FinExpert.cz

Přihlásit se




Má životní pojištění smysl?

Offline - Návštěvník Profil 
10. 1. 2022 10:40 Odeslat příspěvek
Řeknu to tak. Už tak 15 let mám investiční životní pojištění, kde je mj. pojištěna i invalidita, smrt, hospitalizace, odškodné při úrazu atd. Nedělám si iluze o kvalitě smlouvy. Nicméně platím 1000 Kč měsíčně a přemýšlím, jestli to má smysl. Je mi 40 a nikoho neživím, nemám děti a jsem závislá jen na sobě. Takže pojistka na smrt je pro mě naprosto k ničemu. Přemýšlím, že jestli mám tuto pojistku zachovat a neřešit, anebo zrušit, vybrat peníze, dokud tam ještě nějaké jsou a uzavřít čistě rizikové pojištění. Zajímá mě hlavně úraz, pracovní neschopnost a ty věci, které se můžou stát, když se člověku něco stane a přežije. Závožná onemocnění už ani tak neřeším, protože vím, že pojišťovny mají spoustty výluk a už mám taky věk na to, aby se na pojistce napakovaly.
Máte nějakou radu nebo zkušenost, jak toto řešit. Ještě jen dodám, že bydlení mám zajištěno, nějaké drobné investice taky, ale kdybych ze dne na den přišla vlivem úrazu o příjem, tak vydržím bez problémů tak jeden rok. Pak bych to musela nějak lepit, odprodávat fondy a to nechci.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
10. 1. 2022 11:34 Odeslat příspěvek
Zásadní nevýhoda rezervotvorného pojištění je předplacení nákladů, tedy peníze za první dva roky jsou v kapse "poradce" a ty už nedostaneš. Navíc, když bys dnes uzavírala stejná rizika, jako tehdy, budeš je mít dražší.

Samozřejmě pro posouzení by bylo třeba znát přesné nastavení smlouvy, kolik jde na pojištění a kolik do rezervy, jak je rezerva zhodnocována (aktuálně šly fondy nahoru, tak to dokonce může ukázat i nějaké zhodnocení).

Spíš bych se zabýval tím, co s tou tisícovkou v případě zrušení uděláš. Jsou to peníze, které ti nějak "chybí"? Jako jestli se nudíš, můžeš si v pojišťovně zjistit, na co a na jaká částky jsi pojištěna a kolik máš vytvořené rezervy a nechat si od jiné udělat novou nabídku a posoudit. Obávám se ale, že v nejlepším případě to vyjde šul-nul.

Další otázka je, jestli uplatňuješ daňové odpočty (které bys musela v případě zrušení dodanit).


Offline - Návštěvník Profil 
10. 1. 2022 11:44 Odeslat příspěvek
Záleží na tom, jakou práci vykonáváte. Pokud manuální, pak i úrazy pro Vás mohou být klíčové. Ale pokud pracujete někde v kanceláři, pak ve Vašem věku už jsou klíčovější právě závažné nemoci a invalidita z důvodu nemoci. Za invaliditou stojí v 95 % případů právě nemoc, nikoliv úraz!

Dále zvažte skutečnost, že čím starší jste, tím dražší bude Vás pojistit. Takže buď si navyšte stávající pojištění na pojistné částky, které budou skutečně něco řešit v případě, že se Vám něco stane nebo si ponechte současnou smlouvu a zbytek si pojistěte v nové smlouvě.

Rušit stávající pojištění a potom ho znovu celé uzavírat jinde nedává v mnoha případech moc smysl. Pokud jste teď například pojištěná na 200 000 Kč při invaliditě 3. stupně z důvodu úrazu i nemoci a chcete částku navýšit o 400 000 Kč, pak to nové a dražší pojistné budete platit jen za těch 400 000 Kč, zbylých 200 000 Kč bude stále za původní cenu. Pokud uzavřete nové pojištění na celých 600 000 Kč, pak se logicky nové pojistné bude vztahovat na celou pojistnou částku. A ten rozdíl se může pohybovat až ve stokorunách měsíčně (záleží na délce pojistné smlouvy).

Pokud ale nechcete pojišťovat to důležité (důležité právě proto, že jste závislá jen na svých příjmech a není nikdo jiný, kdo by Vám pomohl), pak životní pojištění klidně zrušte a uzavřete si jen úrazové pojištění. To Vás, pochopitelně, vyjde výrazně levněji. Je totiž mnohem menší pravděpodobnost, že si ve Vašem věku zlomíte někde nohu na skateboardu oproti studentovi, ale pravděpodobnost zdravotních komplikací už je u Vás mnohem vyšší a to pojistěné mít nebudete.


Offline - Trvalý BAN Profil 
10. 1. 2022 15:16 Odeslat příspěvek
Ty pojistně částky jsou ubohé, pojistné předražené, kdyby se ti něco stalo, tak díky pojistnému plnění přijdeš akorát o dávky od státu. Takže asi tak. Zrušit, zrušit, zrušit, a včera bylo pozdě.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 4 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies