FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka 

Ideální kombinace pojištění panelákového bytu

Offline - Diskutér Profil 
30. 12. 2022 01:02 Odeslat příspěvek
Tady je poměrně hezky popsáno úskalí toho, ze i když je cely dům SVJ pojisten (já to třeba takto nemám, jak říká minarjo není to vždy automatické), tak dotyčný muže mít smolika.
https://kalkulackapojisteni.com/pojiste ... o-zaridit/
Většina bytu jsou dnes mnohamilionove castky a tady se fakt šetřit nevyplatí. Rozhodne pojistit.
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 12. 2022 09:07 Odeslat příspěvek
Uvedený odkaz na článek je velice srozumitelný pro každého.


Offline - Diskutér Profil 
30. 12. 2022 09:49 Odeslat příspěvek
Jen když já si pojistím svůj byt, nepojišťuje se nutně na tržní cenu, ale často na novou cenu, tj. takovou, za jakou ho znovu vybuduju. To záleží pojišťovna od pojišťovny, někde to jde i vybrat.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 12. 2022 11:16 Odeslat příspěvek
@tmx643:
Protože se tu mluví o bytovém domě (panelák či činžák), pak by mě zajímalo:

a)
Tržní cena bytu v sobě obsahuje i ocenění pozemku a lokality, dopravní dostupnosti atd.
Pokud celý dům bude neobyvatelný (např. špatná statika po požáru apod.) a bude se muset zbourat a postavit nově, mně by pojišťovna tedy vyplatila bez vytáček tržní cenu bytu?
Takže bych nemusela čekat někde v pronájmu, až se staré zbourá a nové postaví, ale mohla bych si za peníze od pojišťovny rovnou koupit (hypoteticky) stejný byt v domě vedle (nebo jinde v tom samém městě, a ve stejné ceně) ihned.
No, je jasné, že pojistka bude opravdu hodně hodně drahá, ale zajistila by rychlé řešení situace.
Ohledně plnění pojišťovny je to opravdu tak?

b)
Nová cena bytu v sobě obsahuje co přesně?
Asi bude chybět ocenění pozemku a lokality a dalších kvalit, čili bych dostala od pojišťovny částku za stavební materiál+práci v aktuálních cenách. Ovšem pojistka by měla být o mnoho levnější, než v případě a).

V tom případě bych musela čekat v pronájmu a předpokládat, že se dům zbourá a postaví na tom samém pozemku co nejdříve, aby na můj byt v něm peníze od pojišťovny stačily. Takže tady se domnívám, že bytový dům by měl mít společnou pojistku na nové ceny, aby mělo toto pojištění smysl. Pokud by si polovina vlastníků pojistila byty na nové ceny a druhá polovina by své byty měla nepojištěné a nebyli na tom finančně ok, tak by to určitě bylo hodně komplikované a těžko by se začal brzy stavět nový dům, napadá mě hromada komplikací.

Pokud mi to můžeš upřesnit, protože jsi tohle při sjednávání pojištění probíral a máš na rozdíl ode mě jasno, budu ráda, dost mě to zajímá.


Offline - Diskutér Profil 
30. 12. 2022 11:55 Odeslat příspěvek
Novy barak se stavet nezacne v rozumne dobe uz jen kvuli povolovani a nekdy vubec - treba protoze za soucasne legislativy takovy uz nepostavite. Dal pocitejte s tim, ze budete potrebovat technologie, ktere vetsina domu nyni nema. Napr. u nas neni dokonce ani vytah, neni ho kam postavit. U noveho ho chtit budou vsichni krome tech v prizemi… a staci jeden iniciativni blb. Stejne tak se vetsinou nabizi vystavba vetsiho domu s tim, ze se bud zvetsi byty a nebo prodaji a ziskane penize si rozdeli clenove. Ale kdo zije v SVJ, vi jak je nekdy lehke se dohodnout…

Takze je treba nezit v iluzi, ze si za vyplacene penize postavite novy dum a pokud postavite, tak ze to bude vyhradne za penize pojistovny.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
30. 12. 2022 12:32 Odeslat příspěvek
Já si iluze nedělám.
Zajímá mě konkrétní rozdíl mezi pojištěním bytové jednotky (ať už v paneláku nebo činžáku) na tržní cenu x na novou cenu.
Zda vůbec má smysl pojišťovat si svoji bytovou jednotku jako nemovitost na nové ceny jako vlastník - nebo raději na tržní cenu, i když to bude vícenásobně dražší.

A pokud má bytový dům společnou pojistku nemovitosti (domu) na nové ceny, zda není lepší se zkusit domluvit na společném pojištění domu na tržní cenu.

Ale je mi jasné, že tohle je dotaz na někoho, kdo ideálně dělá likvidátora pojistných událostí kolem nemovitostí.


Offline - Diskutér Profil 
30. 12. 2022 13:12 Odeslat příspěvek
Nejsem na to expert. Když jsem koukal, novou cenu bere Uniqa, tržní (respektive obvyklou) bere Kooperativa.
Rozdíl v pojistném rozhodně není proporcionální, z čehož usuzuji, že nepůjde o automatické vyplacení tržní ceny. Budou určitě aplikovat ponížení o "využitelné zbytky" (takže pozemek), navíc pokud se bude stavět nový dům, stejně zaplatí ve výsledku jen ty vnitřní příčky, koupelny a podlahy, když zbytek půjde z pojistky SVJ.
Plnou tržní cenu (respektive "obvyklou cenu"), by tak platili vážně asi jen v případě sesuvu půdy, kdy by zmizel i pozemek a zůstala tam třeba řeka. Je to škodní pojištění a na něm se nesmí vydělat. Takže není možné, aby mi za byt zaplatili plnou tržní cenu a mně zároveň zůstal podíl na pozemku, nebo dokonce zcela prázdný byt znovu postavený z pojistky SVJ.

Že nový dům často nebude stejný je pravda, předpokládám, že se s tím počítá, stejně jako třeba u elektroniky. Je vždy podmínka, že ten dům musí být v dobrém stavu. Takže bych čekal, že pokud spadne udržovaný panelák, pojišťovna zaplatí úplně základní novostavbu, ale určitě třeba ne s rekuperací nebo podlahovým topením. Pojišťovna určitě bude ta hlavní v jednání o tom, co se znovu postaví, respektive co oni zaplatí.

Pokud je SVJ pojištěno, tak je možná u paneláku lepší pojistka na novou cenu než pojistka na tržní. U tržní vezmou cenu bytu, odečtou pozemek, odečtou případné plnění z pojistky SVJ na nový dům a nemusí zůstat vůbec nic. Ale těžko asi může člověk říct, že se vzdá podílu na pozemku a novém domě a raději dostane cash.


Offline - Diskutér Profil 
30. 12. 2022 21:11 Odeslat příspěvek
Tohle jsou navic uvahy o situaci, kdy dojde ke katastrofe. Relna je hlavne vodovodni skoda, totalka je teoreticka.


Offline - Diskutér Profil 
31. 12. 2022 15:48 Odeslat příspěvek
Tos asi neviděl, co dokáže takový požár…. to je totalka….
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, #
Stránka 2 z 2 [ Příspěvků: 24 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies