťastný, že už je se vším konec. :)

Odpověď cituji:
Dovolujeme si Vás informovat, že směrodatné je datum přijetí výpovědi na podatelnu v sídle naší pojišťovny. Pokud byste tedy podal výpověď dnes (bez uvedení data, k němuž se má počítat hodnota odkupného), ale pošta by ji doručila do pojišťovny až za týden, bude se cena jednotek pro výpočet odkupného počítat dle data přijetí na podatelnu pojišťovny plus jeden den. Například, pokud dnes 11. 1. 2022 zašlete výpověď a podatelna ji obdrží dne 17. 1. 2022, bude oceňovací den stanoven na 18. 1. 2022.
Pokud byste chtěl smlouvu ukončit k určitému datu a toto datum uvedete do výpovědi, bude použita cena jednotek pro výpočet odkupného z tohoto data. Předmětné datum však nemůže být určeno zpětně, tj. pokud dnes podáte výpověď, není možné do této výpovědi uvést datum k ukončení smlouvy ze včerejšího dne.
V souladu s pojistnými podmínkami je pojištění zrušeno do jednoho měsíce po obdržení žádosti o ukončení smlouvy s výplatou odkupného. Pokud je v podání k ukončení smlouvy uvedeno konkrétní datum zániku smlouvy, je ukončení smlouvy zpracováno do jednoho měsíce od daného data.
Ukončení smlouvy lze sepsat volnou formou dopisu. Do takovéto žádosti je nutné uvést číslo smlouvy, Vaše jméno a příjmení, číslo účtu pro výplatu a Váš podpis. Ve výpovědi musí být uvedeno, že požadujete smlouvu zrušit a pokud si přejete ukončit smlouvu k určitému datu, tak také toto datum. Zaslání prostřednictvím datové schránky je možné, v takovém případě již není nutné žádné další ověření.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 3 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies